איך מסבירים להורים ?

shayherziger

New member
איך מסבירים להורים ?

שלום לכם , יש לי שאלה . ההורים שלי שומרי מסורת , מאמינים אך עדיין לא שומרים שבת . איך משכנעים אותם שצריך לשמור שבת , כי כך הקב"ה ציווה אותנו . הם חושבים שזה לא נכתב לדורנו וכו´ ... וכן לגבי העולם הבא וכו´... ( אריאלוש , יישר כח גדול על הפורום ,וגם על ה"צמאה נפשי" .בקרוב , האתר)

giingiit

New member
שי בוקר טוב

מה שאכתוב לך זו דעתי האישית, כך שאתה יכול לקבלה או לא. היא נובעת מניסיון אישי. כשהתחלתי לחזור בתשובה, ברור היה לי שמה שנפלא היה בעיני יהיה כנ"ל לאמא שלי אולם זה לא כך. וזה עורר ריבים ואמא שלי פלטה מילים כל כך קשות שלא האמנתי שיצאו מפיה. לאט לאט הגעתי למסקנה שהיא לא מסוגלת להבין את מה שאני מבינה ושלא עלי מוטל התפקיד להיות שר ההסברה לעניני דתות. מה שאני מנסה להגיד לך זה, שלא מתפקידך לשכנע אותם. מתפקידך להיות בן מסור להוריו ולהתנהג כדרך שציוותה אותנו התורה ואו שהם יבינו מעצמם או שלא. ניסיון ממך להסביר עלול לגרום לריבים וחיכוחים ומזה מומלץ להמנע בכל מחיר. אדם לא יכול להסביר ולשכנע את הקרוב לו. אנשים לרוב נאטמים לזה מפחד ולא מוכנים לשמוע. עליך לשמור על שלום בית עם הוריך בכל מחיר לדעתי, ותניח למצב עצמו לשכנעם. הם קרובים אליך מדי בשביל שישמעו לך בנקודה זו. הורים לבעלי תשובה סובלים ממחלת הפחד והכאב. כואב להם מאד לראות שילדיהם בוחרים בדרך שונה מזו שלהם. זה יוצר אצלם אנטיגוניזם וכעסים ותחושה של בגידה. אתה צריך להבין אותם על כך ולקבל את דרכם ולתת להם תחושה שגם דרכם היא לגיטימית בעיניך ושהשינוי שאתה עושה, לא בגללם אתה עושה אלא למען עצמך. לא מתפקידך להיות שר לעניני דתות ובטח שלא למשפחה הקרובה ביותר. לפחות לא בשנות התשובה הראשונות שלך. אם הם ירצו להתעורר ולברר למה, אז תוכל לעזור להם אבל עצתי לך היא לא ללחוץ על נקודות אלו בשום פנים ואופן. זה מה שלמדתי מניסיונות קשים ומרים ביותר עם משפחה מתנגדת. הם עדיין מתנגדים אבל אין ריבים ואין חיכוחים והכל זורם על מי מנוחות רוב הזמן.

אמיתי 21

New member
תשאלי אותם למה הם חושבים כך

עמ"י עש"ו ואני בטח שהיה לזה ודבר ראשון לך יש מזל שהם שומרים משהו יש כאלו הורים בר מינן שלא מתנגדים ומיסרין את הילדים שלהם כדי שלא יחזרו בתשובה

../images/Emo98.gifסיפור קצר וכמה עיצות למתחזק

טוב בעצם מה שנשאר לי זה לחזק את מה שאמרה גי´נגי´ת כוון שהמצב אצלי די דומה. וכן דעתי האישית ואולי קצת דעת תורה. אז ככה: בניגוד להוריך אמא שלי לא רק שהיא לא שומרת מסורת אלא היא גם לא מאמינה בבורא עולם {לפחות כך היא חושבת} ובנוסף היא גם פתחה אנטי לכל מה שקשור לתורה, דת, הלכה, מנהגים וכו.... וכשהתחלתי לחזור בתשובה היא קיבלה את זה בבום וכל מה שהיא חשבה עליו היה איך להשאיר את הבן שלה חילוני ורק שלא יהפוך ל"חוזר בתשובה" המצוי. היא הגיעה למצב שהיא כ"כ מתוסכלת ולא יודעת מה לעשות מה שהביא אותה למצב של בכי כמעט בכל לילה על הבן האובד ח"ו. כמובן שבתחילת הדרך הייתי יושב איתה שעות וימים ומסביר לה שלא צריך לפחד כי אני לא יעשה לה בלאגן בבית ולא ישבור צלחות ולא ישרוף ת´מטבח וכו וכו כל מיני שטויות ששומעים בתשקורת על החוזרים בתשובה. טוב קצת נסחפתי ניגש לעניין ב"ה: אחרי כל זה הגעתי למסכנה איך מרגיעים את אמא ואולי עוזרים לה גם להתקרב קצת ליהדות "המפחידה" ח"ו, מס עיצות למתחזק: >תמיד תמיד לחייך להורים ובכלל לכל אחד >לדבר איתם ברוח טובה >להסביר ולהראות דוגמא אישית שמי שחוזר בתשובה לא מתרחק ונהפך לאטום >להקשיב לכל דיעה של כל יהודי עד הסוף ורק אחר כך להביע את שלך >לעולם לעולם לעולם לא להרים קול על ההורים >כשנכנסים הביתה ישר לשאול אמא/אבא מה שלומך? לתת נשיקה מי שיכול ולא מה יש לאכול? או האוכל מוכן? ח"ו לעת עתה זהו מי שיש לו עוד שיוסיף בכבבבבוד!!!! "לעולם יהיה אדם ירא שמיים,בסתר כבגלוי, מודה על האמת ודובר אמת בלבבו ישכם ויאמר ישכם ויאמר ריבון כל העולמים" לסיכום: מקווה שעזרתי קצת אחי צריך לעשות השתדלות לקרב את עם ישראל אבל באותה מידה צריך לעשות השתדלות לשבור את הדיעות הקדומות על החוזרים בתשובה. כל טיב ויום מגניב

שי, ברוכה הבאה לפורום../images/Emo24.gif

תודה רבה על הברכות
תראי, אנשים לא אוהבים שמטיפים להם מוסר. במיוחד כשאין אוזן קשבת לנושא שמירת השבת. יהיה לך קל יותר עם החזרה בתשובה בגלל שהם לא "אנטי" וזה טוב. אבל, אל תנסי ללחוץ עליהם עם הטפות מוסר. אמא שלי ז"ל התחילה לשמור שבת כמה חודשים אחרי. לא ניסיתי לשכנע אותה זה פשוט קרה. לאט לאט אבל זה קרה. צריך הרבה סבלנות

אריאלה כל הכבוד חחחחחחח

את מה שאני בקושי הצלחתי לכתוב בעמוד שלם את כותבת בשלוש שורות אשרייך. טוב אולי בגלל זה את מנהלת פורום ואני נקרא "בהילוך איטי" ישר כח גדול

בת יפתח

New member
כרגיל ...

גם לי יש את אותה הבעיה ... אבל לא בעניין השבת אלא דווקא בעניין תשעה באב ... מהמשפחה המצומצמת אני היחידה שצמה ... הבדיחות רצות עוד משנה שעברה ...

שבוע טוב!

קודם כל שבוע טוב ומבורך לכולם! השאלה של היחס להורים זה הדבר העיקרי שמטריד כל חוזר בתשובה נראה לי.. והפתרון זה לא ללחוץ ולשכנע אלא להתאזר בסבלנות ולהתפלל לקב"ה שיעזור.. כמו ש"בהילוך איתי ואריאלה וכולם פה אמרו לא ללחוץ אלא להתנהג רגיל כמו בן אדם.. לפי מה שאני ראיתי אצלנו בבית זה עניין של זמן..בהתחלה זה באמת קשה להורים לקבל ואתה צריך להבין את ההרגשה הזאת שלהם..ובדר"כ אחרי שעובר כמה זמן הם מתחילים לאט לאט לקבל גיסי למשל ההורים שלו חילונים לגמרי ובהתחלה כשהוא חזר בתשובה הם קיבלו את פניו בנשפט "נו? מתי כבר תהיה בן אדם בחזרה?" וכל הזמן היו יורדים עליו והיו צעקות וריבים כל הזמן שלא תדעו.. ואחרי כמה זמן ה´ כנראה עזר ולא הם לא חזרו בתשובה עדיין אבל הם לומדים לכבד את מי שהבן שלהם הפך להיות והיום כשהוא מתקשר אליהם ושואל מה שלומם הם לא עונים סתם "בסדר" הם עונים- "הכל טוב ברוך השם"... ככה שהעיקר זה לא להתיאש ולהמשיך לקוות שיהיה טוב בע"ה...ולהתפלל.. ה´ יעזור!

חרבונה

New member
מישהו היה חולה, ולא הלך לרופא.

מישהו היה חולה, ולא הלך לרופא. והיה מישהו שהיה חולה, הלך לרופא ולא עשה מה שהרופא המליץ לו. החילוני המצוי מרגיש אי נוחות, לפחות מהעובדא הפשוטה שהוא חי את חייו ולא יודע למה . כל דבר שאנחנו עושים - יש לו מטרה. קוראים לי למילואים - אני שואל למה ? מזמינים אותי לאיזשהוא מקום - אני שואל בשביל מה ? ורק על עצם החיים - אנחנו לא יודעים למה ? אז החילוני המצוי - מרגיש אי נוחות, (הוא חולה), ואינו שואל למה ? (אינו הולך לרופא). ויש שהוא מסורתי. הוא הולך לרופא. אבל חלק מההוראות הוא ממלא, וחלק - לא. חלק מהמלצות הרופא הוא מקיים וחלק - לא. בד"כ מה שקל, לא מטריח הרבה, לא עולה בהרבה מאמץ - הוא מקבל. ומה שקשה יותר, דורש יותר ותורים - הוא מדלג. זה טוב יותר מאשר החילוני המצוי, אבל ודאי שזה לא האידיאל. אם אני סומך על הרופא, ואם אני דואג לבריאותי - אקיים כל מה שהרופא אמר. ואם איני סומך על הרופא, או שאיני דואג כל כך לבריאותי - אשחק עם ההוראות. אז צריך לחק את האמונה (לסמוך עלח הרופא) ולחזק את הדאגה לבריאות (להראות את הקשר בין המאמץ לשכר, לנעימות החיים וכולי). כל טוב

giingiit

New member
מישהו חכם אמר

שאם התורה לא היתה מצווה על שמירת מצוות, כל העם היה חוזר בתשובה. אנשים מפחדים מהציווים שבתורה, מהאיסורים אולם הם לא מבינים שאותם "איסורים" הם אלו שמשחררים את האדם מהכבלים ושרשראות, לא כובלים אותו. המצוות הן העושות את האדם ולא להיפך. שבוע טוב

giingiit

New member
מה הפוך? זה שכמה אנשים מסיבות

רגשיות פורשים לחיי חומר ולא מצליחים להתמודד עם שמירת מצוות לא רק שלא הופך את דברי לשטויות אלא זה אפילו לא קשור.

למעלה