ואהבת לרעך כמוך אני ה´

רחלי@

New member
ואהבת לרעך כמוך אני ה´

האם זה נכון שרעך זה רק יהודי, קשה לי לקבל זאת הרי כפי שאני רוצה שיאהבו אותי כך גם ה"גוי" , האם לא כולנו נבראנו באותו צלם? האם על מנת להיות אור לגויים לא צריך לאהוב אותם קודם? אחרת מה אכפת לנו למה צריך להיות להם אור?

ואהבת לרעך כמוך.......

אמר רבי עקיבא ואהבת לרעך כמוך - זה כלל גדול בתורה. ומפי הלל - מאי דסאני לך לחברך לא תעביד. הפרשנים והוגי הדעות שברו קולמוסים רבים בהסברים מאירי עיניים. אבל בפשטות הדברים. ברור שחייבים לכבד כל אדם, יתרה מזו, יש מצוות כגון: וגר לא תונו - <גוי - גר תושב>. לגר אשר בשעריך תתננה. ועוד. אבל לאהוב זו מדרגה נעלה, זה מסמל את היחד - אחד, זה דבר שאדם מקבל על עצמו מידי יום, זה דבר שאדם צריך "לאלף" את עצמו, וכי זה כ"כ קל "לאהוב" את השכן המציק? וכדמ´. להכריח את עצמי לאהוב, זה חיוב רק על מי שהוא "אחי" בשר מבשרי. בן ברית. ברכה והצלחה.

כיצד ואהבת לרעך כמוך????../images/Emo104.gif|לב

מתחבר לדיני כשרות ולהלכות שבת????

הסבר מפורט.

ההסבר הינו ברור מאד. בתורה מצויים ציוויים רבים העוסקים ביחסים שבין אדם לחברו: לא להזיק, לא לגזול, לא לגנוב, לא להונות ועוד. ציוויים אלו כוללים גם את הגויים (ולמעשה בשבע מצוות בני נח מצוי, מאידך, ציווי על הגויים לנהוג ביושר כלפי זולתם). מצוות "ואהבת לרעך כמוך" הינה מעין מצות–על הכוללת ציווי שהאדם יתעלה מאד מאד ויגיע למדרגה נישאה בה הוא אוהב את זולתו כפי שהוא אוהב את עצמו יחד עם כל התוצאות הנובעות מכך. זוהי מדרגה שרק לאחר חינוך רב בן שנים ועבודה רוחנית ומוסרית מתמשכת מגיעים אליה. מאליו מובן שחברה בה יחסים גבוהים אלו קיימים חייבת להיות חברה בה מתקיימת הדדיות ובה קיימת בהנה והערכה למדרגות נישאות אלו. ללא היזון חוזר, ללא אהבה דו צדדית קשה מאד מאד לקיים מערכת זו. אין כל אפשרות להשיג הישגים אלו עם הגויים. ההישג אותו ניתן להשיג הוא המנעות מנזקים, מפגיעה וכד´ לעיתים ניתן להשיג גם מעשי חסד ועזרה לזולת. את האהבה המיוחדת והמרקיעה שחקים ניתן להשיג בתוככי העם היהודי המרגיש באחווה ובפנמיות לבו חש בקשר האמיתי הקיים בין אחים.

רחלי@

New member
האם הייתי רוצה שיתייחסו אלי בתור

בנאדם שלא מסוגל לאהוב ולהיות חלק ממערכת שבה מתקיימת אהבה? לא ולא! מדוע אם כן זה בסדר לראות את ה"גוים" ככה? אתה מדבר על האחד ואם תסתכל על התמונה הרחבה יותר אז בעצם הכל אחד - כל העולם כולו הוא כמו גוף אחד שצריך לחיות בהרמוניה. מה, זה שאני נולדתי יהודיה הופך אותי לאדם טוב יותר? אין טוב יותר וטוב פחות, אם על מישהו לשפוט אז אני סומכת רק על אחד... יש שוני בין בני אדם ועל כל אחד מאיתנו לעמול על מנת להתקרב, לחיות בהרמוניה עם הכל ולרפא את הגוף החולה (העולם). ליל מנוחה

דיני שבת-וכשרות../images/Emo23.gif../images/Emo168.gif../images/Emo104.gif

היכן הם כלולים בנידון?????

ואהבת לרעך כמוך בשבילי...

קודם עלי ללמוד לאהוב את עצמי, לכבד את עצמי,לטפח את עצמי ולגרום לעצמי שלי להיות מאושר. אחרי שאדע לעשות את הדברים הנ"ל יבוא המועד שאוהב את הזולת את רעי כמו שאני אוהבת את עצמי. עד שלא אלמד אהבה עצמית אז אין בכלל על מה לדבר. דעתי האישית בלבד

PolarBear

New member
רעך זה אפילו לא רק יהודי.

לפי רבנים מסוימים (למשל דוד יוסף, בנו של עובדיה יוסף), רעך זה "רעך לתורה ולמצוות". כלומר אפילו יהודי חילוני אינו נחשב "רעך".

giingiit

New member
רחלי, ואהבת לרעך כמוך, יש פה משהו

שכדאי לשים אליו לב. כתוב "ואהבת לרעך כמוך" ולא ואהבת את רעך כמוך. למה כתוב "ל" ולא "את"? כי לא מדובר פה באהבה שברגש. ברגש אנחנו אוהבים את חברינו, ילדינו, בעלינו, וכולי, וזה משהו רגשי שאין בו מעש. לאהוב "ל" מישהו מדובר בעשייה. זו "ל" של עשייה. כלומר, "ואהבת לרעך כמוך" מדובר בנתינה, בעשייה, במשהו שאדם צריך בפועל לעשות ועשייה זו מביאה גם לאהבה שברגש. את העשייה אנחנו מצווים לעשות כלפי יהודים אולם זה לא סותר את החיוב להתנהג בדרך התורה גם לגויים. ישנן הלכות הקשורות ביחס לגויים

למעלה