תעודות היסטוריות בסילמאריליון

Y. Welis

New member
../images/Emo133.gif תעודות היסטוריות בסילמאריליון

אילו היו לנו תעודות היסטוריות בסיל' - מסמכים בסיסיים שהיסטוריונים מקבעים כ'אבני דרך' או הנקודות שכיוונו את ההיסטוריה, שאחריהן הכל נעשה בהשפעתן (כמו ה'מאגנה קארטה' באנגליה; מגילת העצמאות באמריקה; הועידות של הכנסיה בימי הביניים ועוד) יתכן שהם היו היו המסמכים האלה -
שבועת פיאנור ובניו השבועה הזו (שהובאה בכרך 10 בנוסח מלא יותר מבסיל') קבעה את גורלם של פיאנור ובניו, והציגה את המניע הראשי שלהם בכל מעשיהם העתידיים, עד להסתלקות הסילמארילים. היא גם הובילה לקטל-האחים שבתורו הביא לפירוד שבין הסינדאר לנולדור בארץ התיכונה, ולסגירתה של דוריאת.
נבואת מאנדוס הראשונה זו הנבואה שהושמעה לנולדור היוצאים לגלות, ושבה נקבע בעצם גורלם בארץ התיכונה, והקו הטראגי של הסיפור.
נבואת אולמו לטורגון. זו הנבואה שבזכותה הוקמה העיר גונדולין, וכמו כן הוכנה בה הזירה לקראת בואו של טואור ולהולדת איארנדיל שנועד להביא את הגאולה לגולים. המשך הנבואה נאמר לטואור ביום הגעתו לויניאמאר (אחרי שמצא את כלי הנשק שהושארו למענו בהוראת הנבואה הראשונהו). מההמשך הזה ניתן היה גם להבין שאולמו 'מגלם תפקיד' שיועד לו, ושהוא גם ממלא אחר הוראות הגורל.
דומה שנבואה כלשהי אמורה היתה להיות מושמעת לפני שבני אדם הגיעו לאי נומינור, אבל לא נכתבה אחת כזו - אולי משום שכה מעט נכתב בפועל על סופו של העידן הראשון. הנבואה היחידה שהושמעה בנומינור היתה של סאורון בבואו לשם. האם זה אומר שלבני אדם (בניגוד לבני לילית) לא ניתנו נבואות, והאם זה משום שלהם הותר לחרוג מגבולות הגורל? אני מאמין שלא. הסיבה למיעוט הנבואות בעניינם הוא מיעוט קשריהם עם אלה שיודעו מהו הגורל - הואלאר, כמו גם יכולת השמיעה המועטה שלהם (והיכולת להבדיל בין טוב לרע, מבלי שהטוב יסביר להם לפני כן) - שאצל טולקין היא אחד מחסרונותיהם היותר בולטים.

מדויק מאוד. אבל שכחת לא מעט דברים......

הראשון שבהם יצירת הסילמרילים עי' פיאנור. זוהי ההתחלה של כל הרע או העיקר שבו. עבורי - כל פעם שאני קורא מחדש את הסיל' זה מסמן את הקרבה לשיא של האלפים ולאחריו כמובן שקיעתם. כל פעם שאני קורא את היצירה אני מתמלא עצבות, כי מכאן זה מתדרדר. לעניות דעתי זוהי כמובן אבן דרך ראשית בעלילה . כמובן שישנם עוד, אני פשוט לא רוצה לזרוק סתם רעיונות מבלי לחשוב קצת לעומק.

wolfyy

New member
../images/Emo45.gif

ופנים חדשות בפורום זה נהדר, ברוך הבא!

Y. Welis

New member
יצירת הסילמארילים היא כבר אירוע קוסמי

שאולי הוא יעוד קיומו של פיאנור.במעשה עצמו לא היה רע, ובזכות אחד מהם גם הגיעה הישועה. ר' גם בנבואת מאנדוס השניה, שלא ברור עד כמה היתה אמורה להישאר, על כך שבזכות האור שבהם יוצתו שני העצים מחדש באחרית הימים. מכל מקום התכוונתי לתעודות כתובות, מסמכים שניתן להציג אותם כמקור לדברים שבאו אח"כ - משהו שמאוד מעניין היסטוריונים, שלעיתים מתעלמים מכל דבר אחר.

למעלה