האם העולם שלנו נהיה יותר לחוץ?

Tom Aras

New member
האם העולם שלנו נהיה יותר לחוץ?

אני נלחץ רק מהמחשבה שהעולם נהיה לחוץ, ואנשים כבר לא שמים לב לזה כי כולם טבועים בתוך הלחץ הזה ורק אני כן שם לב... שימו לב לפרסומות: כל תמונה (פריים) מראים לנו לחצי שנייה בדיוק, עושים הכל בקצב מסחרר (כמו הפרסומת של אלקטרה אם אני לא טועה, של "הטמפ' הכי גבוהה שנמדדה בארץ...") עוברים לפריים הבא עם מוזיקה קצבית וביטית ו-פוף! לפרסומת הבאה. כל הזמן ככה. ובתוכניות בטלוויזיה: מדהים לראות איך כוכב נולד נכנעה לטרנד העולמי הזה. מתוכנית שירה חביבה בעונה הראשונה היא הפכה למפלצת לחץ בעונה האחרונה- תראו את מסכי הוידיאו הענקיים האלה שמכסים כל חלקה טובה של יצירתיות אנושית, עשייה ופרטיקה- ופשוט נותנים ל"מח הוירטואלי" שלנו לעבוד ולאפשר לגוף שלנו להיות יותר לחוץ מבלי שישים לב לכך. אני לא בטוח שצביקה הדר ומרגול נהנים כבר. תראו את הפרצוף של מרגול מתחילת העונה- פרצוף דכאוני של "מה אני עושה פה, איכסה על כולם". זה הטרנד העולמי- ואף אחד לא עוצר את זה. איך אפשר להיות רגוע בעולם של לחוצים? צריך להתנתק מכל העולם?... הלחץ הזה משגע אותי..

העולם

אינו לחוץ וגם אינו לא לחוץ. הוא עולם וזהו. העניין הוא מה אתה עושה ממנו. אתה יודע : יש לי ידיד יקר שלא מחזיק בבית טלוויזיה, בעיקרון ולמה? כי מבחינתו זה אליל מזיק . פולחן מלחיץ או פולחן שיכול להוות טריגר למצבים מלחיצים. רק מלחשוב שהמסך פלזמה הענק שלי לא יהיה בביתי (ועוד שתיים לפחות) מלחיץ אותי :)) , אבל זו אני. תמיד ישנה האפשרות לסגור, לכבות בלחיצת כפתור, את האליל הזה. איך אפשר להיות רגוע? במיליון דברים: החל מעשיית ספורט (ואיני מתלוצצת, זה אמנם סיוט, בשבילי בכל אופן, אבל פיסית, זה משחרר אנדרופינים שגורמים להרגשה טובה) , קריאת ספרי רומנטיקה או ספרים בכלל, יציאה לטיולים, לטבע ללטף גזעי עצים (אתה יכול גם לקחת את זה כמטאפורה) , לעשות יוגה, להשקיע ברוחניות, וכלה בדימיון מודרך או באיזשהו סוג של תרפיה קוגניטיבית ולא, אין צורך להתנתק מכל העולם. רק לפעמים

yaakii

New member
הסיפוק המיידי שתיארת

הוא חלק מהפוסט-מודרניזם. ממליץ לקרוא בויקיפדיה. התנתקות מהשגרה כשאפשר לנופש, לזכור ששום דבר לא בורח.

קצב חיים מהיר

אתה אכן צודק, קצב החיים הפך להיות מהיר יותר. לטכנולוגיה, המתפתחת במהירות, יש יתרונות לרוב, אך חלק מהשימושים הנעשים בה עלול להיות מלאה למדי, כפי שציינת בדבריך. אך האם "העולם" הוא שנהיה יותר לחוץ? אני סבורה כי, מסיבות שונות, בני-אדם הם אלה המלחיצים את עצמם- באמצעות מחשבותיהם ודפוסי ההתנהגות שהם מאמצים לעצמם (שלעולם אינם כורח המציאות). אך גם בעולם בו חיים יותר ויותר אנשים לחוצים (ועצבניים וחרדים ומדוכאים), יכול האדם הפרטי ליצור לעצמו מציאות שהיא רגועה ונינוחה יותר- אתה הוא המנהל את חייך ורגשותיך ולא "העולם". ולא, אין צורך "להתנתק מכל העולם", אלא פשוט ללמוד דרכים לשם התמודדות עם מקורות הלחץ שלך. סינטתית אפריורית ציינה מספר דרכים טובות ויעילות. אני ממליצה בחום על הדרכים הללו, ביחד עם עבודה קוגניטיבית- זיהוי המחשבות המייצרות לחץ והתמודדות עמן, לשם מיתון/דיכוי השפעתן עליך. שבת שלום לך, יקירי...
גילת

למעלה