מונדיאל 2010

גביע העולם בכדורגל - דרום אפריקה 2010
World Cup 2010 logo.png
מספר נבחרות 32 (מתוך 205 שנרשמו)
מארחת דרום אפריקה דרום אפריקה
הנבחרת הזוכה ספרד  ספרד
מספר משחקים 64
מספר צופים 3,178,856 (49,670 בממוצע למשחק)
מספר שערים 145 (2.27 בממוצע למשחק)
מלך השערים 5 שערים:
גרמניה תומאס מילר (גרמניה)
ספרד דויד וייה (ספרד)
הולנד וסלי סניידר (הולנד)
אורוגוואי דייגו פורלאן (אורוגוואי)
השחקן המצטיין דייגו פורלאן (אורוגוואי)

מונדיאל 2010 (אנגלית: FIFA World Cup South Africa‏ 2010) נערך בדרום אפריקה. המונדיאל החל ב-11 ביוני 2010 והסתיים ב-11 ביולי. מונדיאל זה הוא סיום של משחקי מוקדמות שהחלו באוגוסט 2007, שבהם שיחקו 204 נבחרות לאומיות מתוך 208 הנבחרות החברות בפיפ"א. כתוצאה מכך השתווה המונדיאל לאולימפיאדת בייג'ינג ב-2008 מבחינת מספר המדינות המשתתפות.

מונדיאל זה היה הראשון והיחיד עד כה שנערך ביבשת אפריקה, לאחר שדרום אפריקה גברה על מרוקו ועל מצרים בהתמודדות על אירוח הטורניר. החלטה זו של פיפ"א הותירה את קונפדרציית הכדורגל של אוקיאניה כקונפדרציית הכדורגלהיחידה שלא אירחה את המונדיאל. איטליה הייתה האלופה המכהנת, לאחר שזכתה במונדיאל 2006 שנערך בגרמניה. הגרלת משחקי המונדיאל נערכה ב-4 בדצמבר 2009 בקייפטאון.

במשחק הגמר גברה ספרד על הולנד בתוצאה 1 - 0 משער של אנדרס אינייסטה בדקה ה-117, וזכתה במונדיאל בפעם הראשונה בתולדותיה.

בחירת המדינה המארחת

אפריקה נבחרה כמארחת של המונדיאל כחלק מהמדיניות של פיפ"א לתת את זכות האירוח לקונפדרציות הכדורגל השונות, שאותה ביטלה באוקטובר 2007. חמש מדינות הגישו הצעות לאירוח המונדיאל: מצרים, לוב ותוניסיה (אירוח משותף),מרוקו ודרום אפריקה. תוניסיה משכה את הצעתה לאחר החלטתה של הוועדה המבצעת של פיפ"א לא לאפשר יותר אירוח משותף. הוועדה החליטה גם לא לדון בהצעתה של לוב, מאחר שהיא לא עמדה יותר ברשימת הקריטריונים שהותוו, ובין השאר כי הודיעה שלא תתיר לנבחרת ישראל להיכנס לשטחה אם זו תעפיל למונדיאל. דרום אפריקה, שכשלה בהתמודדות על אירוח מונדיאל 2006 בנסיבות שנויות במחלוקת, זכתה באירוח מונדיאל 2010 עם 14 קולות (מרוקו קיבלה 10 קולות ומצרים אפס קולות), ולפיכך העפילה נבחרת דרום אפריקה באופן אוטומטי לטורניר כמארחת.

על פי הנהוג במונדיאלים האחרונים, אירחה דרום אפריקה את גביע הקונפדרציות בשנת 2009, שבו נטלו חלק שש הנבחרות שזכו באליפות הקונפדרציה היבשתית שלהן, נבחרת דרום אפריקה המארחת ונבחרת איטליה שזכתה במונדיאל 2006 אך לא ביורו 2008. בטורניר זכתה נבחרת ברזיל, שגברה 3 - 2 על נבחרת ארצות הברית במשחק הגמר.

[עריכה]מוקדמות

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – מוקדמות מונדיאל 2010
יבשתקונפדרציהמספר מקומות שהוקצומספר נבחרות שהעפילו בפועלהנבחרות שהעפילו בפועל
אירופה אופ"א 13 13 איטליה, אנגליה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, סלובניה, סלובקיה, ספרד, סרביה, פורטוגל, צרפת, שווייץ
צפון ומרכז אמריקה והקאריביים CONCACAF 3.5 3 ארצות הברית, הונדורס, מקסיקו
דרום אמריקה CONMEBOL 4.5 5 ברזיל, אורוגוואי, ארגנטינה, פרגוואי, צ'ילה
אפריקה CAF 6 6 דרום אפריקה (מארחת), אלג'יריה, גאנה, חוף השנהב, ניגריה, קמרון
אסיה AFC 4.5 4 אוסטרליה, יפן, קוריאה הדרומית, קוריאה הצפונית
אוקיאניה OFC 0.5 1 ניו זילנד

אצטדיונים

עשרה אצטדיונים, בתשע ערים שונות, נבחרו לארח את משחקי גביע העולם. חמישה מתוכם, בבלומפונטיין, בפרטוריה, בפולוקוואנה ושניים ביוהנסבורג, הם אצטדיונים ותיקים ששופצו ושודרגו רבות לקראת המשחקים. חמישה אחרים, בקייפטאון, בדרבן, בפורט אליזבת, בנלספרייט וברסטנבורג, הם אצטדיונים חדשים שנבנו במיוחד לקראת המונדיאל בדרום אפריקה. אצטדיונים אלו ארחו בסך הכל 64 משחקים במסגרת טורניר המונדיאל. שני חצאי הגמר נערכו באצטדיונים של קייפטאון ודרבן ומשחק הגמר נערך באצטדיון סוקר סיטי ביוהנסבורג.

יוהנסבורגדרבןקייפטאוןיוהנסבורגפרטוריה
סוקר סיטי אצטדיון מוזס מבהידה אצטדיון קייפטאון אצטדיון אליס פארק אצטדיון לופטוס וורספלד
תכולה: 94,700 תכולה: 70,000 תכולה: 69,070 תכולה: 62,567 תכולה: 51,760
Inside Bowl of Soccer City Stadium.jpg MosesMabhidaStadium.jpg CTS01.JPG View of Ellis Park.jpg Loftus Versfeld Stadium.jpg
פורט אליזבתבלומפונטייןפולוקוואנהנלספרייטרסטנבורג
אצטדיון נלסון מנדלה ביי אצטדיון פרי סטייט אצטדיון פיטר מוקבה אצטדיון מבומבלה אצטדיון רויאל בפוקנג
תכולה: 48,000 תכולה: 48,070 תכולה: 46,000 תכולה: 44,000 תכולה: 42,000
Nelson Mandela Stadium in Port Elizabeth.jpg Free State Stadium.JPG Estadio Peter Mokaba.JPG Seats and field of Mbombela Stadium.jpg Royal Bafokeng Stadium.jpg

[עריכה]מבנה טורניר הגמר

מבנה משחקי הגמר של מונדיאל 2010 זהה לזה של המונדיאל הקודם. התחרות מחולקת לשני שלבים: שלב הבתים ושלב הנוק אאוט.

בשלב הבתים משובצות הנבחרות לשמונה בתים בני ארבע נבחרות, וכל נבחרת עורכת משחק אחד נגד שלוש יריבותיה לבית. חלוקת הנקודות היא כמו במשחק כדורגל רגיל, כלומר 3 לניצחון, 1 לתיקו ו-0 להפסד. בשלב זה תשחק כל נבחרת נגד שלוש הנבחרות האחרות בבית, ועל פי הדירוג ייקבעו 16 הנבחרות אשר ימשיכו לשלב שמינית הגמר ושיבוץ המשחקים בשלבים הבאים. הראשונה והשנייה בכל בית יעלו לשמינית גמר, בעוד שהשלישית והרביעית יסיימו את חלקן בטורניר.

במקרה של שוויון במספר הנקודות בין כמה נבחרות, דירוגן ייקבע לפי הקריטריונים הבאים, לפי הסדר:

 1. הפרש השערים בכל משחקי הבית
 2. מספר שערי זכות בכל משחקי הבית
 3. מספר הנקודות הרב ביותר שהושג במשחקים בין הקבוצות אשר בשוויון
 4. הפרש השערים במשחקים בין הקבוצות אשר בשוויון
 5. מספר שערי זכות במשחקים בין הקבוצות אשר בשוויון
 6. הגרלה

לשלב הנוק אאוט מבנה שונה. בשלב שמינית הגמר משחקת הנבחרת אשר סיימה במקום ראשון בבית א' נגד זאת אשר סיימה במקום שני בבית ב', וההיפך (שנייה בבית א' נגד ראשונה בבית ב'), ובאופן דומה עבור הבתים האחרים.[2] הנבחרת המפסידה במשחק מודחת מהמשך הטורניר, והמנצחת מעפילה לרבע הגמר. במקרה ומתרחש תיקו ניתנת הארכה בת 30 דקות, ואם גם בסופה התוצאה עדיין תיקו המשחק מוכרע באמצעות דו-קרב פנדלים. מנצחת המשחק הראשון של שמינית הגמר מתמודדת מול מנצחת המשחק השני, וכן הלאה לשאר המשחקים. ארבע המנצחות בשלב זה מעפילות לשלב חצי הגמר באופן דומה. הנבחרות שהפסידו בחצי הגמר מתמודדות במשחק נוסף על המקום השלישי, והמנצחות מעפילות למשחק הגמר שבסיומו נקבעות האלופה וסגניתה.

[עריכה]הגרלת הבתים

הוועדה המארגנת של פיפ"א אישרה את הליכי הגרלת בתי המונדיאל ב-2 בדצמבר 2009. קביעת ראשי הבתים התבססה על הדירוג העולמי של פיפ"א לשנת 2009, כשאחת מתוכן היא נבחרת דרום אפריקה מתוקף היותה המארחת. הוועדה אישרה גם את הרכב קבוצות ההגרלה האחרות. קבוצה 2 הורכבה מנבחרות מאסיה, אוקיאניה וצפון ומרכז אמריקה והאיים הקאריביים. קבוצה 3 הורכבה מנבחרות מאפריקה ומדרום אמריקה. בקבוצה 4 נכללו הנבחרות מאירופה שלא היו בין שבע הנבחרות הבכירות במונדיאל מבחינת דירוגן לפי פיפ"א.

דרום אפריקה שובצה באופן אוטומטי לראשות בית א'; שאר שבע הבכירות הוגרלו לבתים ב' - ח', אך תמיד במקום הראשון של הבית שלהן. הבתים הוגרלו לפי סדר הא'-ב', והדירוג הפנימי בתוך הבית נקבע עבור קבוצות 2 - 4. בהגרלה היו גם שיקולים גאוגרפיים, דהיינו שלא יותר משתי נבחרות מאותה קונפדרציה יהיו באותו בית, למעט הנבחרות האירופיות, שבמקרה שלהן יהיו עד שתי נבחרות בכל בית. משמעות הדבר היא, לדוגמה, שדרום אפריקה לא יכלה להיות מוגרלת מול נבחרות אפריקאיות מקבוצה 3, וארגנטינה וברזיל לא היו יכולות להיות מוגרלות מול שלושת הנבחרות האחרות מדרום אמריקה.

קבוצה 1
(מארחת ושבע הבכירות)
קבוצה 2
(אסיה, צפון/מרכז אמריקה והקאריביים ואוקיאניה)
קבוצה 3
(אפריקה ודרום אמריקה)
קבוצה 4
(אירופה)

דרום אפריקה  דרום אפריקה
ברזיל  ברזיל
ספרד  ספרד
הולנד  הולנד
איטליה  איטליה
גרמניה  גרמניה
ארגנטינה  ארגנטינה
אנגליה  אנגליה

אוסטרליה  אוסטרליה
יפן  יפן
קוריאה הצפונית  קוריאה הצפונית
קוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית
הונדורס  הונדורס
מקסיקו  מקסיקו
ארצות הברית  ארצות הברית
ניו זילנד  ניו זילנד

אלג'יריה  אלג'יריה
קמרון  קמרון
חוף השנהב  חוף השנהב
גאנה  גאנה
ניגריה  ניגריה
צ'ילה  צ'ילה
פרגוואי  פרגוואי
אורוגוואי  אורוגוואי

דנמרק  דנמרק
צרפת  צרפת
יוון  יוון
פורטוגל  פורטוגל
סרביה  סרביה
סלובקיה  סלובקיה
סלובניה  סלובניה
שווייץ  שווייץ

ההגרלה נערכה בקייפטאון שבדרום אפריקה ב-4 בדצמבר 2009, במרכז הכנסים הבינלאומי של העיר. מנחת הטקס הייתה השחקנית הדרום אפריקנית שרליז ת'רון, ביחד עם סגן מזכ"ל פיפ"א ז'רום ואלק.

[עריכה]המשחקים

[עריכה]שלב הבתים

[עריכה]בית א'

צרפת, סגנית אלופת העולם במונדיאל 2006, הודחה כבר בשלב הבתים, לאחר שסיימה במקום האחרון בבית, עם שער זכות אחד ונקודה אחת. נבחרת דרום אפריקה סיימה במקום השלישי, והייתה למארחת הראשונה בהיסטוריה שלא העפילה משלב הבתים. אורוגוואי סיימה במקום הראשון בבית מבלי שספגה ולו שער אחד, ואליה הצטרפה נבחרת מקסיקו.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
אורוגוואי אורוגוואי 7 3 2 1 0 4 0 4
מקסיקו מקסיקו 4 3 1 1 1 3 2 1
דרום אפריקה דרום אפריקה 4 3 1 1 1 3 5 2-
צרפת צרפת 1 3 0 1 2 1 4 3-
דרום אפריקה 1 - 1 מקסיקו
אורוגוואי 0 - 0 צרפת
דרום אפריקה 0 - 3 אורוגוואי
צרפת 0 - 2 מקסיקו
מקסיקו 0 - 1 אורוגוואי
צרפת 1 - 2 דרום אפריקה

[עריכה]בית ב'

נבחרת ארגנטינה סיימה עם מאזן מושלם של שלושה ניצחונות, והעפילה לשמינית הגמר מהמקום הראשון בבית. לשלושת הנבחרות האחרות בבית נותר סיכוי לעלות לשלב הבא בטרם מחזור המשחקים האחרון, וניצחון של ארגנטינה על יוון במקביל לתיקו בין קוריאה הדרומית לניגריה הביאו לעלייתה של קוריאה הדרומית מהמקום השני בבית.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
ארגנטינה ארגנטינה 9 3 3 0 0 7 1 6
קוריאה הדרומית קוריאה הדרומית 4 3 1 1 1 5 6 1-
יוון יוון 3 3 1 0 2 2 5 3-
ניגריה ניגריה 1 3 0 1 2 3 5 2-
קוריאה הדרומית 2 - 0 יוון
ארגנטינה 1 - 0 ניגריה
ארגנטינה 4 - 1 קוריאה הדרומית
יוון 2 - 1 ניגריה
ניגריה 2 - 2 קוריאה הדרומית
יוון 0 - 2 ארגנטינה

[עריכה]בית ג'

נבחרת אנגליה סיימה בתיקו את שני משחקיה הראשונים בבית, מול ארצות הברית ואלג'יריה, והייתה על סף הדחה מהטורניר במשחק השלישי, אך ניצחון על סלובניה הבטיח את עלייתה לשמינית הגמר. במשחק המקביל התמודדו נבחרות ארצות הברית ואלג'יריה, כאשר תוצאת תיקו הייתה מביאה לעלייתן של נבחרות אנגליה וסלובניה לשלב הבא. שחקן ארצות הברית לנדון דונובן כבש בדקה האחרונה של המשחק את שער הניצחון לזכות נבחרתו, והביא לעלייתה לשלב הבא. ארצות הברית סיימה את הבית במקום הראשון, עם מספר נקודות והפרש שערים זהה לאלו של אנגליה, אך עם שער זכות אחד יותר. במשחק בין ארצות הברית לסלובניה שער חוקי בהחלט של אדו מארצות הברית נפסל בטענת עבירה ומארה"ב נגזל ניצחון.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
ארצות הברית ארצות הברית 5 3 1 2 0 4 3 1
אנגליה אנגליה 5 3 1 2 0 2 1 1
סלובניה סלובניה 4 3 1 1 1 3 3 0
אלג'יריה אלג'יריה 1 3 0 1 2 0 2 2-
אנגליה 1 - 1 ארצות הברית
אלג'יריה 0 - 1 סלובניה
סלובניה 2 - 2 ארצות הברית
אנגליה 0 - 0 אלג'יריה
סלובניה 0 - 1 אנגליה
ארצות הברית 1 - 0 אלג'יריה

[עריכה]בית ד'

בתום שני המשחקים הראשונים בבית נותר לארבעת הנבחרות סיכוי ממשי להעפיל לשלב הבא. ניצחון של גרמניה על גאנה במשחק האחרון הביא לעלייתה לשמינית הגמר מהמקום הראשון בבית. במצב זה הייתה זקוקה סרביה לתוצאת תיקו בלבד במשחק שקיימה במקביל מול אוסטרליה, אך אוסטרליה ניצחה 2-1. בסופו של דבר סיימה גאנה במקום השני בבית, במספר נקודות זהה לזה של אוסטרליה, אך עם הפרש שערים עודף שנגרם בעקבות תבוסתה של אוסטרליה 4-0 לגרמניה.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
גרמניה גרמניה 6 3 2 0 1 5 1 4
גאנה גאנה 4 3 1 1 1 2 2 0
אוסטרליה אוסטרליה 4 3 1 1 1 3 6 3-
סרביה סרביה 3 3 1 0 2 2 3 1-
סרביה 0 - 1 גאנה
גרמניה 4 - 0 אוסטרליה
גרמניה 0 - 1 סרביה
גאנה 1 - 1 אוסטרליה
גאנה 0 - 1 גרמניה
אוסטרליה 2 - 1 סרביה

[עריכה]בית ה'

נבחרת הולנד, שסיימה את משחקי המוקדמות של הטורניר עם מאזן מושלם של שמונה ניצחונות משמונה משחקים, שמרה על המאזן המושלם גם בטורניר עצמו, וניצחה את שלושת משחקיה בשלב הבתים. להולנד הצטרפה יפן, שסיימה במקום השני בבית.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
הולנד הולנד 9 3 3 0 0 5 1 4
יפן יפן 6 3 2 0 1 4 2 2
דנמרק דנמרק 3 3 1 0 2 3 6 3-
קמרון קמרון 0 3 0 0 3 2 5 3-
הולנד 2 - 0 דנמרק
יפן 1 - 0 קמרון
הולנד 1 - 0 יפן
קמרון 1 - 2 דנמרק
דנמרק 1 - 3 יפן
קמרון 1 - 2 הולנד

[עריכה]בית ו'

אלופת העולם, נבחרת איטליה, רשמה את אחת ההופעות החלשות ביותר של אלופה מכהנת בטורניר, והודחה כבר בשלב הבתים, עם שתי תוצאות תיקו והפסד שדירגו אותה במקום האחרון בבית. נבחרת פרגוואי סיימה בראש הבית, וסלובקיה, שניצחה את איטליה במשחק האחרון, במקום השני.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
פרגוואי פרגוואי 5 3 1 2 0 3 1 2
סלובקיה סלובקיה 4 3 1 1 1 4 5 1-
ניו זילנד ניו זילנד 3 3 0 3 0 2 2 0
איטליה איטליה 2 3 0 2 1 4 5 1-
איטליה 1 - 1 פרגוואי
ניו זילנד 1 - 1 סלובקיה
סלובקיה 0 - 2 פרגוואי
איטליה 1 - 1 ניו זילנד
סלובקיה 3 - 2 איטליה
פרגוואי 0 - 0 ניו זילנד

[עריכה]בית ז'

נבחרת פורטוגל רשמה את הניצחון הגבוה ביותר בטורניר, 7-0 על נבחרת קוריאה הצפונית. פורטוגל סיימה את שני משחקיה הנוספים בבית בתוצאות תיקו 0-0, מול חוף השנהב וברזיל, שהספיקו לה כדי לעלות מהמקום השני בבית. ברזיל סיימה בראש הבית.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
ברזיל ברזיל 7 3 2 1 0 5 2 3
פורטוגל פורטוגל 5 3 1 2 0 7 0 7
חוף השנהב חוף השנהב 4 3 1 1 1 4 3 1
קוריאה הצפונית קוריאה הצפונית 0 3 0 0 3 1 12 11-
חוף השנהב 0 - 0 פורטוגל
ברזיל 2 - 1 קוריאה הצפונית
ברזיל 3 - 1 חוף השנהב
פורטוגל 7 - 0 קוריאה הצפונית
פורטוגל 0 - 0 ברזיל
קוריאה הצפונית 0 - 3 חוף השנהב

[עריכה]בית ח'

נבחרת ספרד, אלופת אירופה, הפסידה במפתיע לנבחרת שווייץ 1-0 במשחק הראשון. אף על פי כן ניצחה ספרד את שני משחקיה הנוספים, מול נבחרות הונדורס וצ'ילה, וסיימה במקום הראשון בבית. במקום השני סיימה צ'ילה, עם מספר נקודות זהה לספרד, אך עם הפרש שערים נחות. למרות ניצונה על ספרד, הודחה שווייץ מהטורניר כבר בשלב הבתים, לאחר הפסד לצ'ילה ותיקו מול הונדורס.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
ספרד ספרד 6 3 2 0 1 4 2 2
צ'ילה צ'ילה 6 3 2 0 1 3 2 1
שווייץ שווייץ 4 3 1 1 1 1 1 0
הונדורס הונדורס 1 3 0 1 2 0 3 3-
הונדורס 0 - 1 צ'ילה
ספרד 0 - 1 שווייץ
צ'ילה 1 - 0 שווייץ
ספרד 2 - 0 הונדורס
צ'ילה 1 - 2 ספרד
שווייץ 0 - 0 הונדורס

[עריכה]שלב הנוקאאוט

  שמינית גמר   רבע גמר   חצי גמר   גמר
                             
                     
 
   אורוגוואי  אורוגוואי  2
   
   קוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית  1  
   אורוגוואי  אורוגוואי  1 (4)
   
     גאנה  גאנה  1 (2)  
   ארצות הברית  ארצות הברית  1
     
   גאנה  גאנה (ה)  2  
   אורוגוואי  אורוגוואי  2
   
     הולנד  הולנד  3  
   הולנד  הולנד  2
     
   סלובקיה  סלובקיה  1  
   הולנד  הולנד  2
   
     ברזיל  ברזיל  1  
   ברזיל  ברזיל  3
     
   צ'ילה  צ'ילה  0  
   הולנד  הולנד  0
   
     ספרד  ספרד (ה)  1
   ארגנטינה  ארגנטינה  3
     
   מקסיקו  מקסיקו  1  
   ארגנטינה  ארגנטינה  0
   
     גרמניה  גרמניה  4  
   גרמניה  גרמניה  4
     
   אנגליה  אנגליה  1  
   גרמניה  גרמניה  0
   
     ספרד  ספרד  1   מקום שלישי
   פרגוואי  פרגוואי  0 (5)
       
   יפן  יפן  0 (3)  
   פרגוואי  פרגוואי  0  אורוגוואי  אורוגוואי  2
   
     ספרד  ספרד  1    גרמניה  גרמניה  3
   ספרד  ספרד  1
     
   פורטוגל  פורטוגל  0  
 

 

[עריכה]שמינית הגמר

במשחק הראשון בשלב שמינית הגמר גברה אורוגוואי על קוריאה הדרומית 2-1, משני שערים של לואיס אלברטו סוארז. גאנה גברה על ארצות הברית בתוצאה זהה, לאחר הארכה. בכך הפכה גאנה לנבחרת האפריקאית השלישית אי פעם שהעפילה לשלב רבע הגמר.

באחד המשחקים הבולטים של הטורניר, ניצחה גרמניה את אנגליה 4-1, ההפסד הגבוה ביותר של אנגליה בגביע העולם בכדורגל אי פעם, אם כי סערה גדולה קמה על שער אנגלי שנפסל שלא בצדק. במשחק היחיד בשמינית הגמר שהוכרע בדו-קרב בעיטות עונשין גברה פרגוואי על יפן, ועלתה לשלב רבע הגמר בפעם הראשונה בתולדותיה.

יתר העולות לשלב רבע הגמר היו הולנד שניצחה את סלובקיה 2-1, ברזיל שגברה 3-0 על צ'ילה, ארגנטינה שניצחה 3-1 את מקסיקו וספרד, שניצחה 1-0 את פורטוגל.

26 ביוני 2010
אורוגוואי  אורוגוואי 2 - 1 קוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית אצטדיון נלסון מנדלה ביי, פורט אליזבת
לואיס אלברטו סוארס (8', 80')   לי צ'ונג-יונג (68')
26 ביוני 2010
ארצות הברית  ארצות הברית 1 - 2‏ה גאנה  גאנה אצטדיון רויאל בפוקנג, רסטנבורג
לנדון דונובן (62', פ)   קווין-פרינס בואטנג (5'), אסמואה ג'יאן (93')
27 ביוני 2010
גרמניה  גרמניה 4 - 1 אנגליה  אנגליה אצטדיון פרי סטייט, בלומפונטיין
מירוסלב קלוזה (20'), לוקאס פודולסקי (32'),
תומאס מילר (67', 70')
  מתיו אפסון (38')
27 ביוני 2010
ארגנטינה  ארגנטינה 3 - 1 מקסיקו  מקסיקו סוקר סיטי, יוהנסבורג
קרלוס טבס (26', 52'), גונזלו היגוואין (33')   חאבייר הרננדס (71')
28 ביוני 2010
הולנד  הולנד 2 - 1 סלובקיה  סלובקיה אצטדיון מוזס מבהידה, דרבן
אריין רובן (18'), וסלי סניידר (84')   רוברט ויטק (90+3', פ)
28 ביוני 2010
ברזיל  ברזיל 3 - 0 צ'ילה  צ'ילה אצטדיון אליס פארק, יוהנסבורג
חואן (35'), לואיס פביאנו (38'), רוביניו (59')    
29 ביוני 2010
פרגוואי  פרגוואי 0 - 0 יפן  יפן אצטדיון לופטוס וורספלד, פרטוריה
     
    פנדלים  
אדגר בארטו: הבקיע
לוקאס באריוס: הבקיע
כריסטיאן ריברוס: הבקיע
נלסון ואלדס: הבקיע
אוסקר קרדוסו: הבקיע
5 - 3 יאסוהיטו אנדו: הבקיע
מקוטו האסבה: הבקיע
יואיצ'י קומאנו: החטיא
קייסוקה הונדה: הבקיע
 
29 ביוני 2010
ספרד  ספרד 1 - 0 פורטוגל  פורטוגל אצטדיון קייפטאון, קייפטאון
דויד וייה (63')    

[עריכה]רבע הגמר

המשחק הראשון בשלב רבע הגמר היה בין נבחרות הולנד וברזיל. ברזיל עלתה ליתרון 1-0 בדקה העשירית של המשחק משער של רוביניו, אך במחצית השנייה הפכה הולנד את התוצאה משני שערים של וסלי סניידר, וניצחה 2-1. ברזיל הודחה מהטורניר בשלב רבע הגמר בפעם השנייה ברציפות.

במשחק בין גאנה לאורוגוואי הובילה גאנה 1-0 משער של סאלי אלי-מונטארי, לפני שדייגו פורלאן השווה ל-1-1. המשחק המשיך להארכה, ובדקה האחרונה של ההארכה הרחיק שחקן אורוגוואי לואיס אלברטו סוארז את הכדור מקו השער בעזרת ידו. סוארז הורחק מהמשחק, וגאנה זכתה לבעיטת עונשין. אסמואה ג'יאן, שכבש שתי בעיטות עונשין במשחקי שלב הבתים, החמיץ את הבעיטה, והביא להכרעת המשחק בדו-קרב בעיטות עונשין. בדו-קרב בעיטות העונשין ניצחה אורוגוואי 4-2, ועלתה לשלב חצי גמר הטורניר לראשונה מאז 1970.

נבחרת גרמניה המשיכה ברבע הגמר את יכולתה מהמשחקים הקודמים, וניצחה את ארגנטינה 4-0. הייתה זו הפעם השלישית בטורניר שגרמניה כבשה ארבעה שערים במשחק אחד.

במשחק האחרון בשלב רבע הגמר ניצחה ספרד את פרגוואי 1-0 משער של דויד וייה. בטרם השער החמיצה פרגוואי בעיטת עונשין, ודקות ספורות לאחר מכן החמיצה גם ספרד בעיטת עונשין.

2 ביולי 2010
הולנד  הולנד 2 - 1 ברזיל  ברזיל אצטדיון נלסון מנדלה ביי, פורט אליזבת
וסלי סניידר (53', 68')   רוביניו (10')
2 ביולי 2010
אורוגוואי  אורוגוואי 1 - 1 גאנה  גאנה סוקר סיטי, יוהנסבורג
פורלאן (55')   מונטארי (45+2')
    פנדלים  
פורלאן (הבקיע)
ויקטורינו (הבקיע)
אנדרס סקוטי (הבקיע)
פריירה (החטיא)
אבראו (הבקיע)
4 - 2 ג'יאן (הבקיע)
אפיה (הבקיע)
מנסה (החטיא)
אדייה ( החטיא)
 
3 ביולי 2010
ארגנטינה  ארגנטינה 0 - 4 גרמניה  גרמניה אצטדיון קייפטאון, קייפטאון
    תומאס מילר (3'), מירוסלב קלוזה (68', 89'),
ארנה פרידריך (74')
3 ביולי 2010
פרגוואי  פרגוואי 0 - 1 ספרד  ספרד אצטדיון אליס פארק, יוהנסבורג
    דויד וייה (83')

[עריכה]חצי הגמר

במשחק חצי הגמר הראשון התמודדו נבחרות הולנד ואורוגוואי. ג'ובאני ואן ברונקהורסט העלה את הולנד ל-1-0 לאחר בעיטה מרחוק, ולקראת סיום המחצית הראשונה של המשחק השווה דייגו פורלאן את התוצאה, גם הוא בבעיטה מרחוק. במחצית השנייה עלתה הולנד ל-3-1 משערים של וסלי סניידר ואריין רובן. אורוגוואי הצליחה רק לצמק את התוצאה ל-3-2 משער בתוספת הזמן של מקסימיליאנו פריירה. הולנד ניצחה והעפילה לגמר הטורניר לראשונה מאז 1978.

בחצי הגמר השני שיחקו ספרד וגרמניה. ספרד ניצחה בתוצאה 1-0 בפעם השלישית ברציפות, משער של קרלס פויול. הייתה זו הפעם הראשונה שספרד העפילה לגמר הטורניר.

6 ביולי 2010
אורוגוואי  אורוגוואי 2 - 3 הולנד  הולנד אצטדיון קייפטאון, קייפטאון
דייגו פורלאן (41'), מקסימיליאנו פריירה (90+2')   ג'ובאני ואן ברונקהורסט (18'), וסלי סניידר (70'),
אריין רובן (73')
7 ביולי 2010
גרמניה  גרמניה 0 - 1 ספרד  ספרד אצטדיון מוזס מבהידה, דרבן
    קרלס פויול (73')

[עריכה]מקום 3-4

במשחק על המקום השלישי גברה גרמניה על אורוגוואי בתוצאה 3-2, וסיימה בפעם השנייה ברציפות במקום השלישי בטורניר.

10 ביולי 2010
אורוגוואי  אורוגוואי 2 - 3 גרמניה  גרמניה אצטדיון נלסון מנדלה ביי, פורט אליזבת
אדינסון קבאני (28'), דייגו פורלאן (51')   תומאס מילר (19'), מרסל ינסן (57'), סמי חדירה (82')

[עריכה]הגמר

במשחק הגמר התמודדו נבחרות ספרד והולנד, שלא זכו בגביע מעולם. לאחר 0-0 בתום 90 דקות, המשיך המשחק להארכה, שבה ניצחה ספרד 1-0 משער של אנדרס אינייסטה לקראת הסיום. ספרד זכתה בגביע בפעם הראשונה בתולדותיה.

11 ביולי 2010
הולנד  הולנד 0 - 1‏ה ספרד  ספרד סוקר סיטי, יוהנסבורג
    אנדרס אינייסטה (117')
אלופת העולם:
ספרד ספרד (תואר ראשון)

[עריכה]מבקיעי השערים

פרסים כספיים ותשלומים למועדונים

סכום הפרסים הכולל בטורניר, לפי הצהרת פיפ"א, הוא 420 מיליון דולר, המהווה עלייה של 60% בהשוואה למונדיאל 2006‏‏[3]. לפני תחילת הטורניר קיבלה כל נבחרת מיליון דולר לצורך הכנות. הנבחרות שהודחו בשלב הבתים יקבלו 8 מיליון דולר כל אחת. לאחר מכן סכום הפרס יהיה כמפורט להלן‏[3]:

 • שמינית הגמר - 9 מיליון דולר
 • רבע הגמר - 18 מיליון דולר
 • חצי הגמר - 20 מיליון דולר
 • מקום שני - 24 מיליון דולר
 • מקום ראשון - 30 מיליון דולר

לראשונה בתולדות המונדיאלים תשלם פיפ"א למועדונים ששחקניהם ייצגו את מדינתם בטורניר. הסכום הכולל הוא 26 מיליון אירו, כלומר כ-1,000 אירו לשחקן ליום‏[4]. צעד זה הוא תוצאה של הסכם בין פיפ"א והמועדונים האירופיים ב-2008, ומטרתו לפרק את קבוצת G-14 ולהתמודד עם טענותיהם מ-2005 על העלות הכספית של פציעות שספגו השחקנים בזמן פעילות בינלאומית, כגון התביעה של ניוקאסל יונייטד בגין פציעתו של מייקל אואן במונדיאל 2006‏‏[5].

[עריכה]קמע

זאקומי
הג'אבולאני
אוהד דרום אפריקה נושף בווּבוּזֵלָה, קייפטאון

הקמע הרשמי של המונדיאל נקרא זאקומי, שהוא נמר בעל שיער ירוק שעבר האנשה, והוצג ב-22 בספטמבר 2008. שמו של זאקומי נובע מראשי התיבות "ZA", שהם קיצור בינלאומי נפוץ לדרום אפריקה, והמילה "קומי" המתורגמת ל"עשר" בשפות אפריקניות אחדות‏[6]. צבעיו של זאקומי משקפים את צבעי המדינה המארחת - צהוב וירוק, ועל החולצה שלו רשומות המילים "דרום אפריקה 2010" (South Africa 2010). "תאריך הלידה" של זאקומי, 16 ביוני 1994‏‏[7], חל באותו יום שבו נחגג יום הנוער בדרום אפריקה, ובו ערכה הנבחרת הלאומית את משחקה השני במונדיאל, מול אורוגוואי, שבו הפסידה 3:0.

[עריכה]המנון

ההמנון הרשמי של המונדיאל הוא השיר "ואקה ואקה", שאותו שרה הזמרת הקולומביאנית שאקירה ביחד עם הלהקה הדרום אפריקנית Freshlyground, בספרדית ובאנגלית[8]. "ואקה ואקה" מבוסס על שיר מסורתי בקרב חיילים אפריקניים, הנקרא "זאנגאלווה" (Zangalewa)‏[9]. שאקירה והלהקה שרו את השיר בקונצרט מיוחד שנערך ב-10 ביוני בסווטו, יום לפני תחילת הטורניר. השיר בוצע גם בטקס הפתיחה של המונדיאל וגם לפני הגמר שנערך ב-11 ביולי.

[עריכה]כדור המשחק

כדור המשחק של המונדיאל, שנוצר על ידי אדידס, קרוי ג'אבולאני, ביטוי בזולו שמשמעותו "להביא שמחה לכולם". המספר 11 הוא מוטיב הקשור לטכנולוגיה של הכדור: הוא הכדור ה-11 שמיוצר לקראת המונדיאלים על ידי אדידס, יש בו 11 צבעים המייצגים את 11 השחקנים של כל נבחרת על המגרש, ואת אחת-עשרה השפות הרשמיות של דרום אפריקה. כדור משחק מיוחד עם פנלים בצבע זהב שימש בגמר שייערך באצטדיון סוקר סיטי שביוהנסבורג.

הכדור שימש גם באליפות העולם לקבוצות שנערכה ב-2009 באיחוד האמירויות הערביות, וגרסה מיוחדת שלו בשם ג'אבולאני אנגולה שימשה במהלך גביע אפריקה לאומות 2010. הכדור שימש גם במהלך עונת 2009/2010 של ליגת העל הדרום אפריקאית והגביע הדרום אפריקאי, הקלאוסורה של ליגת העל הארגנטינאית ב-2010, ועונת 2010 של ה-MLS, בה הוחלפו צבעי הכדור לכחול וירוק, צבעי הליגה.

הכדור נבנה לפי עיצוב חדש, והוא מורכב משמונה פנלים תלת-ממדיים שחוברו באמצעות חום. הפנלים עוצבו בצורתם הספרית מאתילן-ויניל אצטט ומפוליורתאן תרמופלסטי. פני השטח של הכדור מאופיינים בחריצים, שנוצרו בטכנולוגיה המכונה על ידי אדידס GripnGroove, המיועדת לשפר את האווירודינמיקה של הכדור. העיצוב של הכדור נעשה בשיתוף עם אוניברסיטת לובוראו שבממלכה המאוחדת. שחקנים אחדים, בעיקר שוערים, התלוננו על כך שקשה לחזות מראש את מסלול תנועת הכדור.איקר קסיאס מספרד טען כי "הוא מרגיש לי כמו כדור-ים... לא רק השוערים מתלוננים אלא גם שחקני השדה. עצוב שאירוע חשוב כמו המונדיאל צריך לסבול מתקלות בתחום כה חשוב כמו כדור המשחק"[10]. ז'וליו סזאר מברזיל טען כי"הוא נוראי, פשוט כדור רע. זה נראה כמו כדור שקונים בסופר, הוא פשוט לא טוב"[11]. ג'אנלואיג'י בופון, שוער אלופת העולם איטליה אמר כי "בדרך כלל מתרגלים לזה בקלות... מקרה הזה כל נגיעה בכדור מביאה איתה את הלא נודע... לא רק השוערים יפגעו, גם השחקנים, אני בטוח"[12]. קרלוס מרצ'נה מספרד טען כי "זה נכון שהכדור חדש וקשה להתרגל אליו. הוא מאוד מהיר ואנחנו מנסים להתמודד, הוא כדור יחסית מוזר"[11]. דובר מטעם אדידס טען כי "הכדור הוצג לכל הנבחרות שעלו לטורניר הרבה לפני הזמן ואז לא שמענו שום טענה, זה מוזר שאנחנו שומעים את הטענות רק עכשיו"[12], והוסיף שמדובר בביקורת קבועה המושמעת לפני כל מונדיאל‏[11].

במשחק הגמר השתמשו בכדור בצבע זהב שעוצב במיוחד למשחק זה, כדור זה נקרא "ג'ובולאני" (Jo’bulani) אשר נגזר מהשם ג'אבולאני (Jabulani), שהיה הכדור של כל משחקי המונדיאל מלבד הגמר, ומהשם יוהנסבורג, שהייתה העיר המארחת.

[עריכה]הווּבוּזֵלָה

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – וובוזלה
תוכן פוגע