איפה מוצאים את האמת?

pitzky

New member
איפה מוצאים את האמת?

אממממ.... לא ממש יודעת איפה להתחיל... אני גרה בבית חילוני מודרני ביותר, אף פעם לא היה לי קשר כל שהו לדת או קירבה מסויימת, המשפחה שלי גם לא אוהבת דתיים, אני מניחה שהם יודעים שיש לנו דת יפה מאוד, אבל בגלל הכפייה הדתית וכל השחיטות שיש בש"ס וכו, הם ממש לא סובלים דתיים. אני אף פעם לא חשבתי על לחזור בתשובה, כי אורחהחים שלי מתאים לי מאוד ואני אוהבת אותו ומאמינה שכן צריך לחיות במודרניות ולהשתמש בטכנולוגיה והכל. לאחרונה אני חושבת הרבה על הנושא אם באמת יש אלוהים, למה העולם הזה מלא כל כך רוע, אם אני היחידה שרואה את הכל, נראה לי נורא נוח שיש לך במי להאמין ועל מה להסתמך, אם יש משהו נכון או לא נכון, התשובה היא כאילו אלוהים. זה נראה לי נותנת הרגשה מספקת מאוד! אבל אני לא יכולה לומר שאני מאמינה, כי אני לא רואה הוכחות! אמרו לי שההוכחה היא שאני פה ואני חייה וקיימת, אולי אני לא מסתכלת על זה כמו שצריך, ולא מבינה, אבל אני לא מצליחה להבין את זה, יש עולם כל כך מפוח, וגוף האדם והמדע והכל. ועוד לחשוב שאנחנו יודעים פסיק קטן מכל הגדולה של הכל. אבל הגיוני שזה אבולוציה שהתפתחה במשך המון המון המון זמן?! תקופת זמן של כל כך הרבה מיליוני שאנחנו לא יכולים לקלוט את המספר! מיליוני שנים שזה התפתח לאט לאט... אני לא חושבת על לחזור בתשובה, כי אני רוצה להיותש למה עם עצמי... כמה שזה ישמע אולי לא אמיתי ואנוכי אני לא מאמינה עד שאני לא רואה. תעזרו לי למצוא את האמת והתשובות?!

tsvir

New member
רק להיזהר שם

ניסיתי לטייל בפורום ההוא והוא מלא צילצולים וצעקות. יש כמה טיפוסים מפוקפקים שם.

pitzky

New member
אני יכולה לשאול...

אם יש פה מישהו שיכול לומר באמונה ולב מלא שהוא בטוח שיש אלוהים ויש לו את כל התשובות?!

דודי 10

New member
רק בכמה מילים

כשרואים אין צורך להאמין - יש כן ידיעה הבנה וכו אני יודע ששתים +שתים = ארבע ...- לא מאמין , יודע . אמונה באה לתפוס דברים שלמעלה מהבנה וידיעה שלמעלה מתפיסה בשכל היכן שנגמר כוח השכל וההבנה - שם מתחילה האמונה

pitzky

New member
צודק...

אבל מה זה אומר אם אני לא רואה ולא מאמינה, ומחפשת תשובות? איך בידיוק אני רואה את נקודת האור?! אני כן חושבת שאמונה זה הרגשה מאוד חשבו לאדם, במצוקות ובכל מצב, אבל אני רוצה אמונה בלב שלם.... לא סתם כי התחנכתי בבית ואני לא רואה מעבר למה שלימודו אותי... רוצה למצאו את זה לבד... אפשרי?!

tsvir

New member
אמונה טבועה באדם

כל אדם חייב להאמין במשהו בלי זה קשה לחיות. ניקח לדוגמא כופר מוחלט הוא עדיין מאמין שמחר יהיה יום יותר מוצלח מהיום. הוא מאמין שיום יבוא ויהיה שלום. או כל דבר אחר בקיצור הוא מאמין במשהו מישהו. אם אדם לא מאמין בכלום ושום דבר אין לו טעם לחיות. עכשיו קחי את עצמך תחשבי במה את כן מאמינה ותשאלי את עצמך למה בעצם את מאמינה במה שאת מאמינה. מי מבטיח שמחר יהיה טוב יותר או שיבוא בסוף שלום. לדעתי אם תהיי אמיתית עם עצמך תגיעי להכרה שזה חייב להיות בגלל כח עליון כלשהוא. אותו נגדיר כאלוקים.

pitzky

New member
אם...

אם הייתי מצליחה לעשות את זה קודם לא חושבת שהייתי מגיעה לפה בשאלה הזאתי... לא מצליחה להבין ולראות
הגיוני שאני עד כדי כך אטומה?!

tsvir

New member
חס וחלילה אטומה

אסור לאדם להמעיט מערך עצמו. את אולי צריכה עוד הסברים שיסבירו טוב יותר מההסבר שלי. אני מאחל לך רק טוב.

tsvir

New member
אין באפשרותי לבצע נס

שבעיקבותיו מציאות האלוקים תהיה ללא עירעור ופיקפוק. עם ישראל במדבר ראה את מעמד הר סיני ובכל זאת חטא אחרי כן.

pitzky

New member
כוחות על...

אני חושבת שאני יודעת מה זה אמונה, אני מאמינה בדו קיום, בשלום(ספקות...) בהשרדות, ובאהבה אמיתית. אני מניחה שכן מצאתי תשובות... אולי אם מישהו רואה הוא פשוט לא צריך לראות... אני חושבת שיש לי
אור ואני אשאר איתו, אפילו אם הוא לא כוחות העל שכולם מאמינים בהם בעיוורון. תודה בכל מקרה.

pitzky

New member
תודה רבה../images/Emo9.gif

על הכל! תבורך... (אני חושבת...)

הערה מהשרוול

ברגע שתראי - כבר לא תוכלי להאמין (וגןם אני לא...), כי בראייתך התברר שהמושג "כח עליון" בו היית צריכה להאמין, הוא גשמי במידה זו או אחרת, ואם כן - אינו שונה ממך כלל (במהות). כח עליון - היא הגדרה למשהו רוחני לגמרי. ובעיניים מוגבלות וחומריות כשלנו אי אפשר לתופסו.

הרברונן

New member
שלום פיצקי

ברוכה הבאה לפורום. כתבת בתחילת דברייך שאת באה מבית "חילוני מודרני ביותר", ובהמשך מסתבר שיש כנראה שאלות שלא קיבלת עליהן מענה מספיק במסגרת בה גדלת. עולמנו בנוי משני חלקים ברורים: חלק פיסי ומוחשי, אותו מסביר בצורה מעולה עולם המדע שהתפתח בתקופה המודרנית (מהמאה ה 17 ועד ימינו) וחלק נפשי, שקוראים לו בפילוסופיה "מטפיסיקה", שכיום יש יותר אנשים שברור להם שהוא קיים מאשר כאלה שיכולים להגדיר אותו. אני פותח בדברים אלה, משום ש"הרוח הנושבת" בין דברייך, מלמדת שבדיוק על ה"תפר" הזה שבין העולמות את תוהה. אני חושב שהתהייה שלך מצויינת ובריאה, אבל גם מקווה שלא תקפצי הרבה קדימה לפני שתבררי לעצמך באמת את נקודות היסוד: א. מה באמת מפריע לך ולא מספיק מקבל מענה במערכת בה גדלת ב. איזה מין סוג של תשובה את מחפשת: ברמה ההגותית, ברמת ההכרה או ברמת הרגש והמוסר. ג. מהי עמדתה של היהדות בנושאים אלה. כמו ששמת לב כבר, קיימות גישות שונות בתוך עולמה של תורה, שהמכנה המשותף הבסיסי של כולן הוא האמונה הברורה בקיומו של בורא עולם המתגלה בו ופועל את פעולתו. להיגד ה"סתמי" הזה יש המון משמעות בחיי היומיום, והראשונה שבהן היא ההבנה שיש כוח מניע למציאות שבני אדם לא יוכלו לעולם להבין במלואו, אולם בהחלט אפשר להתחבר אליו ולהבין משהו מעוצמתו. אשמח מאד לענות לך בצורה מפורטת יותר, אם תגדירי בדיוק מה השאלות הספציפיות שמציקות לך. כל טוב ושפע אושר, ובהצלחה בבדיקה העצמית רונן

דודי 10

New member
בתשובה לשאלתך - יסוד האמונה היהודית

יסוד האמונה היהודית בתורת החסידות (האדמו"ר מילובאויטש) מצאתי, שיש הבדל מהותי בין האמונה ביהדות לבין האמונה בכל שאר הדתות . ובהקדים: לכל דבר יש את ההוכחה שלו (שמתאימה לו) מניין אדע שהיה נפוליון לפני 200 שנה , אם אני לא רואה איך אני יכול להאמין ? מנין אדע שאכן היו ארועים שונים לפני שנולדתי ? אולי משקרים לי ? אולי עסקנים שיכתבו ? התשובה היא : שאם כך נמסר מדור לדור ומאב לבן אצל כל העם = זוהי "הוכחה היסורית" לא יכול להיות שאבי שיקר לי והמורה שיקר לי שהיה נפוליון אם גם אבא של ההוא והמורה שלו כך לימדו גם אותו ... אין כאן הוכחה מתמתית או הוכחה רציונלית\הגיונית וכדומה - זוהי הוכחה היסטורית ! כלומר ספר שמקובל בעולם שעבר במשך דורות מאב לבנו בעולם כולו - הינו הוכחה היסטורית לנכונותו שכן אחרת לא היה יכול להיווצר שקר שעם שלם בעולם כולו יחליט לספר לבניו בצורה מתואמת את אותם הבדותות (להמציא למשל את קיומו של נפליון וצבאו שלא היו ולא נבראו...) אחרי שזה מובן נכול להבין בקצרה את השוני בין האמונה בדת היהודית לכל שאר הדתות : בכל הדתות בא הנביא אל העם ואמר להם שמעו : אלוקים בא אלי ואמר לי לומר לכם כך וכך ! תאמינו לי שכך אכן קרה ..ותעשו את מה שנאמר לי לומר לכם ! ואז הוא נתן להם מצוות מה מותר ומה אסור .. ורשם את הכל בספר ששם גם נכתב במפורש : שהאלוקים נגלה אליו - אל הנביא (ולא לכל העם) ואמר לו מה לומר לעם .. ואת הספר הפיץ הנביא לכל העם והם העבירו אותו מאב לבנו במשך דורות . (וזהו מסמך והוכחה היטורית) הבא נניח שהנביא היה אומר לעם שמעו : האלוקים בא ונגלה אליכם ! אתם ראיתם ושמעתם אותו שכן איתכם ישירות הוא דיבר ! והוא ציווה אותכם כך כך ... וגם היה כותב להם כך בספר שאליהם נגלה ואליהם ישירות דיבר הא-ל והם כוולם שמעו וראו בעינהם !! מה היה קורה אז ? הרי ברור שאיש לא היה מתיחס לאדם תמהוני שמספר בדותות כאלו ..שכן אף אחד מהם לא שמע ולא ראה שום אלוקים... לכן נאלץ הנביא לומר ולכתוב שאילו נגלה האלוקים , והעם נאלץ להאמין לו שאכן כך היה ... לא כן בתורת ודת משה רבנו : בספר הספרים כותב משה רבנו את מעמד הר סיני : "אתם ראיתם כי מן השמים דיברתי עמכם"" לא תעשון איתי אלוקי כסף ואלוקי זהב..." כלומר אתם ראיתם שהאלוקים דיבר איתכם (לא איתי -איתכם) וכך אמר לכם (לא לעשות פסלים) "וכל העם רואים את הקולות ואת הלפידים ואת קול השופר וירא העם וינועו ויעמדו מרחוק " "ויאמרו אל משה דבר אתה עמנו ונשמעה ואל ידבר עימנו האלוקים פן נמות "... ועוד כהנה וכהנה ציטוטים שכל אחד יכול לפתוח ולראות (מהזכרון טל"ח) מה שברור שמשה לא כותב שהאלוקים בא אליו וציווה אותו לצוות כך וכך את העם , אלא משה אומר וכותב לעם שהאלוקים בא אליהם והם ראו ושמעו אותו במעמד הר סיני אומר להם אישית את עשרת הדיברות
וראה זה פלא : בני ישראל אמרו נכון ...אכן כך היה .. והורישו את הדברים ולימדו אותם דור אחר דוד , כי כך זה היה... בספר הזה גם נאמר אגב שעם ישראל היה אז 600000 גברים בני 20-60 כך שעם ילדים וזקנים ונשים מדובר בכמה מליוני אנשים שראו בעיניהם ושמעו באזניהם את האלוקים
וזוהי תורת משה שהם קבלו במעמד ההוא ישירות מהא-ל והעבירו אותה מדור לדור . ניתן כמובן לראות את יד השם ואת השגחתו הן בניסים והן בחיי היומיום בהשגחה הפרטית והמדוייקת שהוא משגיח על כל אחד מאיתנו , אך זהו ענין לעצמו ניתן גם להבין שזהו הרי כלל ברזל ש-אין נברא בורא את עצמו- ונברא בשמו מורא שיש לו בורא , וכמו שהבין אברהם אבינו מציאות הא-ל כשראה בית יפה , אמר : וודאי יש בונה לבית ,ואז הביט לכל הבריאה והשמש ירח והגלגלים והעולם והיקום ואמר : בודאי ובודאי שיש בורא לכל זה ! אך זהו ענין לעצמו צריך לדעת שהאמונה טבועה בכל יהודי בירושה מאבותנו אברהם יצחק ויעקב אלא שיש שהיא מכוסה ולא גלויה (והיא מתגלה בשעת סכנה , עת מיחדת וכדומה שאז פתאום האדם פונה אל השם) ויש שהיא גלויה ... כמו יהלום נקי , יש שהוא גלוי ויש מכוסה באבק ולכלוך - אך היהלום הוא תמיד יהלום = שהוא כל יהודי = חלק אלוק ממעל ממש (כך אומר הזהר) כלומר יהודי הינו חלק מהאלוקים עצמו !!! אם כן הוא יהלום והאמונה טבועה בו ובנשמתו הקדושה אלא שהאמונה מתגלה ו"מתפרנסת" על ידי קיום התורה והמצוות של האלוקים .

למעלה