עוד שאלה - כפר יהושע

levyyosi

New member
עוד שאלה - כפר יהושע

אני לא כ"כ בטוח שזה שייך לפורום הזה אבל בכל זאת.... יש לי שטח של תכנון בכפר ואני מחפש איזה מוטיב שסביבו יהיה התכנון. הכוונה היא לאיזה מקרה היסטורי או ציטוט על המקום... בכל מקרה... מי שהבין ויש לו רעיונות אשמע בכיף... תודה מראש

ש מים

New member
אתה בן המקום?

אם כן - זה בטח ידוע לך. אם לא - חפש בארכיון הכפר (אם יש) ושאל את הזקנים. אבל ככלל, אני לא מוצא הרבה טעם בלהחיות איזה "מוטיב" שאין לו כבר כל שריד וזכר בשטח/בנוף. הרעיון הזה, לטעמי, הוא רעיון מלאכותי, ניו-אייג'י ועוד כהנה וכהנה... אני הייתי מחפש התחברות ליש, לנוכחי, לסביבה הנוכחית ולהרמוניה מקסימאלית איתה, ולא לאיזה "עבר ערטילאי", שאין לו ביטוי בשטח. כמובן שהדברים הנ"ל אינם חלים על "עבר עם קיום בהווה". זה הדבר האידיאלי, לזה אני הייתי מתחבר בכיף!

גולי מ

New member
ש., איש זן שכמוך, וודאי יודע שגם

"אין" הוא סוג של "יש". אפשר לתת צורה לזכרון. אפשר להחיות זיכרון. אפשר ליצור זיכרון. יום עצמאות שמח:)

ש מים

New member
"זיכרון" שאין לו קיום בשטח

נשכח מלבבות התושבים. ההחייאה הזו היא מלאכותית בעיני וגובל בקיצ' (ע"ע: "דרך היין"/המדרחוב בזכרון-יעקב. בכל פעם שאני רואה את זה עולה לי הקבס בגרון
).

ש מים

New member
"אין" ו-"יש"

לא יכולתי שלא לענות (ולהבהיר): "אין" הוא בהחלט המון "יש", אבל מה רוצה הבנאדם? להרוס את ה-"אין" ולמלא אותו!! (ובמה? ב-"יש מלאכותי"!
)

גולי מ

New member
זכור לי שכשלמדתי

אדריכלות, כאילו דאהה, בייתי בסטודיו שבסופו של דבר, עסקנו בזכרון, חלקנו עסקו בזכרונות הפיסיים שנותרו בשטח ואיתו הנושא (למשל דרך הרכבת בין יפו לירושלים - ואיתו החייאת נושא הצליינות, ובירור מהיא הדת ומבני הקודש של המאה ה- 21), וחלקנו, כאילו יצרו זיכרון, וטענו (מהמילה מטען - נורא אהבנו את המושג הזה אז) אותו בתוכן. לא הכל פלסטיקה וקרטונים ויש מלאכותי. ואם זה היה תלוי רק באדריכלים, היו מתקבלים גם "יש" או "אין" (כבר שכחתי) מסוג אחר...

ש מים

New member
זיכרון

אני לא זוכר (זוכר, זיכרון... שמת לב? אי-אפשר לחמוק מזה
) איפה שמעתי/קראתי את זה אבל זה הולך ככה (עם אפיצות הכרחית, בשל זיכרון קלוקל): " 'בניית זיכרון' משמשת ככסות לאלו שלא זוכרים, לא טורחים לזכור ולא מעוניינים לזכרון". אני מעדיף שבאמת יזכרו, במקום לעסוק ב-"פסאודו-זיכרון". מן הבחינה האדריכלית והתכנונית - אין עם זה בעיה ואין התנגשות (והנה הגענו ל-"איך"): על המתכנן לחפש שרידי הסטוריה/עבר/זיכרון הקיימים בשטח ולהבליטם ולא ליצור יש מאין. ומה שהרבה יותר חשוב, בעיני לפחות, זה גם ליצור את האווירה המתאימה (מה שממש ממש ממש לא קיים במדרחוב בזכרון (שאי-אפשר לערער על ההצלחה הכלכלית שלו, כפי שגם אי-אפשר לערער על "הצלחתו" הקלקלית. תשאלי את התושבים הוותיקים...). "איך יוצרים אווירה"? או! זה כבר מתחיל להיות מסובך (ומעניין!). כאן יש צורך באיטראקציה מורכבת ומושלמת בין היסטוריונים, סוציולוגים, מומחי שימור, מתכננים, ארכיטקטים ותושבי המקום בעלי קשר להסטוריה שלו. קטונתי מלהתמחות ולהבין בשימור. זה תחום עצום ומורכב בפני עצמו, אז אל תקבלי את דברי כתורה מסיני, לכן אני מסתמך הרבה על דברי אחרים, שהעמיקו ממני (כדוגמא: המאמר המצויין של אד' עופר סבר, שהבאתי כאן בפורום וכן השתלמות קצרה/עבודה שעשיתי בנושא, בהדרכת אד' ורד סלומון-ממן, הנהדרת(!), מהחברה להגנת הטבע בחיפה). חג שמח!

ש מים

New member
הפנייה

הפניתי למאמרו המצויין של עופר סבר. אקל עלייך (ועל האחרים, אם ישנם) ואביאך למיקום/ציטוט רלוונטי במאמרו: "ואם מסכימים על הצורך בשימור, מהי הביקורת על קביעת הערך לשימור? ישנן שלוש טענות בנושא: 1. השימור עוסק יותר מדי בפרטים אדריכליים והיבטים אסתטיים, שלא מעניינים את הצבור הרחב, והוא נחלתו של מיעוט אינטלקטואלים. 2. השימור לא אותנטי מספיק (ברמה הארכיאולוגית), הוא שטחי וחיצוני בלבד. 3. שימור של מבנה בודד ברקמה זרה, יוצר מצב מגוחך של חוסר שייכות. מבין שלושת הטענות, יש ממש לדעתי רק בטענה השלישית." הערה שלי: "מבנה בודד" מתייחס לדעתי גם ל-"מבנן בודד" (ע"ע: "המדרחוב בזכרון יעקב).

levyyosi

New member
תגובה

דבר ראשון תודה לכל העונים. דבר שני בסופו של דבר החלטתי לעשות מהאיזור גן זכרון ליהושע חנקין שהיה ראש חבורת המקימים. כנראה שנשים שדרות וושינגטוניות כזכר למקווה ישראל (שגם אותו הוא הקים) עכשיו השאלה : אלמנטי הנצחה - רעיונות מקוריים?? חוץ מאיזו אנדרטה או משהו בסגנון. לאו דווקא משהו מוחשי אלא גם משהו בסגנון של הוושינגטוניות.... כאות הערכה , משהו סמלי... תודה מראש

ש מים

New member
בעד גן-זיכרון או טיילת

משהו שבאמת ישמש את התושבים בחיי היום-יום, ימשוך פעילות ובעיקר - ייצור חיים בני-קיימא.
(אגב, אם אני לא טועה יש בכפר-יהושוע את הכיכר/הגן המרכזי, ככה שאני לא חושב שיש צורך בשדרה או גן-זיכרון נוסף. אני הייתי מייצר "אלמנט חי" בתוך אותו גן עצמו או באיזה בית-תרבות, אם יש כזה במושב)

levyyosi

New member
מה ז"א אלמנט חי?

לדעתי אין גן כזה.. בכל מקרה אני אבדוק

levyyosi

New member
עוד שאלה

מאיפה אפשר להשיג תצ"א?? למועצה אמור להיות לא?

ש מים

New member
תצ"א + "אלמנט חי"

יש חברות שעוסקות בזה (למשל: חב' "אופק", היושבת בא.ת קרית-נורדאו, בנתניה). "אלמנט חי": משהו שאינו אנדרטה, אלא דבר שיש בו שימוש אמיתי, יוםיומי, שניתן לצקת בו חיים, שיש בו חיים (אמיתיים). דוגמאות: סיפריה, בית תרבות, חדר חוגים, אולם ספורט, גן ציבורי פעיל ואיכותי, וכד'

ש מים

New member
אאל"ט

יש מול ביה"ס. אבל לא הייתי שם, זה רק ממבט חטוף שזרקתי כשעברתי בכביש. שווה בדיקה, בכל אופן.

למעלה