נימפית מצויצת, (בלטיניתNymphicus hollandicus; באנגלית: Cockatiel) או קוֹקָטִיל. בישראל ישנה טעות נפוצה בהגיית השם כאשר לעתים מכנים מין זה בשם "קוקטייל" (כשם המשקה).

הנימפית המצויצת היא מין של תוכאי ממשפחת הקקדואיים. הנימפיות המצויצות ידועות כחיות מחמד טובות בשל היותן ידידותיות ביותר וכן בשל היותן קלות ונוחות לגידול.

הנימפיות המצויצות נפוצות כמעט בכל אוסטרליה שם הן משגשגות.

אורכן כ-30 ס"מ ומשקלן כ-100 גרם. צבע הנימפיות המצויצות בטבע הוא אפור עם פנים צהובים ולחיים כתומות־אדומות. צבע הנקבות אף הוא אפור אך צבעי הפנים והלחיים דהוי יותר, כמו כן צבע זנבן מפוספס בגווני אפור. בשבי ניתן למצוא אותן גם בצבעים כמו קינמון, לוטינו, פנינה ומוטציות אחרות. אורך חייהן של הנימפיות המצויצות הוא 10-12 שנים. כמו כן לנימפיות המצוייצות אין יכולת דיבור טובה, ואם ידברו, ידברו הזכרים באופן בלתי ברור. לעומת זאת, לנמפיות המצוייצות יש יכולת חיקוי סבירה, והם יחקו כל צליל שיעניין אותן.

מין זה מוכן לרבייה בגיל שמונה חודשים. בני המין מתרבים בקלות בשבי ומטילים כ-5 ביצים בהטלה. זמן הדגירה נמשך כ-18 ימים שבסופם בוקעים לעולם גוזלים בעלי מספר מצומצם של נוצות צהובות או לבנות במוטציות מסוימות. ההורים ידאגו להאכיל את הגוזל בערך 33 ימים וזמן הגמילה הוא 3 שבועות ואז הם מגיעים לבגרות.

תוכן פוגע