מעטפות כסף

פיטרמן

New member
מעטפות כסף

לפניך 2 מעטפות באחת מהן יש x ש``ח ובשניה 2x ש``ח. אתה בוחר במעטפה אחת ומגלה שיש שם 1000 ש``ח. יש לך אפשרות להחליף ולקחת את המעטפה השניה, האם כדאי לך לעשות זאת?

imminiman

New member
קראתי על זה בספר של תורת המשחקים...

אמור להיות אצלי הספר איפשהו בבית... אם אני אמצא אותו, להגיד מה רשום שם?

ny22

New member
מנהל
נראה לי שזה כתוב בספר של חיים שפירא

"שיחות על תורת המשחקים"
מאוד מומלץ

imminiman

New member
זה בעיה, אני לא מוצא את הספר ../images/Emo10.gif

חברה שלי הביאה לי אותו כמתנה ואין לי מושג איפה הוא...

leebalan

New member
למרבה המזל, יש לי את הספר

ואני מצטט (ורק בשביל למנוע לצרות, את הציטוט אני לוקח מהספר "שיחות על תורת המשחקים" מאת חיים שפירא, אני לא מייחס לעצמי שום קרדיט או זכויות על הכתוב): " לאחר מחשבה קצרה אני אומר לעצמי: "ואו, אני לא מרוצה מבחירתי, כי הממוצע של הכסף שנמצא במעטפה שלא בחרתי הוא גדול יותר מן הסכום הנמצא ברשותי. למה? הרי במעטפה האחרת יש 2,000 או 500, והממוצע הוא 1,250 שקלים, שהם יותר מאשר 1,000 שקלים, אשר נמצאים במעטפה שבחרתי". לאמיתו של דבר, כל סכום כסף שאמצא במעטפה שלי ישמש מעין הוכחה לחוק מרפי: המעטפה שאני לא בוחר בה היא תמיד בממוצע טובה יותר, יהיה הסכום במעטפה שלי אשר יהיה. אם בחרתי 400 שקלים, אין זה משנה את המצב - במעטפה האחרת יש 800 או 200, והממוצע הוא 500. שוב יוצא שהממוצע של המעטפה שלא בחרתי גדול יותר מן הסכום הנמצא במעטפה שלי. כל סכום כסף שאמצא בה - בסופו של דבר יצא שבחרתי לא טוב. במעטפה שלא נבחרה יהיה תמיד סכום שגבוה ב-25 אחוז מן הסכום שבמעטפה שלי. האם ארצה להחליף את הבחירה שלי אם יציעו זאת? האם ארצה להחליף מעטפה אחת באחרת עוד לפני שראיתי את סכום הכסף שבה? אם אתם עונים על השאלה האחרונה ב"כן" הרי תיכנסו ללולאה אינסופית של החלפות. הנה, הסתבכנו בקבלת בחלטה שנראת כה פשוטה. מה קרה כאן? "

כלמנ

New member
זה פרדוקס ידוע

דיון בפרדוקס נמצא בקישור . בכל מקרה, הפתרון קשור בהצגה הפשטנית של השאלה, המרמזת שיש התפלגות שווה עד אינסוף, מה שלא יכול להיות. כשקובעים התפלגות כלשהי לסכומים שבמעטפות, מוצאים שבהנתן הסכום במעטפה, הסיכוי שבמעטפה יש סכום גדול יותר הוא לא שווה לסיכוי לסכום קטן יותר. זה כולל (כמו ברוב פתרונות הפרדוקסים) חישובים מיגעים.

גיאל

New member
נסיון פשטני

יש 50% סיכוי שלקחת את המעטפה עם היותר כסף וחמישים שעם הפחות. עד כאן? אם עברת תוחלת הכסף שלך הוא 0.5*2000+*500*0.5 שזה 1250 כלומר שווה לעבור

פיטרמן

New member
לכאורה זה נכון

אבל אם אתה יודע שכדאי לך להחליף למה מלכתחילה לא לקחת את המעטפה השניה? הרי ההגיון הזה עובד על כל סכום של כסף, ז``א גם לפני שפתחת את המעטפה ידעת שבשניה יש סיכוי יותר טוב.

itamar36

New member
לפי ההגיון

הסיכון להפסיד חצי שווה את ההימור של להרוויח פי שניים. הסיבה שלא לקחנו מראש את המעטפה השנייה היא בעצם אותה סיבה שאם כן היינו לוקחים אותה היינו שואלים למה לא לקחנו את זאת. כלומר - אם היינו לוקחים את המעטפה השנייה מלכתחילה שוב היינו נכנסים לדילמה האם לקחת את זאת במקום או לא. ושוב המענה היה שעדיף לקחת את זאת...כי הסיכויים הם אותם סיכויים

פיטרמן

New member
אני לא בטוח שזה נכון

לדעתי הסיכויים לא שווים ז``א הסיכוי שיהיה שם 500 הוא גבוה מהסיכוי שיהיה שם 2000.

Shaakedod

New member
לדעתי

לדעתי ... כדאי לך לקחת את המעטפה השניה ואני יסביר למה ... אם לקחת את המעטפה עם הסכום הכפול זאת אומרת שבמעטפה השניה יש 500... כך שסכום ההימור פה הוא 500... "הכסף בסיכון" הוא הפסד של 500 לעומת זאת... אם לקחת את המעטפה עם החצי כלומר שבמעטפה השניה יש רווח של 1000 עכשיו 500 הפסד לעומת 1000 רווח ... כמובן שזה 50% בדיוק שכל אחד מהדברים יקרה ולכן בחור עם ביצים היה מחליף מעטפה D: אבל כמובן זאת דעתי בלבד

למעלה