משהו ששכחתי להוסיף בהקשר לשם הסדרה / הפרק

1Shir

New member
../images/Emo41.gif משהו ששכחתי להוסיף בהקשר לשם הסדרה / הפרק

"תיקים באפלה" - התדיינו האם זה שם מוצלח לסדרה, מה שלא ציינו זה שהשם הזה הפך למטבע לשון מוכר, שמשתמשים בו בכותרות עיתונים וכו'. ביום שישי נפלה עיני על פרק בסדרה הישראלית בערוץ 11 (בש"ח) "כתב פלילי", ולפרק ששודר (אאל"ט פרק 11) קראו "תיקים באפלה". אז שם הסדרה הולך לפניה. טוב או רע? מוצלח או פופוליסטי? תחליטו בעצמכם. דבר ששמתי לב אליו הוא שגם בסדרה הישראלית הנ"ל (שיר הפתיחה שלה מזכיר חומרים ממכרים למיניהם) וגם בפרק Travelers שמתאר את מאורעות שנת 1952, בו אייג'נט ארתור דיילס נעזר בוויסקי כדי להתמודד עם החיים הקשים עליו, יש תיאור ניכר של שימוש בסמים/אלכוהול/וכו' כדי להתמודד עם עול החיים... מעניין. חייבת לציין שאני מתחברת, אמנם לא למה שנחשב סמים, לא לסיגריות ולא לאלכוהול, אבל בהחלט אני מרגישה שיש התמכרויות רבות ומרובות, חלקן לחומרים וחלקן למעשים, שעוזרים לי לשמור על תפקוד (לקוי כלשהו) בחיים האלה. חייבת דברים שיעזרו לי להקהות את הכאב. כנראה שרובנו כאלה, ולפעמים משתמשים בזה בסדרות כדי להראות מצוקה של הדמויות. גם את מאלדר ראינו כמה פעמים בברים אאל"ט, בסרט (איזה סרט? מבחינתי יש רק אחד) למשל, שמגיע ממש מעט אחרי הפרק Travelers.

orityemini

New member
נכון. זה מוכיח בדיוק את הטענה שלי.

שתיקים באפלה זה אולי לא התרגום הנכון אבל זה שם קליט וזה לא פחות חשוב. תיקי איקס מבחינתי זה לא שם קליט בכלל. מדויק מבחינת תרגום אבל פחות טוב מהשם תיקים באפלה.זה אומנם ספקולציה, אבל אני מניחה שתיקי איקס לא היה נטמע כל כך בישראל כמו שתיקים באפלה נטמעה כאן. יותר מ16שנה עברו ועדיין בעיתונות משתמשים במשחקי לשון לשם הסדרה.

Gilliana

New member
זה לא עניין של קליט או לא קליט

זה עניין של אסוציאציה ושם מושאל. באותה מידה אפשר היה לקרוא לזה תיקי נעליים.

לא, זה כבר הגזמה

כן יש הקשר בין השם המתורגם למהות הסדרה. נכון שזה מפספס את עניין סיווג התיקים והאות X אבל הסדרה היא סדרה מסתורית , חשוכה שמתקיימת במקומות שלא כולנו רוצים להגיע - האפלה.

Gilliana

New member
זה לא מה שהתכוונתי לומר

התכוונתי לומר שבכל מקרה היו משתמשים בביטוי בהשאלה עם או בלי הקשר שמי, משום הקונוטוציה לסדרה ולמסתורין.

orityemini

New member
אני לחלוטין לא מסכימה.

אם לא היו בוחרים בשם קליט כמו תיקים באפלה, האסוציאציות האלה לא היו קורות מלכתחילה. זה כמו עם הנעימה של תיקים שהיא קליטה ומשתמשים בה עד היום בהקשר של חייזרים ועל טבעי. אם המוזיקה לא היתה קליטה זה לא היה קורה. בדיוק כמו שם הסדרה.

למעלה