נניח שפוטרתי אבל אינני רוצה כרגע לחפש עבודה אלא להשאר

arn1956

Member
בבית. רק בעוד זמן מסויים (נניח 3 חודשים 6 חודשים או שנה) אתחיל לחפש עבודה.
בינתיים (עד לרגע שאתחיל לחפש) אני לא מבקש ולא מקבל דמי אבטלה.
האם יש לי זכות לקבל דמי אבטלה מהרגע שאני מתחיל לחפש עבודה עד לרגע שאמצא?

נניח את אותו דבר אבל אני התפטרתי (ולא פטרו אותי).
האם גם אז יש לי זכות לקבל דמי אבטלה מהרגע שאני מתחיל לחפש עבודה עד לרגע שאמצא.

קלייטון.ש

Well-known member
לפי ההוראות של ביטוח לאומי עליך להתייצב בלשכת התעסוקה מיד עם הפסקת עבודתך.
זכאות לאבטלה נבדקת גם לפי תקופת עבודה בפועל ב-18 חודשים לפני ההתייצבות בלשכה.
יש להעיר שאינך צריך לחפש עבודה בעצמך בתקופת האבטלה, וחיפוש עבודה באופן עצמי אינו תנאי לקבלת קצבת אבטלה.
שירות התעסוקה אמור לחפש לך עבודה מתאימה ואתה אמור להסכים לקבל הצעות מתאימות, אבל הסיכוי שזה יקרה הוא לא גבוה.

arn1956

Member
נניח שבכל המקרים עבדתי לפחות 5 שנים לפני תקופת האבטלה.
מה קורה אם התייצבתי רק אחרי 3 חודשים או 6 חודשים או שנה לאחר פיטורי? האם אז אני זכאי לקבל דמי אבטלה (עד למציאת עבודה חדשה)?
מה קורה אם אני מתייצב בלשכת העבודה מיד אבל מבקש לדחות את תחילת קבלת דמי האבטלה ב-3 חודשים, 6 חודשים, שנה?

קלייטון.ש

Well-known member
אני לא מכיר נוהל של "בקשה לדחיית קבלת דמי אבטלה"
דמי אבטלה אמורים לכלכל את המובטל בתקופה שבה אינו עובד. זה לא כסף שמגיע לך באופן אבסולוטי. הוא מגיע לך כי אין לך הכנסה מעבודה.
מאחר ולפי הכללים בודקים 12 חודשי עבודה ב-18 החודשים האחרונים, הרי לפי הכללים אם תבוא שנה אחרי יהיו לך ב-18 החודשים האחרונים רק 6 חודשי עבודה, ולא תהיה זכאי לאבטלה.

חשוב לציין שבתקופה שאתה לא עובד ולא מקבל דמי אבטלה, עליך לשלם דמי ביטוח לאומי ובריאות בעצמך. בסביבות 170 ש"ח לחודש.

נערך לאחרונה ב:

arn1956

Member
ומה קורה אם פניתי ללשכת התעסוקה והודעתי שאני מובטל לאחר 3 חודשים או 6 חודשים? הרי במקרה כזה יהיו לי 12 חודשי עבודה מתוך 18 החודשים האחרונים?
מה קורה אם פניתי ללשכת התעסוקה והודעתי להם שאני מובטל מיד לאחר פיטורי, אבל לא פניתי לבטוח לאומי מיד כדי לקבל את הכסף? פניתי לבטוח לאומי לאחר כמה חודשים (למשל: 3,6 או 12 חודשים). האם אוכל לקבל את הכסף?

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
לשם קבלת דמי האבטלה עליך לעמוד ב"תקופת האכשרה" - שהוא מספר ימי העבודה המיניאליים בתקופה קצובה טרם הפסקת עבודתך בהם היה עליך לעבוד בטרם היית למובטלת.
רק אם תעמדי במינימום "תקופת אכשרה" זו תהיי זכאית לדמי אבטלה.
שימי לב להוראות המשתנות באתר הביטוח הלאומי לשם חישוב "תקופת אכשרתך".

arn1956

Member
נניח שעבדתי 10 שנים רצוף לפני שפוטרתי.
אבל כשפוטרתי לא פניתי מיד ללשכת התעסוקה (וגם לא לבטוח הלאומי). פניתי לאחר 5 חודשים.
האם אהיה זכאי לדמי אבטלה (עד כמה שידוע לי במקרה כזה פרוש הדבר שעבדתי 13 חודשים מתוך ה-18 לפני שפניתי ללשכה. לפי אתר הבטוח הלאומי תקופת האכשרה היא 12 חודשים מתוך ה-18 האחרונים)?

למעלה