מידע מלא על הספר דמדומים

לחצו פה והוסיפו את האתר שלי ל

האתר ההמדהים ביותר שקיים! 

האתר שנותן השראה ענקית!

האתר הקולי ביותר שראיתי בחיים!

 

 

האתר הכי שווה בעולם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!          אז למה אתם מחכים? תתחילו לגלוש!!! : )

דמדומים (רומן)

  Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: קישורים פנימיים, ויקיזציה, חלוקה לפסקאות של פרק הדמויות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דמדומים
כריכת הספר דמדומים
כריכת הספר דמדומים
 
מחבר סטפני מאייר
שם בשפת המקור Twilight
שפת המקור אנגלית
הוצאה

Little, Brown (הוצאה מקורית)

ספריית הפועלים (מהדורה עברית)
שנת הוצאה 2005
סוגה נוערפנטזיהרומן
תרגום לעברית רחל אהרוני
תורגם לשפות 20
מספר עמודים 512 (בכריכה קשה)[1]
544 (בכריכה רכה)[2]
416 (בגרסה העברית)
הספר הבא מולד הירח

"דמדומים" (באנגלית: Twilight) הוא רומן פנטזיה למבוגרים-צעירים אשר נכתב בידי הסופרת סטפני מאייר. זהו הספר הראשון בסדרת ספרי "דמדומים", ובו מוצגת דמותה של איזבלה "בלה" סוואן בת ה-17, שעוברת מהעיר פניקס שבאריזונה אל העיירה פורקס שבמדינת וושינגטוןומוצאת את עצמה בסכנה כשהיא מתאהבת בערפד, אדוארד קאלן. יחד עם הספר נכללים שלושה ספרים נוספים בסדרה: "מולד הירח", "ליקוי חמה", ו"שחר מפציע".

הספר הפך לרב-מכר מידי כשיצא לאור לראשונה בשנת 2005, והגיע למקום החמישי ברשימת רבי-המכר של ה"ניו-יורק טיימס" בתוך חודש מיציאתו, ולאחר מכן הגיע למקום הראשון. באותה שנה, "דמדומים" זכה בתואר 'ספר הילדים המצליח ביותר של שנת 2005' של המגזין Publisher's Weekly. בנוסף, הספר היה הנמכר ביותר בשנת 2008, והשני הנמכר ביותר בשנת 2009, בעוד הספר "מולד הירח" היה במקום הראשון. הספר תורגם ל-37 שפות שנות.

כשפורסם לראשונה, "דמדומים" זכה לביקורות מהללות רבות. המבקרים תיארו אותו לעתים קרובות כ"רומן אפל שחודר לנשמה" ושיבחו אותו בשל "התפיסה המדויקת של תחושות המתבגרים לגבי מתח מיני וניכור". מצד שני, בביקורות חדשות יותר, מספר מבקרים חשבו שמשיכתה של בלה אל אדוארד הייתה "מבוססת על קסם יותר מאשר על אופי" ושבלה היא דמות נשית חלשה. למרות זאת, כמעט כל המבקרים, בין אם שיבחו את הספר או לא, הסכימו שהוא היה תופעה ספרותית.

גרסה קולנועית לספר יצאה לאקרנים בשנת 2008. הסרט היה הצלחה מסחרית, והרוויח יותר מ-392 מיליון דולר ברחבי העולם, ו-157 מיליון דולר נוספים ממכירות סרטי DVD בצפון אמריקה, החל מיולי, 2009.

תוכן עניינים

  [הסתרה

[עריכה]הרעיון לסדרת הספרים

הרעיון הראשוני לכתיבת הסדרה הגיע מחלום שחלמה הסופרת, בו "ילדה ממוצעת" ו"ערפד זוהר ויפהפה" ניהלו שיחה באחו. בחלום, דיברו השניים על הקשיים הרבים בסיפור האהבה שלהם, משום שהערפד נמשך במיוחד לריח הדם שלה ומתקשה למנוע מעצמו להרוג אותה. בראיון שערכה שאנון הייל עם סטפני מאייר, סיפרה הסופרת על החלום שממנו הכל התחיל. "החלום התרחש בקרחת יער," סיפרה, "והיה שם כל-כך הרבה אור. החלום היה מאוד, מאוד צבעוני... הייתה התמונה היפהפייה הזו, הילד הזה, זוהר כולו באור, ומדבר עם הילדה הרגילה הזו... הילדה הקשיבה, ואני הקשבתי, והוא היה זה שסיפר את הסיפור. הסיפור היה בעיקר על כמה הוא רצה להרוג אותה - ועם זאת, כמה הוא אוהב אותה." פרק 13 של הספר, החלום עצמו, היה הפרק הראשון שסטפני כתבה. לדבריה של סטפני, היא הייתה חייבת להמשיך ולגלות אם הילדהמנצנץ הרג את הילדה בסופו של דבר. היא החליטה להמשיך את הספר עד סופו, והוסיפה לרעיון המקורי סיפור רקע ועלילות משנה.

[עריכה]עלילה

הסיפור מתחיל כאשר בלה סוון עוברת מפניקס שבאריזונה שטופת השמש לפורקס שבוושינגטון הגשומה, לחיות עם אביה, צ'ארלי. היא מחליטה לעשות זאת כדי שאימה, רנה, תוכל לנסוע עם בעלה החדש, פיל דוויר, שחקן הבייסבול. בפניקס בלה לא התבלטה במיוחד, ולכן הייתה מופתעת לגלות שהיא מושכת הרבה תשומת לב בבית הספר החדש שלה בפורקס, ומתיידדת במהירות עם מספר תלמידים, ואפילו מושכת את תשומת לבם של הבנים.

ביומה הראשון בבית הספר, מופתעת בלה לגלות שנאה יוקדת מצד שותף המעבדה החדש שלה בשיעורי הביולוגיה, אדוארד קאלן. אדוארד, נער בעל פני החרסינה ויופי הבלתי אנושי, עושה מאמצים נואשים להתרחק מבלה, ואף מנסה לשנות את מערכת השעות שלו כדי שלא ילמדו יחד. לאחר שהיא מתיידדת עם ידיד המשפחה, ג'ייקוב בלאק משבט הקווילוט, וגורמת לו לספר לה את האגדה של השבטים הקדומים בפורקס, בלה מגיעה למסקנה שאדוארד ומשפחתו הם ערפדים. למרות שמסיבה לא ברורה היא נמשכת אליו, אף על פי שהיא חושבת שהוא שותה דםשל בני אדם, היא מרגישה הרבה יותר רגועה לגלות שהקאלנים בוחרים להתנזר משתיית דם של בני אדם, ושותים במקום זאת דם של בעלי חיים. ככל שמתקדם הסיפור, מתאהבים השניים זה בזה ונאלצים להתמודד עם בעייתם העיקרית: ריחה המיוחד של בלה, אשר מושך את הערפדים יותר מאשר ריחם של שאר בני האדם, מה שמכריח את אדוארד להילחם בתשוקה שלו להורגה. אך בזכות השליטה העצמית של אדוארד, הם מצליחים להישאר ביחד בבטחה.

המצב המושלם לכאורה של מערכת היחסים שלהם נהרס כשעוד קבוצה של 3 ערפדים מגיעה לפורקס. לורנט, ויקטוריה - חברתו של ג'יימס וג'יימס, ערפד גשש, מחליט שהוא רוצה לצוד את בלה כאתגר. עכשיו, כשהוא יודע שהערפדים מגינים על בלה, הוא גם יודע שה"משחק" הולך להיות הרבה יותר מעניין. הקאלנים מתכננים לפצל את אדוארד ובלה וכך להסיח את דעתו של הגשש, ובלה נשלחת להסתתר בבית מלון בפניקס עם אליס וג'ספר. בלה מקבלת שיחת טלפון מג'יימס, המספר לה שהוא חטף את אמה, ובלה נאלצת להסגיר את עצמה לג'יימס בסטודיו הישן שלה לבלט על מנת להציל את חיי אמה, אך מגלה שזהו תרגיל ושאמא בטוחה בביתה בפלורידה. ג'יימס תוקף אותה ואדוארד, ביחד עם שאר משפחת קאלן, מצילים את בלה לפני שג'יימס מספיק להרוג אותה. כשהם מגלים שג'יימס נשך את ידה של בלה, אדוארד נאלץ למצוץ את הארס ממערכת הדם שלה לפני שהוא יתפשט ויהפוך אותה לערפדה, מה שדרש ממנו את מלוא השליטה העצמית שלו. כאשר הם חוזרים לפורקס, בלה ואדוארד הולכים לנשף הסיום שלהם ובלה מבטאת את רצונה להפוך לערפדה ולהישאר ביחד עם אדוארד לנצח, אך אדוארד מסרב לתת לזה לקרות.

[עריכה]דמויות

[עריכה]דמויות ראשיות

[עריכה]איזבלה מארי "בלה" סוואן

תלמידת בית ספר העוברת דירה לעיר פורקס, שם היא מתאהבת באדוארד קאלן. בלה מתוארת בספרים כחיוורת מאוד, בעלת שיער חום, עיניים בצבע שוקולד ופנים בצורת לב. בנוסף מאייר מתארת אותה כחסרת קורדינאציה, מגושמת וחסרת ביטחון. אביה ואמה של בלה, צ'רלי ורנה, נישאו בתום לימודיהם ורנה ילדה את בלה. לאחר מכן רנה התגרשה מבעלה ועזבה אותו ואת בלה לבדם בפורקס. מאז בלה גרה בפניקס, עיר שטופת שמש. בלה לא בילתה בפורקס מאז גיל 8 ואינה מתרגשת במיוחד לחזור לשם. היא לא מרגישה קרובה בתחילה לאביה אך יחסיהם משתנים מאוחר יותר. אמה נישאת לפיל, שחקן בייסבול שמבלה הרבה זמן בנסיעות, ולכן היא עוברת לגור בפורקס.

בספר הראשון, "דמדומים", בלה מגיעה לפורקס בטענה שהיא לא רוצה להפריד בין אמה לבעלה החדש. בבית הספר החדש כולם מצפים לבואה ובנים רבים מתחילים איתה, אך היא מתאהבת דווקא באדוארד קאלן המתבודד. היא מפלרטטת עם ג'ייקוב ומגלה שמשפחת קאלן היא משפחת ערפדים, אך הם שותים דם חיות ולא דם אדם. היא מבלה יותר ויותר עם משפחת קאלן, מתחברת לאליס ומבלה איתה ועם אדוארד את רוב זמנה. ג'יימס, גשש וצייד שמנהיג קבוצת ערפדים נודדת שניזונה מדם אנושי, מנסה להרוג אותה ומפתה אותה לבוא אליו, אך אדוארד ומשפחתו מצילים אותה ברגע האחרון מידיו. בסוף הספר היא מבטאת את רצונה להפוך לערפדה, מה שעומד בניגוד לרצונו של אדוארד.

בספר השני, "מולד הירח", עוזבים אדוארד ומשפחתו את פורקס במטרה להגן על בלה מעולם הערפדים. ג'ייקוב בלק, חבר ילדות של בלה שמתגלה בהמשך כאדם זאב, מנחם את בלה, היא מחבבת את ג'ייקוב אך רגשותיה לאדוארד הם רגשות חזקים הרבה יותר. בלה מגלה שכאשר היא מסכנת את חייה אדוארד מופיע בהזיותיה - וקופצת מצוק, מה שגורם לאדוארד לחשוב שהתאבדה. בלה מגיעה לאדוארד לפני שהוא מתאבד בעצמו אצל הוולטורי באיטליה, ומחזירה את הקאלנים לפורקס.

ב"ליקוי חמה" מאויימים בלה, אדוארד ומשפחתו על ידי ערפדית נקמנית בשם ויקטוריה, חברתו של ג'יימס. ויקטוריה מקימה צבא של ערפדים שמטרתו לחסל את בלה. במהלך הספר וההכנות לקרב נקרעת בלה בין אהבתה לג'ייקוב איש הזאב לבין אדוארד הערפד. בקרב, בו משתתפים קבוצת הערפדים של ויקטוריה, ומהצד השני משפחת קאלן ואנשי הזאב, מנצחים הקאלנים. בסוף הספר נפרדת בלה מג'ייקוב ומתארסת לאדוארד.

הספר הרביעי, "שחר מפציע", מסופר מנקודת מבטם של בלה וג'ייקוב לסרוגין. אדוארד ובלה מתחתנים, ובמהלך ירח הדבש בלה נכנסת להריון. הם חוזרים לפורקס ומגלים שהעובר פוגע והורג את בלה מבפנים. בלה מסכנת את חייה ומסרבת להפיל את התינוקת. הלידה מתבצעת על ידי ג'ייקוב ואדוארד, מכיוון שקארלייל לא באזור. מיד לאחר הלידה הופך אדוארד את בלה לערפדה בעזרת ארס שמוזרק ישר לליבה, בעוד ג'ייקוב "מוטבע" על בתם החדשה. בחלק השלישי של הספר, שמסופר מנקודת המבט של בלה הערפדה, הוולטורי באים לפורקס במחשבה שרנסמיי, בתם של בלה ואדוארד הנה יצור לא-חוקי שמסכן את עולם הערפדים. בלה ומשפחת קאלן אוספים חברים וביחד הם מצליחים לשכנע את הוולטורי בחפותם.

בסדרת הסרטים משחקת את בלה השחקנית קריסטן סטיוארט. מאייר אמרה שהיא הייתה "נרגשת מאוד" כששמעה על מינויה של סטיוארט, וכן שהייתה "מאושרת לקבל בלה שמחזיקה בניסיון [בז'אנרים שונים]", משום שלפיה ב"דמדומים" יש רגעים מז'אנרים שונים של סרטים.

[עריכה]אדוארד אנת'וני מייסן קאלן

אדוארד הוא ערפד בן 109 שנה, אבל נראה בן 17. בהוא נולד בשנת 1901 בשיקגו. הוריו מתו ממגפה שפרצה באותה תקופה וקראליל שינה אותו כאשר ראה שהוא נשאר לבדו בעולם. משפחתו עברה לפורקס מאלסקה לפני כמה שנים, והוא לומד בבית הספר עם אחיו. משפחת קאלן לא שותה דם אדם, אלא דם של חיות, ולכן הם מכנים את עצמם "צמחוניים". לאדוארד כישרון ערפדי-הוא מסוגל לקרוא מחשבות. אדוארד מתואר בסדרת הספרים על ידי בלה. הוא יפה תואר, כמו שאר בני המשפחה והערפדים בכלל, מקסים, מנומס, נחוש, ועקשן מאוד. הוא מאוד מגונן על בלה, יש לו נטייה להגזים במצבים שבהם הבטיחות של בלה נמצאת בסיכון. הוא שומר על דיבור ומנהגים מיושנים מחייו האנושיים בתחילת המאה ה -20.

ב"דמדומים" אדוארד פוגש את בלה סוואן, בת אנוש שאת מחשבותיה הוא לא מצליח לקרוא. אך לאחר שהציל את חייה הוא מתאהב בה. אדוארד מזהיר את בלה שלא כדאי לה להיות איתו אולם היא מתעלמת מהאזהרה. יחד עם שאר בני משפחת קאלן אדוארד מסכן את חייו ומצליח להציל את בלה פעם נוספת, הפעם מיידי ג'יימס - ערפד שרוצה להרוג אותה.

ב"ירח חדש" הפחדים של אדוארד לשלומה של בלה גוברים כאשר היא נפצעת בידה ביום הולדתה וג'אספר כמעט ולא מצליח להשתלט על עצמו. בניסיון להגן עליה הוא עוזב אותה ומשכנע אותה שהוא כבר לא אוהב אותה יותר, וממשיך הלאה עם המשפחה שלו. אדוארד שומע מאליס שבלה התאבדה, למרות שהיא רק קפצה מהצוק וג'ייקוב הציל אותה. בידיעה שהוא לא יכול לחיות בלעדיה הוא מנסה לשכנע קבוצה של ערפדים איטלקים, הוולטורי, להרוג אותו. יחד עם אחותו אליס, בלה ממהרת לאיטליה להציל את אדוארד, והן מצליחות להציל אותו תוך סיכון גדול. אדוארד מסביר לבלה למה הוא עזב אותה, ומתנצל בפניה. בסופו של דבר היא סולחת לו והם ממשיכים להיות זוג.

ב"ליקוי חמה" אדוארד ובלה הם זוג, ומבלים ביחד את רוב שעות היום. בלה רוצה שאדוארד יישכב איתה, בעוד אדוארד רוצה שהיא תינשא לו. הם מסכמים על עסקה אבל ויקטוריה, בת זוגו של ג'יימס, לא מניחה להם והם נאלצים להילחם איתה ועם צבא הטירונים שהיא בנתה.

ב"שחר מפציע" אדוארד ובלה מתחתנים, נוסעים לירח דבש, ובלה נכנסת להריון. בלה כמעט מתה בלידת ניתוח קיסרי, אבל אדוארד מוציא את התינוק ברגע האחרון והופך אותה לערפדה בהזרקת הארס שלו אל תוך ליבה, עם סיכון עצום. הוולטורי מתכוונים להשמיד את משפחת קאלן, כי הם חושבים שעברו על החוקים שלהם. אדוארד ובלה עומדים בפני הוולטורי יחד עם ידידים וחברים ומנסים לשכנע אותם שהתינוקת שלהם היא לא בת אל-מוות והיא אינה מהווה איום על קיומם. לאחר שמשפחת קאלן ניצלה אדוארד בלה ורנסמיי חוזרים הביתה בשלום. בסרט אדוארד מגולם על ידי השחקן רוברט פטינסון.

[עריכה]ג'ייקוב "ג'ייק" בלאק

ג'ייקוב מתואר בספרים כגבוה מאוד, מתנשא לגובה של מעל ל-2 מטר עם שרירי גוף עבים, כמו של שרירן. ג'ייקוב נולד בלה-פוש - שטח ששיך לשבט אינדיאני עתיק יומין, ולכן צבע העור שלו מתואר כאדמדם-חום. אמו של ג'ייקוב נפטרה בצעירותו, ויש לו שתי אחיות שאחת מהן, רייצ'ל, מוטבעת על פול, חבר בלהקה. תחביבו של ג'ייקוב הם מכונאות ומכוניות, וזה מה שהוא ובלה עושים בספר השני. בחופשות הקיץ בילתה בלה עם ג'ייקוב ומשפחתו בדיג וטיולים.

ב"דמדומים" לג'ייקוב יש תפקיד שולי יחסית. בלה מפלרטטת איתו כדי לסחוט ממנו מידע, והוא מספר לה את אגדות השבט - על "היצורים הקרים". הסיפור בעל התיאורים הרבים מוביל את בלה לתשובה האמיתית לגבי זהותו של אדוארד - הוא ערפד. בילי בלאק, אביו של ג'ייקוב, מתנגד לכך שבלה תתחבר עם הקאלנים ומזהיר אותה בכך שהוא שולח את ג'ייקוב לנשף הסיום שלהם.

ב"ירח חדש" בלה וג'ייקוב מתידדים, והוא עוזר לה להתמודד עם עזיבתו הפתאומית של אדוארד בכך שהוא מבלה איתה. באמצע הספר מתברר כי ג'ייקוב צאצא לזאבים השייכים לשבט הקווילוט, אויביהם הטבעיים של הערפדים.באנשי-זאב הם קצרי-רוח, אלימים, וכאשר מתעורר בהם הכעס הם אינם יכולים לשלוט בעצמם, ו"מתפוצצים" לצורתם הזאבית, לכן ג'ייקוב מבטיח להתרחק מבלה. הוא והלהקה מצילים את בלה מפני ערפד מחבורתו של ג'יימס. הוא מתנצל בפני בלה, אך נסוג כשהוא רואה את אליס בביתה.

ב"ליקוי חמה" ג'ייקוב שומר מרחק מבלה. היא מנסה לדבר איתו, אך הוא מתעלם ממנה. לאחר שהם משלימים ג'ייקוב מתוודה בפני בלה על אהבתו ומנשק אותה בניגוד לרצונה. בלה מכה אותו בלסת ושוברת את ידה. במסיבת סיום הלימודים בבית הקאלנים ג'ייקוב נותן לבלה צמיד עם גילוף של זאב מעשה ידיו, ואנשי-הזאב מתאחדים עם הקאלנים ולומדים איך להילחם בערפדים טירונים. ג'ייקוב מלווה את בלה למקום המחבוא שלה. בלילה הוא ואדוארד מנהלים שיחה עמוקה, ובבוקר בלה ואדוארד מתחילים לדון בתוכניות לנישואיהם, וג'ייקוב שומע את שיחתם וזועם. ג'ייקוב מאיים על בלה שהוא ימית את עצמו בקרב, אז היא מנשקת אותו כדי שלא יילך. בקרב, ג'ייקוב נפצע וכל צדו הימני מרוסק. מאוחר יותר בלה באה לבקר אותו, ואומרת לו שלמרות הכל היא בוחרת באדוארד, לכן ג'ייקוב נשבר.

ב"שחר מפציע" ג'ייקוב נעלם לחודשיים מהבית, ומנסה לחיות את שארית חייו כזאב. לאחר שהוא חוזר, הוא מתנצל בפני בלה ומאחל לה אושר. הוא מפתח עוינות חדשה כלפי אדוארד כשהוא מבין שהם הולכים לעשות סקס בזמן שהיא עדיין אנושית. לאחר שבלה חוזרת, הוא משוכנע שאדוארד שינה אותה לערפדה ודורש לתקוף את הקאלנים. בביקורו שם הוא מגלה שבלה בהיריון. ג'ייקוב מנסה לשכנע את בלה לעשות הפלה, אך היא מסרבת. הוא מספר לסאם על ההריון, וסאם דורש להרוג את בלה כי היצור שגדל אצלה בבטן מהווה איום. ג'ייקוב עוזב את הלהקה וליאה וסת' מצטרפים אליו. יחד הם שומרים על אדמות הקאלנים מפני סאם והלהקה ומבלים עם בלה. כשג'ייקוב חוזר אדוארד מבקש ממנו רשות להפוך את בלה לערפדה בגלל שהיא על סף מוות, וג'ייקוב מסכים בידיעה שאין לו ברירה. אחרי שבלה יולדת את רנסמיי, ג'ייקוב מוטבע עלייה וממציא לה את כינוי החיבה "נסי". עקב הטבעתו של ג'ייקוב סאם לא תוקף את הקאלנים, והם נעמדים לצידם כשהוולטורי באים לחסל את הקאלנים בגלל רנסמיי. בלה מתכננת נסיעה של ג'ייקוב ורנסמיי לברזיל, כדי להינצל מהטבח הקרוב. היא מזייפת דרכונים עבור שניהם ושומרת אותם בתיק של רנסמיי לעת צרה, אך הם לא משתמשים בהם. את גיקוב משחק בסרט השחקן טיילור לאוטנר.

[עריכה]דמויות משניות

 • קארלייל קאלן - ראש הקובן (ראש משפחת קאלן) והראשון שהשתנה ושינה את האחרים. בן זוגה של אסמי (אסמה). שולט בעצמו לגמרי כשבא במגע עם דם ואף עובד בתור רופא בבית החולים של פורקס. קארלייל נחמד ודואג לכולם: ערפדים ובני אדם כאחד. אביו היה כומר בלונדון במאה ה- 17. פיטר פסינלי משחק את קארלייל בסרט.
 • אסמי אן פלט אוונסון (אסמה) קאלן - משמשת את דמות האם במשפחת קאלן. בת זוגו של קארלייל והשנייה שהצטרפה למשפחתו (אחרי אדוארד). מחבבת את בלה מהרגע הראשון. את אסמה משחקת בסרט השחקנית אליזבת ריזר
 • מרי אליס ברנדון קאלן - מתוארת כאחותו האהובה ביותר על אדוארד. אוהבת את בלה מהרגע הראשון ומחשיבה אותה לאחותה מיידית. השתנותה לערפד בגדר מסתורין מכיוון שאינה יודעת מי או מתי שינו אותה. לאליס יש כוח - היא מגדת עתידות . אליס חשובה מאוד לבלה ואדוארד והיא הערפדה החמישית שהצטרפה לקובן של קארלייל . אליס וג'ספר היחידים שלא שונו על ידי קארלייל - ראש הקובן. בן זוגה הוא ג'ספר וויטלוק הייל . את אליס משחקת בסרט השחקנית אשלי גרין.
 • ג'ספר וויטלוק הייל - בן זוגה של אליס והשישי שהצטרף לקובן של קארלייל. בספר השני מולד ירח ג'ספר מנסה לנשוך את בלה בזמן מסיבת יום ההולדת שלה בביתם , כשנחתכה מחתיכת נייר. אולם בספר השלישי הוא עוזר ומתרגל לבלה. לג'ספר כוח שליטה ברגשות - הוא מרגיש את האנרגיה סביבו ומסוגל לשנותה. ג'ספר שונה על ידי מריה במשך מלחמת האזרחים ויחד איתה יצר צבא של חדשים ערפדים שרק שונו . הוא היה מאוהב במריה וחשב שגם היא בו . לבסוף כשהבין שהיה בסך הכל הבובה שלה הוא עזב אותה ומצא את אליס. את ג'ספר משחק בסרט השחקן ג'קסון ראטבורן.
 • רוזלי ליליאן הייל - בת זוגו של אמט והשלישית שהצטרפה למשפחת קאלן. היא לא אוהבת את בלה ואף מתוודה שמקנאה בה בגלל זכות הבחירה שלה - אם להשאר אנושית או להפוך לערפדה. בהתחלה נועדה לאדוארד אך רואה בו רק אח. מצאה את אמט כשדוב גריזלי תקף אותו והצילה את חייו. את רוזלי משחקת בסרט השחקנית ניקי ריד.
 • אמט מק'קרקי קאלן - בן זוגה של רוזלי והרביעי שהצטרף למשפחת קאלן. מחבב את בלה ונחמד אליה. החזק ביותר , מבחינה פיזית , במשפחת קאלן. רוזלי הצילה את חייו אחרי שעבר תקיפת דוב גריזלי. את אמט משחק בסרט השחקן קלן לוץ.
 • צ'ארלי סוון - אביה של בלה , ומפקד המשטרה של פורקס. דואג לבלה ולא ממש מחבב את אדוארד. את צ'ארלי משחק בסרט השחקן בילי בורקץ.
 • ג'סיקה סטנלי - אחת מחברותיה הראשונות של בלה בימיה הראשונים בבית ספר. אמה ידועה כרכלנית העיירה וגם ג'סיקה היא ילדה פטפטנית וקצת רכלנית.
 • אנג'לה ובר - אחת מחברותיה של בלה.ילדה שקטה,ביישנית והחברה שחביבה על בלה יותר מכל חברותיה.יוצאת עם בן צ'ייניץ
 • מייק ניוטון - אחד מידידיה של בלה.נער חביב ודברן. מאוהב בבלה.
 • טיילור - אחד ממכריה של בלה בבית הספר.נהיה ידידה לאחר שכמעט דרס אותו עם מכוניתו ואף הזמין אותה לנשף.
 • ג'יימס - ערפד,גשש שפוגש את בלה כשהוא חלק מלהקת ערפדים ומחליט לצוד אותה.בסוף הספר הראשון,הוא נהרג על ידי משפחת קאלן.
 • ויקטוריה - בת זוגו של ג'יימס וחלק מלהקתו. יש לה כישרון מיוחד:כישרון הישרדות.
 • לורנט - חלק מלהקת הערפדים של ג'יימס. עזב את הלהקה לאחר שהתחיל המצוד אחרי בלה והצטרף למשפחה של טניה,ידידה של קראלייל מדאנלי. הוא סיפר למשפחת קאלן על כך שג'יימס ירדוף אחר בלה בכל מקרה, משום שהוא גשש. נהרג בידי אנשי הזאב. בן זוגה של אחותה של טאניה אירנה.

[עריכה]כריכה

סטפני מאייר הסבירה, כי התפוח שעל העטיפה מסמל את הפרי האסור מספר בראשיתהתפוח מסמל את האהבה האסורה של אדוארד ובלה, כמו הפרי של עץ הדעת. בנוסף, התפוח מסמל גם בחירה - בחירתה של בלה להקריב עצמה למען אהבתה לאדוארד במקום לעזוב אותו.[3]

[עריכה]פרסים ומועמדויות

דמדומים זכה בהכרה ובכבוד רב, לרבות:

 • בחירת העורך של ה"ניו יורק טיימס"
 • הספר הטוב של השנה במגזין "פבלישרס וויקלי"
 • נמצא ברשימת " Top Ten Best Book for Young Adults" ו" Top Ten Books for Reluctant Readers" של איגוד הספריות האמריקאי

[עריכה]גרסת הסרט

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – דמדומים (סרט)

דמדומים עובד לסרט על ידי Summit Entertainment ומבוים על ידי קתרין הרדוויקקריסטין סטיוארט משחקת את איזבלה סוון ורוברט פטינסון משחק את אדוארד קאלן. התסריט נכתב על ידי מליסה רוזנברג. הסרט יצא בארצות הברית ב-21 בנובמבר [4]2008 ובישראל ב-18 בדצמבר[5]. גם שני הספרים הבאים בסדרה עובדו לסרטים.

מלבד עיבוד קולנועי זה, הספר, וכן הספרים הבאים אחריו, זכו גם למספר פרודיות, כגון Vampires Suck.

[עריכה]Midnight Sun

מאייר תכננה להוציא ספר המציג את אירועי דמדומים מנקודת מבטו של אדוארד קאלן, בניגוד ל"דמדומים" שנכתב מנקודת מבטה של בלה סוואן. מאייר נתנה לבמאית של "דמדומים", קתרין הארדוויק, ולרוברט פטינסון, המגלם את דמותו של אדוארד, לקרוא כמה פרקים מ"שמש חצות", בזמן צילום הסרט. 12 פרקים דלפו לאינטרנט וכתוצאה עצרה מאייר את כתיבת הספר.

[עריכה]קישורים חיצוניים

[עריכה]הערות שוליים

 1. ^ Twilight (Hardcover)Amazon.ca. אוחזר ב־2008-07-23.
 2. ^ Twilight (Paperback)Amazon.ca. אוחזר ב־2008-07-23.
 3. ^ What's with the apple?StephenieMeyer.com. אוחזר ב־2008-02-08.
 4. ^ http://www.stepheniemeyer.com/index.html
 5. ^ http://www.seret.co.il/movies/s_movies.asp?MID=2673
"דמדומים" מאת סטפני מאייר
דמדומים
סרט
מולד הירח
סרט
ליקוי חמה
סרט
שחר מפציע
סרט - חלק 1סרט - חלק 2
החיים השניים הקצרים של ברי טאנר‏  ‏Midnight Sun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סליחה מראש על אי

 

 

 

 

הנוחות או על טעויות

 

 

 

 

 


תוכן פוגע