ארמדיל

 

ארמדיליים (שם מדעי: Dasypodidae) הם משפחה של יונקים הנודעים בעיקר בשריון הגוף שלהם.

אורכו הממוצע של ארמדיל הוא כ-75 סנטימטרים, מראש ועד קצה הזנב.

הארמדיל מקורב לדוב הנמלים. ישנם מספר מינים של ארמדיל, הנבדלים זה מזה במספר הפסים הנראים בשריונם, ובמאפיינים אחרים.

מקום מחייתם הטבעי של כל מיני הארמדיל הוא ביבשת אמריקה, שם הם חיים בסביבות שונות. בארצות הברית קיים סוג יחיד של ארמדיל, הארמדיל בעל 9 פסים בשריונו, והוא נפוץ בעיקר במדינות שבדרום-מרכז ארצות הברית, ובפרט בטקסס (הארמדיל הוא גם "היונק הרשמי" של מדינה זו).

הארמדילים ניזונים בעיקר מחרקים, מזחלים, ומחסרי חוליות אחרים.

הארמדיל נוהג לחפור רבות, והוא משתמש בטופריו החדים כדי לחפור, הן לצורך מציאת מזון, והן לצורך בניית מאורות באדמה לחה, בדרך כלל בצד פלגים או נחלים שבקרבתם הוא חי.

ההגנה העיקרית של הארמדיל היא עורו החיצוני, המהווה שריון. טקטיקות ההישרדות של מיני ארמדיל שונים נבדלים זה מזה עד מאוד. מול איומו של טורף, הארמדיל בעל 3 הפסים מדרום אמריקה יתכרבל לצורת כדור. לעומתו, ארמדילים בעלי מספר פסים גדול יותר, אינם יכולים להתכרבל, ולכן יעדיפו לרוץ לתוך שדה קוצים. הארמדיל בעל 9 הפסים נוהג לקפוץ גבוה לאוויר כשהוא מופתע, ולכן נוטה להפגע ממכוניות יותר מחיות אחרות.

בעונת החיזור נוהג הארמדיל הזכר להתהפך בקפיצה כדי לזכות בתשומת-ליבה של הנקבה. לעתים קורה שהוא נוחת על ראשו, ואף שהדבר לא גורם נזק, הוא בהחלט מקטין את סיכוייו לזכות בחסדיה של הארמדילה שאחריה הוא מחזר.

הארמדיל הוא אחת החיות היחידות (למעט האדם, הארנבת, העכבר וסוגי קופים מסוימים) הנדבקות במחלת הצרעת, ולפיכך הם משמשים רבות בחקר המחלה. הם רגישים במיוחד למחלה בשל חום גופם הנמוך שנוח לחיידק הצרעת.

ארמדילי תשע החגורות (שם מדעי Dasypus novemcinctus) משמשים במחקר המדעי גם בשל מערכת הרבייה המוזרה שלהם: בכל המלטה נולדים ארבעה ארמדילים זהים מבחינה גנטית. היות שהם תמיד זהים, רביעיות ארמדילי תשע החגורות שימושיות למחקרים מדעיים, התנהגותיים ורפואיים הדורשים קבוצות של נבדקים ללא הבדל גנטי. החשיבות הגבוהה של ארמדיל תשע החגורות למחקרים נובעת מהעובדה שמלבדו אין אף יונק אחר אשר באופן קבוע ממליט תאומים זהים מבחינה גנטית.

קיים יום מיוחד בשנה בו בני האדם (בעיקר באמריקה) חוגגים את קיומו של הארמדיל. יום זה זכה לכינוי "יום הארמדיל" ובאנגלית - Armadillo Day. ביום זה נהוג להכין דגלים עליהם מופיעים תמונות וציורים של ארמדילים, בובות בדמות הארמדיל וכן כובעים ופסלים בדמותו.

 

מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
על־סדרה: דלשינאים
סדרה: ארמדילאים
משפחה: ארמדיליים
סוגים

ראו בגוף הערך.

שם מדעי
Dasypodidae

ארמדיל

תוכן פוגע