לימודי מחשבים

לימודי מחשבים

שלום, רציתי לשאול, מה ההבדל בין הנדסת תוכנה, מדעי המחשב והנדסת מחשבים ? והאם כדאי ללמוד במכללה או באוניברסיטה ? מבחינת קבלה לעבודה לאחר מכן. תודה

iiddoo

New member
אז ככה...

הנדסת תוכנה - מהנדס תוכנה עוסק בעיקר במה שנקרא ארכיטקטורת תוכנה, כלומר תכנון וניהול מע' תוכנה מורכבת תוך אינטגרציה של מס' מרכיבים. הנדסת מחשבים - מהנדס חומרה עוסק בתכנון מעגלים ומעבדים ובתכנותם. מדעי המחשב - בוגר מדעי המחשב הוא בעל ידע נרחב באלגוריתמים. בשורה התחתונה אין כמעט הבדל מעשי בין מהנדס תוכנה לבוגר מדעי המחשב... לרוב לא תהיה העדפה מסוימת לאחד מהם... מהנדסי חומרה מאוד מבוקשים וזה גם נחשב מקצוע קשה יותר... מהנדס חומרה צריך גם להכיר תכנות מעבדים {מאוד מורכב} ברמה גבוהה וגם להיות בעל ידע בתכנון מעגלים... מומלץ מאוד ללמוד באונ' ולא במכללה... יש עדיפות ברורה לבוגרי אוניברסיטאות {במקרה של הנדסת מחשבים יש עדיפות לבוגרי הטכניון}

הבעיה

הבעיה היא.... הנדסת תוכנה יש רק באוניברסיטת בן גוריון ובכמה מכללות ... בכל השאר יש הנדסת מחשבים או מדעי המחשב אני מעוניין ללמוד באוניברסיטה אבל יש לי ממוצע 92 (3יחידות מתמטיקה). גם אם אני יעשה 5יח מתמטיקה ויקבל ציון גבוה זה לא יספיק.. מה כדאי לעשות ?

iiddoo

New member
או קיי...

דבר ראשון הנדסת תוכנה יש גם בטכניון וגם באונ' ת"א ואני חושב שגם בבר אילן אבל לא סגור על זה... זה חוג שמשותף לפקולטה להנדסת חשמל ולפקולטה למדעי המחשב... אכן ממוצע ציונך נמוך ביחס לתנאי הקבלה... במקומך הייתי מנסה ללכת למכינה קדם אקדמאית {תעודת מכינה מחליפה את תעודת הבגרות אולם המכינה קשה ולא קל להוציא ציונים טובים} למכללה הייתי הולך רק כמוצא אחרון...

.........

איזה מקצועות לומדים במכינה ? ולמה זה נחשב כל כך קשה? והאם ניתן לשלב עבודה באותו תקופה של המכינה?

iiddoo

New member
זה משתנה...

אני כרגע במכינה של הטכניון... לומדים מתמט', פיסיקה, אנגלית וכתיבה מדעית... המכינה כשמה כן היא מכינה אותך ללימודים באונ'/טכניון ולפיכך רמת הלימודים שם מתקרבת לזו שבאונ' מבחינת הרמה במתמט' ופיסיקה... בטכניון לא ניתן/קשה מאוד לשלב עבודה במקביל וזה בגלל הלחץ {לומדים כל יום מ0830 עד 1600}... אולם אם אתה יודע שאתה רוצה ללמוד הנדסת תוכנה/מחשבים זו האופציה הטובה ביותר העומדת בפניך...

fighter21

New member
היי לומד מכינה

ניסית לעזור לך בפורום תכנון קריירה, עכשיו אולי תוכל לעזור לי בכמה שאלות. אני שוקל ללמוד בטכניון בשנה הבאה, יש לי ציונים שמתאימים לחלק מן הפקולטות, אבל אני רוצה גם לעשות הכנה, מכיוון שלא למדתי פיסיקה 5 יח"ל ומתימטיקה עשיתי רק 4 יח"ל. השאלה היא האם מכינה היא הדבר שכדאי לי לעשות או ששווה לי ללכת רק לקורסים האלה של המכינות שנותנים לפני תחילת הלימודים כהכנה במתימטיקה ובפיסיקה. מי המורים במכינה? האם אלה מרצים או סטודנטים מאגודת הסטודנטים? האם המכינה עוברת בצורת הרצאות כמו באונ' כאשר יש בקושי עזרה אישית? מה רמת המורים/מרצים? הבנתי שבוגרי המכינה רק 65% אכן ממשיכים ללמוד בטכניון, והבנתי גם שאי אפשר להמיר את ציון המכינה בטכניון ללימודים במוסד אחר, לפיכך המכינה לטכניון אינה מכינה לבחינות הבגרות אלא רק למבחני המכינה של הטכניון, האומנם? מה רמת התלמידים האחרים? מה רמת הציונים שהתלמידים משיגים שם? אני יודע שאם אני לא אשיג שם ציונים ממוצעים של 90 ב-4 המקצועות הרי שלא עשיתי דבר בשיפור הסיכויים שלי להתקבל לפקולטות עם סכם גבוהה.

iiddoo

New member
טוב אז...

דבר ראשון תודה על העזרה בפורום ועדיין לא הגעתי להחלטה {יש לי זמן}... לגבי המכינה... אם כל מה שחסר לך זה פיזיקה אז במקומך הייתי הולך לעשות השלמות פיזיקה במכינה {3 חודשים קורס... מלמד מכניקה + חשמל ללא פרקי בחירה}... ד"א אתה יכול להיכנס לחלק מהפקולטות גם ללא פיזיקה ולהשלים את זה במהלך השנה הראשונה... לגבי מתמט' הייתי ממליץ לך להשלים חיצונית ל-5 יח"ל במקרה ואתה לא הולך למכינה הארוכה... רוב המורים במכינה הם מרצים נחשבים בטכניון {המרצה שלי למתמט' הוא פרופ' מהפקולטה למתמט' שנחשב אחד משבעת המרצים הכי טובים אי פעם בטכניון} או מורים בעלי תואר שני מהטכניון ברמה מאוד גבוהה... המכינה מספקת לך בניגוד לטכניון את כל הכלים שאתה צריך ע"מ להצליח ויש כל יום חונכים אחרי הלימודים שכולם או בטודנטים בשנים מתקדמות או מרצים {יש אחד ד"ר לפיזיקה גרעינית!}... לגבי אחוז הממשיכים לאחר מכן בטכניון הנתון שכתבת נכון... המכינה היא ברמה גבוהה שמתקרבת לרמה הנלמדת בטכניון ובוודאי גבוהה בהרבה מרמת הבגרויות... במהלך המכינה ניתנת האפשרות לעשות בחינות בגרות בפיסיקה, מתמט' ואנגלית... הציונים בבחינות אלו יכנסו לתעודת בגרות שלך ללא קשר לתעודת המכינה... תעודת המכינה קבילה גם באונ' בן גוריון ולמיטב ידיעתי לא קבילה בעברית ובת"א... רמת התלמידים במכינה היא נורמלית... כלומר יש התפלגות רגילה של הציונים... תלמידים בעלי ממוצע נכשל בד"כ עוזבים לאחר סמסטר... ולגבי הציונים... השאלה היא למה אתה רוצה להתקבל? אם למקצוע בעל סכם גבוה במיוחד אז מה שכתבת נכון... וגם תלוי מה הציון פסיכו' שלך... מקווה שעזרתי ובהצלחה...

fighter21

New member
היי

תודה על תגובתך, מתימטיקה 5 יח"ל הייתי שמח ללמוד הבעיה שקורסי ההכנה כבר התחילו ואני לא יכול ללמוד לבד, פשוט לא מסוגל. קורסי ההשלמות בפיסיקה הם גם ברמה של המכינה או שזה משהו אחר?

iiddoo

New member
בערך...

הקורסי השלמות בפיסיקה בטכניון הם ברמה של המכינה אולם המעבר שם יותר מהיר ויוצאים מתוך נק' הנחה שיש לך ידע חזק במתמט'...

iiddoo

New member
כן... רצוי...

שתדע... גם ידע של 4 יח' עלול להספיק אבל מומלץ 5...

fighter21

New member
אני בספק..

יש לי 87 במתימטיקה 4 יח"ל. אני לא יודע אם אני אעשה מתימטיקה 5 יח"ל כי כל קורסי ההכנה לבגרות 5 יח"ל כבר התחילו ואני אישית לא מאלה שמסוגלים ללמוד לבד חומר בלי הסברים של מורה/מדריך. אני מקווה שאני אסתדר..

iiddoo

New member
נראה לי...

שתעמוד בהשלמות... אבל אם אתה מתכנן ללמוד בטכניון הייתי ממליץ לך לחזק מאוד את היסודות במתמט' {אפילו עם מורה פרטי...} בגלל האי אפשר להתחמק ממתמט' בשנה הראשונה בטכניון... וגם הקורסים בפיסיקה מכילים מתמט' ברמה גבוהה מאוד...

fighter21

New member
יש קורסי הכנה במתמט'

ראיתי באתר המכינה של הטכניון, יש קורסי הכנה של 4 שבועות לפני תחילת הלימודים.. הם קוראים לזה "קורסי רענון וקדם טכניון". קשה לי למצוא מורה פרטי שאני סומך עליו, אני גם גר במקום די תקוע בארץ.

iiddoo

New member
כדאי לך מאוד לעשות אותם...

אבל פרט לכך מומלץ שתעשה גם חזרה לבד... ד"א מה אתה רוצה ללמוד?

fighter21

New member
הנדסה אזרחית

אני בכלל חושב שלא ייקבלו אותי. יש לי סכם 77.6 ועל פי הידיעון הסכם הדרוש הוא 77-79.. אולי אני אחפש חומרי לימוד קצת ללמוד אבל לא בשביל בגרות, רק לעצמי. אם אני לא אתקבל אולי אשקול ללכת למכינה. כמובן שנרשמתי לעוד מקומות אחרים..

iiddoo

New member
תנסה לשפר בגרות באנגלית או משהו...

אם תשפר בעוד נק' ואולי קצת פחות אפילו סביר מאוד להניח שתתקבל... בהצלחה בכל מקרה...

קראתי קצת על המכינה

13,800 שח למכינה בטכניון.. זה די הרבה כסף וגם נמשך כמעט שנה. הבעיה שלי היא שזה בחיפה ואני תל אביבי, ואם אני איקח מעונות זה יעלה לי עוד הרבה כסף.. לא לשכוח שצריך מזון וציוד לימודים, כסף לנסיעות וכולה... קראתי שגם אפשר להגיש בקשה בזמן המכינה למלגות... השאלה שלי, האם כדאי לי פשוט ללמוד במכינה של אוניברסיטת ת"א ? או לא להתפשר וללכת לטכניון? נראה לי שכדאי מכינה כי אישית זה גם מכין אותך לאוניברסיטה.. הבעיה שגם צריך לעשות פסיכומטרי ובזמן המכינה זה קשה מאוד.. ובתור אחד שקשה לו לחרוש ממש זה יהיה ממש קשה. שחישבתי ממוצע של המכינה נגיד ואקבל 90 במקרה הטוב בכל מקצוע + פסיכומטרי 660 אני אוכל להתקבל להנדסת תוכנה.. לעומת זאת אם אשפר לבד בגרות במתמטיקה זה לא יספיק לי גם עם פסיכומטרי של 750. אז לכן כדאי מכינה כי הסכם הוא על 4 מקצועות לא כמו הבגרות שכולל מקצועות הומניים שיש לי בהם ציונים נמוכים שמוריד את ממוצע הבגרות. אני רק רוצה לקבל דעות מאנשים שלומדים במכינה.. האם כדאי ? עד כמה זה קשה ? האם זה אפשרי ? הרי יהיה קשה מאוד לשלב עבודה בזמן המכינה והאוניברסיטה אז מה הפתרונות לגבי התקציב שלכם ? תודה

iiddoo

New member
הכל שאלה של איפה אתה רוצה...

ללמוד... לא אמרתי שאתה חייב ללמוד בטכניון... אני מציע לך לשקול בכובד ראש את האפשרות של מכינה... אישית אני חושב שזו האופציה הטובה ביותר במקרה שלך... ולעשות פסיכו' בהחלט אפשרי בזמן מכינה ואני יודע שבטכניון אף מעודדים זאת... לפירוט לגבי מכינה ראה הודעתי לפייטר...

למעלה