חורים שחורים

חורים שחורים

יש כאלו באמת או שזה עדיין בגדר תיאוריה לא מוכחת? ראיתי תמונות נהדרות במגזין של נשיונאל ג´יאגראפיק בנושא הזה, אבל עדיין לא הבנתי מהכתוב אם התיאוריה של התהליכים שמתרחשים בתוך החור השחור אכן באמת מתרחשים יש כאן מישהו שיכול לעשות לי סדר בבלאגן?

קשוח31

New member
בוודאי שיש

חורים שחורים הם כוכבים רגילים שהתכווצו למימדים זעירים. השמש שלנו למשל עתידה להפוך בעוד כמה מילאירדיי שנים לחור שחור. שמו של החור השחור ניתן לו בגלל שקרניי אור לא מצליחות לצאת ממנו - על כן לא ניתן להבחין בו. קרני אור לא מצליחות לצאת ממנו מהסיבה שצפיפותו גדולה ביותר, כלומר כמות החומר שבו היא כמו של כוכב רגיל, אך מימדיו זעירים. צפיפות אדירה שכזו יוצרת כוח משיכה חזק כל כך, עד שאפילו קרני אור המנסות לצאת ממנו, נמשכות בחזרה אליו. אין דבר כזה "תאוריה מוכחת". תאוריה אפשר רק להפריך. תאוריה ניתן לחזק ע"י כך שמראים שהיא מנבאת נכון את תוצאותיהם של ניסויים בתחומים אליהם היא מתיחסת. ככל שיותר ויותר ניסויים עולים בקנה אחד עם ניבוייה של תאוריה מסוימת, כך בטחוננו בה הולך וגובר. עם זאת, מספיק ולו ניסוי אחד שתוצאותיו סותרות את התאוריה - להפרחתה.

xflil

New member
השמש

השמש לא הייתה צריכה להיות מכופלת בכמה פעמים במסתה בכדי להפוך לחור שחור בסוף דרכה? היא לא תהפוך רק לננס לבן?

קשוח31

New member
נכון, אתה צודק, ננס לבן

שזה קצת דומה לחור שחור (כוכב זעיר וצפוף) אבל בכל זאת שונה.

xflil

New member
כן, אבל ננס לבן

לא מושך אל תוכו אור חור שחור הוא הדבר היחיד שמעקל קרן אור ישרה... ננס לבן זה כדור אפר

xflil

New member
חור שחור זה דבר לא יותר קטן

ממערכת השמש שלנו

xflil

New member
בנפח,

שמע, לפחות ככה אני יודע
יש צילומים של חורים שחורים, בגלל החומר הסובב אותם.... החור עצמו הבנתי הוא עצום... אני יכול לברר את גודלו אולי עוד מעט... אם חורים שחורים היו דברים זעירים, לא היו תצלומים שלהם מגלקסיות שרחוקות מאיתנו בכמה אלפי ומיליוני שנות אור, לא<?

waseemh

New member
גודלו של החור השחור

גודלו יכול לנוע בין 4 עד 15 מסות. החור השחור עצום מאוד וההוכחה היא שלחור השחור בשביל החלב מלווה כוכב עצום בגודלו והוא נראה זעיר ליד החור השחור לפי התמונות כך שחורים שחורים הם סופר עצומים!

קשוח31

New member
עד כמה שאני מבין,

(אני לא לגמריי בטוח) לא ניתן לצלם אותם - הריי הם לא פולטים אור. לכן גם קשה להוכיח את קיומם. יש לכך רק הוכחות "נסיבתיות": הסתה של אור למשל.

xflil

New member
יש תמונות של חורים שחורים

אני אנסה להשיג ולשים פה...

xflil

New member
אוקיי, אז זאת לא תמונה

זאתי אנימציית מחשב
שגם אני מצאתי אותה לפני כמה רגעים, אבל הינה תמונת חור שחור אמיתית

xflil

New member
התמונה שפירסמת

היא מקרה של חור שחור במערכת כפולה... זאת אומרת שהחור השחור ממוקם ליד כוכב, שמסת החור השחור גדולה ממסת הכוכב, והחור השחור בעצם שואב מן הכוכב את החומר ממנו עשוי הכוכב

waseemh

New member
זהו החור השחור שנע בשביל החלב

הוא מהחורים השחורים הסופר מאסיבים.

למעלה