אחרי שיכבשו את רפיח

Harrington

Well-known member
מנהל
יהיה שלטון אחר ,לא חמאס, ואולי יהיה אפשר ללכת לים מול עזה
במהרה בימינו אמן. ונוסיף שהשאיפה להגיע לים ברצועה היא כזאת שיתאפשר לנו ללכת עם כפכפי ים מהבית שלנו שישוב וייבנה אי"ה, כמה עשרות מטרים היישר לחוף :).

דגלמנגל

Well-known member
במהרה בימינו אמן. ונוסיף שהשאיפה להגיע לים ברצועה היא כזאת שיתאפשר לנו ללכת עם כפכפי ים מהבית שלנו שישוב וייבנה אי"ה, כמה עשרות מטרים היישר לחוף :).
חלומות באספמיה.
כבר היינו בסרט הזה ולא אהבנו אותו ...בלשון המעטה.

Harrington

Well-known member
מנהל
חלומות באספמיה.
כבר היינו בסרט הזה ולא אהבנו אותו ...בלשון המעטה.
לא יודע בשם מי אתה מדבר, אך אני דווקא אהבתי אותו מאוד. לא הייתי היחיד. מעבר לכך, זאת אחת הדרכים למנוע הישנות של אירועי שמחת תורה.

דגלמנגל

Well-known member
לא יודע בשם מי אתה מדבר, אך אני דווקא אהבתי אותו מאוד. לא הייתי היחיד. מעבר לכך, זאת אחת הדרכים למנוע הישנות של אירועי שמחת תורה.
הם לא יכלו למנוע הישנות של ה-7 באוקטובר. הם שכנו לחוף הים, מפוזרים לכל אורך החוף, כשכל רוחב רצועת עזה, מפריד בינם לבין מדינת ישראל.
קרוב לוודאי שהיו נשחטים ראשונים - הם, ביחד עם אלה ששמרו עליהם. כשמסתכלים במפה, של אותה תקופה - מבינים עד כמה הסיפור, שכאילו ישובי
חבל עזה, הגנו על גבולנו עם הרצועה, מצוץ מהאצבע. אילו היו ממוקמים לאורך הגבול עם ישראל, במקביל לקיבוצי העוטף - אולי לא היה מתרחש הפינוי.

Harrington

Well-known member
מנהל
הם לא יכלו למנוע הישנות של ה-7 באוקטובר. הם שכנו לחוף הים, מפוזרים לכל אורך החוף, כשכל רוחב רצועת עזה, מפריד בינם לבין מדינת ישראל.
קרוב לוודאי שהיו נשחטים ראשונים - הם, ביחד עם אלה ששמרו עליהם. כשמסתכלים במפה, של אותה תקופה - מבינים עד כמה הסיפור, שכאילו ישובי
חבל עזה, הגנו על גבולנו עם הרצועה, מצוץ מהאצבע. אילו היו ממוקמים לאורך הגבול עם ישראל, במקביל לקיבוצי העוטף - אולי לא היה מתרחש הפינוי.
נוכחות התיישבותית וצבאית ברצועה בוודאי שיכלה למנוע את האירועים כפי שהתרחשו. ספק אם החמאס בכלל היה חושב לתכנן אותם אם הנוכחות הזאת הייתה עדיין מתקיימת.

1ספי11

Well-known member
נוכחות התיישבותית וצבאית ברצועה בוודאי שיכלה למנוע את האירועים כפי שהתרחשו. ספק אם החמאס בכלל היה חושב לתכנן אותם אם הנוכחות הזאת הייתה עדיין מתקיימת.
חיבור של ההתישבות והצבא הוא נסיון לערבב את המציאות.
צבא בעזה יכול היה למנוע את אסון אוקטובר. ההתישבות רק גזלה משאבי ביטחון כמו שזה קורה בגדה המערבית.

Harrington

Well-known member
מנהל
חיבור של ההתישבות והצבא הוא נסיון לערבב את המציאות.
זאת זאת המציאות :). היא נכונה אגב בכל רחבי הארץ. תושב תל אביב נהנה מההגנה הצבאית לא פחות מתושב עפרה. זה פשוט רחוק לו מהעין. וזה עוד לפני (אם כי קשור) שהזכרנו שרוב פעילות צה"ל באיו"ש מתבצעת למניעת טרור ב'ישראל הקטנה', זאת שממערב לקו הירוק, כאשר הצבא נהנה (הלכה למעשה) מקיומה של ההתיישבות ונעזר בה במגוון דרכים (לרבות הגנה על עצמו).
צבא בעזה יכול היה למנוע את אסון אוקטובר.
אכן.
ההתישבות רק גזלה משאבי ביטחון
בוודאי שההתיישבות גוזלת גם משאבי בטחון. גם זה נכון בדיוק כמו לתושב תל אביב :). אבל מעבר לכך שפשוט אין כל סיבה שלא לקיים אותה, בכוחה אף לסייע לצבא כפי שהיא עושה באזורים רבים באיו"ש, רוב הפעילות הצבאית (באיו"ש בכל אופן. באזח"ע זה תלוי במה יתפתח שם, אבל דווקא בגלל שמחת תורה נראה שהעניין דומה).
כמו שזה קורה בגדה המערבית.
לא יודע מה זה "הגדה המערבית". לא מכיר שום נהרות באיו"ש שניתן יהיה להגדיר את השטח כגדה שלו.

דגלמנגל

Well-known member
הם הסתערו עלינו מעבר לגבול, אז בתוך גבולם לא היו עושים זאת?! היום כבר ידוע, שהם התחילו בחפירת המנהרות, עוד כשהיינו בשלטון בתוכם.

Harrington

Well-known member
מנהל
הם הסתערו עלינו מעבר לגבול, אז בתוך גבולם לא היו עושים זאת?!
יכול להיות והחשש הזה תמיד התקיים וקיים גם היום ביישובי יו"ש. אבל ההגנה והמוכנות לאירוע כזה ביישובים אלה, גדולה פי כמה מזו של אלו שממערב לקו הירוק. זאת מעבר לכך שביישובים (אני מדבר לצורך העניין תוך שאני מדמיין פשוט את פרה-2005 מבחינת פריסת היישובים וכו') אלו לא התקיימה אותה קונספציה מדוברת, בדרך כלל גם לא בקרב הגורמים הצבאיים והבטחוניים.
היום כבר ידוע, שהם התחילו בחפירת המנהרות, עוד כשהיינו בשלטון בתוכם.
מסכים, אבל לאיזה כיוון הלכו אותן מנהרות? בדרך כלל דווקא לקו 'הגבול'. כלומר לנסיון לפרוץ, בהינתן הפקודה, ליישובים הפחות מוגנים דווקא. שמע, אומר משהו שלא נעים לומר אבל אני באמת סבור כך. אילו כל המגה-פיגוע הזה היה יוצא כנגד ישובי הרצועה במקום העוטף, כמות הנפגעים הייתה לכל היותר כעשירית מכפי שהייתה במציאות. זאת מהטעמים שציינתי. זאת לא טענה חלילה נגד מישהו בעוטף. שם צדקו שחיו את חייהם בשלווה ובשקט ובלי חשש יומיומי שמאות או אלפי מחבלים יגיעו אל מפתן דלתם. אילו הייתי מתגורר שם כנראה לא הייתי חי בתחושה שונה. אבל לענייננו זה לא משנה. משנה המוכנות בפועל.

אגב נזכיר רק לצעירים שבינינו, שחלק מהבעיה היא לא רק ההתנתקות אלא הסכמי אוסלו. אלו הוציאו את צה"ל והשב"כ מהעיר עזה, בירת הטרור האזורית, פגעו כבר אז קשות במודיעין שלנו, והגבילו את תנועת צה"ל במרחב כולו. אני לא חושב שלפני 1994-5 הם היו יכולים לחפור את המנהרות שיכלו לחפור עשור מאוחר יותר.

דגלמנגל

Well-known member
יכול להיות והחשש הזה תמיד התקיים וקיים גם היום ביישובי יו"ש. אבל ההגנה והמוכנות לאירוע כזה ביישובים אלה, גדולה פי כמה מזו של אלו שממערב לקו הירוק. זאת מעבר לכך שביישובים (אני מדבר לצורך העניין תוך שאני מדמיין פשוט את פרה-2005 מבחינת פריסת היישובים וכו') אלו לא התקיימה אותה קונספציה מדוברת, בדרך כלל גם לא בקרב הגורמים הצבאיים והבטחוניים.
בישובי יו"ש לא ניטל הנשק מכיתות הכוננות ובהיות המתישבים מודעים, להיותם אי בודד בלב ים של ערבים עוינים, הם דאגו לכך, שבכל בית, יהיה לפחות
כלי נשק אחד - צבאי או אזרחי. אזרחי ישראל, בתוך גבולות הקו הירוק, התרגלו לסמוך על הצבא ועל המשטרה ולא נטרדו יותר מדי, מאיסוף הנשק מכיתות
הכוננות, גם לא ראו צורך, להוציא רישיון לנשק פרטי. אני מכיר את הגישה הזאת. אני עצמי מתגורר בישוב ספר ועד ל-7 באוקטובר, אנשים הסתובבו כאן,
ללא מודעות לצורך בנשק, כאילו הם במרכז תל אביב. גם מי שהיה לו אקדח, הוריד אותו מהבוידם, לצורך חידוש רישיון או לטיול הטבע המשפחתי השנתי.
(אל תספור אותי. אני לא דוגמה טובה. אני הוצאתי רישיון לאקדח, 5 דקות אחרי שהשתחררתי מהסדיר;-) וכשיכולתי, חברתי לאיזה עשור, למועדון ירי מעשי).

ה"קונספציה" לא נולדה ביום אחד. זוהי תוצאה, של התפתחות רבת שנים לאור תפיסה שגויה, שלפיה צה"ל חזק ואפשר לשחק במדיניות של טיפוח ארגון
טרור אחד (הטרוריסטים שלנו) כדי להחליש ארגון טרור אחר. במקביל, היות שאויבינו לא התנפלו עלינו, כבר זמן רב, אז אפשר לצמצם אותו ולחסוך ב-הוצ.
מסכים, אבל לאיזה כיוון הלכו אותן מנהרות? בדרך כלל דווקא לקו 'הגבול'. כלומר לנסיון לפרוץ, בהינתן הפקודה, ליישובים הפחות מוגנים דווקא. שמע, אומר משהו שלא נעים לומר אבל אני באמת סבור כך. אילו כל המגה-פיגוע הזה היה יוצא כנגד ישובי הרצועה במקום העוטף, כמות הנפגעים הייתה לכל היותר כעשירית מכפי שהייתה במציאות. זאת מהטעמים שציינתי. זאת לא טענה חלילה נגד מישהו בעוטף. שם צדקו שחיו את חייהם בשלווה ובשקט ובלי חשש יומיומי שמאות או אלפי מחבלים יגיעו אל מפתן דלתם. אילו הייתי מתגורר שם כנראה לא הייתי חי בתחושה שונה. אבל לענייננו זה לא משנה. משנה המוכנות בפועל.
אני מתאר לעצמי, שבהתחלה נחפרו מנהרות ההברחה למצרים. כאשר החלו לחפור מנהרות התקפיות, לעבר ישובים ישראליים, כבר לא היו ברצועה, לא צה"ל
וגם לא ישובים. אילו היו - אין ספק שחמאס היה מתחיל בהם, כי מה הטעם לחפור 10 ק"מ, לעבר ישוב שמעבר לגבול, אם אפשר אחרי כמה מאות מטרים, לצוץ
בלב ישוב יהודי, כשהצבא חונה סביבו, בחוץ, להרוג קצת, לחטוף קצת ולסגת עם השלל, תוך פיצוץ פתח המנהרה. לגבי ה-7 באוקטובר, ובכן, יש היום לחמאס די
והותר רוצחי נוחבה, שיכלו להספיק, גם ליישובים שבתוך הרצועה וגם לאלה שמחוצה לה.
המוכנות התפוגגה לה, עם השתרשות הקונספציה ושום דבר לא יכול היה למנוע, את האדישות והביטחון המוטעים, שפשו בקרבנו. לאור ה-7 באוקטובר, אפשר
לומר, די בוודאות, שההתנתקות הצילה את חייהם, של לפחות, תושבי אותם ישובים, שמחוץ ל"גוש קטיף".
אגב נזכיר רק לצעירים שבינינו, שחלק מהבעיה היא לא רק ההתנתקות אלא הסכמי אוסלו. אלו הוציאו את צה"ל והשב"כ מהעיר עזה, בירת הטרור האזורית, פגעו כבר אז קשות במודיעין שלנו, והגבילו את תנועת צה"ל במרחב כולו. אני לא חושב שלפני 1994-5 הם היו יכולים לחפור את המנהרות שיכלו לחפור עשור מאוחר יותר.
מחקירות ראשוניות, של השעות, שקדמו להתקפה ב-7/10, עולה, שהפאשלה באיסוף המודיעין, חרגה הרבה מעבר לניתוק המגע עם המודיעים בתוך הרצועה.
ההתעלמות מדיווחי התצפיתניות בשטח, היוו רק חלק קטן ממנה.

dannygi10

Active member
עזה היא קוץ בתחת של ישראל,יש בעולם רבים החושביפ שאנו אחראים לנבלות ההם

דגלמנגל

Well-known member
עזה היא קוץ בתחת של ישראל,יש בעולם רבים החושביפ שאנו אחראים לנבלות ההם
ה"רבים" האלה צודקים. אילו עברה רצועת עזה לידי מצרים, במסגרת הסכם השלום, שחתמו בגין וסאדאת - היו המצרים אחראים לעזתים.
היות שרצועת עזה נשארה בידינו - היא באחריותנו.

Harrington

Well-known member
מנהל
ה"רבים" האלה צודקים. אילו עברה רצועת עזה לידי מצרים, במסגרת הסכם השלום, שחתמו בגין וסאדאת - היו המצרים אחראים לעזתים.
היות שרצועת עזה נשארה בידינו - היא באחריותנו.
מרגע שהיה להם שלטון משלהם הם אחראים לעצמם. לא מצרים אחראית עליהם ולא ישראל.

דגלמנגל

Well-known member
מרגע שהיה להם שלטון משלהם הם אחראים לעצמם. לא מצרים אחראית עליהם ולא ישראל.
רשמית, נכון. עם זאת דאגנו להם לעבודה, בידיעה שאצלם אין ושהם פשוט ירעבו. העבודה הזולה אצלנו, היתה לדעתי, שיקול משני, פועל יוצא.

למעלה