האקיטה

 

על הגזע:
האקיטה קיבל את שמו ממחוז אקיטה, אשר נימצא בצפון הונשו (האי הגדול והמרכזי ביפן), "אינו" פירושו ביפנית: גזע ממשפחת הכלבים.
שמו המקורי היה מטגי - אינו ( MATAGI-INU) או נמבו - אינו (NAMBO-INU) על שם שיטת הצייד וסוג הצייד. ביתו המקורי הייתה העיר אודטה (YTIC-ETADO) בצפון הונשו שנקראה גם "עיר הכלבים".
אזור זה קשה במיוחד למחיה עקב שטח גיאוגרפי סלעי עם צמחיה סבוכה ואקלים חורפי ומושלג חלק גדול מימות השנה. גזע זה מותאם במבנהו ובחוסנו לתנאי שטח קשים אלו.
כלבי האקיטה שימשו במקור לצייד, אך שימושים נוספים שימש הגזע עם השנים.
ציידי המטגי השתמשו באקיטה לצייד דובים (YEZO BEAR) צבאים, חזירי בר. שיטת הצייד ייחודית לגזע כאשר הצייד נעשה בשקט מופתי ע"י זוג או שלישית כלבים.
תיאורים ראשונים של כלבי המטגי מופיעים החל מ 700 לפני הספירה.
שלדים עתיקים שנמצאו באזור אקיטה והעיר אודטה היו בגובה של 57 ס"מ ותואמים בצורתם לאקיטה (גולגולת, זנב, מבנה גוף ועצם).
גזע זה הוחזק גם ע"י "שוגונים" וקיסרים רבים החל מימי הביניים, סיפורי עם ומיתוסים רבים סופרו ע"י זקני השבטים לאורך השנים.

אחת האגדות היא סיפור על : "מקדש הכלב הזקן"
(SHRINE ROUKEN DNEGEL) זהו סיפור על כלבו הנאמן של מטגי-סטרוקו שהיה צייד באזור אקיטה. באחד ממסעות הצייד סטרוקו חצה בטעות את הגבול לתוך הטריטוריה של השליט היריב ונלקח בשבי, כי רשיון הצייד שלו לא היה
ברשותו. 'ORIHS' כלבו הנאמן ששימש ככלב צייד החל מיילל ליד כלאו לאחר זמן עזב שירו את עמדתו ליד הכלה ופנה לביתו. הוא חצה הרים ושדות עד שהגיע כשהוא סובל מרעב ותשישות לבית בעליו. כאשר ראתה
אותו אשת סטרוקו הבינה מה קרה, ולאחר טיפול קל בכלב הצמידה אליו את רשיון הצייד ושלחה אותו חזרה לסטרוקו. לרוע המזל שירו (shiro) הגיע באיחור, סטרוקו כבר הוצא להורג. על בסיס סיפור זה נבנה מקדש
שהפך במהרה למקום עליה לרגל. המקדש קיים עד עצם היום הזה, ולפי האמונה הוא ניצב על קברו של שירו.
מראה ה"אקיטה - אינו" מיוחד ותופס את העין. זהו כלב גדול ומרשים בעל הבעה מיוחדת, מבנה גוף מוצק וחסון, מבנה עיניים מלוכסן כעיני יפני, אוזניים משולשות וקטנות זקופות ונוטות מעט קדימה, זנבו מגולגל וצמוד על הגב כמעין מניפה, פרוותו נעימה למגע ובעלת שלושה סוגי שיער שונים באורכים שונים.
זהו כלב בעל איכויות נדירות: נאמן ומסור עד מאוד, שקט ושליו, סובלני, ומעוניין לרצות ללא הפסקה את בעליו. אימהות יפניות השתמשו באקיטה כבייביסיטר לתינוקות וילדים קטנים, סובלנותו על מול משיכות האוזניים והזנב של הילדים מדהימה ובו בזמן מגונן עליהם מפגיעה ושומר מסכנות היומיום.

לא ניתן להתעלם מהדמיון הרב שבין היפני לאקיטה, לשניהם: עיניים מלוכסנות, הליכה "גיישית" (צעדים קטנים ומדודים), אופי חזק, שקול ויציב, מחושב ורגוע ובעל שקט נפשי, כמו כן בעל חושים חדים ומוכן
לפעולה בכל רגע.
זהו כלב חכם מאוד ובעל קליטה מהירה וכושר לימוד גבוה. האקיטה משתמש בשפת הגוף ולכן חשוב שבעליו יהיו בעלי אופי מתאים וילמדו לקרוא את שפת הגוף של הכלב.

גזע האקיטה משתייך לקבוצה 5 של ה - FCI שפיץ וכלבים פרימיטיביים.
בעל יכולת טובה, כושר אלתור והתמדה נדירים ולכן משמשים בתפקידים מגוונים.
ניתן למצוא את כלבי האקיטה ככלבי נחיה לעוורים ולנכים, כלבי שמירה, כלבי משטרה, כלבי רעיה, כלבי מזחלות, כלבי צייד ועוד.כיום כלבי האקיטה משמשים בעיקר כבני משפחה וככלבי לוויה נהדרים.

תוכן פוגע