סתם אגב

noamgk

New member
אני, למעשה, לא ../images/Emo13.gif

ניסיתי להשיג אותו, אבל לא עלה בידי. את הדברים שמעתי מפי הרב שלי.

יש לך כמה טעויות

א. וזאת טעות עובדתית- היטלר לא אהב בעלי חיים, אלא הפחית אכילת בשר כי הרופא אמר לו שזה מה שגורם להזעה התמידית שלו. ב. אין שום מניעה שתהיה מוסרי גם לבעלי חיים וגם לבני אדם... זאת באמת צביעות להיות מוסרי רק לבעלי החיים אבל אתה יכול להיות מוסרי גם כלפי בני אדם. אגב, לגבי היהדות, אני חוזר בשאלה, אני יודע שהיהדות מחלקת את העולם לדרגות- דומם, צומח, חי, מדבר, יהודי. ואני אפילו יודע מאיפה זה- ספר הכוזרי לרבי יהודה הלוי... זה לא מה שיגרום לי לשנוא את היהדות.

noamgk

New member
...

בקשר ל-א': אני לא יודע, זה מה ששמעתי. אני מאמין לך עד שזה יבדק בצורה יסודית
ב. אני יכול בהבנת המושג "מוסר" כמוך. אבל היהדות דורשת מוסר הרבה יותר מסועף מכבוד לזולת ושאר הדברים הפשוטים והבסיסיים. כחוזר בתשובה אתה אמור להכיר את ספרי המוסר של ההלכה ואני לא צריך לפרט יותר מדי בשביל שתבין למה אני מתכוון
כך שעד שאני לא אגיע לרמה מוסרית גבוהה באמת מול בני האדם ומול עצמי בפרט, זה יחשב לי לצביעות. ואני לא יודע מה לומר לך בקשר ל"יהודי", לדעתי זה ממש שטויות. נכון, יש הבדלים ביחס, אבל מעולם לא נטען שהעם היהודי הוא "גבוה" משאר העמים. הוא נבדל, נכון, והוא שונה. אבל בניגוד לנאצים ימח שמם, אנחנו לא מאמינים שאנחנו "גזע עליון". ולא משנה כמה תאמר את זה. באמת.

noamgk

New member
ועוד דבר:

מוזר שאתה כל כך תומך בערבים (=איסלאם), למשל, כשהם בעצמם שמים אותם מעל כולם. אמרו לי, למשל, שלפי הדת האיסלאמית, ערביה ששכבה עם יהודי (או כל בן דת אחרת) חייבת למות.

אני לא תומך באיסלאם

אני חושב שהמאבק הפלסטינאי הוא מאבק לגיטימי של עם שנמצא תחת כיבוש, אני לעוולם לא אהיה מוסלמי...

זה לא יהיה צביעות

אם אתה מנסה להתייחס יפה גם לבני אדם וגם לבעלי חיים זה לא יחשב לצביעות, אם אתה מתייחס יפה לבעלי חיים ולא לבני אדם אז זאת צביעות, כל עוד אתה משתדל, זה לא. אגב ספרי מוסר, רוב הספרים שנכללים בקטגוריה הזאת (ראה מסילת ישרים) מתייחסים ברובם ליחס בין האדם לבין אלהים, לא אדם לאדם. אגב, אני חוזר בשאלה, לא חוזר בתשובה...

noamgk

New member
מצטער, התבלבלתי ../images/Emo13.gif

(תראה את השעה...) ובדיוק למסילת ישרים התכוונתי. היחס בין האדם לאלוקים הוא גם היחס בין האדם לעצמו (שאם לא כן - שוב אנחנו חוזרים לצביעות המוסרית). וע"י מוסר כזה נוצרת חברה בריאה ואוהבת יותר. בלי לשון הרע, בלי שנאת חינם, בלי גניבות, בלי רציחות, עם טהרה, גמילות חסדים, ואהבת לרעך כמוך וכו'. ואלה לא דברים שהומצאו. כמו שאומר הרמח"ל בתחילת הספר - באתי להזכיר לקורא את שהוא יודע, ולא לחדש דבר (לא במילים האלה, כמובן, אבל משהו כזה
). אני עייף עכשיו, אז אני מאחל לך לילה טוב ו... אני מקווה שנמשיך מחר
.

למעלה