כול מה שרציתם על חלל

לחצו פה והוסיפו את האתר שלי ל

שלום לכולם תהנו

   

כול מה שרציתם על חלל

 

עמוד ראשי Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – מדעי החלל

מדעי החלל הם קבוצת מדעים העוסקים בחקר היקום והחלל ותולדות התפתחותם, ובחקר גרמי השמיים, הרכבם ותנועתם.

חוקרי החלל מנסים גם להבין כיצד נברא העולם והאם מתקיימים חיים מחוץ לכדור הארץ, שתי סוגיות המעסיקות את האנושות מאז קיומה.

צעדי אדם ראשונים בחלל

בשנת 1954 הכריזו ממשלות ארצות הברית וברית המועצות שיש בדעתן לשגר לוויינים מלאכותיים לחקר כדור הארץ במסגרת השנה לגיאופיזית הבינלאומית. 1957-8 הרוסים היו הראשונים שהצליחו לשגר לוויין מלאכותי בשם" ספוטניק 1" ב-4 באוקטובר 1957 לוויין זה שמשקלו הוא 82.6 ק"ג נשא רק משדר רדיו שצפצופי ה"פיפ" שלו נקלטו בכל העולם. בנובמבר של אותה שנה שיגרו הרוסים את "ספוטניק 2" שמשקלו 500 ק"ג הייתה בו כלבה לייקה "נבחנית" שמה שהתפרסמה כיצור הראשון מכדור הארץ שטס בחלל . משקלו של הלוויין האמריקני הראשון "אקספלורר 1" היה 14 ק"ג בלבד הוא שוגר ב-1958 וסיים את תפקידו ב-1970 כאשר ירד אל האטמוספירה של כדור הארץ ונשרף בה כליל .במשך 16 שבועות שיגר מכשיר הרדיו שבלוויין מידע על חגורות החלקיקים בעלי מטען חשמלי שנכחדו בשדה המגנטי של כדור הארץ מעל קו המשווה- אלה קרויות "חגורות ואן אלן" (על שם הפיזיקאי האמריקני ג'יימס ואן אלן שגילה אותן)

אדם בחלל

עמוד ראשי Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – אדם בחלל
מעבורת חלל בדרכה לחלל

האפשרות לשגר אדם אל החלל החיצון הייתה בגדר מדע בדיוני עד המחצית השנייה של המאה ה-20. במחצית השנייה של המאה ה-20 החל המין האנושי לעשות את צעדיו הראשונים להגשמת החלום של כיבוש החלל, עם פיתוחם של טילים ורקטות, אשר חלקם המריאו לחלל.

התוכנית לשיגורו של אדם לחלל התנהלה בשני מסלולים מקבילים: תוכנית החלל הרוסית ותוכנית החלל האמריקאית. המירוץ לשיגורו של אדם לחלל הסתיים, ב-12 באפריל 1961, בניצחונה המפתיע של ברית המועצות, עם שיגורה של חללית ובה הקוסמונאוט יורי גאגרין, שהיה לאדם הראשון בחלל. כעבור חודש, ב-15 במאי 1961, שיגרה ארצות הברית לחלל את האסטרונאוט הראשון שלה, אלן שפארד. התחרות בין שתי המעצמות שהתנהלה במחצית השנייה של המאה ה-20 להגיע להשגים בחלל קרויה "המירוץ לחלל". בראשית תקופת הטיסה המאוישת לחלל נעשה שימוש בלעדי בחלליות שהיו מסוגלות לטוס פעם יחידה ולאחר מכן יצאו מכלל שימוש ובדרך כלל כללו חלקים שלא חזרו אל כדור הארץ. סוכנות החלל האמריקאית החלה מתחילת שנות השמונים לעשות שימוש במעבורת החלל, כלי טיס המסוגל להמריא מכדור הארץ, לשהות בחלל, לנחות חזרה בכדור הארץ ולאחר טיפול מתאים להמריא פעם נוספת.

בשנת 2003 הצטרפה גם הרפובליקה העממית של סין אל המדינות ששיגרו אדם לחלל, עם שיגורו של האסטרונאוט יאנג ליווי. גם ישראל שיגרה את האסטרונאוט אילן רמון לחלל בשנה זו, והוא נספה באסון מעבורת החלל קולומביה עם שאר חברי הצוות בעת החזרה לכדור הארץ.

תוכן פוגע