שאלה ל"ותיקים"

ד ו ר י ס

New member
שאלה ל"ותיקים"

שלום לכולם! את שר הטבעות בתרגום הראשון קראתי לפני המון שנים ולמען האמת אני לא ממש זוכרת אותו (בלי מכות, נכון?) בימים אלו אני קוראת את תרגומו של לוטם, והבנתי שהוא בהחלט שנוי במחלוקת. אני, באופן אישי, מאוד נהנית, אבל רציתי לדעת האם לדעתכם אני צריכה לזנוח את הספרים ולחזור למקורות? סליחה על ההשוואה, אבל אני מרגישה כמו בחורה בת 18 שחושבת שהיא נהנת מסקס, ולא יודעת מה עוד מחכה לה אם תתאמץ קצת יותר.... אשמח לשמוע דעות בנושא (לא הסקס, הספר!!!)

לא ממש ותיק אבל בכל זאת

את לוטם לא קראתי כך שאני לא יודע על מה המהומה. אבל הגרסה הישנה אכן כתובה בשפה "מקראית" ולעיתים קשה קצת לקריאה, אך לדעתי בהחלט שווה את המאמץ. מי יודע מה עוד תגלי אם תתאמצי...

Naked1

New member
כמה הבהרות..

הגירסה של לוטם היא החדשה, עם המכתב התורגם של טולקין בסופה? כי רציתי לעשות סדר בראש, היות וקראתי גרסה ישנה יותר, בה גמדים נקראו גמדים ולא "גמדאים" או משהו בסגנון...

barzik

New member
תרגום לוטם הוא קטסטרופלי

הוא מאד מילולי ו"שטוח" ולמרות שהוא מתהדר ב"מקצועיות" ובדייקנות, הוכח כבר לפני שנים שהתרגום שלו הוא לא כזה כלל. המהדורה הישנה עדיפה בהרבה.

Justin Angel

New member
יש לי שאלה...

איפה בדיוק אפשר לקנות כזה ספר? או איך אפשר להשיג עותק? (תן שם ,כתובת וטלפון של חנות) לי באופן אישי אין בעיה, כי לי יש עותק. אבל מה אם כל האנשים שאתם (הטולקינאים היהירים) אומרים להם ללכת ולקרוא את הספר? אני חושב שאפשר יחסית טוב להניח שהתיישנות חלה על הספר הזה ועותק אלקטרוני שלו ,לא יהיה כזה נורא.

barzik

New member
בשביל זה המציאו ספריות

עותקי היד השניה אזלו מהשוק.

barrow wight

New member
שים לב ג´סטין

אם תקרא לאנשים שאתה לא מכיר "טולקינאים יהירים" סביר מאוד להניח שמהר מאוד לא יהיה לך עם מי לדבר בפורום הזה, וחבל. אנא חשוב על מה שאתה כותב, לפני שאתה לוחץ על כפתור ה"שלח". "אבן שחכם אחד זרק לבאר, גם עשרה חכמים לא יצליחו להוציא" בברכה ותודה מראש אריאל

Justin Angel

New member
תסלח לי

אני כבר שלוש שנים יושב ומייעץ בנושאי מאגיה שונים, ואף פעם לא שולחים מישהו לחפש "עותק כלשהו של ספר" ולא אומרים בדיוק איפה. זה חוסר אחריות שמישהו בא אלייך עם שאלה ולהפנות אותו למקור לא ידוע. אין לי שום בעיה עם טולקינאים, אני בעצמי פאגאן אז ככה שאין לי בעיה. ורק לציין, כמו שאמרתי לסארומן (שמוליק) ביער בן-שמן "אם אני אחשוב לפני שאני שולח את ההודעה, אז יהיה לי פחות הודעות, וזה פשוט יהיה חבל".

barrow wight

New member
מה הקשר בין ההערה לתשובה???

מה הקשר לייעוץ מאגי?, מה הקשר לפאגאניות? הצדקבעיניין ההפניות אולי איתך ואולי לא, אבל זה לא קשור לעובדה שזה לא מנומס לכנות אנשים בכינויי גנאי (גם אם הם מוצדקים), כגון "טולקינאים יהירים". אם אתה תירה הודעות לכל הכיוונים בלי לחשוב על תוצאות דבריך, אולי יהיו לך הרבה הודעות אבל מעט תגובות. לסיכום מה יותר חשוב, כמות או איכות? בברכה אריאל

Justin Angel

New member
הקשר הוא

שאתה נחשב ברמה מסוימת מומחה בתחומך (טולקין) ואני נחשב כמומחה בתחומי וזה לא אחראי שמישהו בעל כזאת stature שישלח מישהו למקור שאת שמו ,כתובתו ומיקומו ישאר לא נקוב. אתה כאן כי אתה מתעניין בטולקין? אני תפסתי את מה שעשית כיהירות? לקחתי וחיברתי את זה יפה ל"טולקינאי יהיר" (כן, אני יודע שטולקינאי זה לא מישהו שמתעניין בטולקין וברמה מסוימת זה עלבון דתי, אבל זה בהחלט היה במקום והיה מספיק מתון). הכי חשוב בסוף היום שאני שמח, ולא כמה הודעות ותגובות יש לי :)

barrow wight

New member
נמאס לי

1. מעולם לא התיימרתי להיות "טולקינאי" 2. מעולם לא התיימרתי להיות "מומחה" 3. מעולם לא שלחתי אף אחד לחפש שום מקור, ומי שכן שלח, כנראה שלא יודע איפה למצוא את הספר המדובר. 4. גם אם אתה חושב שמישהו הוא יהיר, זה לא מנומס לזרוק לו את זה בפרצוף, יש דרכים לומר כל דבר לכל אחד. 5. אין לי שום כוונה להמשיך לציין את סעיף 4 לפניך, כנראה שאתה כל כך מאוהב ומרוכז בעצמך, וכל כך עסוק בלהיות "קול" "מגניב" "אנארכיסט" ו"רדיקל חופשי" ולא נשאר לך זמן להליכות נימוסים פשוטות בין אדם לחברו. 6. אתה מדבר על יהירות? תנסה לקרוא את ההודעות שלך עצמך (חמש שניות מזמנך לא יותר), ותראה איך כל מילה שניה שלך היא "אני ואני ואני ואני". אז מי יהיד 7. נמאס לי מהויכוח האינסופי הזה, הוא מרגיז אותי, ואני לא בא לכאן כדי להתעצבן, אז כשתחליט לכתוב בצורה מרוסנת, ותרד מקטע ה"אני מגניב, תסגדו לי" שלך, אשמח להמשיך להתכתב איתך. 8. יום טוב בברכה אריאל

עותק אלקטרוני של הספר, בעברית או

באנגלית, יהווה הפרה בוטה של זכויות-יוצרים. נסה שוב בעוד 50 או 100 שנים, או כמה שלא לוקח לזכויות-יוצרים לפוג בימינו-אנו.

Justin Angel

New member
אוי לא...

however will i be able to sleep at night? אני אמצא דרך :) בכל מקרה, אם אתה רוצה את חוות דעתי בנושא זכויות יוצרים היא מותה יחסית טוב שהתווכחתי עם כל פורום העמותה למשחקי תפקידים בקשר לזה.

Lambengolmo

New member
כמובן שמותר להשתמש בעותק

אלקטרוני במקרה שיש כבר עותק מודפס. מאוד נוח לחפש בטקסטים אלקטרוניים.

Real Dream

New member
אם יש לי עותק ממוחשב באנגלית

ואת הספר עצמו יש לי בעברית, זה בסדר?

למעלה