ל Dia Leoghann היקר

morning star

New member
ל Dia Leoghann היקר

מכיוון שאותך אני כבר מכיר ממקומות אחרים, אולי נפתח בך? בו תספר לנו על הדרואידיזם... (ואתה מוזמן לעשות cut&paste) ממה שענית לגבי זה בפורום אחר. שלך הנווד

Dia Leoghann

New member
דרואידיזם ב-cut & paste

שלום לכולם!!!! הועלתה השאלה מהו דרואידיזם, אז התשובה מאוד ארוכה....אבל עדיין על קצה המזלג. דרואידיזם היא דת פילוסופית, או פילוסופיה דתית המבוססת על הדת והמסורת של השבטים הקלטים. השבטים הקלטים חיו באירופה לפני בוא הרומאים והנצרות. מקורם באיזור דרום מערב גרמניה, אך הם התפשטו עד שישבו מפורטוגל במערב ועד אנטליה שבטורקיה במזרח, ומאירלנד בצפון ועד צפון איטליה בדרום. עם התפשטות האימפריה הרומית נדחקו הקלטים מארצותיהם עד שנותרו שטחים בודדים בהם נשתמרו הדת והמסורת שלהם. אלו הם אירלנד, סקוטלנד, ווילס ובריטני שבצפון מערב צרפת. למרות זאת ניתן לראות סימנים רבים להשפעתם הקדומה באירופה. אחד הסימנים הברורים הוא השמות - בבלגיה חיי שבט הבלגאה, בשווצריה חי שבט ההלווטי, בסקוטלנד חי שבט הסקוט, והשפה האירית, הסקוטית והוולשית היא למעשה ניב של השפה הגיילית (השפה הקלטית). הדרואידים היו כהני הדת של הקלטים. הם היו פאגנים ולפי עדויות ארכיאולוגיות ישנם יותר מ-400 אלילים קלטים, אך רובם אלילים מקומיים (של גבעות, אגמים, יערות וכו´). 33 מהאלים הקלטים הם אלים פן-קלטים שהיו מוכרים בכל הארצות הקלטיות. הדרואידים לא היו רק כהני דת אלא גם אסטרונומים, שופטים, יועצי מלכים ועוד. הדרואידים היו המעמד העליון בחברה הקלטית ונהנו מפטור מלא ממיסים, למעשה על פי האגדות נאמר שאיש בשבט לא דיבר לפני המלך, והמלך לא דיבר לפני הדרואיד. בקרב הדרואידים היו 3 קבוצות: הפייטנים שהיו שומרי המסורת, מעבירי החדשות, כותבי השירה והסאטירה (שהיתה אחד מכלי הנשק היעילים ביותר בחברה הקלטית ואפילו הפילה מלכים רבים מכסאם). כיוון שהכתיבה היתה אסורה בקרב הדרואידים זכרו הפייטנים את כל המסורת בעל-פה!!! הם עשו זאת בעיקר בעזרת דיקלום של משפטי שילוש (לדוגמא: שלושה חסידים לה לחוכמה: דמיון, תכלית ומאמץ). מעריכים שהפייטנים הכירו כ-40,000 משפטים כאלה בעל-פה.בקרב הפייטנים היו גם הברהונים - כותבי החוקים, שהכירו את כל חוקי השבט או הממלכה בעל-פה, ובעת משפט היו צריכים לדקלם אותם על-מנת לעזור לדרואיד השופט להגיע לפסק דין צודק. בשנת 433 ליגהייר מלך אירלנד אסף שלושה ברהונות, שלושה מסיונרים נוצרים, ושלושה מלכים נוספים שיחד כתבו את ספרי "הסנצ´וס מור". אלו הם ספרי החוק הראשונים באיים הבריטיים עליהם מבוסס החוק הבריטי והאירי עד ימינו (והיפה הוא שהחוק הישראלי מקורו בחוקי המנדט הבריטי...). הקבוצה השנייה היתה האובטים שהיו מרפאים, מגידי עתידות ומיסטיקנים מיסתוריים שלא ידוע לנו הרבה עליהם. הקבוצה השלישית היו הדרואידים שהיו כהני הדת שהובילו את הטקסים הקהילתיים, שופטים, עורכי דין, יועצי המלך, פילוסופים, מומחים בצמחי מרפא ובהבנת היקום והטבע. הידוע שבהם הוא כמובן מרלין המכשף מאגדות המלך ארתור. כמובן שכדי להיות דרואיד אדם היה צריך ללמוד להיות קודם פייטן ואובט, ורק לאחר מכן דרואיד. תקופת הלימוד היתה בין 18 ל-21 שנה. בחברה הקלטית ובדרואידיזם שוויון בין המינים היה מובן מאליו וידוע על דרואידיות, לוחמות ומלכות שבט (כמו באודיסיאה שהובילה את המרד של שבט האיסני נגד הרומאים וכמעט וסילקה אותם מאדמת בריטניה). הנצרות יצאה בגלוי ובאלימות נגד הדת הדרואידית ובעקבות מעשי טבח והריסת מקדשים (כמו הסטונהנג´) המירו קלטים ודרואידים רבים את דתם (והפכו לנזירים הקלטים המפורסמים שבזכותם הועברה המסורת לכתב ובכך ניצלה, או לנוצרים הקלדוניים המיסתוריים שהכנסייה הרומית התנערה מהם במהרה...) במאה ה-8 הדרואידים כבר לא היו קיימים יותר ורק הפייטנים המשיכו את תפקידם הקדום בקרב חצרות המלכים של ימי הביניים, ומאוחר יותר הקימו את מכללות הפייטנים בווילס ואירלנד שלימדו את המסורת העתיקה. מאז המאה ה-18 חלה התעוררות פטריוטית בבריטניה ואירלנד ואנשים החלו להתעניין מחדש ובעוצמה הולכת וגוברת בדרואידיזם ובקלטים. פילוסוף ממוצא אירי-סקוטי בשם ג´ון טולאנד, החליט לעשות נסיון מוזר וקרא קריאה דרואידית מסורתית ("עם פנינו לשמש, עין כל האור") אשר המבינים אותה ידעו כי בתוך שנה ויום מיום הקריאה יתקיים כינוס דרואידי עולמי במקום מסויים (פונדק עץ התפוח בפרימרוס היל בלונדון). להפתעתו הרבה של טולאנד, שנה לאחר מכן, ב-22 לספטמבר 1717 הופיעו לכינוס נציגים של מסדרים דרואידיים שהתקיימו במסווה ובמחתרת במשך מאות שנים. העתיק בהם היה מסדר קור-אמריס מאוקספורד שהוקם לפני שנת 1066. חוץ ממסדר קור אמריס הגיעו גם נציגים של מסדרים מלונדון, יורק, אוקספורד, ווילס, קורנוול, האי מאן, אנגלסי, סקוטלנד, אירלנד ומסדר מבריטני שבצרפת. באותו יום התברר שהמסורת הדרואידית חיה ונושמת מתחת לפני הקרקע כמעט באירופה כולה. בכינוס זה הוקם "מעגל הקשר הדרואידי העולמי". מאז התפצלו מהמסדר העולמי הזה מסדרים רבים בגלל חילוקי דעות שונים, ביניהם "מסדר הדרואידים העתיק" (שאחד מחבריו המפורסמים הוא ווינסטון צ´רצ´יל), "מסדר הדרואידים המאוחד" ו"מסדר הפייטנים, אובטים ודרואידים" שהוא המסדר הגדול בעולם כיום. חוץ מהתעוררות המסדרים חלה התעוררות תרבותית גדולה והחלו פסטיבלים לאומיים בבריטניה שהתקיימו על פי המסורת הפייטנית ולימודי המסורת הקלטית הפכו למבוקשים מאוד באוניברסיטאות בבריטניה ואירלנד. ההתעוררות נמשכה גם על פני כל צרפת, צפון ספרד, גרמניה, שווצריה הולנד, בלגיה, ניו-זילנד, אוסטרליה, קנדה וארה"ב, וישנן שמועות על קבוצה באנקרה בירת טורקיה החוזרת למסורת של שבט הגאליטיי שהקים את ממלכות גליציה ואנקרה על שמה קרויה בירת טורקיה של ימינו. מה תפקידם של הדרואידים בימינו??? זה מאוד אינדיווידואלי, כל אדם רואה זאת בדרכו שלו, רבים עוסקים ברוחניות לסוגיה, מיסטיקה, פסיכולוגיה, ארכיאולוגיה, היסטוריה ובדרך-כלל כל מסדר לוקח על עצמו לקדם תחומים הנראים לו חשובים. ישנם מסדרים המשקיעים באיכות הסביבה, ישנם כאלו המשקיעים בביקורת על איכות החוק, ישנם כאלו המשקיעים בקידום אומנים, וישנם כאלו המשקיעים בקידום לימודי מדע, מתמטיקה ואסטרונומיה. מקווה שלא נרדמתם...... באור Dia Leoghann

morning star

New member
תודה רבה על המאמר המושקע!

וברשותך שאלות אישיות: 1) איך הגעת לזה? 2) האם אתה שייך לאחד האירגונים שהזכרת? האם ישנן נציגויות של הארגונים הללו בארץ? שלך הנווד

Justin Angel

New member
אהבתי

היו טעויות כמצופה ,אבל בעיקרו תיאור סביר של המצב. תפגוש אותי היום בצ´אט של האתר שלך.

morning star

New member
ולמה לא?

אני דווקא אשמח מאוד לדיון על דרואידיזם, במיוחד שיש כאן עוד מישהו שמבין בזה. מהדיון כולנו נוכל רק ללמוד. כך נראה גם אספקטים שונים. שלך הנווד

Justin Angel

New member
וכאן טמונה הבעיה

הדרואידיזם שהוא דיבר אליו וגם זה שאני מדבר עליו זה דרואידיזם מקורי מהתקופה הקלטית. אלו עובדות היסטוריות ולא משהו שפתוח לפרשנות אישית כמו אצל הנאו-פאגאנים. אבל בכל מקרה אני אשמח לכתוב על הטעויות ביתר פירוט בבוקר שאני אהיה במצב מוחי מספיק עירני כדי לכתוב הודעה סבירה.

Dia Leoghann

New member
כאן אני חושב שאתה טועה.....

תחילה, ג´סטין ידידי, כתבתי בעיקר על הדרואידים המקוריים מהתקופה הקלטית, אבל הזכרתי גם את הדרואידים הרומנטיים מהמאה ה-18 והנאו-דרואידים מהמאה ה-20. בכל מקרה, בקשר לדרואידים המקוריים, שאתה אומר שהם עובדה היסטורית ולא משהו שפתוח לפרשנות, אז כאן לדעתי אתה טועה טעות גדולה. העובדה ההיסטורית היחידה היא שהם היו קיימים, כל שאר העובדות, או לפחות רובן, הן בגדר תיאוריות והשערות. אתה וודאי יודע שהדרואידים המקוריים לא העבירו דבר מהמסורת שלהם לכתב, ולכן אין לנו שום טקסט שנכתב ע"י דרואיד "אמיתי". כל הטקסטים עליהם מבוסס המחקר ההיסטורי הם בעצם מ-4 מקורות: 1. כתבים מרומא במיוחד אלו של יוליוס קיסר - הרומאים ויוליוס קיסר בפרט נלחמו בגאלים שנים רבות, וסביר להניח שהכתבים שלהם די מוגזמים, ונועדו לעשות "דמוניזציה" לקלטים, ונועדו לרצות את השלטונות ברומא ולתת להם צידוק מדוע הרומאים "הנאורים" צריכים לשלוט בעולם "הברברים". הטקסטים האלה היו יכולים להיות מקור טוב, אם לא היינו יודעים שהרומאים והקלטים היו אויבים מושבעים עוד משחר ימיה של העיר רומא, ואם לא היינו מוצאים את הכתבים המצרים והיוונים. 2. כתבים ממצריים ויוון - היוונים ובעיקר המיצרים היללו ושיבחו את הקלטים ובעיקר את הדרואידים על רמת השכלתם הגבוהה, פילוסופית החיים שלהם וכו´. המצרים היו קוראים לקלטים "הפראים האציליים". גם מקור זה אינו כל-כך אמין מהסיבה הפשוטה שהוא בעצם נועד לשמש ביקורת כנגד השלטון המושחת שהיה אז במצריים ויוון. 3. המיתולוגיות הקלטיות מבריטניה - זהו וודאי אחד המקורות הטובים יותר, אך גם הוא אינו טוב מספיק. המיתולוגיה הועברה לכתב הרבה אחרי שהדרואידים כבר נעלמו, והיא נכתבה בידי נזירים-נוצרים. הרבה פרטים שונו כדי להתאים לדת הנוצרית, סיפורים הושמטו ונעלמו כליל (כמו סיפור הבריאה), אלים קלטים הפכו לקדושים, וסיפורים שהיללו גבורת נשים שונו או נמחקו. במאה ה-18 הופיע מקור נוסף שאני קורא לו "מיץ שטויות". הופיעו החל מהמאה הזו עשרות ספרים על דרואידים שנכתבו ע"י עשרות חוקרים בבריטניה ואירלנד, שכל אחד בנה לעצמו פנטזיה חדשה על הדרואידים שמבוססת על 3 המקורות הקודמים ועל דמיונו של הכותב. היו ספרים שטענו שהדרואידים היו קומוניסטים, והיו שטענו שהם היו דמוקרטים, והיו שטענו שהם היו הנוצרים הראשונים שהכינו את אירופה לקבל את הנצרות, ועוד הצהרות מוזרות יותר ומוזרות פחות. זהו..... באור ובברכה, Dia Leoghann

Justin Angel

New member
חן חן

בתור התחלה: "דרואידים רומנטיים" = "במאה ה-18 הופיע...". בערך בשנת 1840 התחילו להיכתב ספרים על דרואידים שכללו עיוותים קשים ,כמו: לוח השנה בן 13 החודשים ,קסם היצירה ,מונותואיזם , OIU (השם שנאמר שהאל אמר כאשר יצר את עצמו ורצה לתת לעצמו שם), ועוד מספר עיוותים מזעזעים. יש לציין שלמרות חוסר-הקשר הבוטה בין הספרים למציאות הם תרמו הרבה להתעוררות של דרואידיזם. אכן כן, דרואידים לא השיארו כתב פר-סה אף פעם מסיבה יחסית ברורה ,לכתוב משהו גורם לכך שלא חייבים לשנן אותו וזה מוריד מערך הכתוב בהרבה. ישנם למעשה עוד מספר מקורות שניתן ללמוד מהם על דרואידים: 4) מסדרים דרואידים כיום - אם תיקח את כל הידוע למסדרים דרואידים כיום ותנסה למצוא את המכנה המשותף ביניהם אתה תגיע לזה שבאמת קיים אחד כזה. למשל ,כמעט כל ארגון דרואידי שטוען למקוריות מזכיר את שלושת סוגי הkindreds: shineing ones , noble ones ,mighty ones. ממכנה משותף כזה אפשר להניח שהסיבה לכך שכל המסדרים שטוענים לאוטניות מאמנינים בזה ,זה בגלל שזה אוטונתי. כמובן שגם אפשר לטעון שמסדר אחד חדשב על זה ראשון וכל השאר העתיקו ולכן יש גם לבדוק את התקופה שבה האמונה הזאת הייתה ידועה בתוך אותם מסדרים ולהשוות תקופות. 5) שירי הbards. המקור הכי טוב שלפי דעתי יש לנו על דרואידים בא מהbards. מהשירים שלהם אפשר ללמוד הרבה על בערך הכל מאותה תקופה, והם למעשה מספקים את המידע היציב האמיתי היחידי שקיים על ovates. בעקרון יש מקור יחיד לשירי הbard ,הוא כמובן במסדרים הדרואידים שטוענים לאותנטיות. 6) בלי להעליב אותך , ואת עצמי באותה הזדמנות ,אף אחד מהנוכחים כאן לא היסטוריון בעל התמחות באותה תקופה (כלומר ,דוקטור), אבל כן ישנם אנשים שכן מזחיקים בתארים כאלה ובצדק. ולמזלנו אנשים כאלה כותבים ספרים. כמובן שיש לקחת את מה שרשום בספרים בזהירות ובחשדה מוצדקת ,אבל זה עדיין מקור טוב למידע.

Dia Leoghann

New member
שלום ג´סטין - אני רואה ששנינו ערים

אני רואה שסוף סוף יש לי כאן מישהו שמבין ואפשר לשוחח איתו!!! איזה כיף!!! בקשר לחלק הראשון של ההודעה שלך (הדרואידים הרומנטיים) אני מסכים כמעט עם כל מילה שאמרת, פרט אולי לעיניין לוח השנה עם 13 החודשים. לוח 13 החודשים (לוח העצים) מקובל מאוד בקרב המסדרים הדרואידיים השונים, ואילו לוח קולייני שבו מופיעה שנה מעוברת (עם 13 חודשים) כל שנתיים וחצי מקובל בקרב הארכיאולוגים וההיסטוריונים. בעיניין המקורות הנוספים: 1. המסדרים המודרניים - אתה צודק, הם הופכים לאט לאט להיות מקור טוב וזאת בגלל שבעשורים האחרונים הם החלו להיות ביקורתיים כלפי עצמם, או יותר נכון, הם החלו להיות ביקורתיים כלפי עצמם כאשר שיטות המחקר האוניברסיטאיות החלו להיות רציניות ואמינות יותר. נכון שיש הרבה משותף לכל המסדרים הדרואידיים, אך אל תשכח שהם כולם התחילו ממסדר אחד או שניים בסביבות 1717, מהם התפצלו ונוצרו המסדרים האחרים. בדרך-כלל המשותף שתמצא ביניהם הוא גם דבר המוסכם בין ההיסטוריונים. ודווקא הדוגמה שנתת (kindreds) אינה דוגמה טובה כל-כך כיוון שלא כל המסדרים מתייחסים אליה... 2. שירי הבארדים - למה בדיוק אתה מתכוון? השירים מהמיתולוגיות כמו למשל הסיפור על בניו של ליר, או לשירים של מכללות הפייטנים מימי הביניים (הפיליד), או לפייטנים של המסדרים המודרניים? ודבר נוסף, אתה חוזר ואומר "מסדרים הטוענים לאותנטיות", איזה מסדר בדיוק יכול לטעון לאותנטיות, כאשר מפרידות 1000 שנה בינו לבין הדרואידים הקלאסיים. אני לא חושב שיש מסדר רציני שבאמת טוען לאותנטיות. ודבר אחרון, אתה צודק בעיניין ההיסטוריונים והארכיאולוגים....מה לעשות.. אבל אל דאגה, שנה הבאה אני מתחיל ללמוד ארכיאולוגיה באונ´ ירושליים, ובתיקווה תוך 5 שנים אני כבר ילמד באירלנד... תאחל לי הצלחה. וכאן גם נגעת בעצם בלב הבעיה....למי שייכים סודות העבר? האם הם שייכים למסדרים הדרואידיים שקיימים כבר 200 שנה (האם הם קיימים כבר מספיק זמן בכדי לכנות אותם אותנטיים?)? או האם סודות העבר שייכים למחקר המדעי והאקדמי שקיים רק כ-100 שנה והגיע לרמת מחקר רצינית רק לפני כ-30-40 שנה, אך הוא בהחלט ראוי להם? האמת כתבתי על זה באתר שלי מאמר ארוך ארוך ארוך, וכל אחד מוזמן לבקר.

Justin Angel

New member
...

על פי דרואידיזם רומנטי לוח השנה הקלטי היה בן 13 חודשים ,וכל חודש חפף לכל שורה בשיר poem of amergin וגם חפץ לעצים באלפבת אוגהם. דבר ראשון כמובן צריך לציןי שיש יותר מ13 עצמים באלפבת אוגהם. דבר שני ,יש יותר משלוש-עשר שורות בשיר. ההתייחסות הכי קדומה ללוח השנה בן 13 החודשים נמצאת בספר The white goddess של רוברט גריווס. לפי הנראה גריווס בכלל המציא אותו בעצמו בגלל שרואים שהלוח שלו מתחיל באמצע החורף ומתילוגיות קלטיות מראות שהשנה שלהם מתחילה בשאמיין. בשירי הbards אני מתכוון לשירים ששרדו מאותה תקופה ,הן מהכתבים של הbards שהתנזרו ואז כתבו אותם והן מהמסדרים שטוענים לאותנטיות. למשל יש את ההוראות שהמלך Cormac אמר לבנו Caribe כיצד להיות מלך טוב ,ועוד המון טקסטים כאלו. הכוונה במסדרכ שטוען לאותנטיות היא לא שהמסדר עצמו טוען לאותנטיות ,אלא שחלק-חבריו \ חלק-ממיסדיו טוענים שהם צאצאים ישירים של דרואידים ובמשך השנים קיימו את המסורת מאחורי דלתיים סגורות. ובקשר למי שייכים "סודות העבר" אני אכתוב את זה: "האמת מורכבת משלושה יסודות: זמן ,מאורעות ואינטרס אישי נאור"

Dia Leoghann

New member
תוספת....

שלום ג´סטין, ושבוע טוב!!! תחילה בקשר ללוח השנה עם 13 החודשים - אני מסכים איתך שהוא כנראה המצאה של גריווס, וכמו שאמרתי הוא אינו מקובל על ההסטוריונים והארכיאולוגים החוקרים. עם זאת ניתן ללמוד ממנו לא מעט על האויים (Ogham) ועל מסורת העצים, ולכן הוא עדיין בעל חשיבות למסדרים הדרואידיים, למרות שהם אינם משתמשים בו כלוח שנה ממש (כלומר הם לא קובעים תאריכים לחגים לפיו). המקור של הבארדס עליו אתה מדבר, הוא בעצם המקור השלישי שאותו הזכרתי - המיתולוגיות השונות ובעיקר האירית והוולשית. המיתולוגיות האלו עברו מדור לדור במשך מאות שנים, אך אל תשכח שהם נכתבו על ידי נזירים נוצרים כמה מאות שנים אחרי חלוף הדרואידיזם והפאגאניזם מאירלנד. הדוגמה שנתת על "הוראות קורמאק" למשל.... קורמאק מק ארט עלה לשלטון בשנת 226 ומלך 40 שנה ואילו "הוראות קורמאק" נכתבו לראשונה במאה ה-9 כאשר אירלנד נחשבה ל"אי המלומדים הקדושים" בגלל ההשפעה הנוצרית העמוקה שהיתה בהעברת המיתולוגיה לכתב, שנעשתה הרי על-ידי נזירים. לכן סביר להניח שאין זה מקור אמין במיוחד לקביעת עובדות בנוגע לדרואידים והקלטים. עם זאת אני מסכים איתך שזהו כן אחד המקורות הטובים ביותר, אם לא הטוב ביותר. אני לא מכיר אדם שיכול לטעון ולהוכיח שהוא צאצא ישיר של הדרואידים ושמשפחתו קיימה את המסורת המלאה במשך כל מאות השנים שחלפו. אם אכן יש אדם כזה שיוכיח שמשפחתו קיימה את המסורת ללא שום כניסה של השפעה וויקינגית, אנגלו-סקסונית, נורמנית, ובעיקר נוצרית-קתולית ונוצרית-אנגליקנית, אני בטוח שכל החוקרים האקדמאים כבר היו חוגגים על ה"ממצא". בקשר לסודות העבר, אני מקווה שקראת את הקישור ששמתי בהודעה הקודמת. זה אמנם ארוך, אבל זה בעברית פשוטה וקלה להבנה, וזה אינו נוגד כלל את מה שכתבת על שלושת היסודות של האמת. בברכה ובאור, Dia Leoghann

Justin Angel

New member
מצטער

על הזמן שלקח לי להגיב. איזה מסדרים משתמשים בלוח השנה של 13 החודשים? ואיך הם משתמשים בו? מה המקור שלך להנחה שהוראות קורמק נכתבו במאה ה9? יש מספיק אנשים שטוענים שמשפחתם קיימה בסתר את המסורת הדרואידית, ודבר כזה אכן כן היה לפי דעתי. יש מספיק אנשים שקיימו את דתם תחת שלטון העויין לאותו דת. כמו שציינת הבעיה היא שבלתי אפשרי שלאותו איש לא נכנסה שום השפעה של דת זרה במהלך השנים.

Dia Leoghann

New member
אין צורך להצטער ....../images/Emo13.gif

שלום ג´סטין אנג´ל!!!! האמת היא שלא מצאתי מסדר האומר במפורש שהוא משתמש בלוח העצים (זה עם 13 החודשים), אך גם לא מצאתי כזה האומר שהוא אינו משתמש בו או שהוא משתמש רק בלוח קולייני. מכאן, אני מסיק (וזו דעה פרטית שלי) שאנו נוטים להשתמש בערבוב של שניהם. למרות שאני לא קוסמולוג גדול, ובטח לא מתמטיקאי מושלם (אפילו ב-3 יחידות התקשתי), אני אנסה להסביר למה אני מתכוון. נתחיל בלוח קולייני שנתגלה בצרפת ב-1897 (כמדומני). הסברה אומרת שהלוח הזה נכתב בשנת 50 לפנה"ס, והוא כתוב באותיות רומיות, אך בשפה הגאלית. הלוח מציג מעגל של 5 שנים. לפי הלוח, חודש אחד הוא הזמן שלוקח לירח להקיף את כדור הארץ, והוא 29.53 ימים. שנה, על פי הלוח היא או 12 חודשים, או הזמן שלוקח לכדור הארץ להקיף את השמש, והוא 365 ימים. (כמובן שהם השתמשו כנראה במונחים אחרים כמו השמש מקיפה את כדור הארץ תוך שנה ולא ההיפך - כך נראה לי.) בכל אופן הבעיה היא ש-12 חודשי לבנה הם 354 ימים ולא 365. לכן הכניסו בלוח 2 שינויים - הראשון הוא שהחודשים נמשכו 29 או 30 יום (לחילופין), והשני הוא הוספת חודש מעובר בכל שנתיים וחצי או שלוש כדי להשוות בין שנת לבנה ושנת שמש. אולם, לפי המסורת הקלטית, סאווין (Samahin) מתחיל בזריחת הירח הראשונה של הרבע האחרון של חודש הלבנה שאחרי השתוות הסתיו. אז איך ייתכן שבבריטניה ואירלנד סאווין "נפל" תמיד על ה-1 בנובמבר??? כנראה שהיה שימוש בלוח שנה נוסף או אחר. לוח שנה זה יכול להיות לוח העצים. אופס, חייב לזוז באמצע ההודעה....באסה....את העיניין עם לוח העצים אני אסיים מאוחר יותר, אבל נראה לי שהנקודה כבר דיי צפויה.... אני חוזר ואומר שזו דעה פרטית שלי ויתכן שאני טועה. טוב אני רק יוסיף שהמקור שלי לזה ש"הוראות קורמאק" נכתבו במאה ה-9 הוא "המיתולוגיה האירית" מאת לבנה ויהודה ליטני, סידרת מיתוסים, הוצאת מפה, עמוד 222. חייב לזוז, באור ובברכה, Dia Leoghann

Dia Leoghann

New member
שלום ג´סטין

מצטער שלא הגעתי אתמול לצ´אט באתר שלי, הגיע לבקר חבר ילדות שלא ראיתי כמה שנים, וגם ככה רק היום ראיתי את ההודעה שלך. אשמח לפגוש אותך היום אם תרצה. אני יודע שכמה דברים מאלו שכתבתי מעלים וויכוח בקרב הדרואידים ( דרך אגב, האם אתה דרואיד, או מחשיב עצמך לאחד?), ולכן כתבתי כאן את מה שמקובל עלי. באור ובברכה Dia Leoghann

Justin Angel

New member
...

אני אשתדל להגיע לצ´אט היום ביום שבת. אני מחשיב את עצמי כדרואיד מלתלמד. טוב אני אקצר בגלל שאני רואה שהשעה טיפה מאוחרת ואני כבר הגעתי למצב שבו אני לא רק רואה כפול אלא אני רואה את הכל רק בדו-מימד. (כן, אני טיפה עייף).

Dia Leoghann

New member
מחר אני נוסע לראות הארי פוטר

אז אני יוכל לפגוש אותך רק מאוחר בלילה, בכל אופן אתה מוזמן לפגוש אותי ב-ICQ מתי שתרצה. אני מאושר למצוא עוד דרואיד מתלמד אולי סוף סוף אני לא יעשה טקסים לבד.... אלבאן ארתואן מתקרב....

למעלה