נושא תרומת ביציות-האם לצרף למאבק

עינת 75

New member
נושא תרומת ביציות-האם לצרף למאבק

בחודש מאי השנה התחיל שר הבריאות לקדם את הנושא של תרומת ביציות בארץ על ידי מי שאינה מטופלת פוריות. ההצעה מאפשרת לכל אשה בגילאי 20-35 לתרום ביציות לנשים הנזקקות להן לצורך טיפולי הפריה. הנושא הזה כבר כמה שנים תקוע בועדות הכנסת ולא זז. הרופאים שיושבים בועדות מעורבים מאד בתחום של יבוא ביציות מחו"ל ולא ברור ד כמה הם מעונינים בכלל לקדם את הנושא. והיה ויעבור החוק של הגבלת מספר טיפולי הפריה,סביר להניח שהרבה יותר זוגות ישקלו גם את האופציה של תרומת ביצית שכיום עלותה מאד גבוהה. פונה אליכם בשאלה האם יש מקום לנצל את המאבק הנוכחי ולהכניס לתוכו גם את קידום בניית המאגר בארץ? אולי לאור הקיצוצים המוצעים ישקלו יותר בחיוב לתת משהו כנגד.

נועם@בת

New member
לדעתי זה בדיוק הזמן הנכון

מטה המאבק נפגש עם האנשים המתאימים. הרקע הוא אותו רקע, בהבדל קטן, חוק הביציות לא אמור לעלות הרבה כסף. לדעתי במגרת הדיונים של הועדה של משרד הבריאות צריך לדבר גם על חוק הביציות. נשים ממשיכות לנצל את זכותן לטיפולים בגלל שהאופציה- תרומת ביציות - יקרה מידי. מאחר ושוקלים דרכים לאפשר לנשים הלרות- תרומת ביציות היא אחת הדרכים. אני לא אומרת שעכשיו צריך לשנות את נושא המאבק, אבל בהחלט כדאי לרתום את עגלת המאבק לטובת אלפי הנשים המחכות לתורמת ביצית ולא מקבלות כי החוק הקיים לא מאפשר את זה. נועם

hugs

New member
ולא לשכוח

שעד כמה שזה כואב להגיד את זה עיגון תרומת ביציות תמורת תמורה כספית/שווה ערך בטיפול יאפשר לאלה מאיתנו שישארו בחוץ לאור תכנית ביבי להמשיך בטיפולים כך זה נעשה ברוב המדינות בהן המדינה אינה מממנת טיפולים או שיש כסף מבית או שסוחרים בכל משאב אפשרי מבחינתי אם אני אצטרך למכור ביציות על מנת שיהיו לי ילדים - המטרה מקדשת את האמצעים...

קלקסנית

New member
להערכתי בנושא חוק הביציות

השאיפה היא לקבל ללא תשלום או בתשלום מינימלי. כיום המדינה משתתפת ב 6000 ש"ח עבור כל תרומה( מחו"ל)

keren05

New member
רעיון מצויין

אך נראה לי לצערי, שכולם כל כך כואבים את הגזירות החדשות, הם לא מסוגלים כרגע לחשוב על פתרונות חלופיים. לי לקח יותר משנה וחצי לקבל את העובדה שתרומת ביצית יכולה להיות פתרון טוב עבורי. נפשית אני די מוכנה לפתרון זה, אבל כרגע נכנס לשיקול העניין הכספי עם העלויות הגבוהות של פתרון זה. קבלת החוק החדש לגבי תרומות ביציות בארץ, יכול לחסוך למדינה ולי הרבה כסף. ולי יהיה אולי הרבה יותר קל לוותר על הטיפולים הכואבים, המתישים וללכת לפתרון השני. מוכנה לתרום למאבק עם הצעה זו קרן

קלקסנית

New member
רבים ורבות לא מסוגלים פתרון לחלופי

מסכימה עם קרן.
כאן המקום ליעול וזה מה שיש להציע לאוצר לחתוך במקומות האלה. מי שביציותיה לא מופרות תעבור במהרה לתרומת ביצית. וכל מקרי הזרע הבעייתי יקחו תרומת זרע ואז מספיקות הזרעות בכלל ואין צורך בהפריה(כמובן אם אין בעיות אחרות נלוות...) נראה לי כבר חסכון ב 50 אחוז שכולל גם את החסכון בהורמונים. ! מה שיאפשר אולי אופציה לטיפולים גם לילד שני.

עינת 75

New member
ניסיתי

אני מקווה שגם אם לא תהיה שום התייחסות פה מצוות ההנהלה,תרשמו לפניכם את הדברים ותדונו בהם בישיבות שלכם. עם כזו אמפטיה,אני רואה מהר מאד איך יתפלגו פה לנלחמים על ילד ראשון מול נלחמים על הרחבת משפחה וכן הלאה.

תשובה שלי, כליאור

בדיון בועדת הכנסת לקידום מעמד האישה עלה הנושא של החוק לתרומת ביציות בעוצמה רבה ומי שהעלו אותה היו דווקא מנהלי יחידות ההפרייה החוץ גופית !!! יתרה מכך, הראשון שהעלה אותה היה פרופ' משיח אחד המסרים שאני אישית מאמין בו הוא - אם נראה לאוצר שיש בזבוז בהליכי ההפרייה (או כמו שהם מכנים זאת בנושאים אחרים "שומנים") אז אותם יש לתקוף. ומאחר ואני לא איש האקדמיה הרפואית אני לא מנסה אפילו להציע פתרונות שאיני בקיא בהם למעט מתן כיוונים - הגבלת מספר העוברים המוחזרים במחזור הפרייה גם אם יתבטא בהגדלת מספר הסבבים, ביצוע בדיקות שלב מוקדם יותר (בהנחה שיזהו בעיות ויאפשרו להתמקד בבעיה מוקדם יותר וכך לצמצם הפריות "מיותרות") ובמסגרת בעיו שכאלו - זיהוי מצב שבו הביציות אינן ברות הפרייה ועל כן אפשור תרומת ביצית שגורר כמובן אפשואר קיום מאגר ביציות על בסיס תרומות ולא רק מנשים מטופלות פוריות כרגע המצב הוא שהמלחמה היא על עצירת הגזרות שבוודאי לא מאפשרות רפורמות אלא רק נסיגה לאחור ברגע שתפתח ולו אוזן אחת באוצר לשמוע הצעות ייעול אזי כאן המקום לתת לגורמים המוסמכים (הרופאים) לשבת ולהגיע לרשימת פעולות שכאלו מההתרשמות שלי, לא הרופאים הם המתנגדים לתרומת ביציות בארץ על פי החוק המוצע (ומודה שלא בקיא בפרטיו) מקווה שעניתי ומקווה שהבהרתי שהנושא הזה נמצא בראש מעיינינו ולא נשכח והמשפט האחרון הוא התחייבות אישית שלי ואני אעמוד בו

עינת 75

New member
../images/Emo51.gif ליאור

על ההתיחסות לדברים שכתבתי ועל האפשרות להעלאת הנושא בהקשרים המתאימים אם ימצאו בהמשך. אני עדיין נמצאת בשלב הטיפולים,אבל אם החוק יתקבל-עברתי את המכסה ולכן חשבתי קצת הלאה והנושא הזה הופך פתאום להיות יותר רלוונטי לצערי.

סביון1

New member
רוצה רק להדגיש

למרות שאחרות כתבו זאת כבר בשירשור הזה, שהחוק שאנחנו מבקשים לקדם בקשר לתרומת ביצית לא יעלה למדינה כסף אלא רק יחסוך כסף לנזקקים לתרומת ביצית. יתכן שאפילו החוק יחסוך כסף למדינה כי יהיו נשים שבמקום לעשות 17 טיפולים עם ביציות שלהן יעדיפו לקבל תרומת ביצית ולהרות הרבה יותר מהר. כך שיתכן שדוקא כדאי לנו לקדם את הרעיון הזה כבר עכשיו במסגרת המלחמה על עצירת הגזרות ולא לחכות עם זה.

ברנדה1

New member
תשובה לליאור

שלום, אני לא יודעת על איזה דיון דיברת ומתי הוא התקיים. נכון להיום, המצב הוא קטסטרופלי, וגם פרופ' משיח עוסק בנושא של תרומת ביציות תמורת תשלום בחו"ל. אני לא יודעת להגיד כמה מרוויחים מזה, אבל מרוויחים מזה הרבה כסף. ואגב, "השומנים" שאתה מדבר עליהם, הם גם אותם שומנים שנשים ממשיכות לעשות טיפולים חסרי סיכוי כי אין אופציה חוקית של תרומת ביציות. אז בטח שאפשר לחסוך בשומנים גם מההיבט הזה. נקודה נוספת: המטרה לא צריכה להיות רק עצירת הגזירות. אלא יש לדבר גם על התייעלות ורפורמות באותה נשימה. ליאור הנושא ממוסמס כבר הרבה שנים בועדה ושום דבר לא נעשה לקידומו, וזה הזמן המתאים ביותר "להחיות" אותו. ברנדה

ברנדה1

New member
יש לצרף את הנושא הזה למאבק

היי, לדעתי, המאבק רק על עצירת הגזירות לא נכון. צריך להעלות במסגרת המאבק את נושא תרומת הביציות. יש לכך כמה אספקטים: נשים שנמצאות בטיפולים לא תמיד פונות לנושא תרומת ביציות ומעדיפות להמשיך בטיפולים שלפעמים מסתיימים במעט מאוד עוברים, אפילו אחד, זאת כיון שאין תרומת ביציות בארץ ולממן את זה באופן פרטי בחו"ל זה נורא יקר. בנוסף, אם כבר יוצאים למאבק, אז צריך להעלות את הכל. יש נשים שעדיין עושות טיפולים, אבל המרחק ביניהן לבין תרומת ביציות קטן מאוד. עכשיו במצב החדש יתכן ולא יאפשרו להן יותר טיפולים. וגם יכול להיות שהמדינה תחסוך הרבה כסף אם החלופה של תרומת ביציות תהיה קיימת בחוק. אף אחד לא יודע היום כמה יצליחו לצמצם את הגזירה. לבטל אותה לגמרי לא נראה לי שיצליחו, אבל לצמצם כן. אז במסגרת זו צריך להעלות גם את הנושא הזה. חשוב למסד את הנושא, הן מבחינת העלויות הכספיות והן מבחינת ההיבט האדמיניסטרטיבי, כלומר היום מי שמטופלת באופן פרטי וקונה ביציות, לא יודעת בדיוק מה קורה "מאחורי הקלעים". ברנדה

kasa

New member
אני חולקת על דעתך, ואסביר לך מדוע

ראשית, אני תומכת מאוד בדעתך שחשוב למסד את עניין תרומת הביציות, וזה נושא מאוד רלבנטי וחשוב בפני עצמו, שיש להאבק עליו - אך בעיתוי הנכון, שזה לא כעת. כיום, כשחרב הקיצוצים מאיימת עלינו - זה נראה לי עיתוי לגמרי לא הולם לבוא ולומר: "לא רק שלא תקצצו לנו, אלא גם תוסיפו !!" - בעיניי, עם גישה שכזו, הסיכוי שנשיג משהו אינו גדול. בעיניי, מטרה אחת צריכה לעמוד לנגד עינינו - לשמר את הסטטוס-קוו שקיים כיום בטיפולי ההפרייה
לא להוסיף ולא לגרוע מזה דבר
עם הגישה הזאת אנחנו צריכים ללכת, מגובשים ומאוחדים. עד הסוף. לשמור על הקיים ולא לאפשר לגרוע ממנו דבר. אם נבוא בדרישות נוספות - זה יראה אף מגוחך ולא רציני, בעיתוי שכזה.

סביון1

New member
אנחנו לא מבקשים שיוסיפו כלום

קאזה שימי לב - לא ביקשנו שיוסיפו מימון לתרומת ביצית אלא שישנו את החוק שאוסר על תרומת ביצית מנשים שאינן מטופלות IVF. זאת הצעה שלא עולה למדינה כסף ויכולה גם לחסוך למדינה כסף של טיפולי IVF ולכן הנושא רלבנטי דוקא בהקשר של המאבק הנוכחי.

קלקסנית

New member
../images/Emo45.gifמסכימה אתכן סביון וברנדה../images/Emo45.gif

הרופא שלי מאשר את הטענות האלה ומסתבר שכבר העבירו פניה בעיניין למשרד הבריאות.

E נס

New member
תשובה לקאזה

את כותבת: "בעיניי מטרה אחת צריכה לעמוד לנגד עינינו-לשמר את הסטטוס קוו שקיים כיום בטיפולי הפרייה. לא להוסיף ולא לגרוע ממנו דבר" האם עם יד על הלב את באמת מאמינה שבעידן הקיצוצים הנוראיים שנוחתים על ראשינו, המצב ישאר כמות שהוא? לדעתי, לא. עם כל הרצון הטוב של העוסקים במחאה נגד הקיצוצים, המצב לא יחזור לקדמותו לע ו ל ם. המצב הולך לקראת הפרטת כל מערכת הבריאות כבר מספר שנים, לאט אבל בטוח, והמדינה רוצה להוביל אותנו למצב של בריאות לעשירים בלבד. עם כל האופטימיות שאני מנסה לגייס מתוכי, אין שום סיכוי לדעתי שהמצב ישאר כפי שהיה אתמול. וכבר טחנו זאת עד דק-במדינה שבה חולי סרטן מתים, כי התרופות היקרות והאפקטיביות מצריכות הוצאה של אלפי שקלים בחודש, על חשבון החולה ומשפחתו, לא יוכל להמשיך להתקיים המצב בו טיפולי הפוריות היקרים ימשיכו להיות ממומנים על חשבון המדינה. כאשה הנזקקת לתרומת ביצית, ולא יכולה לממן את העלות כפי שהיא כיום, [17000 ש"ח למחזור טיפולים א ח ד, עם השתתפות קלה של הקופה בעלות של 6000 שקל לטיפול] אני כן רואה הזדמנות מצויינת במאבק זה לגיוס תמיכה גם עבור אלפי הנשים הזקוקות לביציות. ודרך אגב לא כולן נשים מבוגרות. ישנן נשים שגופן אינו מייצר ביציות כלל, ישנן נשים שעברו מנפאוזה מוקדמת בשנות ה-20 שלהן, ישנן נשים שעקב הקרנות נפגמו ביציותיהן. המאבק ממוקד מאוד ועובד במלוא הכוח. אבל א נ א - אל תעשו איפא ואיפא. אנחנו לא מטופלות סוג ב'. לנו חסר משהו שלכן/לכם - יש אותו בכמויות. אני מתכוונת ליכולת להחשף באמצעי התקשורת. משום מה נשים הנזקקות לביצית, מרגישות פגומות גופנית וחברתית. קשה מאוד עד בלתי אפשרי לגייס אפילו חתימות אנונימיות דרך הרשת [וניסיתי זאת, האמינו לי] מספר הנשים שהגיב לקריאה שלי בפורטלים השונים היה פחות מ-10. שוב, קריאה נרגשת - אל תתנו לבעייתנו שקשורה קשר אימננטי לטיפולי הפרייה, להפוך למינורית, שולית, פחות חשובה. אל תשאירו אותנו פצועות בשטח, רק בשל העובדה שאנחנו לא מסוגלות לחשוף את פנינו ואת סיפורינו האישיים. הועלו פה הצעות פנטסטיות לחסכון בעלויות. ועכשיו זה הזמן להגיש אותן לבחינה חוקתית. לקח לי הרבה מאוד זמן להכנס בכלל ולכתוב משהו. אני חושבת שזה נובע מהתחושה הקשה שאנחנו לא חשובות מספיק. אני חושבת שלא מגיע לי, מצדן של מטופלות פוריות, אחיות לצרה - להרגיש כך.

קלקסנית

New member
את חלק מאיתנו

ואין לך ממה להתבייש כי יש לא מעט נשים עם בעייה כמו שלך וכבר היו דיונים בנושא בפורום פוריות. ומין הצד השני המוני גברים עם בעיית פריון שהיא מצערת לעצמה אבל בהחלט מכבידה על סל ה IVFים. אני בהחלט חושבת וגם יודעת כפי שציינתי הרגע בהודעה קודמת שלי שאפשר לחסוך פה ולקצר הליכים,תרומת ביצית או תרומת זרע או גם וגם במקרה הגרוע. ואין סיכוי שישאירו את המצב קיים !!!!!! ואפשר לחבוק ילד ועוד ילד ועוד ולאהוב אותו ולהיות הורים במהרה. וכדאי שנפנים ונארגן סעיפים חשובים שישארו בתקווה ועל השאר נוותר. כי גם חולים משלמים מכיסם. אולי בקונטקסט אחר עוד אפשר היה לעשות שמיניות באויר. בעצם המצב היום בגלל החגיגה חסרת הגבולות,הכל על "חשבון הברון רוטשילד". זה היה ברור שיום אחד יבוא S T O P ! ואני מסכימה שיש לאשר תרומת ביציות בארץ ואולי אך לנשים שלא זקוקות לטיפולים.

את יכולה להיות בטוחה שברגע

שניתן יהיה להעלות את הנושא הוא יעלה. כרגע אנחנו מפנים את כל המאמצים כדי שבכלל ישמעו אותנו. בגרע שישמעו וגם יקשיבו אנחנו נשטח את כל הבקשות, בייחוד כאלה שיכולות לסייע להקטין עלויות טיפולי פוריות. הבעיה שלכן לא מינורית, לא שולית ולא פחות חשובה.

למעלה