סדרת משחקי FIFA היא סדרה של משחקי וידאו מתוצרת Electronic Arts, העוסקים באימון ושליטה בקבוצת כדורגל. המשחק הראשון בסדרה זו יוצר בשנת 1993.

המשחק המוכר ביותר של הסדרה עוסק בניהול המשחק בזמן אמת. במשחק זה ניתן להתמודד כקבוצה באחת הליגות הבכירות של אירופה או כנבחרת כנגד קבוצה או נבחרת יריבה. כמו כן, ניתן לנהל טורניר כדורגל במתכונת של ליגה או גביע. בנוסף, ישנה אפשרות לשחק במשחק נגד שחקנים אחרים דרך רשת המחשבים או דרך האינטרנט. מדי שנתיים יוצאת גרסה מיוחדת למשחק FIFA, עבור אליפות אירופה בכדורגל וגביע העולם בכדורגל. בגרסה זו ניתן להתמודד רק במסגרת נבחרת, במתכונת של הטורניר הבינלאומי. גרסה חדשה של המשחק מופצת מדי שנה בספטמבר או באוקטובר, והגרסה העדכנית ביותר של משחק זה היא FIFA 10. משחק זה מופץ בגרסאות למחשב אישי (PC) ולקונסולות משחקים מתוצרתנינטנדו, סוני (פלייסטיישן) ומיקרוסופט (Xbox).

בנוסף למשחק זה הוציאה Electronic Arts מספר משחקים נוספים, מוכרים פחות, ביניהם FIFA Manager (בעבר Total Club Manager), העוסק בניהול הטכני והמקצועי של הקבוצה ולא במשחק בזמן אמת, ו-FIFA Street, המתאים לקונסולות בלבד, ובו מטרת השחקן לבצע טריקים ומבצעיים אישיים עם שחקניו, ולא מהלכים טקטיים.

 

היסטוריה

נקודות המפתח של מסעות הפרסום המוקדמים של EA היו סוג התצוגה (כאשר במשחקים אחרים התצוגה הייתה לרב ממעוף הציפור), גרפיקה מפורטת והנפשות, וכמובן, האישור של פיפ"א (אם כי במשחק הראשון שמות השחקנים לא תאמו את המציאות). המשחק יצא לראשונה בחג המולד 1993, בשם - "פיפ"א: כדורגל בינלאומי" - ושוחרר לפלטפורמות הפופולריות ביותר באותו הזמן.

בעוד FIFA 95 לא הוסיפה הרבה להתפתחות המשחק, מלבד היכולת לשחק עם מועדוני כדורגל אמיתיים, FIFA 96 פרץ גבולות. בפעם הראשונה שולבו במשחק שמות של שחקנים אמיתיים, לפי FIFPro. בגרסאות למחשב האישי, ל32X ולSega Saturn נעשה שימוש במנוע "Virtual Stadium" של EA, תוך העברת דמויות של שחקנים לאצטדיון של שלושה ממדים - בזמן אמת. ב FIFA 97 היו מודלים לא מגובשים ובסיסיים של שחקני כדורגל, אבל השיא החדש הגיע עם "פיפ"א 98: הדרך לגביע העולם". בגרסה זו השתפרה הגרפיקה, ונוספה אפשרות לשחק בגביע העולם עם שלבים בדרך לגביע (משחק שכלל את כל הסגלים הלאומיים) ואפשרויות משחק רבות יותר.

חודשים ספורים מאוחר יותר, שופרה במשחק התמיכה בDirect3D, לכל קבוצה ניתנה תלבושת ייחודית, ונשבר רצף של משחקי וידאו גרועים, שבוססו על תחרויות ספורט - רצף שהחל ב-World Cup Carnival ("קרנבל גביע העולם") מבית US Gold ב-1986 ונמשך עד ל"Euro 96" מבית Gremlin Interactive.

כשהורחב שוק קונסולות המשחקים, Fifa איתגרה משחקי כדורגל אחרים כגון Pro Evolution Soccer.

פיפ"א היא סדרת משחקי הווידאו היחידה שפורסמה על אותה קונסולת המשחקים (במקרה זה PlayStation של סוני) במשך עשר שנים רצופות (מאז FIFA 96 שפורסם ב- 1995, ועד 2005 FIFA שפורסם בשנת 2004). סדרת Madden NFL של EA הופיעו על PlayStation תשע שנים רצופות.

 

FIFA International Soccer

[עריכה]FIFA Soccer 95

 • סלוגן: "The best console football can get" (הכי טוב שכדורגל לקונסולות יכול להיות)
 • שוחרר ל: DOS וסגה מגה דרייב.

[עריכה]FIFA Soccer 96

זהו המשחק הראשון של FIFA שמציע גרפיקת תלת-ממד בזמן אמת על גרסאות ה-Sega Saturn, פלייסטיישן, וה-PC, באמצעות טכנולוגיה המכונה "Virtual Stadium" (אצטדיון וירטואלי). כמו כן הוא הראשון בסדרה שמציג שחקנים בשמותיהם האמיתיים ועמדותיהם, עם דירוג. ב-SNES וב-Mega Drive נעשה שימוש בגרסה מעודכנת של FIFA 95, עם קבוצות חדשות וגרפיקה חדשה.

[עריכה]FIFA 97

 • סלוגן: "Emotion Captured" (ריגוש שבוי)
 • שוחרר ל: סגה מגה דרייב, SNES, ווינדוס, Sega Saturn (קונסולת משחקי וידאו), פלייסטיישן וגיים בוי.

המשחק מציג מספר גבוה בהרבה של ליגות שניתן לשחק בהן: אנגליה, ספרד, צרפת, איטליה, הולנד, גרמניה, ואפילו את תכונות הליגה המלזית. יחד עם זאת, המשחק ב-PC ובקונסולות ה- 32-bit, משאיר הרבה מאוד חסר והוא מאוד איטי וכבד. בגרסה הזו ניתנה פרשנות - על ידי ג'ון מוסטון בשיתוף עם אנדי גריי - לאורך המשחקים.

[עריכה]FIFA 98: Road to World Cup

 • סלוגן: "Your only goal - qualify"
 • שיר הנושא: "Song 2" של בלר.
 • שוחרר ל: Sega Saturn (קונסולת משחקי וידאו), ווינדוס, פלייסטיישן, נינטנדו 64 וגיים בוי. "פיפ"א 98: הדרך לגביע העולם" זכה לפופולריות גדולה ולהד תקשורתי גדול יותר מהשמשחקים שקדמו לו ושמר על מידה גדולה של פופולאריות גם אחרי שיצאו משחקים חדשים יותר בסדרה.

[עריכה]FIFA 99

 • סלוגן: "All The Clubs, Leagues and Cups" (כל המועדונים, הליגות, והגביעים)
 • שיר הנושא: רמיקס ל"The Rockafeller Skank" של פאטבוי סלים.
 • שוחרר ל: ווינדוס, פלייסטיישן, נינטנדו 64 וגיים בוי.

לאחר צאת המשחק הוצע למכירה דיסק טלאי תוכנה שהפך את שפת תפריטי וממשק המשחק לעברית, ללא שדרן, וכלל את כל קבוצות ליגת העל ושמות השחקנים כפי שהם היו נכונים בעת הכנת הטלאי. כמו כן כלל הטלאי כמה שירים בעברית.

בגרסת המשחק המקורית, ללא הטלאי, נכללו הקבוצות הישראליות מכבי חיפה וביתר ירושלים .זו הייתה הפעם הראשונה שבה קבוצות ישראליות נכללות במשחק בסדרת פיפא.

[עריכה]FIFA 2000

 • כותרות אחרות: "FIFA 2000 - Major League Soccer", כך בארצות הברית ו"FIFA 2000 - Europe League Soccer", כך ביפן.
 • שיר הנושא: ""It's Only Us" של רובי ויליאמס.
 • שוחרר ל: ווינדוס, פלייסטיישן וגיים בוי.

המשחק הראשון בסדרה שכלל את הליגה הישראלית ואת נבחרת ישראל. כמו כן הוא תורגם רשמית לעברית ודובב לעברית, במקום שימוש השדרנים האנגליים נשמעו השדרן רמי וייץ והפרשנים שגיא כהן ומודי בר-און.

על עטיפת המשחק בישראל הופיעה שחקן ההפועל חיפה דאז ג'ובאני רוסו

[עריכה]FIFA 2001

בגרסה הזו נוסף לסדרה "מנוע גרפי" חדש, שאפשר לכל קבוצה לקבל מדים משלה, ולחלק מהשחקנים - פנים ייחודיים להם בלבד. הגרסה החדשה הכילה, בפעם הראשונה, את סמלי הקבוצות, וכללה גם ליגות חשובות פחות כמו הבונדסליגה האוסטרית, ליגת הכדורגל הבכירה באוסטריה כניתנות למשחק. בגרסה הזו ניכנסו למשחק ה"טאקלים", ועברות מתוכננות מראש אחרות. הטעיות למיניהן קיבלו ביקורות צוננות משום שנראו מאוד לא אמיתיות. בנוסף, בגרסה זו הוסף מד העצמה (בעת הבעיטה).

 • גרסה גם תורגמה ודובבה לעברית. לראשונה הוא זומן שחקן ישראלי, שמעון גרשון, לאולפני EA SPORTS , שמעון גרשון הוזמן כדי לדגום את צורת המשחק שלו ותרגילו וכמו כן את פרצופו וכתוצאה מכך במשחק מופיע פרצופו הריאלסיטי של שמעון גרשון דאז שחקן הפועל תל אביב . על העטיפה הופיע שמעון גרשון, השדרנים במשחק כמו כן במשחק הקודם הוחלפו השדרנים המקוריים בשדרנים ישראלים רמי וויץ ושגיא כהן

[עריכה]FIFA 2002

בגרסה הזו הוחדרו למשחק מדי עצמה גם למסירות בין השחקנים, ואפשרות ההטעיות והשליטה בכדור צומצמה, כדי להוסיף אתגר למשחק. מדי העצמה ניתנו לשינוי, להתאמה אישית, לפי הגדרותיו של המשחק. המשחק החדש הכיל סמלים נוספים, למועדוני כדורגל חשובים באירופה ממש כמו למועדוני כדורגל הולנדיים פחות חשובים כמו פ.ס.וו. איינדהובן ואייאקס אמסטרדם אף על פי שעוד הוכנסה למשחק ליגת העל ההולנדית.

גרסה זו תורגמה ודובבה לעברית השדרנים המקוריים החולפו בשדרנים הישראלים יורם ארבל ואבי מלר . בגרסה זו הופיעה ליגת העל בשלומתה אשר כללה סמלים ותלבושות מקוריים. על עטיפת המשחק הופיע שחקן נבחרת ישראל דאז חיים רביבו במדי נבחרת ישראל .

[עריכה]FIFA Football 2003

החל משנה זו הופסק תרגום המשחק לעברית ולדיבובה לעברית , אך ה 9 מתוך קבוצות ליגת העל הישראלית הופיעו במשחק זה בשלומתן .

[עריכה]FIFA Football 2004

[עריכה]FIFA Football 2005

[עריכה]FIFA 06

[עריכה]FIFA 07

[עריכה]FIFA 08

[עריכה]FIFA 09

[עריכה]FIFA 10

[עריכה]חידושים

בפיפא 10 ישנן אפשרויות חדשות כמו:

 • טקטיקות: נוספה שליטה בטקטיקות מגוונות: תנועת המשחק, כיווני התנועה של כל שחקן, בחירה בין משחק התקפי להגנתי, נוסף מנוע גרפי מחודש, אצטדיונים להורדה (כמו סנטיאגו ברנבאו) ועוד)
 • פסקול: כמעט מכל הז'אנרים: ממוזיקה ישראלית, (בלקן ביט בוקס), ועד מוזיקת האוס.
 • ליגות: במשחק מופיעות 31 ליגות ויותר מ-500 קבוצות שונות ברחבי העולם, הכוללות 41 נבחרות לאומיות מהעולם (ללא ישראל).

[עריכה]ה

תוכן פוגע