שאלה בקשר למעשה שבת, במקרה שלי

שאלה בקשר למעשה שבת, במקרה שלי

1. שהמלאכה, לא נעשתה במיוחד עבורי, אלה בעבור כולם.
2. שהמעשה יהיה ניתן לשחזור של ביצוע בימי חול. למשל צילום פרחים בשדה, ניתן גם ביום חול, כמובן צילום לצורך רבים בעבור כולם, ולחכות את שיעור הזמן, בכדי שיעשה. שאלה בפני עצמה, האם יש לחכות את כל זמן הטיול, או מספיק לחכות רק את זמן הצילום.?
3. שהדבר יעשה באקראי בשבת. כלומר אישה שנוהגת לבשל בכל הזדמנות אפשרית, יצא לה במקרה לבשל גם, בשבת. אבל אם היא בשלנית סדרתית קבועה, בשבת, גם אם זה לצורך רבים, וניתן לעשות ביום חול, התבשיל אסור, בהנאה.
השאלה שלי היא, אם הדבר נעשה לצורך אישי, אבל לא מבקשתי, והוא ניתן לשחזור ביום חול, ונעשה באקראי.
אתן דוגמה, אם מישהו שנוסע בשבת ועל הדרך מוצא הדזמנות להביא לי את הדבר שלי שהשאיל ממני, או שהביא לי תרופות שרקחו לי וכדומה.
כמובן שאם זה יהיה בקשה שלי, ואזכיר למישהו שבא אלי בשבת, שיביא לי בהזדמנות זו את החפץ שהשאיל, או את התרופה וכ"ו. כמובן אסור, ואני לא אעשה את זה.
אבל אם הוא יביא לי את זה במפתיע, או שיודיע לי מראש ולא נעים לי לסרב, מה דין הדבר.? ששוב כמובן ניתן להביאו ביום חול, והובא אלי באקראי. אבל הובא שלא על דעתי, כלומר או במפתיע, או אם הודעה מראש, ולא נעים לי לסרב, למשל מהסיבה שזה יכול, לעורר מחלוקות, או כי רק לא נעים לי.
אז האם יהיה לי מותר להנות ממה שהביאו לי.?

shomer1087

New member
תגובה

לפעם הבאה..
אפשר וכדאי לשאול שאלות בהלכה באתר הבא
http://din.org.il
להיכנס לשם, לרשום את השאלה בתיבת השאלות.
(אם את/ה ספרדי/אשכנזי/תימני תציין/י את זה כדי שעבור שאלות מסויימות יוכלו לענות לך בהתאם)
-----------
תוכל/י גם לשאול שאלות בהלכה בטלפון בקו ההלכה הספרדי 0737-860-860
(24 שעות ביממה. ולשאלות דחופות אפשר להתקשר גם בשעות הקטנות של הלילה)
או לכתוב להם שאלה באתר http://kavhahalacha.co.il
----------
או תוכל/י להתקשר לקו ההלכה של אשכנזים 073-724-6000
(24 שעות ביממה. ולשאלות דחופות אפשר להתקשר גם בשעות הקטנות של הלילה)
------------
ואפשר לשאול שאלות בוואטספ (אנחנו לא מעודדים שימוש בווטספ אלא זה למי שאין ברירה)
זה מתאים בעיקר למתחזקים ולא לחרדים
054-748-9177 (יש לציין אם אתה ספרדי/אשכנזי)
(אפשר לשלוח הודעות מהבוקר עד שעה 23:00 אבל למקרים דחופים גם באמצע הלילה)

למעלה