חג חנוכה- חג האור

חג חנוכה חג האור שמונה ימים חופשה הכי נא האור ומכבי ישראל ניצחו נא יוונים ולכן יש חג חנוכה הנקרא חג האור

חג החנוכה תשע"ד:

"חנוכה, חנוכה, חג יפה כל כך". חג החנוכה הוא חג המזוהה עם אור וניצחון. לפני מאות שנים, כאשר היוונים ניסו לגרום לעם ישראל לעזוב את ערכי הנצח שלו, קבוצה קטנה של מכבים הפגינה אומץ ומסירות ואף ניצחה את הצבא היווני האדיר.

בבית המקדש, הם מצאו פך של שמן שבאורח ניסי דלק שמונה ימים.

במדור זה תוכלו לקרוא מה קרה בחנוכהכיצד מדליקים חנוכיה, לשלוח כרטיסי ברכה לחנוכה, לקרוא שירי חנוכה, ללמוד על הסביבון - ועוד!

מדוע אנו מדליקים נרות חנוכה? ומדוע נמשך החג שמונה ימים?

התשובה מוכרת לכולנו בשיר העממי: "כד קטן, שמונה ימים שמנו נתן".

לאחר הניצחון הניסי של המכבים הם נכנסו לירושלים, טיהרו אותה מהפסלים שהעמידו בה היוונים ונכנסו לבית המקדש. הם ביקשו לשוב ולהדליק את המנורה שעמדה בבית המקדש.

[את המנורה היה מדליק הכהן מדי יום, ומיטיב את פתילותיה בערב. למנורת בית המקדש היו שבעה קנים. פרטים נוספים על המנורה תוכלו למצוא כאן]

אלא שכאן נתקבלו החשמונאים בבעיה: את המנורה יש להדליק בשמן זית טהור בלבד, ואילו היוונים, שהיו מודעים לכך, טימאו במזיד את כל השמנים שהיו בבית המקדש!

לאחר חיפוש יסודי נמצא פך אחד של שמן טהור, שהיה חתום בחותמו של הכהן הגדול. המכבים ידעו היטב כי השמן שבפך יספיק רק ליום אחד, בעוד ייצור שמן חדש יארך שמונה ימים (בהתחשב בטלטולי הדרך וזמן הייצור). הם החליטו להשתמש במעט השמן שמצאו ולחכות לנס.

והנס אכן קרה. השמן דלק במשך שמונה ימים רצופים, אזי הגיע משלוח שמן חדש לבית המקדש.

לזכר הנס, אנו חוגגים את חג החנוכה במשך שמונה ימים, ומדליקים את החנוכיה – מנורה בעלת שמונה קנים. אנו מבקשים ומתפללים, שכפי שעשה בורא העולם ניסים לאבותינו, כן יעשה לנו "בימים ההם, בזמן הזה".

מדוע משחקים בסביבון?

על-פי המסורת, בתקופה בה היוונים אסרו על לימוד התורה וגזרו על כך עונש מוות, היו ילדי ישראל נחבאים במערות כדי ללמוד תורה. כאשר היו מתקרבים  היוונים אל מקום מחבואם הם היו מחביאים את מגילות התורה ומעמידים פנים שהם משחקים בסביבונים. 

  כיצד חוגגים את חג החנוכה?

את חג החנוכה מציינים בדרכים הבאות:

* הדלקת נרות החנוכיה. בכל לילה מלילות החנוכה אנו מדליקים את נרות החנוכיה. בלילה הראשון מדליקים נר אחד ו'שמש' (אודותיו ראה בהמשך), למחרת שני נרות ושמש, בשלישי שלושה נרות ושמש, וכך בכל לילה עד ללילה השמיני בו מדליקים שמונה נרות ו

י היו ה"מכבים"?

משפחת החשמונאים שהתגוררה במודיעין הייתה זו שהניפה את נס המרד נגד המתיוונים. כינו אותם מכבים על שם קריאתם: "מי כמוכה בא-לים, ה'!"

חג החנוכה נמשך שמונה ימים. מדוע מדליקים תשעה נרות?

הנר התשיעי מכונה ה'שמש' ועמו מדליקים את שאר הנרות.

לאחר הדלקת הנרות בכל יום, נהוג לומר את תפילת "הנרות הללו" בה נאמר: "וכל שמונת ימי חנוכה הנרות הללו קודש הם ואין לנו רשות להשתמש בהם אלא לראותם בלבד". מכיוון שאסור ליהנות מאור הנרות, מניחים את נר השמש לצד החנוכיה כדי שבמידת הצורך ניתן יהיה להשתמש בנר.

 

מה מקור המנהג שכל נר בחנוכיה יהיה בצבע שונה?

אין כל מקור לכך. מדובר במנהג נחמד (שלא תמיד מתאפשר – תלוי כמה נרות צבעוניים נותרו בקופסה...). מה שכן, חשוב להקפיד שהנרות ידלקו במשך חצי שעה בימות החול, ובערב שבת כשעה וחצי.

 

 

האם ניתן להשתמש בחנוכיה חשמלית כדי לקיים את מצוות החג?

חנוכיה חשמלית היא דרך מצויינת לפרסם את נס החנוכה. ניתן להניח אותה בחלון הבית או בחלון ראווה של החנות. עם זאת, כדי לקיים את מצוות החנוכה יש להדליק את החנוכיה בנרות/שמן.

התייעצו עם הרב המקומי במידה ואינכם יכולים להדליק את החנוכיה מכל סיבה שהיא.


תוכן פוגע