החלטתי

נחמנית

New member
חדוה, זוכתך לניק אנונימי

אבל מתוך סקרנות טהורה, את קוראת קבועה בפורום הזה או שבמקרה הגעת הנה? לא מחפשת את דעתך על הנושא, פשוט תוהה אם את מכירה את העבר של כל כותב פה או סתם עברת במקרה?

החלטתי

לקחת את עצתה של נחמנית בשתי ידיים ולהמשיך הלאה.
בשבועות האחרונים התחלתי לחוש שלא בנוח בפורום הזה, בתור שמאלנית, אשכנתוזית וצבועה,קצת בדומה לתחושה שאני מרגישה כשאני מבקרת בישראל ... משעשע לא?
אז הגעתי למסקנה שכנראה הגיע הזמן, אחרי כמעט 7 שנים, לפרוש.
מאחלת לכל הקוראים בריאות, אושר והצלחה בכל אשר יפנו.
נירית - תודה על המאמצים שלך לאורך השנים בנסיון ליצור מקום מפלט להורים בחו"ל. אם יש נושא בו את חושבת שאני יכולה לתרום או לעזור למישהו מחוץ לכתלי הפורום, את יודעת איפה למצוא אותי

נ.ב.
מצטרפת את הטקסט הנפלא של מריל סטריפ שכלכך מתאים ומתחבר למה שאני רוצה להגיד.

נחמנית

New member
נחמנית תתחבא בפינה בחושך

בבקשה תשארי, כקוראת סמויה (כמו 30 האנשים שקראו את ההודעה שלי ולא הגיבו). ככה, אולי מתישהו תרצי לחזור. אני לא מרגישה שיש תחליף אמיתי לתפוז. פייסבוק פרוץ מדי או אינטימי מדי. ומשהו שם לא תומך בדיון כמו פה.

אני דווקא אוהבת ציניות, אז הפסקתי לקרוא את הטקסט של מריל באמצע.

הכי מצחיק אותי זה שתמיד הותקפתי בישראל על היותי ימנית מדי, וכאן אני שמאלנית מדי, ואף אחד לא טורח להבין שאני לא זה ולא זה. וזה מאוד עצוב לי שישראל (בישראל ובתפוצות) מאבדת את האחדות שלה. את היכולת שלה לפחות להתייחס לישראלים כחלק משלם בלי להתעכב על הפרטים.

כמביט מהצד עם "מנטליות אחרת", באמת מצחיק שכל המגיבים שם

היו אשכנזים ('פולנים' בעברית מדוברת) וכ-ו-ל-ם נעלבו. כ-ו-ל-ם.

נחמנית

New member
איזה מנטליות אחרת יש לשטראסה?

לדעתי אתה נעלבת ראשון.

הכנו לראש השנה כבד קצוץ. כל הלא-אשכנזים על השולחן חיסלו עד הפרור האחרון ואז עברו לדיוני איכות הקובה סלק (שלא חוסל). אני פולניה נעלבת. מרימה בגאון את דגל הפולנים הנעלבים, רק שהדגל שחור, ואני בפינה בחושך, אז אף אחד לא רואה

Moi? נה, אם תבררי עם המומחית של הפורום לענייני

"מפגשים עם מנטליות אחרת", שסביר גם שמוצאת פינה חמה בליבה לעיקרון ה-one drop rule, במנטליות שלנו כשנעלבים ישר שולפים סכינים...
תאמיני או לא, אבל בגילי אני יכול להעלב רק מאנשים שממש ממש אכפת לי מהם, ולא נראה לי שהמשתתפים בפורום הזה נופלים לתוך הקטגוריה הזו. קרבות "המנטליות" האלה באמת נראים מגוחכים. לא מעליבים.

ראש השנה היה כל כך מזמן שאני אפילו לא זוכר מה אכלנו (כנראה חראיימה? עוף בדבש לאורחים? ומשהו שאני לא זוכר עם גרגרי רימונים). בסוכות התארחו אצלינו 3 פעמים (פעם ראשונה שני זוגות שהזמנו באופן מתוכנן מראש, פעם שניה זוג יהודי שלא הכרנו שעבר לשכונה לפני שבועיים ודפקו בדלת בהפתעה להגיד חג שמח והוזמנו ע"י אשתי, ופעם שלישית זוג הורים של חבר של הבן שלא יכולנו לעמוד בהצהרה של האב שאמא שלו היתה מאחרוני היהודים הסינים - מלווה בברכת have a happy Sukkah - וגם הם הוזמנו). האוכל בכל הפעמים היה מזרח תיכוני, בעיקר פלאפל ושווארמה ביתיים מלווים בסלט ישראלי, סחוג, אריסה, ועמבה, ולקינוח בקלאווה, חוץ מהפיתות הכל מעשי ידיה של אשתי (לא מבית אמא... היא מברית המועצות לשעבר בכלל...).
האורחים (אמריקאים, גרמנים, וסינים) מאוד אהבו הכל ונטלו בלי בושה את המתכונים לשימושם העצמי.
מודה שהתרומה המאוד מוגבלת שלי הסתכמה בקניות, עריכה ופינוי, שטיפת כלים וסידור המטבח.

KallaGLP

New member
רגע, אתם עדיין עם השרשור של האשכנזים? ברצינות?

ממה יש להיעלב שם? (אני לגמרי אשכנזייה, אגב, ובחיי שלא מבינה מה מעליב.)

נחמנית

New member
לנושא הממה יש להעלב

כמה דברים
1. העלבות זה משהו סובייקטיבי. אני באמת מאמינה שאם נאמר דבר שפורש על ידי הנושא כמעליב מדובר בטעות. אם יש אשכנזי שקרא את זה והאמירה לא נעימה לו - די בזה כדי לעשות את האמירה לא לגיטימית
2. יש קטע ישראלי כבר שנים. לא אומרים על היוצאי עם הזה שהם קמצנים או על האלה שהם רמאים. אני ממש שמחה שעדות המזרח הצליחו להוקיע את כל השיח השלילי כלפיהם, רק חבל שעשו את זה על הגב של האשכנזים ביציאה חריפה נגד קהילה שלמה. הדבר היחיד שנשאר לגיטימי זה לרדת על הקבוצה הדמיונית של אשכנזים יפי נפש, קרים, עם אוכל מגעיל, מתנשאים, ואת יכולה להמשיך. אם אומרים משהו על עדות מזרח, ברור שזה מעליב וברור שזה לגיטימי. אז לא, זה גם לא לגיטימי לצחוק על אשכנזים. להגיד למישהו משהו על היותו שמאלני - זה ביקורת על בחירה פוליטית, יש בזה משהו בשליטת האדם ואפשר לנהל על זה דיון. אף אחד לא "בוחר" להיות אשכנזי, ואף אחד לא צריך להיות "סוג ב" בגלל היותו מישהו (ותדמייני בראש במקום "אשכנזים קרים" משהו כמו "אישה אמוציונלית" וכו)
3. וזה הכי חשוב, אני בעצמי אוהבת את ההומור הזה - כהומור *עצמי*. ואפילו שהדובר אשכנזי. ואפילו שהוא דיבר על משפחתו שלו. לא היה ברור מהכתוב שהוא צוחק "על עצמו" הוא צחק על *אחרים* שחלק מהאחרים האלה קראו את הדברים ולא היה להם נעים. יש מקום להומור הזה, פשוט לא בפורום אנונימי (ואני חושדת שגם בפייסבוק הפחות אנונימי זה היה נגמר דומה).

זה רק לנושא ה-למה להעלב. אני לא נעלבתי, אבל בהחלט התעצבנתי ופתחתי חוסר רצון לענות ברגע הראשון. דווקא די חמומת מוח בשביל פולניה קרת לב (כן, זה היה הומור עצמי, לא על אשכנזים - עלי)

אספרסו2

New member
3.כל כך תלוש המציאות

לא רק שלא צחקתי על אף אחד,גם לא התכוונתי לצחוק.ציינתי נורמות התנהגות של יוצאי עדות שונות בישראל.אגב,שתי הגישות נורמליות לחלוטין.אם הייתי מתכוון אין ולא היתה לי סיבה להסתיר את מה שאני אומר והייתי מוסיף נימה סרקסטית.
כך שפרשנות לקויה וקונוטציה שלילית למה שאמרתי היא רק סובייקטיבית למי שקרא/ה זאת כך.

La Milagrosa

New member
"לא אומרים על היוצאי עם הזה שהם קמצנים"?

או שאת לא מחוברת למציאות, או שאת עושה את עצמך.
ישראלים- גם אשכנזים וגם מזרחים- כל היום עסוקים בפסיכוזה העדתית, ומבחינתם ארץ הלידה של הסבא או של הסבא רבא של אנשים זה נימוק קביל ותקף להצמיד לו/ה תכונות אופי שליליות או חיוביות. כל הזמן מדברים על "תימנים" ו"מרוקאים" ו"פרסים", וגם על "פולניות" ו"רומנים" באותה מידה.
אנשים שלא ביקרו בפולין או בתימן מימיהם (ואני בספק אם יודעים שתי מילים בשפה המדוברת שם) מגדירים עצמם כ"פולניה", או "תימני" למרות שהוריהם כבר נולדו בישראל, ובמקרים רבים גם הסבים שלהם. זה כל כך אובססיבי ופאתטי, שאין לי מילים בכלל לתאר כמה בוז זה מעורר בי.
מספיק לעבור בריפרוף על פורומים מסוגים שונים או על ראיונות עם סלבריטיז ("אני טריפוליטאית, אז אני ככה וככה וככה"), או על פייסבוק, כדי לראות שזה ממש לא עושה סימנים של הולך להימחק, למרות שזה היה אמור להיגמר אי שם בשנות החמישים.
ולא, ה"הומור" החבוט והנחות הזה לא מצחיק ולא חינני, לא נחמד ולא משעשע, גם לא כשהוא עצמי.

forglemmigej

New member
די מסכימה איתך

למרות שהורי נולדו בפולין הם מעולם לא הגדירו עצמם ככאלו אלא כישראלים לגמרי ואמרו שרק נולדו שם, אבל הארץ האמיתית, היא ישראל, הם גם למדו שם עברית בבית ספר, ככה שהנחיתה בארץ היתה יותר קלה לעומת כאלו שהגיעו בלי שום ידע בשפה והתעקשו לשמר את התרבות מהארץ, שבעצם בבעטה בהם, אבל כל אחד לעצמו. מדינת ישראל היא מולטי-קולטי במובן הכי בהיר של המושג , זה לא פשוט לחיות במקום של מגוון מוצאים, מה גם שחלק לא קטן בכלל לא הגיע לארץ מתוך מאמץ להשתלב אלא חש שכל הזמן מדירים אותו ממוקדי הכח.
ונסיים באפיזודה פולנית לפני כשנה הכרתי חברה פולניה מאד התחברנו כי היא תוססת ומצחיקה, יום אחד היא אומרת לי בשמחה גדולה בואי ניסע לפולין לבקר בכל אתרי מחנות ההשמדה כאילו זה טיול לאירודיסני וצחקה בקול רם. ככה הפולנים תופסים את המסעות של הישראלים ולא רק, לשמה..זה מאד העציב אותי שזה התפיסה של פולנים למחנות השמדה.

La Milagrosa

New member
ולגבי סעיף 1:

"אם יש אשכנזי שקרא את זה והאמירה לא נעימה לו - די בזה כדי לעשות את האמירה לא לגיטימית"?
וואללה?
זה בערך כמו האופנה הזאת ששיש עכשיו שאם מישהו אמר לך "בוקר טוב" ברחוב ו"זה לא נעים לך", אז זה הטרדה מינית ואת יכולה ללכת לדפוק עליו תלונה (כמובן שאם הוא חתיך אש ומוצא חן בעינייך זה לא הטרדה. ההגדרות המשפטיות תלויות בקריזות ובהורמונים שלך).
אז לא, אני לא סופרת אנשי פורצלן, שעובדים בלהיעלב מכל דבר.
אין שום סיבה שאני אדפוק להם חשבון.
שייהנו עם ההיעלבות שלהם לבד, ולא יגישו לי חשבון על אוכל שלא הזמנתי. תודה.

KallaGLP

New member
אולי זו רק אני, אך לא ראיתי במקרה הזה

ניסיון לעלוב באופן אישי גולש זה או אחר, או אפילו קבוצה. זה לעומת הודעות אחרות שלדעתי במפורש מכילים לשון גסה והתלהמות נגד גולשים, שגם ציינתי במפורש שראוי לדעתי שלא יהיה להן מקום בפורום.
כל נושא לדעתי לגיטימי לדיון, כולל הניסיון להבין את ההבדל התרבותי והמנטלי בין עדות, הכל שאלה של איך עושים זאת, באיזו צורה ובאיזה סגנון. כמעט כל נושא יש לו פוטנציאל להיות רגיש ונפיץ: עמדות פוליטיות, מוצא, תרבות, הגירה, חינוך וכו' - אז פשוט לא יישאר על מה לדון ובזה יסתיים העניין. לדעתי כל עוד הדיון מתנהל בצורה תרבותית וללא ירידות אישיות מכוונות - יש מקום לדון על כל נושא.
ברור לי שאחרים יכולים לראות את העניין אחרת, אך זו השקפתי האישית.

פורום קיים בזכות האנשים שנמצאים בו, שמיצרים תוכן. שמיצרים דיאלוג. הפורום הזה הפך למגיב בעיקר וחבל. הוא כנראה לא עונה על הצורך יותר. פורומים דומים בפייסבוק פורחים למרות שאין שם את האנונימיות שתפוז מאפשר. מענין!!!!
אולי בחסות האנונימיות אנשים מרשים לעצמם לכתוב לאחרים בשפה לא נעימה ובלי לכבד את הצד השני. חבל לי. לא לילד הזה פיללתי

אני לא גננת. כל זמן ששירשורים לא פוגעים באנשים אישית, ונעשים בדרך סבירה, אני לא מתערבת. כאשר נחצים קוים אדומים, שלי, אני מגיבה בשירשור או במסר פרטי, לפי מה שמתאים.

thecurrentcarlimi - מכבדת את ההחלטה שלך בכאב גדול.
מודה לך על התרומה שלך לפורום הזה ב 7 השנים שהיית פה. את זאת שהתחלת אם השאלונים השבועיים
הפורום הזה היה לך מקור לאינפורמציה ומקום לשיתוף ועזרה לאחרים לפני המעבר שלכם ואחריו - תודה רבה רבה לך

rona73

New member
מבינה אותך!

גם שמאלנית ואשכנזיה
.בדרך כלל לא כותבת באף מקום על דעותיי הפוליטיות למרות שמי שמכיר אותי יודע .
נכון שרק קפצתי לביקור וכן הגבתי כאן......היה באמת חד פעמי.
אני לא צבועה ,אני פשוט לא יכולה.מאחלת לך רק טוב בחיים.

La Milagrosa

New member
זה כל כך פאתטי ההודעה שלך

מי שרוצה מפסיק לכתוב ולקרוא הודעות בפורום וזהו. הוא לא צריך לפרסם הודעה פומפוזית ומלודרמטית על כמה שהוא נעלב וכואב ונפגע ואוי אוי אוי, כאילו שהוא מינימום מודיע להורים שלו שהוא לא רוצה לשמוע מהם יותר אף פעם.
אבל מה שאת באמת באמת רצית זה צומי.

alphadelta

New member
La Milagrosa עצוב לקרוא את התגובה שלך

ובתור מי שנושאת את שם הבתולה הקדושה...
תרבות דיבור היא דבר כל כך חשוב לדעתי.בדיוק כמו שאת מרגישה שיש לך את הזכות לכתוב ולעלוב באנשים, יש לאנשים זכות לכתוב את עלבונם.
ונגיד, לצורך הדיון (למרות שאני לא מאמינה בזה) שהיא באמת רוצה רק תשומת לב. אז מה? זה מוריד משהו ממך אישית?
ולפעמים רצוי לאמץ את גישתו של Thumper
" "If you can't say somethin' nice don't say nothin' at all.

La Milagrosa

New member
יש לך ילדים בובה? יופי. תחנכי אותם, לא אותי.

אני בזה לאנשי ה"אויש נעלבתי, אני עוזבתתתתתתתתת תחזיקו אותי". זכותי.
יש בעיה?
ואת הדיקלום החבוט האחרון שכתבת (שגם אם תכתבי אותו באנגלית הוא לא יהפוך לחכם) את יכולה להשאיר לעצמך.

למעלה