שוטרים

שוטרים

אני רוצה לשתף אתכם במה שקרה לי לפני כעשר דקות אקדים קודם כל במה העניין יש לי רכב שנת 92 הרכב עבר טסט לפני חודשיים חוקי לחלוטין בלי קומבינות יש סדק קל בפנס האחורי אז ככה עצר אותי שוטר ואני כמובן הגשתי לו רשיונות מהרגע הראשון קלטתי שהוא מחפש אותי הייתי חגור לא עשיתי שום עבירת תנועה וכל הרשיונות שלי בר תוקף .... השוטר ניגש לעבר הרכב ופשוט ספר לי 10 דברים שהוא מוריד את הרכב מהכביש בינהם הפנס כביכול שסדוק אז ככה השלמתי עם המצב ואמרתי אוקיי בטסט לא הכשילו אותי הנה בא שוטר וכביכול דואג לבטיחות הרכב שלי אוקיי... השלמתי עם זה לאחר כמה דקות הודיע לי השוטר שמוריד לי את הרכב מהכביש ובנוסף נותן לי דוח של 250 ש"ח מה אגיד לכם התחננתי אליו!!! שאני העברתי את האוטו טסט ואני לא מוסכניק שאני לא יכול לדעת מה לקוי ומה לא למרות שאם אני הולך עכשיו למבחן חוזר בטסט אני בטוח שהאוטו עובר שוב טסט אמרתי לו אתה שוטר ומתפקידך לחנך לעזור לאנשים לא עשיתי משהו במכוון והוא עונה לי אתה יכול לגשת לבית משפט אם אתה רוצה ועכשיו שאלה אליכם האם אני האזרח הקטן יכול לעשות כנגד המערכת הזו ????????????? רק מה שהממשלה הזו צריכה כסף וזה נופל על האזרח הקטן??? ה250 ש"ח שילך לכפרות השאלה אם יש מישהו שמכיר גוף שמגן על זכויות האדם גם מהמשטרה אשמח אם תגיבו לי

מעניין שפנית דווקא אלינו... תודה!

אופיר היקר, המון פעמים יש פער בין האופן שדרכו אנחנו תופסים את המציאות לבין האופן שבו אחרים תופסים את אותה מציאות עצמה. מאחר שהשוטר לא הכיר אותך לפני האירוע הזה, אין לנו סיבה לייחס לו זדון הקשור במישרין אליך. נכון שיכול להיות שהוא סדיסט, (כלומר סובל מהפרעה נפשית הקרויה סדיזם), אך גם במקרה כזה אני מתקשה לייחס לו זדון. על כן, יכול להיות ששיפוט המציאות שלך (למרות שהמכונית עברה טסט) לקוי, ממש כשם שבמקרה זה טעה השוטר. הורדת רכב מהכביש אינה צעד של מה בכך. האם התוודעת אופיר למושג חזקה, שרווח בפילוסופיה ובמערכת אכיפת החוק כאחת? חזקה (פרזומפציה, presumption) היא מעין ברירת מחדל: כלומר אנחנו מחזיקים בסברה מסויימת ומי שרוצה להפריך אותה - ע ל י ו - נטל ההוכחה. חזקה ידועה ומפורסמת היא חזקת החפות: אדם הוא חף משפע ומי שטוען אחרת, הוא צריך להוכיח זאת מעבר לכל ספק סביר. ויש הרבה חזקות אחרות (למשל שהורים ייטיבו לדאוג לילדיהם יותר טוב מכל אחד אחר זולתם): בין החזקות הללו ניתן למנות גם את זו ששוטר לא נושא פנים בעבודתו, כלומר שהוא אומר אמת ושאין לו אינטרס אישי בביצוע משימותיו. לכן אופיר ידידי, במקום לרגוז על השוטר הרשע, אולי תנסה להניח שיש גרעין של אמת (אני לא אומר כל האמת) בעמדתו? זה שעברת טסט לא מעלה ולא מוריד. אני לא מבין למה אתה מעניש את עצמך בעונש נוסף (חוץ מהורדת הרכב, הכאב ראש הזה, הקנס...) והוא הכעס: מה יועיל לך הזעם? אם אתה חושב שהשוטר טעה, פנה לעורך דין או תגיש בקשה לביטול ההחלטה (אבל גם זה לוקח זמן ואני מבין שהאוטו הורד מהכביש לאלתר). אם אתה טיפה ספקן... מה אכפת לך שהאוטו יטופל כמו שצריך, יתוקנו כל הליקויים (האמיתיים והמדומים) וגם אתה תהיה רגוע יותר... כי הרי, אופיר היקר, האם זה סביר שהשוטר טעה בכל עשרת הסעיפים שלו? אם כן, למה שבאמת לא תלך לבית המשפט? בהצלחה! הפורום לייעוץ פילוסופי לרשותך...

למעלה