דילמה מוסרית

גגג16

New member
דילמה מוסרית

שלום, אנחנו זוג בשנות השלושים המאוחרות, יש לנו ילד בן שנתיים. אני עובדת בשתי עבודות והכנסתי 5000 ש"ח משתיהן. בנזוגי פוטר מעבודתו, והוא מאוד מוגבל מבחינת אפשרויות תעסוקה, מבחינה הכשרתית וגם נכה פיזית ללא קצבה. אנחנו חיים בצמצום אבל משתדלים לא להחסיר דבר מהילד. היה לנו פנצ'ר בקונדום ואני הרה בחודש הראשון. עכשיו יש התלבטות אם להשאיר או לא. מצד אחד-אין לי הרבה זמן מבחינת הגיל לעוד הריון, אני מאוד רוצה תינוק אח לבני ומצד שני עם שכר כה נמוך וגם אם בנזוגי יעבוד בד"כ משתכר מינימום. אנחנו גרים בשכירות כמובן באיזור זול 400$. ללא חסכונות.אני יודעת שאף אלד לא יכול לקבל החלטה עבורי-אבל אשמח לשמוע עצות. תודה

טליW

New member
אין ספק שאת מאד מציאותית...

דבר שהוא חיובי ביותר. ילדים, כידוע, זה שמחה, אבל זה גם הוצאות. מאחר ואת בשלב מאד מוקדם, מה שנותן לך זמן לחשוב, הייתי מציעה לך שתשבי עם בעלך, ותתחילו לרשום. מה ההוצאות הנוספות שכרוכות בילד נוסף, מה ההכנסות המקסימליות שאתם יכולים להגיע אליהן, והאם יש מקום לשלב את השניים. מצד אחד, הפלה מכורח זה דבר עצוב, מצד שני ילד שנולד למצוקה, ולא תוכלו לספק לו את המינימום זה דבר הרבה יותר עצוב. הגיל שלך, לדעתי לא צריך להיות גורם. היום ללדת בתחילת שנות ה-40 זה לא מוזר בכלל. לא הייתי מלחיצה את עצמי במחשבה שזה ההריון הזה או כלום... לא קל, ואני לא מקנאה בך על ההחלטה שתעשי

goldy

New member
קודם תישאלי את עצמך

האים תיהיו מסוגלים לפרנס שני ילדים. אים לא תיהיו - אין לכם ברירה אלא להפיל. אים תוכלו, כי לקחתם שיעורים פיננסיים ואתם מבינים עד כמה חשוב לחסוך - תוכלו להשאיר.

ariri

New member
כן לילד

כיועץ כלכלי למשפחות ההנחיה שלי כי אף פעם לא להעמיד במשוואה אחת כסף או ילד. זה נכון לתכנן מראש אבל ברגע שזה קרה לא להפסיק כי כסף בא והולך ואילו ילדים זה ממש לא מדיד מול כסף. לא להרים ידיים א. ללמוד להתנהל עם ההכנסה הקיימת. ב. לא לוותר מבחינת עבודת הבעל, שלא יצא ממעגל התעסוקה זה חשוב לא רק לך גם לו גם במחיר ויתור על סוג תעסוקה. אל תשכחי כי יש המון נשים שהיו מוכנות להחליף אותך במצבך. אם תוותרי לחיים הם יוותרו עלייך התעודדי

מתי11

New member
בדרך כלל אני רק קוראת אבל לא יכולה להתאפק|זור

אני נדהמת מהתגובות - אין משוואה שהיא נכונה של ילד מול כסף!!! תמיד עדיף לתכנן אבל בחיים קורים דברים. איך אפשר בכלל להגיד :אם אין כסף אז אין ברירה וצריך להפיל?!?!?! לא יאומן !!! חי אדם = כסף,לאן הגענו? עם הפלה הזאת צריך להמשיך לחיות.מה קורה אם בעוד שנתיים מחליטים להביא ילד ולא מצליחים וצריכים לעבור את "ויה דה לה רוזה" של היסורים כדי אולי לללדת? זה נכון שהיום נשים יולדות גם בגיל 45 אך עד כמה זה נכון בריאותי,כמה מילדים או הריונות האלו לא תקינים? אני חושבת שכמובן ההחלטה שלך ושל בעלך היא חייבת להיות עקרונית - האם רוצים בכלל עוד ילד? בלי לחשוב על כסף ןכן'.. אחרי שתחליטו שכן רוצים עוד ילד צריך לחשוב ואולי להיעזר בבעל מקצוע ולתכנן את העתיד. ניתן במקום לשלם למעון ו/או מטפלת שהבעל ישאר בבית עם הילדים (במידה וההכנסה שלך יותר גבוה). שמעתי שיש אירגונים במגזר הדתי שעוזרים ליולדות ובכלל בלהשיג כל הנדרש לעולל החדש. אני מתנצלת אם תגובתי רגשית מדי אבל יש גבול במיוחד כשנותנים עצות.

טליW

New member
אני לא מסכימה איתך בדבר אחד...

ברגע שמישהו בא ומציג דילמה כזאת, אפשר להתעלם לגמרי, או להגיב לפי מה שכל אחד חושב. בגלל שאת לא מסכימה איתי את כועסת עליי? אף אחד לא אמר שחיי אדם=כסף. עובר כ"כ קטן הוא עוד לא אדם, גם בעיני ההלכה (שאני לא הולכת אחריה). מאחר והבחורה עם ראש על הכתפיים, היא רוצה לעשות את הדבר הנכון (ותאמיני לי מה שאנחנו נכתוב כאן לא ישנה במאומה את ההחלטה שלה, היא רק מחפשת חיזוקים). להגיד שלא צריך לחשוב על כסף, כשמגיעים מנקודה של "אין כסף" זה כמו לטמון את הראש בחול (לדעתי האישית). מה הגישה? אלוהים יתן? בחייך... כ"כ הרבה משפחות נאבקות על פת לחם (ממש כך, בלי דרמה), אז בואי נשכח שכסף קיים, נביא עוד ילד ונסתדר (או שלא?). כל מה שכתבתי, מתבסס על העובדה שההריון רק התחיל, על העובדה שמראש יש בעיה עם פרנסה (למרות שברור לחלוטין שמדובר באנשים חרוצים), והרצון לתת לילד שאיתם עולם ומלואו. אז קל לבוא ולהגיד שילד לא שווה לכסף (נו, באמת...), אבל לפעמים צריך לשים בצד את הרגש, ולחשוב עם שכל. הערה: זו דעתי האישית, אינני ממליצה על הפלות או על השארת הריון. אני רק מביעה את דעתי האישית, שלא תשתנה לאור כעסם של גולשים אלה או אחרים. הרבה אושר (ועושר) לכולם

goldy

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

מזכיר לי חרדית שהתראיינה פעם שיש לה מעל 20 ילדים. היא הלכה לרווחה כשהיו לה עשרה והחליטו שלא מגיע לה עזרה. היא עשתה עוד חמישה והחליטו שלא מגיע לה. היום יש לה מעל עשרים ועדיין הרווחה איתנים בדעתם שלא מגיעה לה עזרה. קושיה: אים היא תמלא את הנגב היא תקבל עזרה?

מתי11

New member
שוב שלום

אפרופו ,לא אמרתי בוא נביא עוד ילד ונסתדר. גם ציינתי שעדיף לתכנן ולא להגיע למצב כזה בכלל אבל אם כבר קרה לא נראה לי (לי ,אישית) מוסרי,מצפוני התחשבנות הזאת כמה יעלי לי הילד,הגידול שלו,"עולם ומלואו". גם כתבתי שהחלטה אמורה להיות עקרונית ואחרי זה לשבת ולחשוב איך מסתדרים ואפילו נתתי איזה רעיון קטן. אני לא יודעת האם אי פעם (בשבילך מקווה שלא)נעלצת להתמודד עם המחשבה הזאת ועוד אחרי שאתה רואה דופק של תינוק,אומנם קטן אבל חי ויש לו כל האברים בגוף הקטנטן(כן ,כן ,בשבוע 8 יש להם כבר הכל!!!). לכן התגובה שלי היא כזאת. כי מציאות של "אין לחם" היא מאוד קשה אך הדילמה המוסרית ותוצאותיה לא פחות קשים. מקווה לטובתם שכל החלטה שיקחו תביא להם רק אושר ועושר מתי

תפני לאגודת אפרת ולפעמונים

תחפשי בגוגל "אגודת אפרת",הם יכולים לעזור לך. ארגון נוסף שיכול לעזור לך בהתנהלות הכלכלית הוא "פעמונים"(גם תחפשי בגוגל). אני יכולה לספר לך מניסיון שלפעמים מוותרים על רכב וגרים בחור,רק כדי לא להיחנק כלכלית. אנשים ידועים מאד כמו רפול והאלוף זאבי-פרקש (אם אינני טועה) היו הריונות בלתי רצויים,ותראי מה יצא מהם... בהצלחה עם כל ההתמודדויות!

ממש לא פשוט..

נצבט ליבי מלקרוא את ההודעה שלך.. אם את אומרת שבעלך נכה, וזה מקשה עליו מציאת עבודה, אולי מגיעה לו עזרה מביטוח לאומי, אולי קיצבה? הייתי בודקת את זה.. מאחלת לך לבחור נכון עבורך.. בהצלחה מכל הלב

נצאב

New member
יש כאלה

שלא מצליחים להביא ילדים לעולם הם היו גרים באוהל בשביל להצליח

HLAddict

New member
ומה עם הילדים,גם הם אמורים להסכים לגור באוהל?

לא יודעת מה הייתי עושה בסיטואציה כזו שהעלתה פותחת השרשור-זה מצב בעייתי במיוחד מאחר שמדובר בעובדה מוגמרת, אולם באופן כללי, הרצון להביא ילדים לעולם חייב לדעתי להיות שני במעלה ליכולת לכלכל אותם.

זה עניין של סדר עדיפויות

אפשר להנמיך קצת את רמת החיים ולהביא עוד ילד.עם 5000 ש"ח אפשר לגדל 2 ילדים.וכן ע"א כל הנכות של הבעל אני בטוחה שהוא יכול לפרנס חלקית או להיות זכאי לקצבה,ככה שהם לא חיים עם הכנסה של 5000 ש"ח.

HLAddict

New member
אם הם יכולים לפרנס שני ילדים, סבבה

אני לא רואה איך 5000 ש"ח מאפשרים זאת (וכרגע הנתון הוא שהכנסתם עומדת על 5000 ש"ח), אבל אם הם מאמינים שיצליחו לספק רמת חיים נאותה לשני ילדים-יופי להם וכל הכבוד. מה שכן, זה לא תמיד ענין של סדרי עדיפויות, כי אם ההכנסה החודשית לא מספיקה לכלכל את מספר הנפשות העתידי, האפשרויות נעות באופן די בינארי בין לא להביא ילד לבין להפוך לפרזיט על גבי החברה, ועם כל הכבוד לשיעור הילודה הארצי, האפשרות השניה אינה אפשרות סבירה, קבילה, מוסרית או תקינה בעיני.

גגג16

New member
דייקתי מאוד בפרטים

אנחנו חיים מ5000 ש"ח, בעלי קטוע ולא זכאי לקצבה. אני מודה לכולם על נקודות המבט השונות. בינתיים לפני שיהיה מאוחר-בודקת אופציה של עבודה שלישית ...תודה

לגגג16 היקרה-

אני מתנצלת בפנייך אם דייקת בפרטים ואני מאחלת לך הרבה כוחות בהתמודדות עם ההריון ועם החיים בכלל. אני עדיין ממליצה לפנות לאגודת אפרת בעניין ההריון הבלתי רצוי ולעמותת פעמונים לסיוע במצבך הכלכלי,אני בטוחה שלאור נסיונם הם יוכלו לסייע לך רבות. אני עדיין חושבת שהכל עניין של סדר עדיפויות,אני יכולה להעיד על עצמי שאני גרה במקום זול ובלי רכב כדי לא לחיות באוברדרפט. אבל תדעי שהכל עניין של סדר עדיפויות-יכול להיות זוג עם הכנסה כפולה משלך שיחליטו שלהביא ילד שני זה לא אחראי כי אין להם אפשרות כלכלית לגדל אותו,וגם ככה הם באוברדרפט, ויכול להיות מישהו עם הכנסה נמוכה משלך שיביא ילד שני ויגדל אותו בצמצום אבל בשמחה. תצליחי!

amazone

New member
הכנסה זה דבר נרכש

תתייעצו עם בעל מקצוע בנוגע לאפשרויות של בעלך לקבלת קצבה, בעלך יכול להישאר בבית לטפל בבית ובילדים וכשהם יגדלו מעט להתקבל לעבודה חלקית בהתאם ליכולתו או לעבוד מהבית, לך יש אפשרות לרכוש מקצוע בסיסי כמו הנה"ח או אפילו כחובשת [משהו שתוכלי לעשות במהלך חופשת הלידה שלך] ובכך להגדיל את ההכנסה שלך וכן הלאה

למעלה