הורים ואמהות מיניקות - הבה נתאחדה

ממה מיה

New member
הורים ואמהות מיניקות - הבה נתאחדה

נטע ודורון ישנים, זה הזמן שקוע בהרהורים על איך אני הולכת לשנות את העולם. בימים אלו של תעמולת בחירות, אני שואלת את עצמי אם לא הגיע הזמן להרים את השרביט ולהעלות על סדר היום הציבורי את נושא ההורות בכלל וההנקה בפרט. לאחר ארבע שנים בשבדיה הגעתי למסקנה שעל מנת ליצור שינוי חברתי צריכה להיעשות חקיקה. אני יודעת שמדינה מלאת בעיות כשלנו לא תוכל להעמיד תקציבי ענק לנושא אבל הנה כמה מהדברים שדורשים לדעתי שינוי. א. חופשת לידה. משרד הבריאות ממליץ להניק מלא חצי שנה. אמהות צריכות לחזור לעבודה כעבור 12 שבועות (ברות מזל שיש להן תאומים מקבלות עוד שבועיים ) אז מה הפלא שרב הנשים עוברות לתמ"לים ? כמה מהן מסוגלות לשאוב עוד שלושה חודשים מתום חופשת הלידה ? הרבה מוותרות מראש. בשבדיה יש שנה עד שנה וחצי חופשת לידה, אנחנו צריכות להילחם על חצי שנה !!! אולי כדי לעודד הנקה אפשר להתנות מתן חצי שנה לאמהות מיניקות מלא (על פי המלצה של אחות טיפת חלב / יועצת הנקה למשל). ולגבי חופשת לידה לתאומים, לא מרתיח אתכן שיש רק עוד שבועיים תוספת ? הרי אנחנו חוסכות למדינה חופשה מלאה אם הם היו נולדים בפרד... ב. חופשת לידה לגבר. בארץ יש אפשרות לגבר לקחת חופשת לידה לאחר שאשתו ניצלה שבועות ואז זה במקומה... בשבדיה הגבר והאשה יכולים לחלוק בחופשת הלידה (שנה - שנה וחצי זוכרים ? ) בנפרד או במקביל. בלידת תאומים יש תוספת (לא זוכרת כמה). כשבעלי לקח ללידת התאומים בארץ שבועיים חופש (על חשבון ימי חופש רגילים) כולם בעבודה הרימו גבה... וכמובן שהמשיכו להתקשר אליו בנושאי עבודה במהלך השבועיים. חושבת שיש מקום, לפחות בלידת תאומים לאפשר לבעל חופשה במקביל מהעבודה. ג. מדיניות הנקה בשבדיה אין תינוקיות בבתי החולים. התינוקות מיום היוולדם נשארים עם ההורים (יש מקום בחדר גם לאבות). במקום להחזיק צוות אחיות לתינוקייה, יש צוות אחיות מתוגבר במחלקה שעובר בין החדרים ונותן תמיכה להורים. הרופא עובר בדרים לאחר הלידה לביצוע בדיקות האפגר, בהמשך האשפוז מוזמנים ההורים עם היילוד לחדר הרופא למעקב. האחיות כולן כולן תומכות הנקה. לא מאמינה שהייתי מגיעה להנקה אלמלא התמיכה שקיבלתי שם (וזה כב ספור למאמר נפרד). אין בקבוקים, אין מוצצים, אין תחליפי חלב. למעט מקרים שאושרו ע"י רופא בהם באמת האם לא מסוגלת להניק. האם יוצאת מבית החולים רק לאחר שהצוות התרשם שההנקה זורמת. לא פלא ש 98% מהסקנדינביות מיניקות ! בהרבה חנויות (ראו דוגמה איקיאה) יש פינות להנקה. אמהות מיניקות בכל מקום ברחוב. פעם יצא לי לפגוש אמא שמאכילה מבקבוק והיא התנצלה (כאילו שהיה צורך) אלפי פעמים וסיפרה לי על הבעייה הרפואית שמנעה ממנה להניק... בקיצור - מדיניות שמתחילה כבר מבתי החולים, משיכה בחופש לידה ארוכה, תמיכה בטיפות חלב מביאה לתוצאות. אז מה נוכל לעשות כאן ? עצומה ? פנייה למפלגות המתמודדות לכנסת ?

מילים כדורבנות.

דווקא במקרה שלי אוכל להשאר בבית כמה שארצה, אבל כמובן שכעבור 14 שבועות- אין יותר כסף... ומכיוון שאנחנו לוקחים מטפלת, אז זה מינוס משכורת לי, מינוס עוד משכורת שהולכת למטפלת. ובלי שתי משכורות יהיה קשה להסתדר. אז אאלץ כנראה לחזור מוקדם ממה שהייתי רוצה. ולגבי חופשת לידה לבעל, כל כך נכון. והאמת היא שאם אמא מקבלת חופשת לידה כדי לטפל בילד שלה, אז הורים לתאומים צריכים לקבל חופשה שניהם... הורה לילד, לא? אגב, בזמן לימודים למבחן ב"דיני עבודה" בעלי גילה שעל פי חוק מגיע לגבר לקבל 7 ימי חופשת מחלה על לידת ילד. אז שבעלך ידרוש את המגיע לו- 7 ימי חופש בחזרה.

אנחנו כבר באיחוד...

האיש ואני עובדים על תכנית לקידום חקיקה למען הנקה בישראל. אנחנו מחוברים לגורמים חשובים בתחום ועובדים במרץ על העניין. מאחר שהאיש שלי הוא מומחה לסוג כזה של מאבקים, אני כבר יודעת שפניה למפלגות ועצומה הם אמצעים חסרי תועלת אם לא עושים דברים בצורה מקצועית. מי שרוצה לעזור ולתמוך, מוזמנת לצור איתי קשר במסר.

rsharon

New member
התייחסות קצת ארוכה...

בגדול אני מאוד מסכימה עם מה שאת כותבת. הנושא גם הועלה לא מזמן בפורום מודיעין (האם היית זאת את?). אבל יש לי כמה הרהורים על מה יכול להיות ריאלי במדינתנו. חופשת לידה - לא מבינה למה צריך להאריך את חופשת הלידה לתאומים, הרי הבעיה, או שמא נאמר האתגר, הוא הטיפול במקביל ונזקקים לעזרה נוספת. לא שהייתי מתנגדת... אבל צריך למצוא צידוק הולם. ואולי צריך להיות מעוגן בחוק שזכאים לסיוע. מצד שני כן מקבלים מביטוח לאומי מענק לידה נאה (ולא רק פי שניים) עם הולדת תאומים. אבל מספיק בקושי לממן מטפלת לחודשיים... חוצמזה, אני בדיעה שהמדינה זה אנחנו. כלומר, כספי המיסים שלנו מממנים את ההטבות הללו. וכולנו יודעים שיש בעיה חמורה של עדיפויות בהקצאת משאבים נכונה. בישראל, בשונה ממדינות אירופה, אין צורך לעודד ילודה ולכן קשה יותר לחוקק חוקים שמעודדים ילודה כמו אולי בחלק מארצות אירופה. מבחינה פרקטית, אני לא בטוחה שאישה שתיעדר מעבודתה לתקופה של אפילו "רק" חצי שנה, תוכל לצפות לחזור למקום העבודה "כאילו כלום" אח"כ. זה יכול להיות מעוגן בחוק וכו', אבל מעבידים יקחו זאת יותר בחשבון כשיעסיקו אישה בגיל הפוריות וזה יכול אף לעודד אפליה בהעסקה. אני גם לא חושבת שצריך להתנות זאת בהנקה מלאה. אני מראש הודעתי שאני לוקחת חצי שנה חופשת לידה (ע"ח ימי חופש שלי וחופשה ללא תשלום) כי אני פשוט חושבת שזה הזמן המינימלי שאני עדיין צריכה להיות בבית עם הקטנטנים בלי שהדבר יעיק יותר מדי על ההכנסה המשפחתית (ואצלנו כרגע הסיטואציה היא שאני המפרנסת הראשית...) עם ענבר הארכתי לארבעה וחצי חודשים והרגשתי שזה לא מספיק. חופשת לידה לגבר - אני בהחלט בעד. יפה מאוד שכבר איפשרו לגברים לצאת לחופשת לידה (במקום האישה) אבל באמת צריך להיות בנוסף. חייבת לציין שתחושתי היא שאפילו שזה מקובל בכמה ממדינות אירופה, גם שם הגברים לא ממש ממהרים להצהיר שהם לוקחים חופשת לידה. במקרה יצא לי לעבוד עם מישהו משוודיה שהודיע שהוא יוצא לחופשה ללא תשלום לחצי שנה, ורק אח"כ התברר שזו היתה חופשת לידה והוא קצת התבייש להודות בכך... מדיניות הנקה - מאוד אהבתי את המודל שתיארת בבתי החולים. הלוואי והיה משהו דומה בארץ. אפילו במלונית של שיבא לא זכיתי לקבל יעוץ בהנקה כמו שצריך. אפילו שם יועצת ההנקה היא אחת מ-2 אחיות שמתחזקות את התינוקיה. אז נכון שבמרבית הזמן התינוקיה ריקה כי ההורים לוקחים אליהם את התינוקות (מראה שבפועל ההורים רוצים בכך ומסוגלים...). ואז כשכבר באתי עם בקשת עזרה ספיציפית עם אחד מהם היא אמרה שהיא לא פנויה ושאבוא אח"כ. אז אמרתי לה "אבל הוא רוצה לאכול עכשיו" ואז היא הסכימה לעזור לי בצד אבל ממיקום כזה שתוכל בעין השניה להשגיח על התינוקיה. וראיתי שהיא קצרת רוח, והרי אנו יודעות עד כמה אורך אוח וסבלנות נדרשים כאן... אני כן יודעת שהיתה יוזמה לאחרונה של משרד הבריאות לעודד מקומות עבודה להקדיש מקום ספיציפי לנשים שחוזרות אחרי לעבודה כדי שיוכלו לשאוב חלב (ראו לינק). אני יודעת שאצלנו בעבודה הקצו חדרי ישיבות קטנים לכך רק בשנה האחרונה. יש עוד נושא שלפי דעתי חשוב מאוד לקדם בתור הורים ואמהות (לאו דווקא מניקות) - הכרה בהוצאות טיפול בילדים. שדולת הנשים הזמינה חברת מחקר כלכלי שתבדוק את זה והמסקנות היו שזה גם כלכלי למדינה. משרד האוצר מבצע כעת 2 פיילוטים בערד ובית שאן. לא בטוחה שהמודל שבחרו לפיילוטים הוא המוצלח ביותר, אבל לפחות זו התחלה. בתור תושבת מודיעין ניסיתי לקדם ערב עיון בנושא להגברת המודעות (אני מכירה גורם מפתח בשדולת הנשים שהסכימה להירתם) אבל לא זכיתי לשת"פ מהגורמים המקומיים עד כה. מצטערת אל האריכות, אבל לפחות שאבתי כמות נכבדה של חלב....

../images/Emo41.gif בנושא ההוצאה המוכרת ../images/Emo62.gif

אני מסכימה שיש צורך שתהיה תרומה של המדינה לטיפול בילדי נשים עובדות. הנקודה שרציתי להאיר
היא שהפיכת ההוצאה להוצאה מוכרת מטיבה רק עם שכבה מצומצמת מאוד של נשים. מרבית הנשים, למרבה הצער, כלל אינן מגיעות לסף המס, בשל העובדה שמשכורותיהן נמוכות (וגם בשל העובדה הצודקת שיש להן נקודות זכות במס הכנסה. זה לא הרבה כסף). לכן, מעשית, המנגנון של הוצאה מוכרת כלל אינו מועיל והוגן, מכיוון שהאם תזוכה על סכום מסויים מן מס שהיא שילמה ואם אינה משלמת (ורוב מוחץ של הנשים אינן משלמות, במיוחד הנשים קשות היום ביותר) הרי שלא תקבל אפילו שקל. לכן, יש לחשוב על מנגנון אלטרנטיבי כמו סוג הכנסה שלילי לנשים עובדות או סוג של סבסוד (למשל: ביחד עם קצבת הילדים מן הביטוח הלאומי יכנס לחשבון ההורים סכום כספי נוסף תמורת הצגת חשבונית ממטפלת/ גן). ביבי נתניהו צדק שאמר שהקלות כאלו יגבירו את כמות הנדים העובדות. הנקודה היא, שרבים לא הבינו את ה"מוקש" בדבריו: כמות האמהות העובדות לא תעחה כי ההוצאה שלהן על מעונות / מטפלות תהיה יותר קטנה, הכמות תעלה כי מטפלות שעבדו עד עכשיו ללא קבלות יאלצו להסדיר את עבודתן כחוק (זה לא רע), וכך לא יקבלו קצבאות (חלקן קיבלו קצבאות ועבדו "שחור") וכן, מבחינת נתוני שוק העבודה, יעלה מספר הנשים/ אמהות עובדות. מבחינת האם העובדת, מצבה לא ישתפר כלל. היא תקבל קבלה מן המטפלת אבל לא תקבל שום החזר, כי ממילא, גם קודם, שכרה לא הגיע למדרגת המס. אז...שלא יעבדו עליכם. הוצאה מוכרת היא רעיון שנשמע נהדר ולרוב גורף (סביב 80 אחוז לפי בדיקה שלי בעבר) מן הנשים לא יועיל כלל. אני לא נגד הטבה עם אמהות עובדות (ההפך, כאמא עובדת שמוציאה אלפי שקלים בחודש על חינוכם אני מאוד בעד) אני פשוט חושב שצריך למצוא מנגנון אחר שבאמת יועיל, ובמיוחד לשכבות החלשות ולאותן נשים שנתעות מלצאת לשוק העבודה כי אין פער בין שכרן לשכר המטפלת.

rsharon

New member
צודקת... וכבר יש יוזמה כזו...

מכיוון שהנושא הזה מעניין אותי מזה זמן מה אני אוספת חומר רקע ועזר. אז את באמת צודקת בכך שמרבית הנשים לא יוכלו להינות מההטבה הזו אם המנגנון שיתמוך בכך יהיה הוצאה מוכרת. לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) משנת 2002 60.3% מכלל הנשים העובדות מרוויחות פחות מ-5000 ש"ח לחודש (ממוצע של 2870 ש"ח לחודש).... אבל יש כבר דיבורים ויוזמה לשימוש ב"מס הכנסה שלילי" כמו שהצעת... ראי למשל את מה שפרסמה עו"ד ציונה קניג-יאיר משדולת הנשים (קובץ מצורף). להלן פיסקה קצרה מתוך המאמר: "הביקורת הקשה על מהלך זה היא כי הוא משרת רק אותן שכבות אוכלוסייה עליונות, נשים אשר עוברות את סף המס שהן רק 30% מכלל הנשים בישראל. כדי להגיע לשאר אוכלוסיית הנשים בישראל מציעות השדולה ונעמ"ת להעניק הטבה זו גם למשפחות שבהן בן הזוג עובר את סף המס, גם אם אשתו מרוויחה פחות ולא משלמת מס. לאותן משפחות שבהן שני בני הזוג אינם עוברים את סף המס אנו מציעות להעניק "מס הכנסה שלילי", כדי שגם הן יזכו בהטבה. בדרך זו, כל אשה שעובדת תזכה בהטבה - או אם תרצו, בתמריץ לעבודתה - גם כשיש הוצאות על טיפול בילדים."

חשבתי לכתוב שיש להתחשב בהכנסת

בן הזוג, אבל אני חושבת שהציבור שנמצא בבעיה הכי קשה הן החד הוריות ולכן ראוי מבחן הכנסה של התא המשפחתי כולו (גם אם כולל רק אם וילד) ואולי אף תוך אפליה מתקנת לחד הוריות. יוזמה ברוכה, הלוואי שיצליחו (זה בטח יהיה אחרי שילדי ילמדו באוניברסיטה...)

rsharon

New member
בדיוק היום קיבלתי אימייל מחברה

עם הפנייה לאמנה של שלי יחימוביץ בנושא מעמד האישה וכו', והתלבטתי אם לכתוב על זה כאן או לא. מצד אחד, אני בהחלט חושבת שצריך לעודד כל יוזמה בכיוון, אפילו אם היא חלקית, ולא לתת לנושא לרדת מסדר היום הציבורי, בתקווה שאכן יבצעו רפורמה. מצד שני, אני לא כ"כ אוהבת את השיוך הפוליטי... אבל, החלטתי בכל זאת לפרסם, כי השיקול בעד גובר על השיקול נגד (לפי דעתי..)

rsharon

New member
אותו קול קורא בקהילה אחרת...

במסגרת שיטוטיי באינטרנט מצאתי את הכתבה הזו שפורסמה רק לפני כשבועיים - "הקמפיין להארכת חופשת הלידה". מסתבר שאנחנו לא היחידות שחושבות כך... וממה מיה - חשבתי שתשמחי לקרוא על ההשוואה מול שוודיה.

למעלה