דברים אל בת הים הקטנה

לחצו פה והוסיפו את האתר שלי ל

שלום שלחו אל האמאל מה אתם חושבים אל האתר שלי {maysan_al@hotmail.co.il}

בת הים הקטנה הייתה הבת הצעירה מבין חמש בנותיו של מלך הים. היא התגוררה בארמון מפואר במצולות הים יחד עם בני משפחת המלוכה והייתה בעלת יכולות שירה מיוחדות ביותר. בגיל 15 רשאית כל בת ים לעלות על פני המים. מאחר שהייתה הצעירה ביותר נאלצה בת הים להמתין במשך מספר שנים עד שיורשה לה לעלות על פני המים, כשבמשך השנים הקשיבה בשקיקה לסיפוריהן של אחיותיה הגדולות על נפלאותיו של העולם הנמצא מעל פני הים.

ביום הולדתה ה- 15, בפעם הראשונה בה עלתה על פני המים, התגנבה בת הים הקטנה אל אוניית פאר עליה חגג נסיך צעיר את יום הולדתו. בת הים הקטנה התאהבה בו ממבט ראשון. במהלך החגיגה המפוארת פרצה בים סערה אשר הציפה את הספינה והטביעה אותה על כל נוסעיה. בת הים הקטנה שהייתה עדה למאורע נחלצה לעזרת הנסיך והצילה אותו מטביעה. במשך לילה שלם נשאה אותו בחיקה עד שהביאה אותו לחוף מבטחים כשהוא חסר הכרה. היא הסתתרה בין סלעי החוף עד לבואה של נערה צעירה, חניכת המנזר שעל החוף, לעזרתו של הנסיך. כשהתעורר הנסיך הודה נרגשות לנערה שהצילה אותו. ובת הים הקטנה חשה צער רב על כך שלעולם לא יוודע לנסיך שהיא זו שהצילה אותו למעשה.

בת הים הקטנה החליטה שהיא מעדיפה לוותר על כל שלוש מאות שנות חייה כבת ים ועל חיים בחיק משפחתה למען נשמה בת אלמוות (שבת ים יכולה להשיג רק אם תגרום לבן אדם לאהוב אותה יותר משהוא אוהב את הוריו) ויום אחד כבת אנוש לצד הנסיך. ואולם לאחר שהבינה שלא תוכל לזכות באהבתו של הנסיך אם לא תהיה בת אדם, החליטה לבקש עזרה ממכשפת הים. המכשפה הסכימה להכין לה שיקוי שיהפוך את זנב הדג שלה לזוג רגליים כדי שתוכל להיראות כמו כל בת אדם אחרת. אך כתוצאה מכך כל צעד שתצעד יכאב כאילו סכינים חדים מפלחים את כפות רגליה. כמו כן דרשה המכשפה בתמורה לשיקוי את קולה הנפלא של בת הים כשמשמעות הדבר היא שבת הים תהפוך לאילמת. כמו כן הוסיפה שאם הנסיך יתאהב בה וינשא לה תהפוך בת הים לבת אנוש לכל דבר, אך אם הנסיך ישא אשה אחרת, תהפוך בת הים לקצף גלים בשחר יום נישואיהם (כך בני ים מתים). בת הים החליטה לקחת את הסיכון והסכימה להצעת המכשפה. לאחר שזו הכינה את השיקוי, חתכה את לשונה של בת הים כך שלא יכלה עוד לדבר.

כשעלתה מעל פני הים שחתה בת הים הקטנה אל מרגלות ארמונו של הנסיך, שם שתתה את השיקוי. כתוצאה מכך פקד אותה כאב עז והיא התעלפה. כשהתעוררה מצאה את הנסיך רוכן מעליה וגילתה שזנבה הפך לזוג רגליים. כששאל אותה הנסיך לשמה לא יכלה בת הים הקטנה האילמת לענות ולספר לו מי היא, אך מתוך רחמים אסף אותה הנסיך לארמון שם הפכה להיות האדם הקרוב לו. בתקופה בה חייתה כבת אנוש על פני האדמה סבלה מכאבים עזים כמו שחזתה המכשפה, אך השהות לצד הנסיך שלה הייתה ככפרה על כך.

ערב אחד סיפר לה הנסיך בצער על אותו ערב בו טבעה ספינתו ועל העלמה הצעירה שהצילה אותו, והתוודה בפניה כי היא אהובתו האמיתית. אך לעולם לא יוכל לשאתה לאשה כיוון שהיא נזירה שגרה בהיכל קודש. כמו כן הוסיף וסיפר לה שהוא מתכוון לשאת אותה לאשה, כי היא האדם הקרוב ביותר שיוכל אי פעם לאהוב. ועל אף שמגיעה נסיכה אחרת, בת מדינה אחרת, שאותה בחר לו אביו לכלה, הוא מתכוון להינשא רק לה. בת הים הייתה מאושרת על כך שהיא עומדת להנשא לנסיך אהוב ליבה ולהפוך לבת אדם.

כשהגיעה הנסיכה המיועדת מארצה לארצו של הנסיך גילה הנסיך להפתעתו ולשמחתו כי היא אותה נערה שהצילה את חייו ואותה אהב. בת הים הקטנה הבינה כי גורלה נחרץ.

בליל הכלולות התלוותה בת הים אל הנסיך וכלתו על האוניה בה הפליגו לחגוג את יום כלולותיהם. בלילה, כששכבה וחכתה לקרן השמש הראשונה שתגיח ותהפוך אותה לקצף גלים, עלו אחיותיה על פני המים וספרו לה שהתחננו למכשפה למנוע את מותה. המכשפה, שקיבלה בתמורה את שערותיהן, נתנה להן סכין אותו היה על בת הים הקטנה לתקוע בליבו של הנסיך כדי להציל את עצמה. בת הים נכנסה אל חדרו של הנסיך במטרה לעשות את המוטל עליה כדי להינצל אך לא הייתה מסוגלת להרוג את הנסיך שכה אהבה ולכן הטילה עצמה אל המים בדיוק כשבקעו קרני השמש הראשונות והיא עמדה להפוך לקצף גלים. ואז, ברגע בו עמדה לימס במים, הרגישה כי היא מרחפת על כנפי הרוח אל השמים, שם אספו אותה בנות האוויר, שתפקידן לקרר את הארצות החמות ולהביא ריח לפרחים. בת הים הקטנה הפכה לבת אוויר לבת אלמוות ויחד עם בנות האוויר עמלה שלוש מאות שנה בעשית מעשים טובים על מנת ליצור לעצמה נשמה בת אלמוות.

[עריכה] ניתוח האגדה

תוכן פוגע