שלום

שלום

בפורום אחר (דתי ברובו) השאלות הללו לא זכו לכל מענה. וחבל.
אני מקווה שכאן הן תמצאנה ראויות להתייחסות ולתגובה.

1. אוהל. אסור לעשות אוהל בשבת. הבנתי שכלולה גם מטרייה / עיתון / בגד וכו' באיסור, למעשה כל דבר נלווה חיצוני שמכסה את רוב הגוף. בימים גשומים יש גברים שמכסים את המגבעת עם שקית שקופה לפני כניסת השבת, לעתים גם את המעיל. האם האיסור כולל גם תינוק בעגלה? יש נשים שמשיאות את תינוקן בעגלות כאשר "הגג" העליון פתוח כדי לכסות עליהם. מדוע זה לא אוהל?
2. בונה. אדם שהיה בחדר עם דלת סגורה, בדרכו לצאת הוא מנסה לפתוח את הדלת - והידית נשארה אצלו ביד. באותו מקרה הוא השיבה למקומה מחשש לבהלה אבל יותר מאוחר הוסבר שיש כאן איסור בונה.
הכיצד, אם מדובר בידית שהייתה שייכת לדלת?
3. אני אוהבת בעלי-חיים אהבת נפש. לצערי אני לא יכולה לגדל בבית חיית מחמד, אבל יש קבוצת חתולים בבניין שאני משאירה להם אוכל כמעט על בסיס יומיומי. רוב האנשים שמאמצים חיות מחמד מסרסים / מעקרים אותם, יש כאלה שגם מממנים זאת לחתולי רחוב.
אני מבינה שלעיקורים / סירוסים יש הרבה פנים חיוביים, ביניהם בריאות הציבור ובריאות החיות.
מדוע ההלכה אוסרת זאת?

אופירA

New member
מנהל
טוב, כנראה לא ענו לך כי השאלות שלך טובות מאוד

אני באמת לא יודעת מה ההלכה לגבי הניילון שמכסה את התינוק בשבת. ברור שיש לזה הוראה.
אז עד שיענו לך פה יודעי ההלכה המסוימת הזו, תראי מה מצאתי כשכתבתי בגוגל: "ניילון שמכסה עגלת תינוק מפני הגשם מותר בשבת". נראה לי שיש שם תשובה לכך.

גם על השאלה השנייה שלך אינני יודעת לענות. והאמת, אפשר לשאול בית הוראה בטלפון שאלה כזו ושאלות רבות כאלה.
למשל, בית הוראה של הרב גרוס, 24 שעות ביממה, טל' 0737246000

לגבי השאלה השלישית, אני יודעת לענות עליה, כי יש לי 3 חתולים בבית, וביררתי את זה היטב. אסור לסרס ולעקר חיות מחמד, כיוון שאין להטיל מום בבעל חיים. מה שמותר עפ"י ההלכה הוא לתת להם טיפול רפואי מונע ייחום.
לצערי, הנושא כרגע מאוד אקטואלי לגביי, כי החתול הזכר התייחם, והווטרינרית שנתנה לי את השירות הזה במשך השנים הפסיקה בפתאומיות לתת אותו בקרבת מקום מגורי, ואין לי רצון לנסוע למרחקים איתו, ואני מחפשת כרגע בנרות את השירות אצל ווטרינרים אחרים.

אגב, אני כלל לא מסכימה עם האמירה שלעיקור/סירוס יש היבט חיובי בנושא בריאות הציבור והחתול. הקב"ה ברא את החתול, ונתן את התורה, ורק הקב"ה והתורה יודעים מה חיובי לבריאות החתול והציבור.
האנשים הכי מקצועיים שיש לא יכולים לדעת היבטים לטווח ארוך ורחבים מספיק על טובת היקום, ולאורך הדורות המון עניינים שהיו ברורים רפואית או מקצועית בדור מסוים, נסתרו לחלוטין בדור אחר.
בנוסף, כל מי שמחזיק בדעה שעיקור/סירוס חתולים מיטיב עם בריאות הציבור והחתול, דן איתי בדעה זו באגרסיביות ובאופן המנסה לכפות עלי את דעתו באיומים שונים . כפייה ואיומים מעולם לא שינו את דעתי, אלא רק חיזקו אותה, ואת ההבנה שיש פה אינטרס אנושי קצר ואנוכי, שאין מאחוריו אמת גלובלית.
רק מי שקדם לזמן יודע מהי האמת הנכונה, וגם אם קצרה דעתנו להשיג מדוע זוהי האמת, אנו מצייתים לתורה שלו בלי שאלות. כמובן שאנו שואלים ומבררים מה אומרת התורה בכל מקרה ומקרה. ואם ישתנו הנסיבות בחיי, אשאל פעמים נוספות מה מורה לי התורה לעשות לחתולים, כי יש נסיבות שהתורה מתירה דברים שאינה מתירה בנסיבות אחרות.

אופירA

New member
מנהל
עדכון - מצאתי סוף סוף ווטרינר שמכיר את השבב המיוחד

המוזרק לחתולים ומונע ייחום בהם, בלי לסכנם במחלות קשות (בניגוד לזריקות ההורמונליות האחרות שהיו נפוצות בעבר וגרמו למחלות קשות בחתולים), ולקחתי סוף סוף את החתול.
הוא התנהג למופת, שיתף פעולה, ורק יילל יללת מחאה קלה אחת.
נחת, החתול הזה
.

למעלה