האם מדובר בחקיקה?

טל ר

New member
האם מדובר בחקיקה?

מדברים כל הזמן על הגזרות החדשות בהצעת חוק התקציב (או אולי חוק ההסדרים במשק) בנוגע לטיפולי פוריות. האם אכן מדובר בשינוי המבוצע על ידי חקיקה? למיטב ידיעתי הטיפולים המדוייקים המכוסים עפ"י חוק ביטוח בריאות ממלכתי לא נקבעו בחקיקה, אלא קובעו למקובל בקופ"ח כללית ביום כניסת החוק, תוך יכולת שינוי שניתנה לועדה. דרך איזה מכניזם מנהלי מבקש האוצר לשנות את המצב? התשובה לשאלה מאוד רלבנטית אם רוצים לפנות לרשות שיפוטית מתאימה על מנת לשנותה. שני הגופים אליהם פוטנציאלית ניתן לפנות הם בג"צ ובית הדין הארצי לעבודה.

פרח שדה

New member
הטיפולים הם במסגרת סל הבריאות

האוצר מתכוון לשנות את הרכב הסל.

להבנתי ? ואני לא משפטן

בעקרון - החקיקה - הפחתת גובה תקציב משרד הבריאות הועדה - קביעת הרכב הסל האם כללי הסף הם חקיקה או ועדה ? אני מתקשה לענות לפחות לפי האתר של משרד האוצר - החקיקה שמה את שני הנושאים יחד בכפיפה אחת על בסיס של חוק

טל ר

New member
אם כך - היכן הכסף?

עד היום מומן ביטוח בריאות ממלכתי ע"י מס ביטוח בריאות + השלמות האוצר לפי הצורך. מה יעשו עם הכסף שהם מתכוונים לחסוך? להעביר לערוצים שאינם קשורים למימון סל הבריאות? בכל מקרה, כללי הסף הם עניין הקשור להרכב הסל ולא לתקציב, וזוהי נקודה בעייתית נוספת. האוצר אינו אמור לעסוק בשאלת הרכב הסל.

גנדלפ1

New member
חקיקה

להבנתי - הגזירה תדרוש חקיקה - שתהיה נלוות לתהליך התקציב ותעבור יד יד (או משהו כזה - זה מה שנאמר לי ע"י אחד הכתבים הכלכליים ) - האם זה עוזר לנו ??

זה יהי חייב בחקיקה כי

אי אפשר לקצץ בלי אישור ועדת כספים ומליאת הכנסת זה בא לועדה ושם מחילטים האם לקצץ הם מקבלים את הצעה וזה רק יכול לעזור לנו כי יש הרבה חבריכנסת מתנגדים

רחל5

New member
הידעתם כי באתר משרד הבריאות כתוב

גם כי: "לא ניתן לגרוע שרות / תרופה מסל השרותים, אלא באישור ועדת העבודה והרווחה של הכנסת" ??? דרך אגב, שיחה עם משרד הבריאות הבהירה לי כי אין בחוק פרוט לגבי השרותים הכלולים בסל (רק לגבי תרופות). לחוק הבריאות יש איזו "תוספת שניה" שבה כתובים השרותים הניתנים באופן כללי, ואם יש ספק לקופ"ח, מתקשרים למשרד הבריאות ושם אומרים להם מה לעשות. כלומר - המגבלה הנוכחית על טיפולים עד לילד שני היא איזשהו "סטטוס-קוו" ולא משהו שכתוב בחוק. מישהו יכול למצוא לי את התוספת השניה הזו? אני נוברת בחוק הבריאות וכבר יצאו לי העיניים. אני זוכרת שראיתי את זה, אבל חיפשתי משהו יותר מפורט, ולא ידעתי שזה הפרוט הכי גדול שיש.

טל ר

New member
זה לא מפורט בחוק

השרותים אמורים להיות מפורטים בחקיקה מנהלית.

kasa

New member
לדעתי, כן. האוצר מבקש לשנות זאת

בחקיקה (הרי הוא מתיימר להביא את ההצעה להצבעת הכנסת). אני בספק רב אם קיים חוק כלשהוא האוסר על התערבות האוצר בקביעת הרכבת סל הבריאות, אבל אכן שווה לברר. למיטב ידיעתי, קיים חוק האוסר על הוצאת מרכיבים מסל הבריאות ומאפשר לוועדה רק הוספת מרכיבים לסל. ואכן, עד ליום זה לא יצא אף מרכיב שהוכנס לסל הבריאות ב-1995. ורק הוכנסו לתוכו מרכיבים חדשים.

למעלה