ערפד- האם אכן מילה פרובוקטיבית?

קרניjack

New member
ערפד- האם אכן מילה פרובוקטיבית?

בספרים (וסדרות/סרטים) אנחנו מוצאים כינויים שונים לערפדים:
כאשר העלילה היא עלילת ערפדים מובהקת והספר עוסק בערפדים בודאות- אבל יש תחושה של רצון להמנע מהשימוש במילה ערפד.
השאלה שלי היא למה?

האם לערפד יש אסוציאציה למשהו ישן ועתיק כשאר רוצים להציג ערפדים מהז'אנר החדש וה"מגניב"?
האם בעיניי קוראים רבים "ערפד" זאת מילה שמכילה בתוכה הרבה רדידות של קלישאות ומרוקנת את העלילה לתוכה?
האם זוהי פשוט רוח הכתיבה והיצירתיות?

ובכל זאת אני מרגישה שיש המנעות מכך. לפעמים גם אני מרגישה שהשימוש במילה "ערפד" מכניסה לתוכה את כל האסוציאסיות הילדותיות והמביכות שאנחנו מעדיפים לשים בצד, מה שמעיב בדר"כ על תמצית העלילה או הכוונה.

מה דעתכם?

Berethor

New member
המילה ערפד היא לא 'פוליטיקלי קורקט'

בדובר במילה פופולארית והרבה אנשים ששומעים אותה זה גם יוצר אצלם אסוציאציות, חלקם נכונות חלקם לא, חלקן חיוביות(חיי נצח למשל) ורובן שליליות. בנוסף יש גישה שאומרת שאוליי ערפד זאת מילה שיותר משמשת אנשים לתיאור הערפדים ולא את הערפדים עצמם, בנוסף גם סביר להניח שהיו לערפד מספר שמות מלבד המילה ערפד(לא שהיא לא נכונה), אז יכול להיות שהערפד יעדיף שם אחר למה שהוא. בנוסף ערפדים שמנסים לתחבר לצד האנושי שבהם, או יותר נכון לאנושיות שעוד נותרה בהם, יראו במילה ערפד הזכור לכך שהם לא אנושיים, בVTM למשל, הערפדים שבחרו להנהג באופן אנושי יחסית, מכנים את עצמם רוב הזמן בשם Kindred, בעוד שערפדים שבחרו לתרחק כמה שיותר מהעבר האנושי שלהם, לשכוח אותו, ומתחברים יותר לצד המפלצתי והאל-מת שלהם, מעדיפים תשם Vampire.

http://whitewolf.wikia.com/wiki/Kindred_(VTM)

קרניjack

New member
מעניין, אבל מה הכוונה שלך

ב : "ערפד זאת מילה שיותר משמשת אנשים לתיאור הערפדים ולא את הערפדים עצמם"?
אתה מתכוון שהמילה ערפד זאת מילה שמתארת את הגזע הערפדי אבל לא את סוגי הערפדים עצמם?

משום מה אצלי "חיי נצח" ממש לא קופץ לי ישר שאומרים ערפד אלא הרבה דברים יותר 'שליליים' לפני...

Berethor

New member
זאת לא הייתה הכוונה שלי

הכוונה הייתה שהיא יכולה לשמש יותר אנשים לקרוא ככה לערפדים ולא את לערפדים לקרוא ככה לעצמם. זה הגיוני אם לערפדים יש שלל שמות מלבד ערפד כדי לכנות את עצמם מלבד המילה ערפד. זה יכול להיות לפי האידיולוגיה שלהם, כמו הדוגמא שנתתי מVTM, שאלו שבחרו לשמור על האנושיות שעוד נותרה בהם מעדיפים לכנות את עצמם בשם אחר, משום שערפד זה יותר מזוהה עם הצדדים האפלים שבהם, צדדים שהם מעדיפים לשלוט בהם או להדחיק. מלבד זאת כמובן שכמובן השם שערפד בוחר לקרוא בו לעצמו גם יכול להיות קשור לאידיולוגיה שלו, או לשיוך הקבוצתי שלו, זה הגיוני אם לא כל הערפדים הם אותו דבר אלא מתחלקים גם לקבוצות שונות או/ו אינבידואלים. אני מניח שגם אצלי קופצים קודם הדברים השליליים, אבל בהתחשב בכך שאני לא רואה את כל הערפדים כרעים, אם זה הרוב או המיעוט נתון לויכוח(ולגרסה), אם כי הנטייה היא לא לחלק ערפדים 'לטובים' 'ורעים', אלא יותר בכוון 'רעים פחות' 'ורעים יותר', האפלה נמצאת בכל ערפד ללא יוצא מהכלל, כמה הוא שולט בא, ובמי הוא בוחר לפגוע, למה ואיך, זה המדד פה.

למשל המרחק בין ערפד שפוגע רק משום שצריך, לבין ערפד שפוגע ללא חשבון, הוא רב, זה המסגרת שבא הדברים נעשים, שהופכת אותם ללגיטימיים יותר מבחינה מוסרית אנושית, הסיבות למעשים. בכל אופן חיי נצח זה מה שקופץ לי כדבר שני אחרי אותם דברים שליליים, לפעמיים זה גם קופץ לי בתור הדבר הראשון, אחרי הכל חיי נצח זה לא דבר של מה בכך, זה הפרס האולטימטיבי, עבור לא מעט אנשים, וגם בשבילי, לא חושב שיש דבר ששווה יותר מזה(מחיי נצח גשמיים או רוחניים), כל היתר הם דברים זמניים ועל כן גם נופלים בערכם יחסית למשהו כזה ארוך. בכל מקרה לדעתי זה בראש הדברים החיוביים בדבר שנקרא ערפדות לדעתי, יותר משאר הכוחות ויכולות, שיש או אין, נוסף לזה היכולת של ערפד לשיחזור עצמי מלא, במקרה והוא לא מושמד לחלוטין, מה שאומר שהוא לא ימצא את עצמו במצב של נכות לצמיתות. כמובן שיש לזה מחיר, אותם צדדים מפצתי/חייתים, גם האל-מוות זה לא דבר קל, אם כי זאת בעצם הסיבה העיקרית לחיי הנצח וחלק מהכוחות של ערפד(לא פשוט להרוג את מי שכבר מת).

כמובן שהדברים השליליים תלויים גם בגרסה, או בגרסה המועדפת עליך, ברור שככל שקשה יותר לשלוט באותם צדדים רעים, והאם אפשר לתקיים בלי להרוג באופן קבוע או לפחות אפשרות לברור, אני חושב שאפשרות כזאת בהחלט הגיונית, משום ששימוש רב פעמי במקורות דם הוא הרבה יותר בעל אספקט נצחי וחסכני מאשר למצוא כל פעם מקור דם חדש. אפשר להוסיף לזה גם תעובדה שדם ברמה העיקרונית אפשר להשיג לא רק מיצורים מתים זאת בניגוד לבשר. מצד שני גם יכול להיות כמובן שהחיים שלך מתערכים על בסיס מוות של הטרף, מצב שהוא גם רגיל בטבע, במיוחד בקרב טורפים. בכל מקרה אם להרג אין בררה, הוא עדיין פועל לפי כללי הטבע, של טורף וטרף, סוג של שרשרת המזון. זה לא דבר קל אבל לפעמיים זה פשוט לאכול או למות, אז זה סיבה שהיא מוצדקת במקרה כזה, מבחינת הערפד לפחות, מבחינת הטרף שלו יכול להיות שלא.

Boojie

New member
אני מסתבכת עם המילה הזאת.

יצא לי כבר יותר מפעם אחת לכתוב סיפור ערפדים שלם בלי להזכיר אפילו פעם אחת את המילה "ערפד"...
אני חושבת שהמילה הזאת מפריעה לי משתי זוויות שונות - קודם כל, כי "ערפד" זה יצור מיתולוגי עם מטען עצום, מה שאוטומטית מקשה על ה-suspension of disbelief. זו מין מילה שאוטומטית צורחת לי "לא אמיתי!". אני חושבת שאם היה מתברר שבאמת יש ערפדים במציאות, והייתי פוגשת אחד מהם, היה לי ממש קשה לומר את המילה הקלישאית להחריד הזאת, "ערפד". זה היה נשמע לי דבילי, לייחס את המילה הזאת למשהו שקיים במציאות. אז כנ"ל גם בספרים.
וחוץ מזה, נראה לי שבספרות של ימינו ערפדים מוצגים בעיקר כ"סוג של בני אדם". כלומר, יצורים תבוניים, עם רגשות, צרכים, ואינטלקט די זהה לזה של בני אדם. אז להגדיר מישהו "ערפד" קצת נשמע לי כמו להגדיר מישהו "כושי". ובאמת, ב"דם אמיתי", למשל, משחקים הרבה מאד על העניין של דעות קדומות וניסיון לאמנציפציה מצד הערפדים.

Boojie

New member
"פורום הנו, אלה שמוצצים דם"

הממ. נשמע לי קצת ארוך ומסורבל...

קרניjack

New member
התחלה חשבתי לקרוא אולי לפורום

פורום /חובי ערפדים' אם כי זה גם נשמע גרוע רק על מנת להבהיר שכאן לא מסתובבים ערפדים בשטח....

MoonFairy

New member
זה כמו להגיד לחברה מהעבודה "אני בפורום ע

כן, התגובה הראשונה היא פרצוף כזה "
???"

ומה שבאמתתת עובר לה בראש זה "ערפדים? את רצינית? את מאמינה בזה וכול זה? GET A LIFE!"

נכון, ערפד זו מילה שנוייה במחלוקת. אני חושבת שלרוב יקחו אותה למקום של היצור המיסטי הזה שלא קיים (עד שיוכח אחרת....) וזה לרוב משייך את קו המחשבה של מי שנתקל בזה ל"איזה אינפנטילים...." בדיוק כמו חדי קרן או פיות......

בעייתי המונח!!!!!!
בעיקר עכשיו, עם טרנד הערפדים המודרנים שצצים כמו פטריות אחרי הגשם

קשה לשמור על מוניטין של יצור אפל מסתורי וקשוח עם כל זה....

קרניjack

New member
לדעתי אולי דווקט הטרנד הזה הופך את זה ליותר

מקובל, כי זה נוגע יותר באנשים אז הם חושבים שדווקא ערפדים זה משהו צעיר, סקסי וניצחי- וזה עדיף על פני הקלישאה של ערפד כמוצץ דם מפחיד ותו לא....
גם אני תמיד שנוי במחלוקת להגיד אם אני בכלל מנהלת פורום כזה, אנשים לא רק שמרימים גבה הם פשוט לא מבינים בכלל... זה שונה מללכת לראות סרט ערפדים לכדי להיות בתוך 'פורום' כזה...

Berethor

New member
גם אני חושב ככה

אני עדיין מעדיף את הערפדים המודרניים, אפילו את 'היפה נפש' מבינהם, על פני הערפדים ששם רק כדי להפחיד.

Boojie

New member
הא. נסי להגיד לאנשים "פרסמתי ספר ערפדים&

הפרצופים שאת מקבלת *הרבה* יותר מוזרים...

קרניjack

New member
אני חושבת שזה דווקא יותר קשה בקהילת המד&q

לא?
כי שם דווקא מצאתי זילזול ניכר בערפדים הרבה יותר מצד אנשים שלא אוהבים את הז'אנר...

Berethor

New member
אלו שמזלזלים בערפדים לא מבינים לא כלום בהם

כאילו מה הזלזול העקרי בערפדים זה לקחת את דמדומים בתור הטיעון העיקרי שלהם, ולבוא ולהגיד שכל הערפדים זה כמו בדמדומים. ראיתי כל כך הרבה שונאים/מזלזלים שנוקטים בטקטיקה הרדודה הזאת. בזלזול בערפדים אין הרבה הצדקה, מדובר ביצור שמתעלה על אנשים בחינות רבות, חיי נצח, יכולות ריפויי על אנושיות, עמידות גבוה, כוח, מהירות, וכוחות אחרים שמזוהים עם ערפדים, בנוסף זה גם יצור שנחשב לאנטילגנטי ובעל ידע ונסיון, לפחות הערפדים עתיקים בדרך כלל.

מה המחיר של כל זה, בעיקר העובדה שהוא אל-מת ואיננו חש הרבה מהדברים שאנשים חיים חשים, פה אוליי יש מקום לכמה בדיחות על ערפדים, יש גם תנטייה לאיבוד שליטה יותר מלאנשים נורמלים, אבל אם הערפד מצליח לשלוט בעצמו הרי שהבעיה הזאת נפטרת חלקית, ויש גם תקטע של הדם, נו טוב כולם צריך תזונה. גם אם לוקחים את הערפדים בתור 'הרעים', הם מהווים הרבה יותר איום מאשר זומבים למשל, בגלל שהם מתעלים על רוב האנשים בחינות פיזיות ומנטליות בנושאים האלו.

הזלזול יכול לנבוע מכמה סיבות, או שאותם אנשים לא מבינים באיזה קלות הערפד היה יכול להרוג אותם, או שאותם חובבים מדע בדיוני כבר התרגלו לדברי שהם סופר סופר בצורה מוגזמת וללא מחיר, אז הם משווים תערפדים לדברים על טבעיים/עתדניים הזויים לחלוטין, מאשר להשוות אותם למה שצריך.

Boojie

New member
דווקא רוב החבר'ה שאני מכירה

הם או ווידוניסטים ובאפיסטים, או צופים אדוקים בדם אמיתי, או שניהם... מה שכן, כולם, אבל *כולם*, צוחקים על דמדומים (אני לא קראתי את הספרים ולא צפיתי בסרטים, אז אני מנועה מלצחוק...)

קרניjack

New member
טוב, בכל מקום חייבים למצוא שעיר לעזאזל

לא שאני ממעריצות דימדומים, ויש שלבים שגילגול עיניים הייתה פעולה לא רצונית תוך כדי קראית הספרים (ושלא נדבר על הקטעים שיש בסרטים) אבל יש בסידרה הזאת משהו סוחף אם לא מסתכלים על זה רק כאהבה המטופשת-ניצחית של אדוארד ובלה. בכל "רע" יש קצת טוב, וזה בנוסף לקיטש, לדעתי מה שגרם להצלחה...

ובלי קשר, ממה שאני התרשמתי מאנשים, עדיין (ואולי בעיקר) גם חובבי באפי מזלזלים מאוד בסרטים/סדרות/ספרות ערפדים שיש היום. נכון, בגדול יש את הז'אנר החדש שהוא צפוי, קיטשי ואלו לא ממש ערפדים אבל גם אני לא מרגישה שאנשים מנסים להתחבר למה שטוב, אלא מחפשים לבקר את הרע. דברים שלא צריך להיות מושווים בכלל, מושוים לווידון שנתפס כאל- וכל השאר סתם פאגנים מתחילים. לא מנסים להתחבר, מנסים להימנע ...

למעלה