סקר קטן...

• פותח הנושא ross
  • פורסם בתאריך

ross

New member
סקר קטן...

שמעניין אותי . יש מישהו שמחזיק היום בעמדה הדואליסטית (דקארט), היינו נפש ש"שוכנת" בתוך הגוף. או שיש רק עצם אחד ותהליכיפ נפשיים הם בסה"כ תהליכים פיסיקליים. אני שואל כי ביום יום העמדה (דואליזם) הזאת מאוד רווחת "ברחוב". אבל באקדמיה והספרות המקצועית עמדה כזו זוכה ללעג רב. כמעט ואין פילוסוף היום (ואני מתכוון מהשמות הבולטים) שמחזיק בגרסא דואליסטית.

שטוחי המוח לא מבינים שזה

תלוי מהיכן אתה סופר! כל סוג של אקסיומה היא מטורפת, וממנה אתה מתחיל לספור. וכל ידע בנוי על אקסיומות. יש אמת אחת, אבל נקודת התחלת ההתניה המחשבתית תמיד תמיד מיתולוגית. אפילו גאומטריה, שהיא לב האמת הרציונלית (אוכיח זאת אם יבקשו ממני) מקדשת אקסיומות מסויימות. מנקודת מבט סופיסטית אין אפילו אמת, אבל זו בעצמה התניה מחשבתית. לגבי נפש- שפינוזה הצליח להפיק מטעמים רציונלים נהדרים ממושג הנפש כמו שורת טיעונים שלמה שמבוססת על ההנחה שנפש שמתמלאת זו שימחה ונפש מתרוקנת זה עצב. מכאן יש הגדרות מדוייקות לחלוטין של רגשות רבים.

ולגבי גאומטריה

יס יסוד סביר להנחה שהמיתולוגיה העומדת מאחוריה היא הפיתגוראיות.

גרי רשף

New member
אינני חושב שהיא זוכה ללעג

האקדמיה ובעיקר מדעי הטבע חוקרים את מה שקיים בעולם החומרי, וגם מי שחוקר את "הנפש" נאלץ בסופו של דבר לעסוק במה שבא לידי ביטוי בעולם החומרי. כלומר- לא ניתן למדוד כאב או שמחה וכו', אך ניתן למדוד לחץ דם או פעימות לב וכו'.

למעלה