כאבי גדילה זה כואב נורא...

Chocksum

New member
כאבי גדילה זה כואב נורא...

הייתי רוצה לפתוח דיון על נושא ההתבגרות (לאו דווקא על גיל ההתבגרות). אתחיל מכך שלדעתי, באופן הכי כללי שאפשר לדבר על הנושא מבחינתי, תיאוריות פסיכולוגיות רבות מדברות על ריפוי והתאוששות (התבגרות) מנוירוזה/הפרעה לאחר חוויה מחדש של הכאב במסגרת אמפטית ומכילה, אבל ממשי על האבדן ולבסוף יציאה מחודשת אל החיים עם ראייה מפוכחת (אובייקטיבית?) על העצמי ועל העולם. אני מאמינה שכל זה טוב ויפה בתיאוריה, ואילו כשזה מגיע לחיים האמיתיים אזי גורמים רבים וחשובים לא נלקחים בחשבון ואז גם הריפוי מתפספס או שבמקרה הטוב עוברות שנים רבות של ריפוי מאוד הדרגתי ומתעתע
. למה כוונתי? מה לעשות שקשה מאוד להפסיק עם ההתנהגות הנוירוטית/מופרעת גם כשיש תובנה מופנמת אודותיה, כי ככה כאילו "נוח" באותו הרגע, כיוון שלא רוצים בשל עוצמת הרגש הרגיל, אין כוח בגלל אירועי חיים קשים ומחלישים, לא יודעים כיצד ליישם את האלטרנטיבה למקרה ספציפי, המחיר המיידי להתנהגות החדשה גבוה מדי, כשיש סתירה בין הדבר הנכון להרגיש ולעשות והצורך המיידי באישור, קבלה ואהבה והרשימה עוד ארוכה
. אחרי שקראתי את שכתבתי נראה לי שאני בעצם שואלת אם בכלל ייתכן שאדם שחווה כאלה קשיים ביישום מסוגל להפסיק לפחד מלהסתפק בעצמו, כולל לקיחת האחריות על סיפור חייו ורגשותיו כולל שליטתו בביטוי צרכיו לסיפוק ע"י האחרים, ועוד מבלי שיהפוך למתבודד תמהוני אלא לכזה שמסוגל לאהוב באמת אחרים? לילה טוב לכולנו
רפ.

למה את מתנסחת באופן כללי ומעורפל?

רפ, אהלן! למה בעצם את מהססת להדגים את הדברים, לפרט קצת... קשה לי להתייחס לפניה כל כך כללית... למרות שאת מדגישה פן עקרוני חשוב: הפער הבלתי ניתן לגישור בין הפנמה והבנה לבין התנהגות... אבל בכל זאת, אולי תסכימי לתת איזו שהיא דוגמה? אני מזכיר לך שאת נשארת אלמונית...

Chocksum

New member
ישראל היקר בוקר טוב

הדוגמה נמצאת באיך שכתבתי. כלומר, אני וגם אתה יודעים שאני מפחדת מחשיפה. לפחד שלי מחשיפה יש היסטוריה ארוכה כל כך שאני מרגישה שהפחד הזה הוא חלק בלתי נפרד ממני, אם לא מגדיר מרכזי בזהות שלי. הדיבור הכללי והמעורפל שלי די שומר עליי מפני התעלמות, ביקורת או אכזבה אחרת. אתמול כשכתבתי את ההודעה ידעתי שאני לא נכנסת לעומק לתוכי במובן הזה של דיבור על עצמי באופן ישיר, אם כי ההרגשה שליוותה אותי בעת שכתבתי היתה נגיעה בסוגיה מאוד בסיסית ואוניברסלית ועוד מהבסיס שלה וזה די הניח את דעתי, לפחות מההיבט של שליחת ממשית של הודעתי וציפייתי הדרוכה לתגובות עליה. המחיר שאני משלמת על השמירה המהססת והדי מודעת הזאת הוא גבוה, בעצם בהתנהגותי הזאת אני נשארת בודדה, מתעלמים ממני כשלא מבינים אותי או כשמרגישים שאני מבקשת התייחסות בלתי אפשרית וגם לעיתים כועסים ומבקרים אותי כשמתרגמים את דבריי לא נכון ואז אני מגיבה בהיפגעות; בהתעלמות או תוקפנות. זהו לבינתיים,ניסיתי להיות בהירה עד כמה שיכולתי, וכעת אני
לעיסוקיי הסופ"ש.
שיהיה לכולנו אחלה יום שישי.
רפ.

../images/Emo141.gif הפעם ממש סיפרת!

השמירה על עצמנו מפני התעלמות או ביקורת מובנת לי מאוד. אגב, מה יותר מרתיע אותך מבין השניים? יחד עם זאת המחיר של השמירה הזאת עשוי להיות גבוה מאוד. אנחנו באיזה שהוא אופן "פחות חיים" כשאנחנו עוסקים בהתגוננות מתמדת, נכון? זה מחיר גבוה עד אין קץ, לא? תחזרי מעיסוקי הסופ"ש שמחה ככל האפשר. תסבירי הזדמנות את "הניק" שבחרת?... להתראות

Chocksum

New member
בוקר טוב ליושבי הפורום

לשאלתך ישראל, התעלמות זה משהו שאינני מתמודדת איתו טוב... בעיני ביקורת עשויה לאפשר איזשהו דו-שיח, מאפשרת לשנות, להזיז דברים. ואילו התעלמות זה סוג של מוות, חוסר אונים. נדמה לי שעיסוק היתר שלי בתגובתיות של אחרים מגיע ממקום מאוד ילדי, של צורך באהבה וקבלה, מקום שקשה לי לוותר עליו, לעבור ממנו הלאה לנתינה והצדקה אישית שלי לעצמי. לעיתים אני יכולה להיות שם, ואז החוויה מאוד מרגיעה וממלאה, אך שוב ושוב בפעמים אחרות כשאני לא יכולה ליישם את ההתרכזות בעצמי ולזכור שזוהי חוויה מאוד סובייקטיבית שלי, התחושה היא של התניה שאם לא אקבל התייחסות נעימה יהיה לי מאוד קשה. ישראל היקר, שאלתי היא האם ייעוץ פילוסופי יכול לספק כלים מתאימים להתמודדות עם צרכים ילדיים ולא מסופקים, אם כן אשמח אם תוכל להאיר את עיני. אגב, צ'וקסום הוא שם טיבטי שמשמעותו היא טרה - Tara (אלוהות נשית) ירוקה (הצבע הירוק מסמל נשיות/אמהות). רפ.

אהה, צ'וקסום...!!

צ'וקסום יקרה מתגובה לתגובה בהיר יותר לקרוא אותך ! לא קל להודות שאנחנו, זאת אומרת האגו שלנו, הדימוי העצמי שלנו, תלוי כל כך באחרים, במה שמחוצה לנו. אין כמעט אדם, צ'וקסום, שפטור לגמרי מן התלות הזאת. ובכל זאת, מ י ד ת התלות הזאת יכולה להיות מוגזמת ומעיקה. את ככל הנראה נמצאת במקום קשה ומעיק, מפני שאת ערה למגבלות הרבות שהתלות שלך כופה עליך. אבל את נמצאת גם במקום אופטימי, צומח, של הכרה בבעייתיות הזאת ורצון לסגל כלים ממשיים כדי להיות במקום אחר. לשאלתך, ייעוץ פילוסופי יכול לתת כלים מאוד חזקים בהקשרים מסויימים אך בהקשרים אחרים ייתכן שייעוץ פסיכולוגי (או אחר) יהיה נכון יותר. תנאי להצלחת הייעוץ הפילוסופי הוא, בין השאר, נכונות למאמץ: לקרוא, לכתוב, להיכנס לדיאלוג אמיץ... בקיצור זה לא פשוט כמו שזה אולי נראה. אם תרצי תכתבי אליי ואספר לך יותר. ישראל

niva99

New member
המדיה די אנונימית

ואת כותבת תחת ניק. כך שזהותך האמיתית די מוגנת. האנשים שופטים אחרים לפי תוכן דבריהם והניסוח (שגיאות והומור). תפתחי ויפתחו כלפיך. אצלי הפוסט שלך עורר אהדה, הבנה וקבלה... רפ, מקווה לשמוע ממך יותר בהמשך.

Chocksum

New member
../images/Emo20.gifתודה על הזמנתך

אשמח אם אוכל להשתתף יותר ולא רק בשיתוף של עצמי, מתוך רצון לתת ולא רק לקבל.

מצטרפת לניבה

והמון הזדהות,אני עברתי לצד השני כי לעמוד על המשמר יום וליל מעייף הרבה יותר....מנסיון

בוניצחק

New member
השאלה היא

כמה כוח יש לאדם אחד להכיל כל ההשתקפויות בהן נפגש בעבר ובהווה בחייו.....להיתמך מהטובות , ולהמשיך לארגן את הרעות בצורה שתראה להן - שבסה"כ הן (היו) זקוקות לחום ואהבה- זאת אומרת לאישור. אחר כך אפשר להמשיך ולבחור במודע יותר - בדרכים חיוביות ותומכות יותר...כל אחד על פי ראות עיניו. ומכיוון שלהיות אחד\אחת, יוצר בעיה בעולם כל כך מורכב, אין ברירה אלא להתפצל בחוץ,...אולי -לרגע כאילו- להיות כל מה שרואים, אך בפנים לטהר את האחד\אחת..."הירוק"....ובמקביל לבצע את הכי טוב שאותו אחד\אחת "ירוק"יכול/ה לעשות...והתהליך של הלמידה הוא בלתי פוסק...כנראה שצריך סבלנות...ופעולה....זה הצבע האדום..לעשות או לא לעשות?. ולקחת אחריות- לא על מישהו אחר, אלא אם הוא ילד/ה......או תחת טיפולך... לכן לאנשים בוגרים,עם אחריות, אולי יעוץ פילוסופי אחראי ,הוא הטיפול הכי טוב שיכול להיות.......ילדים והורים שלמים...כמבוגרים אולי זו המציאות עצמה....והיכולת להתעלות מעבר לדחפים....והפחדים...מהמוות ....לפעמים דוחפים אותנו לפעול בדרכים שראינו פעם ...בטוב או ברע חוזרים כאוטומטים....בתוהו ובוהו- הרוח סביב עוזרת....ואולי היא ה"צהובה"...רצוי האהובה...ואף אחד כבר לא יכול להזיז את "הגבינה שלי" חוץ ממני וממנה. השאלה היא מי רואה ולמי היא עוזרת לחיות הכי טוב.... שיש אמא טובה. גם לאבא היתה פעם יותר כמטפלת -בעבר-..רק הוא הלך לעבודה-בה הוא שילם, על המתנה שתמיד היתה ועדיין אולי באמא הכי טובה. תמיד.ואבא טיפל באמא שבו היא גם היתה אשה............................................ ואמא.......................................................... טיפלה באבא שבה הוא גם היה גבר... ואף אחד מאלה הוא לא היה אלוהים......את זה ילדים מבינים?.....לא נראה לי.....עד היום כילד היו רוחות רפאים בהן שיחקתי והפחדתי את אחותי.... ממנה ומהחתולים אולי הן חזרו....וניסו להפחיד אותי.??. כל הילדים מסביב...בשבילי כמו שאני..."תמיד נשאר אני"..שרים בשביל הסביבה..שכולם מחוברים ואני סתם ילד תמהוני. שצוחק בלי סיבה....כמו שרה- אין לי ילדים אמיתיים. למרות ההבטחה......מניה דיפרסיה מציאותית. מהמזג אוירצתי לים...ונעצרתי בגלל האיומים...בגוף הם דיברו... מהעבר - ולא ידעתי שכבר מתו מזמן היצלתי אותם פעם אחר פעם.... הם מודים לי מאד בעד זה שתקעתי נוד...... מים המלח ועד עין חרוד אז יצאו נשים וטף והריחו מלוא האף.... שלי עקום בגלל שבגן שמאחורי ביתי...איש אחד עלוב אנס אותי... ופגע כך בכל משפחתי והחיות האחרות צועקות גם .... שבהם הוא ממשיך לפגוע - אפילו שהוא כבר לא קיים. ומי לעזאזאל שומע אותי ומבין.... סליחה לאשה על כל ההודעה המתפרצת הזו .... פשוט הייתי חייב.... והשאלות שלך ...עוררו אצלי נקודות רגישות.

Chocksum

New member
ממש אין צורך בהתנצלות ויש אפילו

מקום להודות לך את שכתבת כיוון שבכך יכולת להתחבר לרגשות כנים שלך, שלי ואולי אף של אחרים. אני חייבת לומר לך שהיה לי קשה לקרוא את ההודעה שלך מהבחינה שהרגשתי שאני לא מבינה את שכתוב... כיוון שההודעה שלך מכילה המון אסוציאציות מעורפלות. נדמה לי שמה שבעצם ניסית לומר זה שלא קל להיות, לא קל להתמודד, שאין ברירה אלא לנסות ולייצר ללא הרף דרכים חדשות כדי להמשיך הלאה, למרות ההיסטוריה הקשה, השונות האישית והתסכול.

למעלה