ברוכים הביאים

משחק החיים (טלנובלה)

עלילה

הסדרה, אשר עוקבת אחר עולם התיאטרון והדמויות הפועלות בו, מנהלים, במאים, שחקנים, אנשי הפקה וסובביהם, מספרת בעיקר את סיפור אהבתם של ירון שר (גיא אריאלי), אדם אלמוני המתגלה כשחקן וזמר מוכשר, וליה ברגר (לירון וייסמן), במאית תיאטרון מנוסה, על רקע סודות רבים מהעבר, המונעים מהם לפתח את מערכת היחסים ביניהם, ופיתוח ההצגה העתידית "רומיאו ויוליה". בנוסף לקו עלילתי ראשי זה, מצטרפות עלילות שונות בין הדמויות, כמו סיפור האהבה של קובי גבע (ניר לוי), שחקן ובעלה של ליה, וריקי בן-חיים (יעל שרוני), אחותה למחצה; המשולש הרומנטי המסובך בין מנהל התיאטרון ואביה של ליה, שאול ברגר (דן תורן), אשתו המפיקה נירה ברגר (איילת מרגלית) ובת-זוגו לשעבר ואמו של ירון, מיכל שר (חגית דסברג); סיפורם של ארז חסון (רון שחר) וענבר גלילי (עמנואל הורי); וסיפורה של רותם פריד (נירית קופל), אשר מתחזה לדמות גברית בשם רם מימון, במטרה להתקבל להצגה, ונכנסת במפתיע לחייהם של הזוג זיו מדמוני (אולי שטרנברג) ושירן חסון (אפרת בוימולד). אל סיפורים אלו מצטרפות דמויותיהם של הנוכל אודי גבע (מתי סרי), אמה של מישל-סוניה שחורי(מרים גבריאלי) והשחקנית יעל קליין (מיכל טראוריג).

הצלחת הסדרה

"משחק החיים" זכתה להצלחה חסרת-תקדים, ולאחוזי צפייה גבוהים. בפרק סיומה זכתה לרייטינג גבוה מלחדשות ביום בו התבצעו שני פיגועי טרור.‏[1] לקראת פרקי סיומה קיימה ההפקה אירוע הקרנת שני הפרקים האחרונים, אליו הגיעו אלפי מעריצים. בשנת 2005 אוזכר סיפור הליהוק של הסדרה בטלנובלה "טלנובלה בע"מ", בה סופר סיפור החלפתה של השחקנית הראשית, בעוד שב"משחק החיים" הוחלפה בקי גריפין, אשר הייתה אמורה לשחק את ליה ברגר, בלירון וייסמן.

בנוסף, נחשבת "משחק החיים" לטלנובלה הקומית הראשונה, כאשר ניתן מקום נרחב בעלילה לסצנות קומיות. "משחק החיים" נחשבת למבשרת הגל הקומי של הטלנובלות ה"מודעות לעצמן", אלה ש"לא לוקחות עצמן ברצינות", שבא אחר כך, בהן "השיר שלנו", "טלנובלה בע"מ" ועוד. למעשה, מאז "משחק החיים", לא נרשמה טלנובלה מלודרמטית בנוסח הטלנובלות הדרום אמריקאיות

צוות שחקנים

 • ליה ברגר (לירון וייסמן): הבמאית של תיאטרון "הכוכב". בתה של נירה ואחותה למחצה של ריקי. בתחילת הסדרה הייתה אשתו של קובי, עד שגילתה שהוא בוגד בה בסתר עם אחותה ריקי. גילתה את ירון בשעה שליווה את ארז חברו הטוב לאודישן של רומאו, וניבאה לו את עתידו כשחקן בתיאטרון והתאהבה בירון במהלך העונה. כל חייה חשבה שהיא ביתו של שאול, ולאחר שהתגלה שירון הוא בנו של שאול, נחרדה לשמוע שנכנסה להיריון מירון, אחיה כביכול. היא וירון מנסים לשים קץ לחייהם מהדיכאון שנפל עליהם בליקחת כדורים רבים. הם ניצלים כשענבר, ריקי ונירה מגיעות לדירה של ענבר ומגלות את מעשה ההתאבדות של השנים. לבסוף מתגלה שאביה הביולוגי של ליה הוא שחקן שניהל סטוץ עם אימה ושומרת את התינוק. בפרק האחרון שיחקה את יוליה בהצגה, ומגלה לאהבת חייה שהיא יכולה להיות איתו.
 • ירון שר (גיא אריאלי): בנה של מישל ונכדה של סוניה. מעולם לא הכיר את אביו, וחשב שהוא גיבור חייל שמת בצבא. בסוף הסדרה התברר לו שאביו הוא שאול. חברו הטוב ביותר הוא ארז, על אף שבמהלך הסדרה ביצע מזימה בה הפליל את ירון בלקיחת סמים כדי להשיג את תפקיד רומיאו. התאהב בליה מהרגע הראשון שראה אותה. בפרק האחרון שיחק את רומיאו בהצגה.
 • קובי גבע (ניר לוי): בנו של אודי. היה נשוי לליה, אך השניים נפרדו כאשר היא גילתה שהוא בגד בה פעמים רבות עם אחותה ריקי. בהמשך הופך לבן זוגה של ריקי.
 • ריקי בן-חיים (יעל שרוני): בתה של נירה, ביתו החורגת של שאול ואחותה למחצה של ליה. לפי דעתה תמיד הייתה הכבשה השחורה של המשפחה, נירה ושאול תמיד התייחסו יותר אל ליה, ועל כך קינאה בה שנים רבות. היא נשואה לתומר, אך הוא שכח ממנה עקב תאונת דרכים קשה. בת זוגו של קובי.
 • נירה ברגר (איילת מרגלית): אשתו של שאול, ויש לה שתי בנות מגברים אחרים, עקב בגידותיה בשאול בעבר, ואף עם חברו הטוב ביותר דאז, אודי. אישה מרירה במיוחד. חברתה הטובה ביותר היא בתיה שמתגלה בסוף כחולת נפש בעלת פרצופים רבים. כאשר הייתה המזכירה שלו בתיאטרון, שיקרה לשאול וגרמה לו לעזוב את מישל בדיוק כשהאחרונה גילתה שהיא בהיריון ממנו. יזמה את ההפללה של ירון בלקיחת סמים שארז ביצע. לבסוף שאול עוזב אותה עקב מזימתם שלה ושל אודי להשתלט על התיאטרון, והיא נשארת בלי כלום.
 • שאול ברגר (דן תורן): בעלה של נירה, אביו של ירון ואביהן החורג של ליה וריקי. הכניס את מישל להיריון, אך לא ידע מכך, עקב מזימתה של נירה שהייתה המזכירה שלו. לבסוף מגלה שהוא אביו הביולוגי של ירון ומחליט לחיות עם מישל וירון.
 • אודי גבע (מתי סרי): אביו של קובי. רודף שמלות שלא מצליח לקיים זוגיות ותמיד פוגע בבנות זוגו. בעבר היה חברו הטוב של שאול, עד שנודע לו שאודי שכב עם נירה. במהלך הסדרה מכניס את ענבר להיריון ואז נפרד ממנה כשהוא שומע על כך. לקראת סוף הסדרה משתלט על התיאטרון ביחד עם נירה, אך כששאול מקליט אותו מטריד מינית את יעל, הוא נאלץ לוותר על התיאטרון.
 • מיכל שחורי/מישל שר (חגית דסברג): בתה של סוניה ואימו של ירון. נאמרה על ידי נירה ששאול לא רוצה אותה, ועזבה לארצות הברית עם ירון בנה.
 • סוניה שחורי (מרים גבריאלי): אימה של מישל וסבתו של ירון. במהלך הסדרה מאמצת את אפי שנפגשו השניים בבית החולים,שהיא הייתה שמה בגלל שלא הרגישה טוב. לאחר כמה זמן היא נפטרת ממחלת הסרטן.
 • ארז חסון (רון שחר): אחיה של שירן וחברו הטוב ביותר של ירון. קינא בו על כך שירון הצליח בכל מה שארז נכשל. גר עם שירן בשעה שהוריהם גרים באילת. במהלך הסדרה מנסה להשיג מירון את תפקיד רומיאו ואף מפליל אותו בשימוש בסמים. לאחר מכן הם חוזרים להיות חברים. במהלך הסדרה היה בן זוגן של יעל, רותם וענבר,ובסוף נשאר עם ענבר.
 • זיו מדמוני (אולי שטרנברג): עובד בקפיטריה של התיאטרון, שם הכיר את שירן שהתחתנה איתו ואז התגרשה ממנו, ואת רותם, שהתאהבה בו מהרגע הראשון. בהמשך הוא מתיידד עם רותם, המחופשת לבן בשם רם. במהלך הסדרה קרוע בין אהבתו לרותם לבין אהבתו לשירן. לבסוף הוא הופך לבן זוגה של רותם.
 • שירן חסון (אפרת בוימולד): אחותו של ארז. בתחילת הסדרה היא מתחילה לעבוד בקפיטריה של זיו, והשניים מתחתנים ומתגרשים. בסוף הסדרה היא מגלה שהיא לסבית.
 • רותם (ליכטר) פריד/רם מימון (נירית קופל): אחותו של אפי, הסובל מפיגור שכלי קל. דודה הטריד אותה מינית בצעירותה והיא עזבה את הבית לאחר שהוא מת, מפני שהוריה חשבו שהיא משוגעת עקב סיפוריה על דודה. בהמשך מגלה שהוריה מתו בתאונת דרכים ושאחיה אצל משפחה אומנת. בתחילת הסדרה מנסה להתקבל לתיאטרון, אך לאחר שלא מצליחה, היא מתחפשת לבן בשם רם. בהמשך היא מתאהבת בזיו, שלא רואה את אהבתה אליו ומתחתן עם שירן. בסוף הסדרה הופכת לבת זוגו של זיו ומאתרת את אחיה אפי.
 • ענבר גלילי (עמנואל הורי): מיסטיקנית שפועלת לפי קלפי טארוט. חברתה הטובה ביותר היא ליה. במהלך הסדרה נכנסת להיריון מאודי ומפילה את התינוק. בסוף הסדרה היא מאמצת את טל, ילדה יתומה. היא הופכת להיות בת זוגו של ארז לקראת סוף הסדרה.
 • יעל קליין (מיכל טראוריג): במהלך הסדרה היא הייתה זוגם של ארז ויותר מאוחר של ירון. מוטרדת מינית על ידי אודי, אך שאול מקליט את ההטרדה וגורם לאודי לאבד את חלקו בתיאטרון.
 • תמר פוטרמן/בתיה ליפסקין (נינה קוטלר): מטורפת בעלת פרצופים רבים. חברתה הטובה ביותר היא נירה. במהלך הסדרה מתאהבת פעמיים, בתומר ובקובי ובסוף מתברר כי היא נמלטה ממוסד לחולי נפש והיא נאלצת לחזור אליו.
 • אפרים "אפי" ליכטר (ירון עצמון): אחיה של רותם הסובל מפיגור שכלי קל. במהלך הסדרה מאומץ על ידי סוניה, ולאחר שפוגש שוב את רותם, מחליט שיגור קצת אצל מישל וקצת אצל רותם.
 • אלפסי (אייל רוזלס): מאפיונר, חבר של גנגנה, רודף אחרי ריקי וקובי כדי לנקום בהם על כך שריקי הרגה את גנגנה. חושב שקובי הרג אותו, ובסוף נתפס על ידי המשטרה בעזרת קובי וריקי. בפרק האחרון בורח מהכלא וחוזר לנקום.
 • יצחק גנגנה (דוד קיגלר): מאפיונר מסוכן שמתאהב בריקי. באחד הפרקים מאיים עליה באקדח והיא גורמת לו לירות בעצמו. קובי וריקי מסתירים את גופתו.
 • שחר עדן (עפר שכטר): שחקן טלוויזיה ותיאטרון מפורסם. מנהל מערכות יחסים עם שירן ורותם.
 • תומר / ריקרדו (אייל שכטר): בעלה של ריקי ששכח ממנה עקב פגם במוחו. ניהל מערכת יחסים עם בתיה. נורה על ידי מאפיונרים שהתבלבלו בינו לבין קובי
תוכן פוגע