סדנת גיבוש דת פרטית.

SimSim314

New member
סדנת גיבוש דת פרטית.

לאורך שנים הדת תפסה מקום מרכזי בחברה האנושית. אפילו היום בעולם המודרני, הדת תופסת מקום מרכזי בחיי אנשים רבים. אנשים שאינם דתיים, הרבה פעמים מנסים לתפוס את כחה הפלאי של הדת, אך נכשלים לעשות זאת. עבורם הדת נשארה משהו מוזר, משהו שהם יכלו לראותו אך ורק מהצד, משהן שהם מעולם לא התחברו אליו, ומעולם לא הצליחו להבינו. אחרים התיאשו מלמצוא מזור למצוקתם בדתות הגדולות. הכח המיסטי של הדת תמון לדעתי בשילוב מוצלח של הרבה אלמנטים, שיוצרים חוויה מרתקת ומעמיקה של החיים. מנהיגי הדתות הצליחו להבין ולשלב את האלמנטים הללו לתוך הגות מסודרת. ישוע, מוחמד, בודהה השמות הגדולים שיצרו דתות בכחות עצמם. אם נתבונן בסיפור חייהם, לא נמצא בהם משהו מיוחד. הדבר היחיד זה היכולת לשלב אלמנטים רבים לתוך "דת". מסגרת עוצמתית, שסחפה מליונים רבים בעקבותיה. בחיינו הפרטיים רבים מאיתנו חושבים על דת, אפילו מאמינים במשהו, אך לא מצליחים לגבש עמדה דתית ברורה עיקבית ומסודרת, כזאת שגם תעזור לנו לגבש תמונת חיים עמוקה, ותעזור לנו לפעול בחיי היום יום מתוך תחושת משמעות, כפי שמקנות הדתות הממוסדות למאמיניהם. הסיבה לכך היא שלא קיימת מסגרת שמלמדת אנשים ליצור דת פרטית (וכל דת התחילה מדת פרטים של הממציאים הדתיים הדגולים). אנשים רבים לא משקיעים בדתיותם מספיק מאמצים וזמן. יתכן וזה בגלל שפשוט זה לא נראה להם חשוב, או אולי בגלל שהם לא יודעים מה בעצם הם מחפשים, או איך לממש את רצונם, בגלל העדר כלים מתאימים. הדת איננה רק תאוריה ולכן לא ניתן ללומדה באקדמיה בלבד, הדת היא שילוב של הרבה אלמנטים, שכוללים גם תאטרליות, פילוסופיה, סיפרותיות, יצירתיות, הגיון בריא, וחכמת חיים. --- ועל כן אני מעוניין לפתוח סדנה שבה ננסה לחקור ולהבין את סוד הקסם של הדתות. הסדנה תכלול הן הבנה של דתות שונות, מיתוסים, ריטואלים, ופילוספיה דתית. הלימוד האמיתי יתבצע בעזרת תרגילים, שיעזרו לשחק עם הרעיונות של הדתות, לממש אותם, לחפש את הדרך האישית של כל אחד לבטא את האמונות שלו בצורה תאטרלית וסימבולית (ריטואלים), ולהתאים את השיטות של הדתות הגדולות, לאמונתו הפרטית של כל אחד, ובכך לתת לעצמנו את הכלים ליצור דת פרטית אותנטית המכוונת אותנו בחיינו היום יומיים. דת בעלת עוצמה, ובעלת התאמה אישית לכל אחד, העדיפה בהרבה מכל דת המונית. גם אם אתם אתאיסטים או מאמינים בישות כלשהי, גם אם אתם רוצים להנות ולצחוק, להרחיב אופקים, ולהעמיק את החווית החיים, גם אם אתם פשוט מתענינים בקסם של הדתות, ורוצים טיפונת לחוות את העוצמה של הדת, גם אם התיאשתם מהדתות הגדולות ואתם מעוניינים למצוא דרך חילופית עבור עצמכם. אתם מוזמנים לכתוב לי מסר, ואני מקוה לארגן קבוצת אנשים מספיק גדולה שהנושא הזה מרתק אותם. אני לא מתיימר להיות מדריך מקצועי בדתות, למרות השכלה דתית לא מועטה. הרעיון הוא לגבש קבוצה שכל אחד יתרום לה בזכות הרקע שלו. אני בעיקר מתפקד בתור מארגן, ובתור אחד האנשים המשתתפים והדוחפים. אני גם חושב שיש לי מספיק כלים המאפשרים להגשים את הפרוייקט העצום הזה, הקנית כלים ומיומנות ביצירת דת פרטית. אבל כמובן כל אחד מוזמן לתרום ממרצו מזמנו ומנסיונו עבור הרעיון. המעוניינים להשתתף בסדנה שלחו לי מסר בפרטי, סימסים

"דת פרטית"?

צר לי, אך לא ממש ירדתי לעומק כוונותיך... האינדיוידום עשוי להחזיק באמונות, דעות והשקפות עולם, ללא צורך לכנסן יחדיו תחת טייטל של "דת" כלשהי. לדת יש חוקים, כללים, טקסים- דת היא דטרמיניסטית. מה הצורך בדרך דטרמיניסטית, לאדם שבחר שלא לכוף עצמו לחוקי דת כזו או אחרת? במה "דת פרטית" תוכל לשרת אותו/ לקדם אותו? הכיצד זה, לשיטתך, דת פרטית היא בעלת עוצמה ועדיפה מכל דת "המונית" (כהגדרתך) אחרת? לא בכדי מכונה הדת "אופיום להמונים"- יש בה כוח רב- פסיכולוגי וסוציולוגי. האלמנט החברתי, תחושת ההזדהות והשותפות של הקבוצה, היא גורם עוצמתי ומשמעותי מאד בכל דת- אלמנט שכזה לא ימצא בדת "פרטית". כמי שמתעניינת מאד בנושא הדתיות, ואף בקיאה בתיאולוגיה ובפילוסופיה והפסיכולוגיה של הדת, אני סבורה כי המינוח "דת פרטית" מרוקן למדי מתוכן ממשי... אתה בהחלט מוזמן להאיר את עיניי/עינינו באשר לרעיון שלך. יום טוב, גילת

SimSim314

New member
גלית מאד נהניתי מהשאלות

ואני לא איש מכירות, פשוט באמת שאלות חזקות. תחשבי לרגע מהו טקס דתי? זה כאשר מספר לאו דוקא רב של אנשים מבצע פעולה סימבולית. בפעולה הזאת יש משהו עוצמתי, משהו שלא ניתן להעביר במילים, בגלל זה יש צורך בפעולה, ביטוי ע"י גוף. הביטוי הזה יכול להשתנות כל פעם, או יכול לחזור על עצמו, זה כבר פרט טכני. השאלה היא האם יש לנו את הכלים ליצור דרך ביטוי גופנית שכזאת מתוך מערכת האמונות והדעות שלנו? האם נוכל ליצור ריטואל מכל דעה שאנחנו מחזיקים בה? האם נוכל לזהות מה מספיק חשוב בכדי שניצור ריטואל ממנו? התשובה שלי שאם נלמד את הנושא, אז כן, ככה סתם צריך כישרון של פעם במילניום. הקבוצה של הדת שלך לא חייבת להיות גדולה. מספיק שיהיו שתיים שלש אנשים שתתחברי אל הדת שלהם או הם אל הדת שלך, או מספיק שיהיו לכם טקסים או אלמנטים משותפים כל אחד בדת שלו, בכדי שתתחילו לחוש שייכות מסויימת בינכם. אני מסכים שדת פרטית מפספסת מכחה, בגלל איבוד האלמנט העדרי שיש בדת, אבל זה אלמנט שאני שמח לאבד. השאלה היא האם זה כל מה שיש בדת? אני חושב שלא, בדת יש הרבה יותר מאשר אפקט העדר. הדת היא גם דרך הסתכלות על החיים. הסתכלות כזאת שמכוונת אותך, יוצרת לך עולם מושגים ופרשנות. אני מציע לגבש ולפתח את ההסתכלות הזאת, להחדיר אותה בחיים, לראות איך דתות עושות את זה וללמוד מהן.

בוקר טוב

חן חן על תשובתך מאירת העיניים- זה עתה קראתיה. יום גדוש פעילות לפניי ונראה כי אתפנה להגיב על דבריך רק במהלך סופה"ש... יחד עם זאת, תהיתי לגבי אחד המשפטים, אותם בחרת כחתימה להודעותיך בפורום: "אהבה היא כשל לוגי" האם?! מדוע? האם תיאות להאיר עינינו גם בעניין זה? המשך בוקר נפלא ויום נעים
גילת (ולא "גלית")

SimSim314

New member
בפורום אתאיזם אוהבים להדגיש כשלים לוגיים

ובאמת יותר מדי פעמים הטיעונים של אנשים דתיים הם כשלים לוגיים (מיליארד בני אדם לא טועים וכו'). אבל זה הפך להיות טיפה מוגזם. אז כתבתי שגם אהבה היא כשל לוגי. הכוונה בזה היא שאדם מאוהב לא חושב בהגיון, ההפך המוחלט מכך, אבל עדיין אנשים מעדיפים להיות מאוהבים. הרעיון שההנחה שכשל לוגי הוא בהכרח משהו רע, היא לאו דוקא נכונה.

אהבה

העובדה שאהבה היא רגש עוצמתי, שלעתים אף משפיע על החשיבה הרציונאלית, אינה הופכת אותה לכשל לוגי. כשל לוגי עשוי להתקיים בתוך טיעון ולא בתוך מושג. אגב, האהבה אינה מפקיעה מן האדם כל חשיבה רציונאלית ובריאה. היא אינה סוג של טירוף או שיגעון (אלא במקרים מיוחדים). כל מי שאהב ונאהב, אי-פעם, יכול להבין מדוע אנשים מעדיפים להיות מאוהבים...
סופ"ש נעים, גילת

טקס דתי= פולחן

ומטרתו של פולחן דתי היא ליצור קשר עם הכוחות העליונים (אל/אלים) ולהשפיע על אופן התנהלותם, ביחס לעולם וביחס לאדם. אדם בעל תפיסת עולם חילונית, בעל דרך מגובשת להתבוננות בחיים, ובעל עולם מושגים ופרשנות משלו ביחס למציאות- איזה צורך יש לו במעשיים טיקסיים לשם מתן סימבוליקה להשקפת עולמו? אינני מוצאת לכך כל צורך- לא במישור הפילוסופי ואף לא במישור הפסיכולוגי (ומעשים פולחניים עונים, בראש ובראשונה, על צרכים פסיכולוגיים של המאמינים). דיברת על "יצירת ריטואל מכל דעה שאנו מחזיקים בה", ואני תוהה: לשם מה?השקפת עולמי גורסת, בין היתר, כי אנו יוצרים את המציאות שלנו (הרגשית וההתנהגותית) בהתאם לטיבן של מחשבותינו אודות המציאות. איזה מעשה ריטואלי, לשם דוגמא, היית מציע לי? במה יהיה כוחו? באשר לאלמנט ה"עדרי", כהגדרתך. אינני בטוחה שזהו המושג המתאים להשתמש בו. מדובר כאן על השתייכות לקבוצה, המעניקה לאדם תמיכה חברתית ומשען פסיכולוגי עוצמתי מאד- זהו אינו אלמנט זניח ובודאי לא כזה שמאבדים אותו בשמחה. ושוב, אנשים רבים אוחזים בהשקפות עולם, אמונות ודעות ואחדים אף סיגלו לעצמם התנהגויות אופייניות, המבטאות את דרך מחשבתם. יחד עם זאת, אין כל קשר בין אלה לבין דת או פולחן, דבר או חצי דבר. המשך יום נעים
גילת

SimSim314

New member
לעשות מה? לארגן את המקום?

יש לי הרבה נסיון עם דתות, רקע לגבי דתות רבות, כמה פרוייקטים העוסקים בהשואתם של דתות שונות, לימודי תאולוגיה באקדמיה, לימודי פסיכולוגיה, התנסות תיאטרלית וביטוי גופני. וגם הייתי דתי פעם. זה מספק אותך?

לא, מצטערת.

צריכה להיות הסמכה לעניין. אם הינך מתכוון להקים קבוצה ועוד לקרוא לה סדנת דת פרטית , שיש בה קורטוב של כת כלשהי (מצטערת) , אז כן: חוקית אתה אמור להיות מוסמך: בעל רישיון לעסוק בדבר. למה? אנא עארף? ככה זה עובד כאן ובכל העולם: הקמת קבוצה כשלך , עפ"י האג'נדה המאוד מושקעת שפירטת, ששם אתה טוען ומבטיח תרגילים, כלים וכדומה [ כמו שטענת: "ננסה לחקור ולהבין את סוד הקסם של הדתות. הסדנה תכלול הן הבנה של דתות שונות, מיתוסים, ריטואלים, ופילוספיה דתית. הלימוד האמיתי יתבצע בעזרת תרגילים, שיעזרו לשחק עם הרעיונות של הדתות, לממש אותם, לחפש את הדרך האישית של כל אחד לבטא את האמונות שלו בצורה תאטרלית וסימבולית (ריטואלים), ולהתאים את השיטות של הדתות הגדולות, לאמונתו הפרטית של כל אחד, ובכך לתת לעצמנו את הכלים ליצור דת פרטית אותנטית המכוונת אותנו בחיינו היום יומיים. דת בעלת עוצמה, ובעלת התאמה אישית לכל אחד, העדיפה בהרבה מכל דת המונית" . ] דורשת, חוקית שתהייה מוסמך ורישיון לעסוק באותם דברים שהבטחת ולא רק שהשתתפת בקורסים כאלו או אחרים באקדמיה . גם לא התנסות קצרה תיאטראלית וביטוי גופני וגם לא אם היית דתי פעם. אתה בהחלט יכול לכנס קבוצות דיון . להזמין, ללא הסמכה , קבוצות אנשים לסלון שלך, לבית שלך . תארח אותם (קצת פיצוחים, פיצה, בירות, אדממה) ואתם יכולים לדון כאוות נפשכם על כל נושא שבעולם. זה כמדומני אפשרי.

SimSim314

New member
כלומר לכל ראשי הכתות יש רישיון להיות ראש כת?

איפה אפשר לקבל רשיון להיות מנהיג כת? חש קורסים לזה גם? חוץ מזה אמרת בדיוק מה שאני רוצה לעשות. לכנס קבוצה ולדון על נושא עניין משותף. לא שמעתי שצריך רשיון לזה. הבעיה בתרגילים? הרי שאלו תרגילים רגילים מתחומים שונים, כל אחד יכול להציע אותם, ואף אחד לא מחוייב לעשות אותם. זה מפגש חופשי של אנשים שמעונינים להעמיק את ידיעותיהם ואת חוויותיהם, אני רק מארגן את המקום, ונותן הצעות כמו כל אחד אחר שיבוא. ואגב זה לא כת, זה בדיוק ההפך המוחלט מכת. הרעיון הוא למצוא את הכלים שכל אחד יוכל ללכת בדרך שלו, זה ההפך המוחלט מכת, שבה מודגש הערצה לאישיות, ראי הגדרה של כת.

וכי מדוע? אתה מתכוון להקים אם כך, כת?

צר לי. כאן זה לא פורום פילוסופיה לכל, אלא פורום מקצועי ייעוצי וככזה , אני , כמוסמכת כאן, מחוייבת לפורום לאתיקה מסויימת וככזו אני גם מחוייבת להיות מקצועית וישרה לגבי כל הודעה שעולה כאן ולבדוק האם היא אמינה ולו כדי שקורטוב של שרלטנות או פרסום לא ידוף ממנה ולא יחרוג כללי אתיקה למקצועיות הפורום . על אף כוונותיך הטובות סימסים אינך מוסמך ואין לך שום הכשרה בנושא . גם לא הכשרה תיאטרלית. אין לך תעודות מינימאליות כדי לעמוד בדרישות שהצבת לעצמך ולסדנה שאתה רוצה לפתוח כמו שטענת בפתיחת הפוסט שלך ואי לכך לטעמי , כסדנה המתיימרת להיות סדנת תרגילים, שרלטנית היא. וזאת על קוראיך לדעת. אם כל מי שקורא כאן יהיה מעוניין לשבת בביתך ולדון עימך על כל נושא שבעולם, הוא מוזמן, אבל עליו לדעת ששום מקצועיות לא תהייה שם ולא סדנה מקצועית או משהו בסגנון, אלא שיחות חולין על הא ודא . תשנה אם כך ל: "מעוניין במפגשים חופשיים לדון בנושאים שונים". זה עושים זאת רבים וטובים כאן המעוניינים בחברותא או באנשי שיח וזה מקובל ויפה מאוד לטעמי: להתכנס כמה אנשים ולדבר. חסרה חברותא . אבל לא להתחייב לא לסדנה ולא לדת פרטית לבטח לא לתרגילים או הקניית כלים. הקנייה דורשת הסמכה. כל טוב לך.

SimSim314

New member
ומאיפה לקחת שדובר על סדנה מקצועית?

דובר על מפגש אנשים בעלי אינטרס משותף, שיהיה דוגמת סדנה. אין כאן שום מטרת רווח, ואין שום איסור להתאסף ולעשות תרגילים. אני לא מתכוון להקים כת, כבר אמרתי לך, חבל שאת חוזרת על שקר שאת עצמך המצאת. זהו פשוט אסיפה של אנשים בעלי אינטרס משותף, שאני רוצה לארגן. תקראי מה שכתוב!

לאט לך, אין צורך להתרגז.

קרא את ההודעה הפותחת שלך, לניסוח המילים יש כוונה וחוקית עליי לומר. אתה התנסחת שמדובר בסדנא להקניית כלים, הכוללת תרגילים. זה היה ניסוח שלי, לא שלך והסברתי לך שבמצב של ניסוח שכזה: סדנה, הקניית כלים, תרגילים , דורשת הסמכה. למה? ככה זה עובד. יש רציונאל עתיק יומין מאחורי זה ולא זו היריעה להסביר לך. אם אינך ניחן בתעודות כלשהן כדי להקנות כלים אלו, אין לך גם סמכות לומר זאת או להפיץ בפורומים שונים כזו הודעה, כי אז ההונאה היא עלייך, לא עליי ואתה עלול להחשף לתביעות משפטיות בנושא ואיני מתלוצצת כלל וכלל. עניין שלך לחלוטין. מעבר: על קוראיך לספוג יושרה קולמוסית ממך . קרא שנית מה שכתבת. ומשפט כגון: "חבל שאת חוזרת על שקר שאת עצמך המצאת. " אינו ראוי במקום הזה, הייתי ממליצה לך לברור מילים איתי ולא אל חשש לא אמחוק ולא אחסום. חלילה. אני נגד, אבל הפלטפורמה כאן שונה . למה? אני כאן ממלכתית יותר. במקומות אחרים פחות .

את משפטנית? על איזה חוק בדיוק את מדברת?

אם בן אדם מספר הכל ונותן גילוי מלא, לרבות ה"הכשרה" שלו, אני לא רואה כאן שום בעיה חוקית. ובכל מקרה כל בעיה "משפטית" שאת מדברת עליה היא בתחום התביעות האזרחיות, ומכיוון שלא מדובר בשירות בתשלום אלא בקבוצה התנדבותית אז אני אפילו לא מתחיל לדמיין כאן שום עילה לתביעה.

הו, ברוך בואך לכאן.

משפטנית? הו לא ממש לא , אבל יודעת משהו על העולם הזה... מצטערת, מעבר לזה, לא ראוי לדבר על אדם שלישי שלא בפניו. מקווה שאינך מליץ היושר שלו או משהו בסגנון. על אף שזה נחמד וחביב, אבל אעשה את הדיון הזה מול סימסים ומולו בלבד. אם אינך קשור לסוגיה, איני רואה כל טעם שאתה מתערב כאן, אלא אם כן אתה שותף שלו או חבר או משהו בסגנון ואו אז למען גילוי נאות ויושרה, אנא אמור לי ואדע כיצד להתייחס לטיעונייך ולענות לך. כל טוב לך.

האמת שלא הבנתי

אם זה יתרחש, עלול האדם להישפט בגין ... ? יצירת כת ללא רשיון?

החלום שלי ...

לחיות בעולם שבו כולם עורכי דין. ככה כולם שומרים על החוק, הכל גלוי, וברור מה מותר ומה אסור, עולם של אנשים נאורים המעבירים מידע תמציתי הוגן ונכון לכל דיכפין. שם איש לא ישאל: למה אסור? שם אישה לא תגיד: באיזה עמוד החוק האמור? אך איזה כיף של עולם....

למעלה