שלום וברוכים הבאים לעולם של דרדסים!!!עכרגע

בדף הזה יהיה הסבר על הדרדסים - על הסיפור שלהם, על הדרדסים עצמם ואפילו על כל דרדס בניפרד.

(כל המידע מועתק מויקיפדיה)

עלילה

הדרדסים הם יצורים כחולים קטנטנים עם כובעים לבנים אשר גרים בכפר קטן וקסום בלב יער בבתים צבעוניים דמויי פיטרייה. חייהם השקטים והטובים מופרים על ידי בני האדם ובהם גרגמל המכשף הרשע. גרגמל רוצה ללכוד את כל הדרדסים כדי לאכול אותם ולהשתמש בהם בפורמולה קסומה ליצירת זהב. החתול של גרגמל, חתחתול, עוזר לגרגמל בניסיונותיו ללכוד את הדרדסים, אולם בראש מעייניו עומדת טריפת הדרדסים. כמעט כל הדרדסים דומים זה לזה. כמעט כולם זכרים(חוץ מדרדסית), נמוכים, בעלי עור כחול, מכנסים לבנים עם חור לזנבות הקצרים שלהם, כובע לבן ואביזר נוסף המזוהה עם האישיות הייחודית של כל דרדס (למשל, כובע טבחים, עפרון, משקפיים, פרח ועוד).

 

 

 

 

הדרדסים הזכרים כמעט שאינם מופיעים בלי הכובעים שלהם, ומתחת לו הם קירחים לגמרי. בפרק אחד של הסדרה זללני מסיר את כובע הטבח שלו ונותן לדרדסאבא עוגה אשר הסתיר מתחת לכובע, ובאותו רגע מתגלה ראש קירח. בפרק אחר קופץ דרדסאבא ממיטתו וכובעו מתעופף באוויר לשנייה, בה אפשר לראות בבירור שחוץ מזקן ושפם הוא קירח.

בנוסף לכך, בתערוכה בנושא הדרדסים אשר מוצגת בבלגיה, תלויה על הקיר תמונה של דרדס קד קידה ומוריד את כובעו, שמתחתיו הוא קירח.

 

 

 

 

כל הדרדסים מלבד דרדסתינוק, דרדסית, שובבית והדרדסונים הם בני למעלה ממאה שנים. כמו כן קיימים למעלה ממאה דרדסים שונים.

דמויות

 

דרדסאבא (מוצי אביב / שי הלפמן): אביהם של הדרדסים. בן 583 שנה. בעל זקן לבן וכובע אדום (להבדיל מיתר הדרדסים שכובעם לבן). דרדסאבא הוא חכם ובעל ידע רב. הוא קוסם בעל ניסיון רב במיוחד בהכנת שיקויים מיוחדים וכישופים. לרוב נמצא בביתו, עוסק בקריאת ספרים או בבדיקת המצאותיו של חרוצון, לעתים קרובות עם בר-מוח לצדו.

 

 

 

 

 

דרדסית (ציפי שביט / גיתית שובל): דרדסית הייתה הדרדס היחיד ממין נקבה בכפר, עד לבואה של שובבית. בעלת שיער בלונדיני גלי ארוך, ריסים ארוכים, שמלה לבנה ועקבים גבוהים. היא מושא אהבתם של כל הדרדסים בכפר, כולל דרדסאבא. דרדסית נוצרה על ידי גרגמל (עונה 1 פרק 1), כדי שבעזרתה יוכל למצוא את כפר הדרדסים בכך שתגרום לקנאה ולתחרות בין הדרדסים. גרגמל השאיר אותה ביער, שם בר-כח נתקל בה במקרה והביא אותה איתו לכפר הדרדסים. תוכניתו המקורית של גרגמל נכשלה משום שאף כי חלק מהדרדסים התאהבו בה ועשו דברים בהשפעתה (כמו הצפת הכפר) הם היו עסוקים ולא מספיק פתיים לנסיונות שלה להביאם לגרגמל. דרדסאבא ריחם עליה כאשר היא התחרטה על הצפת הכפר והסגירה את היותה שליחת גרגמל, ובעקבות כך הוא הסיר ממנה את הכישוף והיא הופכת מדרדסית שחורת שיער, לדרדסית בלונדינית יפהפייה וטובת לב וכעת כל הדרדסים מתאהבים בה אף יותר.

בר-כוח (שמעון כהן / דן שצברג): הדרדס החזק ביותר. יש לו קעקוע של לב אדום על הזרוע. ספורטאי וחובב הרמת משקולות. עקב בגרותו היחסית, נחשב לסגנו של דרדסאבא. ידידו הטוב של בר כוח הוא חרוצון ולעתים הם עובדים ביחד על פרויקטים כגון בנייתו ותחזוקתו של סכר הדרדסים.

בר-מוח (אבי אוריה / דן שצברג): דרדס ידען, אך שחצן ומרגיז. מרכיב משקפיים. נוהג לצטט את דרדסאבא ונחשב לסגנו, לפחות בעיני עצמו. בר-מוח נוהג להשתחצן בקרבתו לדרדסאבא, ולעתים קרובות מטיף מוסר לדרדסים ומאיים עליהם שילשין עליהם לדרדסאבא. רוב הדרדסים אינם אוהבים את בר-מוח, וכאשר הוא מטיף להם מוסר, הדרדסים נוהגים לחבוט בו ולהעיף אותו למרחק רב והוא נוחת על ראשו. בר-מוח הוא חברו הטוב של ביש גדא.

ביש גדא (שמעון כהן / אילן חזן): דרדס מגושם, גמלוני וחסר מזל. ידידו הטוב ביותר של בר-מוח, ובעצם היחיד שמסוגל לסבול את הטפות המוסר שלו.

קונדסון (מוצי אביב ושפרירה זכאי לסירוגין / שגית שמיר): דרדס חובב מעשי קונדס, כאשר המטרה העיקרית שלו היא בר-מוח. נוהג לתת במתנה חבילה ארוזה בעטיפה צהובה עם סרט אדום תוך כדי קריאתו "הפתעה!". החבילה אשר מכילה נפץ מתפוצצת בפניו של הפותח לקול צחוקו של קונדסון. רוב הדרדסים לבסוף מתרגלים למעשי הקונדס של קונדסון ויודעים על המתנות המתפוצצות שלו, ולכן מסרבים לפתוח אותן. היחידים שעדיין נופלים בפח ופותחים את המתנות שלו הם ביש גדא ובר-מוח.

חרוצון ( לסירוגין איציק סיידוף ,שמעון כהן ודודיק סמדר / זהר סדן): דרדס חרוץ, בעל סרבל ועיפרון מעל אוזנו, איש התחזוקה והממציא של הדרדסים. ממציא ובונה כל הזמן מכונות חדשות לקהילת הדרדסים. חברו הטוב הוא בר-כוח (פרט למריבה ביניהם בפרק "רומיאו ודרדסית").

לכלוכון (שפרירה זכאי): דרדס מלוכלך מאוד, בעל חיבה ללכלוך, לזבל ולפירות רקובים. בעל זבוב כחיית מחמד.

רגזני (יוני חן): דרדס רגזן וזעפן בעל גישה שלילית. מתלונן תמיד, ותמיד אומר "אני שונא (כל מה שיעלה בדעתו)".

ישנוני (יוני חן / רון דרויאן): דרדס חובב שינה במיוחד. מסוגל לישון בכל מקום ובכל מצב.

זללני (אבי אוריה ויוני חן לסרוגין): דרדס חביב שכל עיסוקו היה להכין ולאכול מטעמים שונים, הוא קצת שמנמן. הוא יודע בעל פה מתכונים רבים ומבשל מנות רבות מדי יום (לרוב אופה). משום שהדרדסים צמחונים, הוא לעולם לא מבשל מנות בשריות, אך הוא כן משתמש בביצים. הוא תמיד חובש כובע טבחים.

גנדרני (יוני חן): גנדרני הוא דרדס ססגוני, אשר חובש פרח על כובעו. רוב הזמן הוא מביט על בבואתו במראת היד בה הוא מחזיק (נרקיסיזם) אותה הוא נוהג לרוב לנשק. דוגמה לטרנד המטרוסקסואל המודרני. בפרק "רובין הודרדס" מתגלה שהוא יודע לקלוע היטב בחץ וקשת.

פחדני (איציק סיידוף): דרדס פחדן במיוחד, נבהל מכל דבר. רוב הזמן הוא רועד מפחד. משום כך הדרדסים נוהגים להתגרות בו לעתים קרובות.

נשפני (לסירוגין יוני חן ו שמעון כהן) : דרדס שאוהב לזייף עם חצוצרה ועולה לכולם על העצבים. מוזיקאי, מחזיק בביתו כלים מוזיקליים שונים למרות שחיבתו היא בעיקר לחצוצרה. הוא נוהג לעתים קרובות לזייף בחצוצרה בקול גבוה וגורם לדרדסים האחרים לסתום את אוזניהם מרוב תסכול.

חולמני (יוני חן, לסירוגין גם אבי אוריה): חלומו הוא לעזוב את הכוכב ולטייל בחלל לכוכבים אחרים. בפרק אסטרו דרדס בו חוגגים הדרדסים את יום הולדתו, מביע חולמני בקשה להגיע לחלל החיצון. חולמני המאוכזב מכך משאלתו עוד לא התגשמה מחליט לבסוף לבנות חללית בעצמו (אשר לא עובדת). משום שחולמני שוקע בדיכאון מחליטים חבריו להשלות אותו כדי לגרום לו לחשוב כי הגשים את חלומו. דרדסאבא מספר לחולמני שהוא תיקן את החללית שלו. כמו כן, דרדסאבא מורה לחולמני לשתות משיקוי שינה שהוא הכין (מעמיד פנים שהשיקוי אמור לתת לו כוח). כאשר חולמני "ממריא", הדרדסים בעצם מרעידים את החללית ונותנים לו לחשוב שהוא באמת המריא ואז הוא נרדם. בזמן שהוא ישן הדרדסים מפרקים את החללית ולוקחים אותה עם חולמני ללוע של הר געש כך שיחשוב שהוא נחת על כוכב. כאשר הם מגיעים להר הגעש, דרדסאבא נותן לכל הדרדסים שיקוי אשר הופך אותם לירוקים, בעלי שפתיים לבנות ושיער שחור מסולסל - כדי לגרום לו לחשוב שהם חיזרים. כאשר חולמני מתעורר הוא פוגש בהם. הוא כל כך מרוצה מהכוכב החדש שהוא מחליט להישאר שם לנצח. דרדסאבא מצליח לשכנע אותו לחזור לכדור הארץ ולבסוף הוא מחליט לחזור מבלי לדעת שמעולם לא עזב.

ציורון (איציק סיידוף / גדי לוי): ציורון הוא לא רק דרדס צבע, הוא פעיל ברוב תחומי האומנויות החזותיות. לרוב הוא לובש ז'קט אדום עם עניבה שחורה. נראה לרוב מצייר או מפסל. בעל מבטא צרפתי.

נועזי (אלן קאמינג/רובי מסקוביץ): מופיע רק בסרט התלת-מימדי, הוא אמיץ ונועז אך גם פזיז. הוא לובש חצאית ויש לו שער, דבר נדיר בקרב הדרדסים.

איכרי (איציק סיידוף): חקלאי אשר מגדל גידולים חקלאיים בשביל הדרדסים. לובש סרבל בצבע ירוק כהה, כובע קש ונועל כפכפי עץ.

משוררוני (אבי אוריה): דרדס שיר הוא המשורר של הכפר. רגיש מאוד ובעל נטיות אמנותיות, הוא מעביר את רוב זמנו בשיטוט בטבע ובאלתור שירים על הטבע, ולעתים רבות מתקשה לחרוז.

חייטון: דרדס שאחראי על התפירה. חובש כובע עם חוט ומחט נעוץ בכובעו.

דרדס קור: דרדס אשר חש בקור בלי קשר למזג האוויר שבחוץ. לובש על צווארו צעיף המכסה את פיו.

דרדס פסל: דרדס אשר עוסק בפיסול. נושא עליו פטיש ואיזמל.

דרדס תינוק: נולד בליל ירח כחול בתחילת העונה השלישית, מאורע שקורה רק פעם בחמישים שנה, ונלקח אל כפר הדרדסים בעזרת החסידה. הדרדסים חושבים בתחילה כי הוא התינוק הביולוגי של דרדסית ומנסים לגלות מי הוא אביו, אך הם לבסוף מפסקים לנסות ולנחש כאשר התינוק מטופל בעיקר על ידי דרדסית ודרדסאבא. מאוחר יותר מתברר כי דרדס תינוק נשלח על ידי אנשים מסתוריים בעזרת חסידה ומתברר כי החסידה הביאה את דרדס תינוק לכתובת הלא נכונה ושעליהם להחזיר אותו. רגזני, אשר הכי נקשר אל התינוק, מנסה למנוע מהחסידה להחזיר אותו ובורח ליער עם התינוק, אך לבסוף הוא נאלץ לחזור. האנשים מחליטים להשאיר את התינוק בכפר הדרדסים בעקבות סיפורו של רגזני שריגש אותם. בעונה הראשונה הופיע דרדס תינוק אחר, אולם אז זה היה גרגמל שהתחפש.

פרא דרדס: דרדס אשר גדל בטבע. לובש חצאית אשר עשויה מעלי שלכת וחובש מצנפת מעלים ירוקים. אויבו של בר-כוח.

סב דרדס: הדרדס הזקן ביותר, קומתו כפופה, נעזר במקל הליכה, בעל זקן ארוך וסרבל צהוב ומשקפיים. סב דרדס חזר לכפר לאחר 500 שנה בהם נעדר (עונה שלישית). הוא מספר סיפורים נלהב ואוהב להציג את המזכרות אותם הביא עמו ממסעותיו.

חי: צעיר, לובש סרבל בצבע חום וכובע קש (כמו לדרדס איכר) אך הולך יחף. הופיע לראשונה בעונה השלישית.

דרדספיד: דרדספיד לובש חולצת טי צהובה. הצטרף בעונה השלישית.

שובבית: צעירה מנומשת בעלת שיער אדמוני וקוקיות. לובשת סרבל ורוד. שובבית היא בעצם דרדסית שנוצרה על ידי שלושה דרדסונים שחזרו בזמן והפכו לקטנים. הם רצו לשמח את דרדסית אשר הייתה עצובה משום שהיא הדרדסית הנקבה היחידה בכפר הדרדסים ולכן הם יצרו את שובבית. הצטרפה בעונה השלישית.

עצלני: דרדסון עם חולצה בצבע אדום ומצנפת שנופלת על הצד. הצטרף בעונה השלישית.

דרדס פאקיר: דרדס אשר לובש בד הודי וחובש ענק יהלומים על מצנפתו. מרבה לישון על מיטת מסמרים ולנגן בחליל. הופיע רק בקומיקס.

דרדס כבאי: דרדס אשר מכבה את השריפות שיש בכפר. הופיע רק בקומיקס.

הדרדס המעופף: דרדס אשר עף בשמיים, בעל שני כנפיים לבנות.

שוליית דרדס: דרדס ירוק, מלוכלך, יש לו זנב בונה. הדרדסים יצרו אותו בעזרת שיקוי.

דרדס מכני: דרדס רובוט עשוי מתכת וברגים, דומה ביותר לדרדס כחול רגיל.

דרדס מלך: דרדס רגיל, חושב את עצמו מלך. מצנפת זהב לראשו, ומכנסי דרדס מוזהבים לרגליו. יש לו מקל לבן, בסופו פטרייה. גלימה אדומה, מעוטרת בפרווה לבנה מנוקדת בשחור, עם אבזם על הצוואר שצבע זהב.

גרגמל (איציק סיידוף / שאולי הלוי): מכשף מרושע לא נחמד ולא יוצלח, אויבם המושבע של הדרדסים. הוא גר בטירה עתיקה בקצה יער הדרדסים ביחד עם החתול שלו, חתחתול. מטרתו העיקרית היא לגלות את מחבוא כפר הדרדסים, בשל רצונו לתפוס שישה דרדסים ולהפוך את השאר למרק דרדסים לאכול אותו. הוא אכן גילה את מיקומו של הכפר שמונה פעמים במהלך שתי העונות הראשונות (בפרקים "הדרקון הקטן", "מרק דרדסים", "רומיאו ודרדסית", "דרדסתינוק", "מקרה הג'יני", "הרפתקאת חולמני", "סינפוניית נשפני" ו"גרגמל הנדיב") - אך לבסוף הוא איבד את המיקום בשל כישוף שהטיל עליו דרדסאבא, שיקוי ההיעלמות של דרדסאבא או סיבה אחרת. לעתים קרובות הוא מאבד את מיקום הכפר משום שהוא רודף אחרי הדרדסים, מאבד אותם, ולא מצליח לשחזר את צעדיו חזרה אל הכפר. ידוע במשפטו "אני שונא דרדסים".

חתחתול (שפרירה זכאי / תרזה אליה זיסמן): חתול, עוזרו הרשע לא פחות של גרגמל. חתחתול רוצה לאכול את הדרדסים, אך לעולם לא מצליח. בעל צחוק מרושע כמו של גרגמל.

פה גדול (יוני חן / שאולי הלוי): עוג גדול, מגושם ולא חכם במיוחד אשר מעוניין רק להשביע את רעבונו המפלצתי. לרוב הוא פורץ לביתו של גרגמל כדי לגנוב אוכל. הוא מתיידד עם כל מי שיספק לו אוכל בתמורה. הוא יעזור לגרגמל או לדרדסים, תלוי מי יספק לו יותר אוכל בתמורה. ידוע במנהגו לצעוק "פה גדול רעב, פה גדול רוצה לאכול הכל". השיא שלו היה כשאכל אבנים ברוטב בוץ (בפרק "סופרדרדס").

אגאתה (שפרירה זכאי): מכשפה מרושעת, שלפעמים משמשת כבעלת בריתו של גרגמל ולפעמים כיריבתו. במהלך הסדרה מנסה גם כן למצוא את כפר הדרדסים כדי לנקום בהם על כך שהם השמידו את "תכשיט" הקסם שלה. כדי למצוא את הכפר היא מטילה על עצמה כישוף אשר הופך אותה לדרדס. היא מכנה את עצמה "נחרני" בשל הנחירה האופיינית לה המשולבת בדיבור שלה- עובדה אשר בסוף חושפת את זהותה האמיתית ומסכלת את תוכניתה.

בת כנף: חסידה, אמצעי התחבורה היעיל ביותר של הדרדסים. הביאה לעולם את דרדס תינוק בתחילת העונה השלישית.

 

 

 

 

 

בלשצר (דודיק סמדר): מורהו הרוחני של גרגמל, מופיע בסרט "הדרדסים באים". גרגמל גונב ממנו ספר קסמים כדי להפוך דרדסים לזהב. בסדרה הוא מופיע לראשונה כשהוא שולח את שפירית כדי להסגיר לידו את דרדסאבא וזאת בתמורה לחירותה של שפירית.

 

 

תוכן פוגע