מחשבות שעולות לי בראש

../images/Emo20.gif מחשבות שעולות לי בראש

קודם כל אציג את עצמי, אני תלמיד בכיתה י"א שניגש שלשום לבגרות בתנ"ך..אני די מסורתי. התרי"ג מצוות? אלו מצוות שחכמינו המציאו , רוב המצוות בעצם לא כתובות בתורה. אז למה לבצע מצוות שלא כתובות בתורה? אלא רק בגלל שכמה רבנים מהמאה הזאת או מלפני 2000 שנה קבעו. למה לא לחזור פשוט לתנ"ך? ולהתנהג לפי המצוות שהיו אז...ולהתאימם לתקופה שלנו. ולמה אני מתכוון: "אל תאכל חלב עם בשר אימו" (לא ציטוט מדוייק) מכאן בא האיסור של חלב ובשר.... אם אני שותה חלב פרה ובשר עוף? אין קשר בין הדברים והתורה לא אוסרת זאת. התורה כן אוסרת לשתות חלב ולאכול את הבשר של אותו מין. "אל תעשה מלאכה ביום שבת, יום השבת מנוחה" אין זה אומר לא לבלות? הכוונה לדעתי לא לעבוד, לא להתאמץ, לא ללמוד ביום שבת. הכוונה לעשות את יום שבת יום מנוחה...ומי קבע שלנסוע עם המשפחה לטיול זה לא מנוחה? איפשהו בירמיה או ישעיה אם אני לא טועה הוא רוצה שהתורה תהייה בראשנו ואין טעם עוד ספר תורה..משהו כזה. אז למה צריך ללמוד תורה כל היום, וללמוד פרשנויות של אנשים אח"כ. (אני מדבר על החרדים שלומדים כל היום). התורה צריכה להיות בראש, האמונה צריכה להיות בראש. לא רשום בתורה באף מקום לא לעבוד וללמוד תורה כל היום. כמובן שאת הצומות למיניהם צריך לקיים. או כמו באיוב: הוא היה צדיק, אבל הבנים שלו והבנות כל יום השתכרו, ובילו...אבל פעם בשבוע כשהם היו שפויים הם דאגו לזבוח לה´, ולא שכחו אותו. אז מי אמר שאלוהים אסר עלינו לבלות? או אפילו עם נשים? החרדים כל כך אוסרים זנות...כמה זונות הופיעו בתנ"ך? יותר מידי! (נו טוב, תופעת הזנות מורידה את הכבוד והורסת את המדינה). כל עניין הבית כנסת? אנשי הדת לאחר חורבן הבית, החליטו על רעיון הבית כנסת. לא רשום בתנ"ך במצבים שאין בית מקדש שצריך בית כנסת? כמובן שבימינו לעשות קורבן לא מציאותי....אבל בתנ"ך רשום שה´ רוצה שנקיים את המצוות, נדע אותם בלב, ולא נחטא ונלך אחר אלוהים אחרים! לא רשום כלום כל חובת התפילה כל יום. רשום על חובת תפילה/עלייה לרגל רק במועדים! אז מה אתם חושבים?

דון קישוט, ברוך הבא לפורום ../images/Emo13.gif

אל תפגע אבל אני חייבת להבהיר משהו. השאלה שלך מתאימה לפורום "נטעים ומסורת חז"ל" או לפורום "דתיים" (מס´ 163, שגם אותו אני מנהלת) ולא לפורום הזה. הפורום הזה מיועד לבעיות של חוזרים בתשובה ולבעיות של קרובי משפחה של חוזרים בתשובה. בעיות שצצו בעקבות השינוי הגדול בחיים שהיה חלק הכרחי מחזרה בתשובה. או לשאלות שצצו בעקבות הבעיות עם המשפחה עם החזרה בתשובה. השאלה שלך לא עושה לי הרושם שמתאימה לפורום זה. אתה מוזמן להעביר את השאלה שלך לפורום "דתיים" ואז אשמח גם לענות עליה ברצון. שיהיה לך יום נעים

asaf2000

New member
שלום דון קישוט

חכמינו ז"ל לא המציאו אף מצווה. בהר סיני נתנה התורה כשהיא מחולקת לתורה שבכתב ולתורה שבע"פ, התורה שבכתב תמציתית יותר. עד תקופת המשנה לא נכתבה התורה שבע"פ ועברה מרב לתלמיד בעל פה. כשרבי יהודה הנשיא ראה שהתורה מתחילה להשכח הוא התיר לכתוב אותה וזה מה שנקרא היום התלמוד. בכל אופן, כל פרטי המצוות שכתובים בתורה שבכתב נתפרשו בהרחבה בתורה שבעל פה שגם היא נתנה בהר סיני על ידי הקב"ה. במשך הדורות חכמים עשו סיגים וגדרות לתורה, למשל כדי שאנשים לא יבואו לאכול בטעות בשר בקר עם חלב שאסור מהתורה, אסרו לאכול גם בשר עוף עם חלב, זו נקראת מצווה דרבנן, שקבעו חכמים, וגם את המצוות האלה חובה לקיים כי כתוב בתורה "ועשית ככל אשר יורוך", שיש מצווה לקיים את דברי החכמים. הקב"ה גם נתן לנו בהר סיני דרכים כיצד ללמוד את התורה שבכתב, שכן היא נכתבה בתמצתיות וע"י אחת מהדרכים האלו למדו חכמים שיש 39 מלאכות שאסור לעשות אותן בשבת, בין השאר אסור גם להדליק אש בשבת שזה כתוב בתורה בפירוש. אחת המצוות הכי גדולות בתורה היא ללמוד תורה ולעסוק בה. ויש מצווה לזכור את התורה, בגלל זה יש אנשים שלומדים כל היום כי זו מצווה גדולה וע"י לימוד התורה העולם מתקיים, כמו שכתוב "אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי", אם לא יהיה לימוד תורה העולם יחרב, כמו כן התורה מגנה על עם ישראל, רשום בתנ"ך "והגית בו יומם ולילה", דרך אגב, הצומות שאתה אומר שצריך לקיים גם כן לא כתובים בתורה חוץ מיום כיפור, והם ימי צום שקבעו חכמינו ז"ל. תמיד היו בעם ישראל קבוצה של אנשים שעסקו כל היום בתורה ולא עבדו ויש מצווה גדולה לפרנס את אותם ת"ח ובמצב של היום שאין מספיק לומדי תורה, עם ישראל זקוק ליותר בחורי ישיבות ואברכים שיעסקו כל היום בלימוד. הרבה דברים שאתה מונה דווקא כן רשומים בתורה או שהם גזירות שגזרו חכמים שהתורה מצווה אותנו לקיים אותם. מקווה שעניתי לך על חלק מהשאלות, מצטער על הידע האפסי שלי... שבת שלום.

דודי 10

New member
בתשובה לשאלתך - בקצרה

(כי אני קורא שכאן זה לא המקום וכו) תורה שבכתב ותורה שבעל פה משה רבנו קיבל את התורה בהר סיני יחד עם פירושיה כמו שנאמר "תורה בפירושה ניתנה" ו" כל מה שתלמיד...הכל נאמר למשה בסיני" מה הכוונה ? לדוגמה : בתורה כתוב בכמה מילים : "זכור את יום השבת לקדשו" לא כתוב איך מקדשים ומה לעשות ומה לא -כלום ! בתורה כתוב "וקשרתם לאות על ידיך והיו לטוטפות בין עינך" מה לקשור ? איפוא בדיוק לקשור ? כלום ! מנין ידע משה רבינו איך מקדשים את השבת (קידוש) מה מותר ומה אסור בשבת ? מה קושרים על היד והראש ? (- תפילין מרובעות שחורות שכתוב בהם שמע ישראל...) מנין ידע משה את כל פירושי התורה ? כל פירושי התורה נמסרו למשה רבינו בהר סיני והם "תורה שבעל פה" שנמסרה בעל פה מדור לדור ! כך שכל הפירושים על מה 613 מצוות שכתובים בתורה הכתובה נמסרו כבר למשה בעל פה במעמד הר סיני !!! מה שכן התחדש במשך הדורת הם : * מנהגי ישראל שהתקבלו במקומות שונים * 7 מצוות שחכמינו תקנו כמו מצוות פורים בגלל הנס שהיה אז וכו . * קצת סייגים שתקנו חכמי ישראל כדי שלא ניכשל לעבור על 613 מצוות התורה. כאמור, 613 המצוות כתובים בתורה הכתובה עצמה ! ואילו פירוש המצוות ניתנו למשה בעל פה במעמד הר סיני והוא לימד את הכל לישראל והעביר אח"כ ליהושוע ויהושוע לזקנים וזקנים לנביאים ונביאים מסרו לאנשי כנסת הגדולה וכו עד אלי ואילך !

הערה (חד פעמית, אריאלה)

אין זו דרכנו להתחיל בויכוחים האינסופיים האלה. ובפרט שעושה רושם שיש אנשים שזו עבודתם לשבת על כל הפורומים בתפוז ולפתוח את אשכולות הדיון האלה. אולם מכיון שבכל זאת אני מרגיש שחלק משאלותיך נובע מרצון כן ותמים להבין, ארשה לעצמי להעיר שלוש נקודות: א) אין מצוה מתרי"ג מצוות שאין לה פסוק מפורש בתורה. יכול להיות שהתכוונת (לא הכנת שיעורים?) להלכה באופן כללי. בכל מקרה בכל ספר שמפרט את תרי"ג מצוות תמצא את הפסוק המפורש של כל מצוה. ב) לגבי שאר הענינים שהעלית: התנ"ך עצמו הוא ספר שהמבנה שלו, הספרים שבו, הפיסוק והניקוד - הכל נמסר לנו ע"י חז"ל. ויש להניח שהם קראו אותו לא פחות ממך. האמונה בחז"ל היא יסוד האמונה במקרא. מי שזונח את האמונה בהם, גם האמונה בתנ"ך מאבדת כל רלבנטיות. ג) כל תנועה בעם ישראל שניסתה להמציא "יהדות של תנך נטו" - הצדוקים, הקראים - נאלצה לכתוב תורה שבעל פה משלה, מפני שהתורה בלתי אפשרית לקיום ללא פירוש מפורט. ואמונתנו וקבלתנו היא שהתורה שבעל פה כפי שנוסחה במשנה ובתלמוד היא הפירוש האמיתי שקיבלו אבותינו והעבירו אותו מדור לדור. עוד לא מצאנו סיבה (אפילו לאחר קריאת חוברות "דעת אמת"...) לסור מאמונה זו.

להתנצל? על מה? זה מיותר לחלוטין../images/Emo9.gif

אני שמחה מאוד שנכנסת לפורום. הייתי מעוניינת שתמשיך להיכנס ולענות מכיוון שלדעתי אתה יכול לתרום רבות לפורום.

למעלה