אקטיביזם חברתי = דרך ארץ

טל קר

New member
ודוגמה

במצעד הגאווה בירושלים ,בדרך הלוך היו הרבה אנשים, בדרך חזור היה טיפטוף, ועדין היו חבורות רחוב שהטרידו את מי שנראה שחוזר מהמצעד. אני וידיד שלי חזרנו יד ביד עד הרכב (סימנו סטרייטיות) כדי להמנע מהטרדה, עבד כמו קסם.

תגובה לסקיפי

שלום לך סקיפי, חברת החשמל שייכת לך, לי ולכל אזרחי ישראל. החברה היא חברה ממשלתית בבעלות המדינה. איני רוצה לפגוע חס וחלילה בפולחנם ובאמונתם של החרדים. אני פשוט דורש מהם ומאיתנו לגרום לכך שהישות הציונית לא תתפורר תוך 30 שנה כתוצאה משליטה שלהם במדינה והידלדלות המשאבים. זה הזמן לדרוש מהם שינוי ויש לפעול בענין בערוץ הפוליטי (חובתנו בנושא זה הוא לתמוך במפלגה שתקדם את הענין). מקווה להמשך דיון פורה בנושא, ה נ ח ש ו ל

סקיפי

New member
הי נחשול

חברת החשמל היא לא רכוש המדינה. היא קופוארטיב. אני מסכימה לגבי מיעוט מעורבותם של החרדים, אבל אני לא חושבת שהם - ואפילו אלה שאכן תומכים בציונות - מתכוונים להשתלט על המדינה; תפיסת העולם החרדית בעייתית לכולנו, זה נכון, ואם המדינה היתה במצב המחייב, לדוגמא, גיוס נרחב, הייתי תומכת בהפסקת ההשתמטות החרדית. מאחר והמצב איננו כזה, יכול להיות שכדאי, פשוט, להניח להם לנפשם; לא הייתי רוצה שיכריחו אותי ללמוד תורה כשירות למדינה, אם זה נוגד את תפיסת החיים שלי.

סקיפי היקרה וטרו לייט ברוכה הבאה

היי סקיפי וטרו לייט, איני מדבר רק על ההשתמטות מהצבא. אלא על כך שהם מנציחים את המצוקה בכך שרבים אינם עובדים ומעדיפים להתרכז בלימודי תורה וקודש בלבד. בסופו של דבר הם יהיו רוב זה די ברור, הם יקבעו את סדרי העדיפויות, המדינה תתמוטט מבחינה כלכלית וחברתית. חייבים להוציא את המגזר הזה מהגטו ובראש ובראשונה יש להכפיף את מערכת החינוך העצמאית שלהם למרות משרד החינוך ולתקצבה על פי אותם אמות מידה של מערכות החינוך הממלכתיות. ודרך אגב חברת החשמל היא לא קואופרטיב. בואי נסכם שכל אחד יבדוק זאת שוב ומי שטועה יתוודה על כך לאחר שיבדוק את הנושא. שלכם, הנחשול.

true light

New member
אני מסכימה אתך בקשר לחרדים,

אבל מדינה ליברלית צריכה לספוג גם את זה. אתה לא יכול להכריח מישהו לחנך את הילדים שלו בדרך אחרת ממה שהוא רוצה.

סקיפי

New member
../images/Emo45.gif

ואם בכל זאת רוצים לפתור את הנתק הזה - אני לא חושבת שכפיה היא הפתרון. לדבר יותר, אולי, ולהיות מוכנים גם להקשיב. זה עוזר יותר מלהכריח.

true light

New member
הדרישה שלך מהחרדים מגיעה קצת באיחור

, בתקופה שבה חמישים אחוז מכל מחזור גיוס לא מתגייס. זו דרישה שהייתה צריכה להאמר חמישים שנה אחורה.

barak001

New member
רצוי להזכיר

שבאירועי הגאווה חוגגים גם את בחירת הזהות המגדרית. להיות גבר או אישה, בלי קשר למין בו נולדת, או להיות גם גבר וגם אישה, או בכלל לא להיות מוגדר על הציר הזה. כל אופציה היא לגיטימית, ולא צריך להיכנע להגדרות השמרניות של גבר\זכר ואישה\נקבה (שגם לא כ"כ מוגדרות למען האמת). זהות מינית הוא מושג שכולל גם נטייה מינית וגם זהות מגדרית. למה צריך מצעד? כי אין קבלה אמיתית בקרב הציבור, כי החוקים מפלים הומואים, לסביות, בי וטרנסג'נדרס. זאת הדרך להיאבק על הזכות להיות שונה. נדרשת פעילות אקטיבית כדי לשנות את הדיכוי הקיים. אם לא היתה פעילות כזו, מצב קהילת הלהט"ב היה גרוע בהרבה.

A s t i n u s

New member
אתה שם לב למה שאתה כותב?

אין כל קשר בין התחלת הדברים שלך על דרך ארץ שאיתה אני מסכימה לבין הדוגמאות שנתת שאין שום קשר בינן ובין המציאות. אני בכלל לא אכנס לטעויות המטורפות בדוגמאות שלך, כמו למשל האמירה על מיניות גאה או על הציפיה שלך שבישוב שיש בו אחוזי אבטלה של 80% בגלל קיפוח של 50 שנים יצפו ממישהו לשלם ארנונה. אבל נכון שכל אחד מאיתנו צריך להיות האדם הכי טוב שהוא יכול להיות אבל באותו הזמן תפקידנו הוא לא פחות גם להיאבק על החברה שסביבנו, לנסות ולעודד אנשים אחרים להיות מוסריים ככל שהם יכולים ולפגוע פחות, לנסות ולשנות את סדרי העדיפויות בחברה שלנו לאלה שאנחנו מוצאים לנכון ולהילחם על איך שהחברה שלנו נראית - זה אקטיביזם!

אני אכן שם לב למה שאני כותב

אסטינוס היקרה, כפעילה למען אקטיביזם חברתי הפועלת למען עולם טוב ונאור יותר, תתני לי את הקרדיט שאני כן שם לב למה שאני כותב. בדברייך את מזכירה לי מנהיגת תנועה לזכויות אזרח אשר דיברה גבוהה גבוהה, אולם בסופו של דבר נתפסה בהערות גזעניות ובהתנהגות מתנשאת. קצת צניעות לא תזיק. על איזה אפליה את מדברת ? מה מקור ההשוואה שלך ? את מצב האוכלוסיה הערבית בארץ יש לבחון מול החלופה למצב הקיים. והחלופה לכך היא שלא היתה קמה מדינת ישראל והאזרחים הערבים היו נותרים אזרחים סוג ב' תחת שלטון ירדני, מצרי, סורי לבנוני וכו' מצבם אז לא היה טוב יותר אם לא גרוע. אני יכול רק לשער מה גורם לך לחשוב כך אולם כדי לא להישמע מיתנשא אחסוך זאת מכם הקוראים. חבל שהאנרגיות מופנות כלפי קמפיינים עבור הזכות להתערטל בציבור ולהתנשק בראש חוצות במקום קמפיינים למען אהבת חינם, עזרה הדדית, ושיפור עצמי ומתמיד למען הכלל. למרות התגובה המתנשאת אני מאחל כל טוב שגשוג והצלחה לפורום החשוב שהקמת. אני מקווה שנמשיך להתדיין בעתיד. הנחשול

A s t i n u s

New member
גם אני יודעת לכתוב בחביבות

הנחשול, אין בדבריי משום התנשאות על עמדותיך אולם אני חושבת שאין ביכולתך לטעון שבעמדותיך, כיוון שהן מנוסחות יפה ובנעימות אין מן הגזענות, ההומופוביה וההשתקה של המאבק על שינויה של החברה הזו. (ואני אדגים לך עכשיו, בהודעה מנוסחת יפה ובמילים נעימות בלבד את הפואנטה הזו) אני אניח שבשאלתך על אפליה התכוונת למה שאני כתבתי כקיפוח, אם יש טעות בשיקול זה - אנא תקן אותי ותענה בהתאם. לאורך שנים, במגמה שהודו בה זה מכבר ראשי ממשלות ואחראים אחרים בממשל הישראלי קופחו ערביי ישראל במספר רב של דברים: תקציבים לחינוך ופיתוח הישוביןם, הקצאות קרקע לבנייה והתפתחות שתאפשר צמיחה בריאה של הישובים וכלכלתם, קיפוח בחינוך שהביא לפערים הולכים וגדלים ברמות ההשכלה וכתוצאה מכך ברמת ההכנסה, תקרת זכוכית בקידום בשירות המדינה ועוד. עד היום מקופחים ערביי ישראל בלא מעט מקריטריונים אלה ועוד רבים אחרים. אם תרצה אשמח לפרט על הנושא ולדון בו אבל נאלץ לעשות כך בשרשור אחר המונח אפליה, על פי משמעותו הלשונית מתייחס לאפליה מול מישהו, ההגיון הבריא מלמד אותנו שכשאנחנו מדברים במגזר מסוים שמופלה ע"י המדינה יש לבחון זאת מול מגזרים אחרים במדינה ולא מול אפשרויות פוטנציאליות למיקומו המדיני של מגזר זה. מדינה שמתיימרת להיות דמוקרטית מן הראוי שתעניק שוויון זכויות והזדמנויות לאזרחיה ולא תפתור את האפליה בטענה שיכל להיות להם גרוע יותר. האם היו צריכים לשלול מהיהודים את זכות ההכרה במדינת ישראל רק משום שבאירופה לא רק שלא נתנו להם לשלוט בעצמם אלא גם שמו אותם בתאי גזים? סבורני שלא. החיים שלי והאנרגיות שלי מופנות כלפי אהבת חינם - אהבה לכל יצור חי באשר הוא, יהודים וערבים, הומואים וסטרייטים, גברים ונשים, הולכים על שתיים או הולכים על ארבע. ואילו האהבה שלך מדומני מתמקת באותו חלק של יהודים סטרייטים ומותיר בכך בחוץ חלקים שלמים מעולם החי הפורח והמשגשג בכוכבנו הקט. הזכות להתעטר בציבור ולהתנשק בראש חוצות, האם היא לא חלק מאותה אהבת חינם שאתה מדבר עליה? בעיניי כן. למרות תגובתך המתיימרת להיות לא מתנשאת ובעצם פשוט מתנשאת בעצם חביבותה אני מאחלת לך חיים נפלאים, התעוררות מוקדמת מהאשליה שאתה חי בתוכה, מעבר לטבעונות ושמחה בכל יום מימי חייך. טלי

טלי היקרה

טלי שלום, ראשית תודה לך על הברכות, כולי תקווה ששאיפותינו למען עולם טוב יותר תתגשמנה. לגבי נושא המגזר הערבי, אני מקבל את המלצתך, ולכן אגיב על דברייך בהזדמנות בשרשור אחר. הרצון לכבד אנשים אחרים ולהתחשב ברגשותיהם כפי שאני מצפה שאותו מגזר יתחשב ברגשותיי אינו נקרא הומפוביה. לא שמעת ולא תשמעי ממני שום אמירה הנוגדת את זכותם של הגאים והגאות לחיות את חייהם בשקט ובשלווה. לדעתי מצעדים בעלי אופי מיני מובהק (ואני מתכוון בייחוד להתערטלויות אבל לא רק) באזורים בהם יושבת אוכלוסיה רגישה מאוד לנושא (כגון ירושלים ולא ריו די ז'נירו) הינם מיותרים וגורמים לחיכוכים רבים. אולי לדעתך ולדעת אחרים המצעד הזה גורם לאוכלוסיה להיות מלוכדת יותר. אך לדעתי זה גורם ההפך. כמו כן איני מאמין שההתעקשות הזאת על קיום המצעד עשתה טוב לקהילה ההומו לסבית בארץ. בד בבד ובמקביל לדעותיי בנוגע למצעד, אני טוען כי הבעיה המרכזית המרחפת מעל ראשינו היא שבעתיד הנראה לעין החרדים יהיו רוב ויקבעו את גורל המדינה. יפי הנפש ימשיכו לדבר על הידברות, קיום מצעדי גאווה ועצימת עיניים מפני הבעיה. כאמור, אני תומך נלהב בשיפור היחסים עם המגזר החרדי באמעות דרכים שונות כגון: אי התרסה מינית מול פרצופם, סגירת כבישים בשבתות בשכונות חרדיות, וקיום דיאלוג מתמשך על ידי קיום אירועים משותפים והדגשת המאחד על פני השונה. אולם, בד בבד, יש לפעול במישור החקיקתי לעצירת הסכנה המרחפת על האיזון הדמוגרפי במדינת ישראל. יש לפעול למען הכפפת מערכת החינוך החרדית העצמאית למשרד החינוך ולמען שוויון תקציבי במשאבי החינוך בין המגזרים השונים, יש לפעול למען גיוס חובה לכולם, יש לבצע רפורמה בקצבאות הילדים, יש להגביר את המודעות לבעיה בקרב הרוב החילוני הדומם כדי שכל עוד הוא רוב יוכל לממש את זכותו בקלפי ולהצביע לרשימות אשר תפעלנה למען הצעת פתרונות לבעיה. אם יש מישהו שחושב שכאשר החרדים יהיו רוב במדינה הם יאפשרו לגאים ולגאות לחיות את חייהם כפי שהם חיים היום טועה ומטעה. כמובן שלא רק הגאים והגאות ייפגעו אלא כלל הציבור. לכן אני חוזר ומדגיש, האנרגיות שהופנו כלפי הזכות להתערטל בפומבי ולהתריס כלפי מגזר שלם יחזרו אליכם כבומרנג. כעת סומנתם כמטרה ואתם תהיו הראשונים איתם יבואו חשבון. ואני אומר את זה בצער, כי פגיעה בהומויים ובלסביות היא פגיעה בעולם החופשי כולו. אולי אני אני חי באשליות ונאיבי מידיי כאשר אני חושב שניתן יהי להעביר חוקים אשר יצמצמו את ההשפעה החרדית. אולם הגדרת אדם המתנגד לאותה התרסה שהתקיימה בירושלים הומופוב היא השמצה גסה ותו לא. אמירה זו אינה שונה מאותן אמירות המכנות את הגאים סוטים. כפי שאינך סוטה כך איני הומפוב. אני מציע לך לנסות ולקבל דעות שונות משלך כפי שאת מצפה שיקבלו את דעותייך. שלך, הנחשול

true light

New member
ממש לא מסכימה.

מה שאת אומרת זה שאקטיביזם חברתי זה שכולם יפסיקו להביע את מה שהם / מי שהם. אקטיביזם זה לעשות, מה שאת רוצה זה שכולם ישבו בשקט ולא יפריעו לך. נכון שחלק מהדוגמאות שנתת הן דברים שאכן צריך לשנות, אבל זה בהחלט לא אקטיביזם.

One Echoe

New member
../images/Emo31.gif

אתה כ"כ טועה. אתה ממש נגדת את עצמך. אקטיביזם חברתי זה יהיה הכל, רק לא מה שרשמת.

../images/Emo45.gif

היי גיל, האם אני צריך להבין מתגובתך המנומקת והמפורטת שאקטיביזם חברתי זה לכתוב לאדם שאתה חולק עליו שהוא טועה. מדוע כי אתה קבעת את האמת המוחלטת ואתה יודע מה טעות ומה לא ? אתה בהחלט רשאי וצריך לחלוק על דבריי אם אתה לא מאמין בכך, אולם צורת הניסוח שלך קצת לא ברורה ? ואם אתה יודע מהי האמת המוחלטת, אז במה בדיוק נגדתי את עצמי ? חבל שלא נימקת. ולסיום אני חולק על דעתך ובניגוד למה שכתבת אני ממשיך לטעון שאקטיביזם חברתי זה כן לשאוף להיות אדם טוב יותר. חבל שאתה לא מאמין כפי שאני מאמין שאם כל אחד ידאג להשתפר בעצמו כך העולם ייראה טוב יותר. הנחשול

העקרון יפה

אבל הדוגמאות שלך ממש לא קשורות. כן בטח שזה טוב אם כל אחד ישפר את עצמו... אבל זה לא אקטיביזם חברתי, זה פסיביסם חברתי אולי. אקטיביזם זה לעשות פעילות אקטיבית... בעיקר לנסות לשפר אחרים לא את עצמך. ובאמת חבוב הדוגמאות שלך לא קשורות בכלל ואפילו מקוממות. בעצם כשאני חושב על זה הדוגמאות שלך סוטרות את האימרה שלך. אתה אומר 'כל אחד חייב לשאוף להיות אדם טוב יותר בסביבתו הטבעית, ורק לאחר מכן יש לפעול למען נושאים אחרים' ואז אתה בא ואומר לחרדים, לנהגי המוניות, למנהיגי המורים וכו' איך להיות טובים. אז כנראה שאתה כבר מושלם בסביבתך הטבעית אם אתה יכול לאמר לאנשים איך לחיות.

MaddyD

New member
שטויות במיץ

הקשר בין חסימת כבישים והתנהגות מינית [ומתונה.. רק מתונה, כי לא מתונה לא נאה לדעתי גם בין מינים שונים בציבור] די רופף.[סליחה! לחלוטין לא קיים]

למעלה